Προς το περιεχόμενο

ΦΘΗΝΑ σουβλάκια τυλιχτά με γύρο στην Αθήνα..?


gia_nnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σουβλάκι με 1,5 ευρώ και με ΠΟΙΟΤΗΤΑ δεν νομίζω να θέλει κάποιος κάτι άλλο στην ζωή του :lol: :lol: :lol:

Εγώ αυτό που λέω πρέπει να τα έδινε τότε 1,2 ή 1,50 δεν ήταν τεράστια σε μέγεθος αλλά έχω δει των 2.5 ευρώ στο ίδιο μεγέθος οπότε...

 

Εκείνο που με εξέπληξε ήταν η ποιότητα και η νοστιμιά είχα να φάω τέτοιο σουβλάκι απο το καιρό που έμενα Σέρρες...

 

Και όταν μιλάμε για σουβλάκι που μπορεί να συγκριθεί με τις πίτες της Β.Ε καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για πρώτο πράμα :P

 

 

Που κοντα?

Δεν θυμάμαι ακριβώς ρε φίλε πέρασαν χρόνια.. :P αλλά κάπου μόλις βγαίνεις απο το μετρό εκει γύρο ήταν όχι πολύ μακριά δηλαδή και όχι σε στενό

 

Αλλά παίζει να έκλεισε όπως είπα πάνε χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρώγαμε μέχρι πέρσι που είμασταν στο Πα.Πει με τα παιδιά στο γύρο γύρω όλοι στον Πειραιά 1,5 ευρώ το τυλιχτό. Εμείς πέρναμε με καλαμάκι κοτόπουλο πάντα γιατί τα υπόλοιπα τα φοβόμασταν λόγω των χαμηλών τιμών που έπαιζαν...Πάντως το συγκεκριμένο πολύ καλή ποιότητα και το μέγεθος του αρκετά ικανοποιητικό...

Εγω με γυρο χοιρινο και μου αρεσε αρκετα..

Εχω ακουσει οτι ολα τα γυρο γυρω ολοι δεν εχουν την ιδια ποιοτητα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Βόνιτσα στον Νέο Κόσμο είναι το χειρότερο μαγαζί στην περιοχή. Έχω φάει δυο φορές. Την πρώτη ο γύρος ήταν τίγκα στο λάδι, βρήκα και ένα μικρό κόκαλο που έμοιαζε με κομμάτι κρέατος.

Την δεύτερη φορά ο γύρος ήταν κακοψημένος. 

Παρόλα αυτά το μαγαζί έχει πελατεία. Απορώ γιατί...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Βόνιτσα στον Νέο Κόσμο είναι το χειρότερο μαγαζί στην περιοχή. Έχω φάει δυο φορές. Την πρώτη ο γύρος ήταν τίγκα στο λάδι, βρήκα και ένα μικρό κόκαλο που έμοιαζε με κομμάτι κρέατος.

Την δεύτερη φορά ο γύρος ήταν κακοψημένος. 

Παρόλα αυτά το μαγαζί έχει πελατεία. Απορώ γιατί...

Thanks για την αναφορα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοιες καταστάσεις με τυπαδες που βάζουν την πίτα στην μασχάλη και λένε παμε μωρη ομαδααα

 

Και μετά σου λέει τι να βάλω μέσα φιλαράκι;;

 

(Αυτά είναι πρωτεινη και οι σκοτωμένες κατσαρίδες στους τοίχους είναι διακόσμηση)

 

 

Πάντως γενικά όταν βλέπω μαγαζιά με σουβλάκια κτλπ με τιμές χώμα φαντάζομαι τι γατογυρος παίζει εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα αυτά το μαγαζί έχει πελατεία. Απορώ γιατί...

 

Να σου πω, επειδή και εδώ Εξάρχεια έχει πέσει αρκετά η ποιότητα στα σουβλάκια και μερικά σουβλατζίδικα έκλεισαν κιόλας, αλλά παρόλο που έκλεισαν και άνοιξαν άλλα στην θέση τους, κόσμος έμπαινε στα παλιά μαγαζιά και κόσμος εξακολουθεί να μπαίνει πάλι. Το θέμα έχει να κάνει με την θέση που βρίσκεται το μαγαζί κι αν περνάνε αρκετοί απ' έξω.

