Προς το περιεχόμενο

'Εκοψα το κάπνισμα, τον καφέ, τα αναψυκτικά, τις μπύρες, τρώω καλύτερα και νιώθω χάλια, γιατί?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ήρθε πριν καμιά δεκαριά μέρες να κάνω πιό υγιεινή ζωή και άμεσα έκοψα μαχαίρι το κάπνισμα, τον καφέ, την κοκα κόλα και τα πολλά σκατά που έτρωγα. Σε μία τυπική μέρα θα έκανα μισό πακέτο, θα έπινα έναν καφέ, μια κοκα κόλα, μια μπύρα και θα έτρωγα πολλά μα πολλά σκατά. Πίτσες, σουβλάκια, πατατάκια, μπισκότα, σοκολάτες, τσουρέκια, κρουασάν και λοιπά σε τεράστιες ποσότητες. Πλέον τα τρώω σε πολύ μικρές ποσότητες σε σχέση με πριν και τρώω πιό πολλά φρούτα και λαχανικά.

 

Από τότε λοιπόν δεν νιώθω καλά. Είμαι πολύ φουσκωμένη και έχω παχύνει... Ειδικά αυτό που έχω παχύνει δεν το καταλαβαίνω καθόλου. 'Ενας από τους λογους που αποφάσισα αυτή την αλλαγή ήταν για να κάνω καλύτερο σώμα και έχω πάει 59 κιλά (απο 55 που ήμουν). Η κοιλάρα ξεχειλίζει.

 

Δεν έχω πρόβλημα στέρησης με όσα έκοψα, το είχα ξανακάνει στην εγκυμοσύνη πολύ άνετα πάλι μαχαίρι σε μια μέρα. Και τότε είχα πάρει 20 κιλά αλλά ήταν εγκυμοσύνη οπότε λογικό.

 

Τώρα γιατί σκατά παχαίνω?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαχαίρι τσιγάρο καφέ κόκα κόλα?Μπράβο θέληση.Αν είναι αντί να αδυνατίζεις που τα έκοψες να παχαίνεις,ε τι να σου πω ξανάρχισε τα,να το ευχαριστιέσαι κιόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί παχαίνεις αλλά μπορώ να σου πω το εξής :

 

Νιώθεις χάλια γιατί σου λείπει το μισό πακέτο, ο καφές, η κοκα κόλα, η μπύρα και τα "πολλά πολλά σκατά"

 

Αν φάς μία πίτσα, θα νιώσεις καλύτερα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ζεις με στερήσεις το ζητούμενο δεν είναι να νιώσεις καλά, αλλά να πείσεις τον εαυτό σου (και τους γύρω σου) ότι νιώθεις καλά 

 

δεν υπάρχει κάποιος αντικειμενικός λόγος να νιώσεις καλά 

 

επίσης αν καταβρόχθιζες όλα αυτά και ήσουν μόλις 55 κιλά (εκτός αν είσαι 1.10 ξερωγώ) δε νομίζω ότι είχες κάποιο πρόβλημα πάχους για να προχωρήσεις σε δίαιτες 

 

το τσιγάρο βέβαια καλό είναι να το κόβεις, αλλά η αρχή σίγουρα δεν είναι εύκολη, άλλοι το έχουν κόψει χρόνια και το σκέφτονται ακόμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε πριν καμιά δεκαριά μέρες να κάνω πιό υγιεινή ζωή και άμεσα έκοψα μαχαίρι το κάπνισμα, τον καφέ, την κοκα κόλα και τα πολλά σκατά που έτρωγα. Σε μία τυπική μέρα θα έκανα μισό πακέτο, θα έπινα έναν καφέ, μια κοκα κόλα, μια μπύρα και θα έτρωγα πολλά μα πολλά σκατά. Πίτσες, σουβλάκια, πατατάκια, μπισκότα, σοκολάτες, τσουρέκια, κρουασάν και λοιπά σε τεράστιες ποσότητες. Πλέον τα τρώω σε πολύ μικρές ποσότητες σε σχέση με πριν και τρώω πιό πολλά φρούτα και λαχανικά.

 

Από τότε λοιπόν δεν νιώθω καλά. Είμαι πολύ φουσκωμένη και έχω παχύνει... Ειδικά αυτό που έχω παχύνει δεν το καταλαβαίνω καθόλου. 'Ενας από τους λογους που αποφάσισα αυτή την αλλαγή ήταν για να κάνω καλύτερο σώμα και έχω πάει 59 κιλά (απο 55 που ήμουν). Η κοιλάρα ξεχειλίζει.

