Προς το περιεχόμενο

'Εκοψα το κάπνισμα, τον καφέ, τα αναψυκτικά, τις μπύρες, τρώω καλύτερα και νιώθω χάλια, γιατί?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύντομη απάντηση - νικοτινη και καφεΐνη αυξάνουν το μεταβολισμό (/βασικο μεταβολικο ρυθμο).

 

Και τα 2 σε ξυπνανε - αυτο για το θέμα της διάθεσης/ενεργειας.

 

Καφεΐνη δε θα σου εκανε μαλλον κακό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τώρα γιατί σκατά παχαίνω?

Την απάντηση θα μας τη δώσει ο Μάνος

 

https://www.youtube.com/watch?v=D_VIZeJ3Zzw

 

Πηγαίνοντας γυμναστήριο, θα γίνεις 10άρι :D

(το ότι νιώθεις χάλια είναι θέμα ότι κάτι σου λείπει, ψάξε στο google για αρχή)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκοψα το τσιγάρο πριν από 115 ημέρες και απλά έχω πάρει κάπου στα 6-7 κιλά.

Ξέρω πως χωρίς γυμναστική δεν πρόκειται να φύγουν, αλλά τουλάχιστον απαλλάχθηκα από το κωλοτσίγαρο που βρωμούσε όλο το μαγαζί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκοψα το τσιγάρο πριν από 115 ημέρες και απλά έχω πάρει κάπου στα 6-7 κιλά.

Ξέρω πως χωρίς γυμναστική δεν πρόκειται να φύγουν, αλλά τουλάχιστον απαλλάχθηκα από το κωλοτσίγαρο που βρωμούσε όλο το μαγαζί.

Προσοχή θα βάλειΣ κ άλλα.. Εγώ έβαλα σε δέκα χρόνια 20 κιλά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστοριες λετε για το τσιγαρο, το ειχα κοψει 5 μηνες πηρα ενα κιλο εμεινα στα κιλα μου που δεν οφειλεται στο τσιγαρο, αμα σε πιανει λιγουρα να μην τρως, να πινεις νερο και να κανεις λιγο βαρακια για να σου φυγει η εξαρτηση του τσιγαρου.

Αυτο ισχυει και στην διαιτα, αντε με παραλλαγη να τρως μαρουλι και ενα κρακερ στην λιγουρα το απογευμα που μονο κακο δεν κανουν.

Οποτε αμα κοβεις τσιγαρο και τρως σαβουρες παλι εσυ θα φταις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' τη στιγμη που εβαλες κιλα, το διατροφικο πλανο που ακολουθεις δεν ειναι το βελτιστο (τουλαχιστον για το στοχο που εθεσες). Θα επρεπε να γραψω ενα μεγαλο κειμενο αναφορικα με το γιατι συμβαινει αυτο και δε νομιζω οτι θες κατι τετοιο. Καποιες αμεσες και απλες συμβουλες:

 

1. Τρωγε συγκεκριμενες ωρες --> το τσιμπολογημα ωθει σε παχυσαρκια

2. Τρωγε συνθετο υδατανθρακα --> ψωμι ολικης, μακαρονια ολικης, κτλ

3. Τρωγε σαλατες με πρωτεινη (κρεας, ψαρι) --> σε χορταινουν και σε γεμιζουν θρεπτικα συστατικα

4. Με μετρο τα φρουτα --> οχι πανω απο 1-2 τη μερα, αναλογως το μεγεθος

5. Εξαφανισε (εξαφανισε λεμε) τη ζαχαρη --> ωθει το σωμα σε αποθηκευση λιπους ΚΑΙ σε κακη διαθεση / λιγοτερη ενεργεια

 

Επισης, εχε το νου σου μηπως κοβωντας τον καφε εριξες το επιπεδο της καθημερινης δραστηριοτητας σου --> εγινες πιο ατονη με λιγοτερη διαθεση. 1-2 καφεδες τη μερα καθε αλλο παρα κακο κανουν. Εκτος κι αν σε ωθουν να καπνισεις οποτε τα πηρε μαζι η μπαλα (κι εγω οταν εκοψα το τσιγαρο εκοψα και τον καφε και τον ξαναρχισα πολυ αργοτερα οταν ειχα πια καθαρισει απο το τσιγαρο).