Εδώ που μένω π.χ ανοίγουν μαγαζιά σε δρόμους που περνάει πολύς κόσμος, οπότε ακόμα και κακής ποιότητας σουβλάκι να έχουνε, όλο και θα περάσει ένας περαστικός να πάρει κάτι και να φύγει, φυσικά όσοι μένουμε χρόνια στην περιοχή ξέρουμε ποιος είναι ο καλός και ποιος οχι, αυτός που είναι περαστικός και θα πάρει 1-2 καλαμάκια ή μια πίτα έτσι για το γαμώτο και θα φύγει δεν ασχολείται ακόμα κι αν είναι κακής ποιότητας, η μόνη περίπτωση να ασχοληθεί είναι αν μιλάμε για κάκιστη ποιότητα, του στυλ μόλις το φας σε μερικά λεπτά να πάθεις διάρροια.

 

 

Anyway, καλό είναι να ξεκαθαριστεί αν ψάχνουμε για φθηνό σουβλάκι ή για ποιοτικό σουβλάκι. Φθηνό και ποιοτικό είναι δύο έννοιες αντιστρόφως ανάλογες. Για Εξάρχεια προτιμήστε μόνο τα Άγραφα, οχι από τα φθηνότερα αλλά εγγυημένη ποιότητα σε οτι πάρεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει προσοχη.. Αλλα δεν ειναι ο κανονας..

Πάντως γενικά όταν βλέπω μαγαζιά με σουβλάκια κτλπ με τιμές χώμα φαντάζομαι τι γατογυρος παίζει εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρώγαμε μέχρι πέρσι που είμασταν στο Πα.Πει με τα παιδιά στο γύρο γύρω όλοι στον Πειραιά 1,5 ευρώ το τυλιχτό. Εμείς πέρναμε με καλαμάκι κοτόπουλο πάντα γιατί τα υπόλοιπα τα φοβόμασταν λόγω των χαμηλών τιμών που έπαιζαν...Πάντως το συγκεκριμένο πολύ καλή ποιότητα και το μέγεθος του αρκετά ικανοποιητικό...

απο ολα εχω δοκιμασει μια χαρα μου φανηκαν νοστιμοτατα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει προσοχη.. Αλλα δεν ειναι ο κανονας..

Κατα το μεγαλυτερο ποσοστο αυτο ισχυει. Οπου κι αν εχουμε δοκιμασει

 

Και το θεωρω λιγο βλακεια να ψαχνεις να βρεις που θα γλιτωσεις 80 λεπτα για να φας και να καταληξεις σε νοσοκομειο.

 

Κι οχι οτι και τα αλλα δεν ειναι βρωμοφαγα ε. Το πα εξαρχης. Αλλαααα οταν θες ο αλλος να χει τιμη χωμα ε περιμενε κι αντιστοιχη ποιοτητα.

 

Για μενα τετοια μαγαζια λειτπυργουν πληρως αποτρεπτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γενικά όταν βλέπω μαγαζιά με σουβλάκια κτλπ με τιμές χώμα φαντάζομαι τι γατογυρος παίζει εκεί.

 

Παρόμοια σχόλια έκαναν και 2-3 άλλοι.

Άρα να υποθέσω ότι για κάποιον συγκεκριμένο λόγο θεωρούμε σαν "σωστή τιμή" το 2,00 ή 2,00+ και άρα κάτι χαμηλότερο είναι "χώμα" με ότι κακό μπορεί να συνεπάγεται αυτό. Right?

 

Βέβαια αν "τα βάλεις κάτω" ακόμα και με τιμές supermarket, το κόστος στο σουβλάκι βγαίνει αρκετά κάτω από ευρώ ακόμα και για μένα (δηλαδή για τον επαγγελματία θα βγει πολύύύ κάτω) και άρα υπάρχει περιθώριο να κρατήσει κάποιος χαμηλή τιμή χωρίς απαραίτητες γατοαβαρείες.