 

Δεν έχω πρόβλημα στέρησης με όσα έκοψα, το είχα ξανακάνει στην εγκυμοσύνη πολύ άνετα πάλι μαχαίρι σε μια μέρα. Και τότε είχα πάρει 20 κιλά αλλά ήταν εγκυμοσύνη οπότε λογικό.

 

Τώρα γιατί σκατά παχαίνω?

Εγώ έκοψα όλα αυτά και έβαλα 15-20 κιλά...

Μόνο με γυμναστική τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας διατροφολόγος θα μπορούσε να μας πει πιο σίγουρα τι παίζει σε αυτες τις περιπτώσεις.

Για το ότι νιώθεις χάλια, πιστεύω είναι η απουσία ζάχαρης-γλυκών που τσάκιζες μέχρι πρότινος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια πράγματα δε θέλουν κοψιμο, θέλουν μονο μέτρο. (εκτος απ το τσιγάρο)

 

Το σουβλάκι ας πουμε αν δεν έχει πολύ αλάτι μια χαρά ειναι. Ντοματουλα κρεατάκι, κανα λαχανικο ακομα μέσα, λιγο τζατζικι. Αλλοι βάζουν μονο γιαουρτι.

Τα αναψυκτικά μπορει κανεις να τα πινει χωρις ζάχαρη και όχι καθημερινά.

Κάποιοι έχουν εξάρτηση με το ανθρακικο. Υπάρχει το ανθρακούχο νερό.

 

Δε χρειάζεται να μην απολαμβάνουμε κάποια πράγματα, μετρο θέλει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνω "δίαιτα" ούτε ψωμολυσσάω τώρα. Απλά εκεί που θα έτρωγα 3 σακούλες πατατάκια και 2 σοκολάτες για να δω μια ταινία, τώρα θα φάω μισό σακουλάκι και μισή σοκολάτα.

 

Δεν ήθελα να αδυνατίσω πολύ, απλά κανά δυό κιλά να φύγει το έξτρα λίπος γιατί πως θα βγούμε στην παραλία ωρε.

 

Ούτε σκέφτομαι συνέχεια να πιώ η να καπνίσω. Μόνο να φάω πιό πολλά σκατά σκέφτομαι που και που αλλά από λαιμαργία, όχι από πείνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνω "δίαιτα" ούτε ψωμολυσσάω τώρα. Απλά εκεί που θα έτρωγα 3 σακούλες πατατάκια και 2 σοκολάτες για να δω μια ταινία, τώρα θα φάω μισό σακουλάκι και μισή σοκολάτα.

 

Δεν ήθελα να αδυνατίσω πολύ, απλά κανά δυό κιλά να φύγει το έξτρα λίπος γιατί πως θα βγούμε στην παραλία ωρε.

 

Ούτε σκέφτομαι συνέχεια να πιώ η να καπνίσω. Μόνο να φάω πιό πολλά σκατά σκέφτομαι που και που αλλά από λαιμαργία, όχι από πείνα.

Ηλικία σου αν επιτρέπεται;

 

Αυτό με τα πατατάκια προσοχή... Εγώ έκοψα τα πολλά πολλά, όχι μόνο για τα κιλά, πιο πολύ για λόγους υγείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 από εμένα για το ότι είναι σύνδρομο στέρησης από τις μαλακίες(ζάχαρες-αλάτια-κακά λίπη-νικοτίνες).

Για το βάρος είναι μάλλον το τσιγάρο.

 

Από εκεί και πέρα μπράβο για την θέληση και καλή τύχη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια πράγματα δε θέλουν κοψιμο, θέλουν μονο μέτρο. (εκτος απ το τσιγάρο)

 

Το σουβλάκι ας πουμε αν δεν έχει πολύ αλάτι μια χαρά ειναι. Ντοματουλα κρεατάκι, κανα λαχανικο ακομα μέσα, λιγο τζατζικι. Αλλοι βάζουν μονο γιαουρτι.

Τα αναψυκτικά μπορει κανεις να τα πινει χωρις ζάχαρη και όχι καθημερινά.

Κάποιοι έχουν εξάρτηση με το ανθρακικο. Υπάρχει το ανθρακούχο νερό.

 

Δε χρειάζεται να μην απολαμβάνουμε κάποια πράγματα, μετρο θέλει.

 

To φαγητό στα κάρβουνα είναι αποδεδειγμένα καρκινογόνο. Άρα και το κρέας στα σουβλάκια. Στο αναψυκτικό, αν δεν έχει ζάχαρη, δεν νομίζω ότι είναι και τόσο πρόβλημα. Πχ η σόδα ή το ανθρακούχο νερό, δεν νομίζω ότι κάνουν κακό. 

 

Συμφωνώ περί μέτρου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...