Προς το περιεχόμενο

ΦΘΗΝΑ σουβλάκια τυλιχτά με γύρο στην Αθήνα..?


gia_nnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αληθεια τι εννοουμε οταν λεμε ποιοτητα στο σουβλακι?

Ότι εννοούμε και στα άλλα φαγητά ψηλομύτη :P

Ο καθένας θεωρεί σωστή ή μη σωστή μια τιμή ανάλογα το πορτοφόλι του και τις εμπειρίες του από άλλα μαγαζιά, δεν υπάρχει κάποιο αξιοκρατικό κριτήριο για να πούμε τι είναι σωστό και τι οχι. Εγώ από εκει που παίρνω το έχουν 1.8 ευρώ πίτα καλαμάκι και 2 ευρώ πίτα γύρο με αρκετά καλή ποιότητα. Αν εξαιρέσω το σουβλατζίδικο που παραγγέλνω, στα περισσότερα μαγαζιά εδώ τα έχουν 1.7-1.8 ευρώ και με ποιότητα μέτρια ως κακή, οπότε αν δω αλλού τιμή 1.5 ή 1.6 θα μου φανεί περίεργο και ύποπτο. Τιμές με 2.2 και 2.3 τις θεωρώ ακριβές.

φυσικά και υπάρχει αξιοκρατικό κριτήριο για την σωστή τιμή..

 

Απλά δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει τον άλλον να πουλάει τα προϊόντα του σε άλλη τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας θεωρεί σωστή ή μη σωστή μια τιμή ανάλογα το πορτοφόλι του και τις εμπειρίες του από άλλα μαγαζιά, δεν υπάρχει κάποιο αξιοκρατικό κριτήριο για να πούμε τι είναι σωστό και τι οχι. Εγώ από εκει που παίρνω το έχουν 1.8 ευρώ πίτα καλαμάκι και 2 ευρώ πίτα γύρο με αρκετά καλή ποιότητα. Αν εξαιρέσω το σουβλατζίδικο που παραγγέλνω, στα περισσότερα μαγαζιά εδώ τα έχουν 1.7-1.8 ευρώ και με ποιότητα μέτρια ως κακή, οπότε αν δω αλλού τιμή 1.5 ή 1.6 θα μου φανεί περίεργο και ύποπτο. Τιμές με 2.2 και 2.3 τις θεωρώ ακριβές.

 

Αν κρίνω από τα θέματα που βλέπω στο insomnia (τα οποία μπορεί να μην είναι αξιόπιστο στατιστικό δείγμα, δείχνει όμως κάποιες τάσεις) δεν φαίνεται αντίστοιχα "περίεργο" ή "ύποπτο" (εννοείται πως δεν μιλάω για σένα) όταν ο μπογιατζής βάφει με 120 ευρώ όλο το σπίτι, όταν ο συνεργιατζής κάνει γενικό service με 80 ευρώ ή όταν ο "βιολογικός" καθαρισμός στοιχίζει 25 ευρώ. Πολλές φορές μάλιστα δηλώνεται ως ότι "πέτυχα μια ευκαιρία"

Δεν θέλω να καταλήξω σε ισοπεδωτικά statements του στυλ "όλα τα φθηνότερα είναι χάλια", "όλα τα ακριβότερα είναι αισχροκέρδεια", κλπ.

Απλά θέλει μάτια ανοιχτά και διάθεση έρευνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια τι εννοουμε οταν λεμε ποιοτητα στο σουβλακι?

 

Δύσκολα ορίζεται αυτό, ο καθένας κρίνει υποκειμενικά, γενικά θα έλεγα να απολαμβάνεις το σουβλάκι που τρως.

Αν κρίνω από τα θέματα που βλέπω στο insomnia (τα οποία μπορεί να μην είναι αξιόπιστο στατιστικό δείγμα, δείχνει όμως κάποιες τάσεις) δεν φαίνεται αντίστοιχα "περίεργο" ή "ύποπτο" (εννοείται πως δεν μιλάω για σένα) όταν ο μπογιατζής βάφει με 120 ευρώ όλο το σπίτι, όταν ο συνεργιατζής κάνει γενικό service με 80 ευρώ ή όταν ο "βιολογικός" καθαρισμός στοιχίζει 25 ευρώ. Πολλές φορές μάλιστα δηλώνεται ως ότι "πέτυχα μια ευκαιρία"

Δεν θέλω να καταλήξω σε ισοπεδωτικά statements του στυλ "όλα τα φθηνότερα είναι χάλια", "όλα τα ακριβότερα είναι αισχροκέρδεια", κλπ.

Απλά θέλει μάτια ανοιχτά και διάθεση έρευνας.

 

Ναι, αν κάποιος έχει βρει καλό και ποιοτικό σουβλάκι στο 1.5-1.6 καλά θα κάνει να κρίνει με βάση αυτή την τιμή, για μένα θα είναι κατά 60-70% και παραπάνω κακής ποιότητας σουβλάκι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω για Αθηνα οτι παιρνετε με 2€ ποιοτικοτατο πιτογυρο ή σουβλακι οπως το λετε εσεις ενω θεσσαλονικη,και οχι μονο, με 2€ αμα βρεις σωστο θα ειναι θαυμα. Για να φας της προκοπης θες κοντα 2.5€. Παραλια συγκεκριμενα και γυρω αγγιζει 3αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρουσι και Χαλανδρι όπου κυκλοφορω, οι τιμές κυμαίνονται στα 2.20-2.50... Πραγματικά κάτω από 2.20 δεν παίζει...

Μόνο στην Θράκα στο Μαρούσι για take away παίζει στα 2 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και υπάρχει αξιοκρατικό κριτήριο για την σωστή τιμή..

Απλά δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει τον άλλον να πουλάει τα προϊόντα του σε άλλη τιμή.