Και μάλιστα σε μαγαζιά με πολύ κίνηση (όπως το "γύρο γύρω όλοι" που αναφέρθηκε) μπορεί να στηριχτεί στο μοντέλο "χαμηλότερο κέρδος ανά κομμάτι αλλά μεγάλο αριθμό κομματιών"

 

(για το συγκεκριμένο μαγαζί στο Π.Φάληρο από το οποίο έχω φάει αρκετές φορές θα πω ότι, χωρίς να αιθάνεσαι ότι φέρνει επανάσταση στη γεύση ή ότι έχει κρεάτα από φάρμες μικρών παραγωγών, είναι μια τίμια και vfm πρόταση )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρώ την "σωστή τιμη" στα 2€ η 2.20€ η 2.4€ που το έχουν μερικοι,αλλα σε μια νορμάλ τιμή του στυλ 1.7. η 1.8€ (αναλόγως βέβαια τι κρεαςθα αγοράσεις να βάλεις μεσα)

 

Βασικα με λίγα λόγια να παίζει στον μέσο όρο η τιμή του.

 

Βέβαια άλλο ένα μαγαζί που γίνεται χαμός από κόσμο και έχει σταθερή πελατεία και το έχει στα 1.5€ τότε θα μπω στον πειρασμό να δω αν με τόσο χαμηλή τιμή έχει ποιότητα.

 

Αλλά τα μαγαζάκια του στυλ 1.5€ και άδειο μέσα χωρίς κοσμο σε τέτοιες εποχές.. ε σε βάζει σε σκέψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω από 2 ευρώ το πιτόγυρο είναι αλητεία. Εγώ δεν πρόκειται να δώσω πάνω από 2 ευρώ και ας έχει και χαβιάρι μέσα.

σε κάποια μέρη της ελλάδας δεν βρίσκεις ΚΑΤΩ απο 2,5 ευρώ όμως...

Δεν θεωρώ την "σωστή τιμη" στα 2€ η 2.20€ η 2.4€ που το έχουν μερικοι,αλλα σε μια νορμάλ τιμή του στυλ 1.7. η 1.8€ (αναλόγως βέβαια τι κρεαςθα αγοράσεις να βάλεις μεσα)

 

Βασικα με λίγα λόγια να παίζει στον μέσο όρο η τιμή του.

 

Βέβαια άλλο ένα μαγαζί που γίνεται χαμός από κόσμο και έχει σταθερή πελατεία και το έχει στα 1.5€ τότε θα μπω στον πειρασμό να δω αν με τόσο χαμηλή τιμή έχει ποιότητα.

 

Αλλά τα μαγαζάκια του στυλ 1.5€ και άδειο μέσα χωρίς κοσμο σε τέτοιες εποχές.. ε σε βάζει σε σκέψεις...

Στο ηράκλειο ας πούμε ο γύρος έχει γύρο στα 3 ευρώ +- 50 λεπτά ανάλογα το μαγαζί

 

και το ΤΕΜΑΧΙΟ μπιφτέκι,σουβλάκι κτλ έχει 1,70 ++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια σχόλια έκαναν και 2-3 άλλοι.

Άρα να υποθέσω ότι για κάποιον συγκεκριμένο λόγο θεωρούμε σαν "σωστή τιμή" το 2,00 ή 2,00+ και άρα κάτι χαμηλότερο είναι "χώμα" με ότι κακό μπορεί να συνεπάγεται αυτό. Right?

 

Ο καθένας θεωρεί σωστή ή μη σωστή μια τιμή ανάλογα το πορτοφόλι του και τις εμπειρίες του από άλλα μαγαζιά, δεν υπάρχει κάποιο αξιοκρατικό κριτήριο για να πούμε τι είναι σωστό και τι οχι. Εγώ από εκει που παίρνω το έχουν 1.8 ευρώ πίτα καλαμάκι και 2 ευρώ πίτα γύρο με αρκετά καλή ποιότητα. Αν εξαιρέσω το σουβλατζίδικο που παραγγέλνω, στα περισσότερα μαγαζιά εδώ τα έχουν 1.7-1.8 ευρώ και με ποιότητα μέτρια ως κακή, οπότε αν δω αλλού τιμή 1.5 ή 1.6 θα μου φανεί περίεργο και ύποπτο. Τιμές με 2.2 και 2.3 τις θεωρώ ακριβές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...