 

Δεν έχει καμιά σχέση με νόμους αυτό το θέμα. Η ποιότητα που έχει το σουβλάκι εξαρτάται από τρεις παράγοντες, ποιότητα κρέατος και υλικών που αγοράζει ο σουβλατζής, τεχνική ψησίματος/ικανότητες ψήστη, συνθήκες αποθήκευσης κρέατος και υλικών στο μαγαζί μέχρι να χρησιμοποιηθούν. Όσο καλύτερα θέλουμε να είναι τα παραπάνω τόσο περισσότερο κοστίζουν στον σουβλατζή άρα το κόστος μετακυλίεται στον καταναλωτή, να υποθέσω οτι κάπου υπάρχει κάποιο ταβάνι στην τιμή οκ, δεν ξέρω ποιο είναι αυτό αλλά ας πω οτι υπάρχει. Από εκεί και πέρα, ο νόμος μπορεί άνετα να ορίζει ένα όριο τιμής το οποίο να είναι χαμηλότερο για την απαιτούμενη ποιότητα και γενικότερα αυτοί που θα έχουν αποφασίσει τι ορίζει ο νόμος μπορεί να είναι άσχετοι με το θέμα, οπότε σε καμιά περίπτωση δεν μπορούμε να πούμε οτι αυτό που ορίζει ο νόμος είναι η βάση για να κρίνουμε ποια τιμή είναι σωστή και ποια οχι.

Θα δεχόμουν το παραπάνω επιχείρημα, αν υπήρχε και νόμος που να λέει, οτι ο έμπορος κρεάτος θα πουλάει τα κρέατά του max τόσα ευρώ/κιλό, ο μανάβης και ο άλλος έμπορος θα πουλάνε την ντομάτα/πατάτα/κρεμμίδι max τόσα ευρώ το κιλό, το μεροκάματο του ψήστη θα είναι max τόσα ευρώ/ημέρα και γενικότερα για όλες τις ανάγκες του μαγαζιού για τις οποίες ο μαγαζάτορας θα πρέπει να πληρώσει κάποιον άλλον για αγορά αγαθών ή παροχή υπηρεσιών, θα υπήρχανε νόμοι που να ορίζουν μια μέγιστη τιμή. Τότε ναι οκ θα μπορούσε να υπήρχε και νόμος που να υποχρέωνε όλα τα σουβλατζίδικα να πουλάνε σε συγκεκριμένη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο ηράκλειο ας πούμε ο γύρος έχει γύρο στα 3 ευρώ +- 50 λεπτά ανάλογα το μαγαζί

 

Ναι, αλλά η πίτα έχει μέγεθος πίτσας, έχει μισή μερίδα πατάτες μέσα και μισή μερίδα γύρο.

Αχ... τι μου θύμισες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι ρε παιδιά μου εξηγείτε κάτι άλλο μιας και πιάσαμε τα σουβλάκια? Αυτοί οι αλήτες-απατεώνες:

 

1) Πώς διάολο σου έχουν το σκέτο καλαμάκι 1,6-1,8 και το τυλιχτό (με τόσα έξτρα υλικά) στα 2,0-2,4?

2) Το να βάλεις ένα εξτρά υλικό (π.χ. μια τυροσαλάτα) στο χρεώνουν +0,2-0,5, το να βγάλεις κάτι (π.χ. κρεμμύδι ή μαρούλια) φυσικά σημαίνει ότι το πληρώνεις σαν να πήρες όλο το πακέτο

3) Αυτές τις μαμημένες, τυποποιημένες, καρκινογόνες σως, αν τις πάρεις εξτρά στις έχουν επίσης +0,2 έως και +0,5 τις έχω δει σε πολλά μαγαζιά. Τόσο κόστος τους έχουν?

4) Θες να πάρεις εξτρά πατάτες και δεν πάνε κάτω από 2 ευρώ. Δηλαδή θέλουν να μας πουν ότι όσο κοστίζει ένα τυλιχτό με κρέας και τόσα άλλα υλικά, κοστίζουν και 20 πατάτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που έχω να πω παίδες είναι πως τώρα σε αρκετά ψητοπωλεία ΤΩΡΑ έχει φτάσει το σουβλάκι 2,30.. Σε 2-3 χρόνια δεν θέλω να φανταστώ να πληρώνουμε 3 ευρώ για να φάμε ένα σουβλάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει σήμερα νόστιμο καταρχήν σουβλάκι-πιτόγυρο.Παλιά θυμάμαι όταν σχολάγαμε από το γυμνάσιο στη διαδρομή μας για το σπίτι υπήρχε τοπικό σουβλατζίδικο όχι αλυσίδας,που λόγω αφραγκιάς παίρναμε σκέτη πίτα ψημένη και ήταν πεντανόστιμη.

Τώρα όλοι γύρος αε πίτα αε και πατάτα προκάτ.Πως να είναι νόστιμο?Είναι νόστιμος ο γύρος οι ντομάτες που αγοράζουμε και εμείς το τζατζίκι τα κρεμμύδια?Όλα άνοστα και άγευστα είναι.Ο ξάδερφος μου που είναι ψήστης και έχει δουλέψει σε πολλά σουβλατζίδικα ανώνυμα και επώνυμα αλυσίδων μου έχει πει,ότι στο γύρο τα μαγαζιά μπαίνουν μέσα λόγω απώλειας λίπους-βάρους από το ψήσιμο,και οι μόνοι που κερδίζουν είναι έμποροι γύρος αε κ.α.Επίσης τα πράγματα είναι ακριβά όπως ντομάτες στα 2€ το κιλό και άλλα υλικά.Και βεβαίως μην ξεχνάμε τους συνέταιρους ΔΕΗ εφορία υψηλά ενοίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...