 

Καλη επιτυχια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να είμαι ειδικός στη γυμναστική όπως διάφοροι στο σχετικό θρεντ, το να κάνεις κάτι φοβερά εντατικό ιδανικά 3 φορές τη βδομάδα και τουλάχιστον 2 σε βαστάει πάρα πολύ καλά και βλέπεις σημαντικές διαφορές (σε αντοχή, δύναμη και δευτερευόντως εμφάνιση) 

 

το να κάνεις χαλαρό γυμναστηριάκι σιγά σιγά είναι κοροϊδία, αν δεν έχεις κάνα πρόβλημα με καρδιά να μείνεις στο τόπο καλό είναι να ζορίζεσαι άμεσα και όσο μπορείς περισσότερο  κάθε φορά, αν δε γυρνάς ρημάδι σπίτι δεν κάνεις δουλειά 

 

μια γερή προπόνηση τη νιώθεις να επιδρά στο σώμα σου για μέρες μετά

εξαρτάται και τι κάνεις, αν πρέπει να συγκεντρωθείς το πρωί και έχεις την ατυχία να είσαι πρεζάκι της καφεΐνης θα πάρεις καφεΐνη αλλιώς θα τα κάνεις όλα σκατά, θα τσακωθείς με κάποιον θα χάσεις τη δουλειά σου 

 

αν είσαι πιο ανέμελος ίσως αξίζει να το δοκιμάσεις 

Ούτε εγώ είμαι ειδικός ξέρω όμως την σχολή σκέψης που προτιμάει την ολιγόωρη αλλά αρκετά έντονη γυμναστική

(συνήθως είναι κάτι οι bodybuilders που το υποστηρίζουν αυτό)

 

 

Εγώ όμως αυτό που είπα το είπα απο εντελώς άλλη γωνία δεν ήθελα να δώσω "σωστό" πρόγραμμα γυμναστικής μιας και δεν είμαι ειδικός όπως είπα απλά σκέφτηκα ότι δεν παίζει να κάνει κάτι σοβαρό με το θέμα γυμναστική(όπως το 99% των γυναικών που ζουν καθιστική ζωή τρώνε σαχλαμάρες και θέλουν να χάσουν όλα τα κιλά τους 1 μέρα πριν πάνε στην παραλία)  οπότε εφόσον αυτό το είχα ως δεδομένο πρότεινα τι πιστεύω είναι η καλύτερη λύση που θα βοηθήσει αρκετά χωρίς όμως να είναι κάποια δυσβάσταχτη αγγαρεία που θα την κάνει να τα παρατήσει...

 

Απο το να ιδρώσει μια δυο φορές και να τα παρατήσει καλύτερα συνέχεια να καίει και απο λίγες θερμίδες θα κυκλοφορεί πιο συχνά το αίμα (λόγω αύξησης του μέσου όρου των παλμών της ανα μέρα που πχ σε συνδυασμό με τα κρύα νερά θα συνεισφέρει στον καλύτερο μεταβολισμό κτλ) και γενικά θα βοηθήσει σε διάφορες διαστάσεις το να συνηθίσει να κάνει μικρά πράματα αλλά τακτικά κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω πάλι από εμένα παράδειγμα ότι έστω και 2 χιλιόμετρα επί τρεις φορές την εβδομάδα κάνουν κάτι, αν προσθέσει και βάρη; τότε σίγουρα κάτι γίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομη απάντηση - νικοτινη και καφεΐνη αυξάνουν το μεταβολισμό (/βασικο μεταβολικο ρυθμο).

Συντομο σχόλιο .. not

 

Δηλ αυξανουν μεσω της συμπαθητικοτονιας τον μεταβολισμο, αλλα σε ελαχιστο βαθμο, που δε δικαιολογει την αυξηση βαρους τετοιου βαθμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί "σόκαρες" τον οργανισμό σου. Δώσε του λίγο χρόνο να σταθεροποιηθεί και να "μάθει" στα νέα δεδομένα και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε πριν καμιά δεκαριά μέρες να κάνω πιό υγιεινή ζωή και άμεσα έκοψα μαχαίρι το κάπνισμα, τον καφέ, την κοκα κόλα και τα πολλά σκατά που έτρωγα. Σε μία τυπική μέρα θα έκανα μισό πακέτο, θα έπινα έναν καφέ, μια κοκα κόλα, μια μπύρα και θα έτρωγα πολλά μα πολλά σκατά. Πίτσες, σουβλάκια, πατατάκια, μπισκότα, σοκολάτες, τσουρέκια, κρουασάν και λοιπά σε τεράστιες ποσότητες. Πλέον τα τρώω σε πολύ μικρές ποσότητες σε σχέση με πριν και τρώω πιό πολλά φρούτα και λαχανικά.

 

Από τότε λοιπόν δεν νιώθω καλά. Είμαι πολύ φουσκωμένη και έχω παχύνει... Ειδικά αυτό που έχω παχύνει δεν το καταλαβαίνω καθόλου. 'Ενας από τους λογους που αποφάσισα αυτή την αλλαγή ήταν για να κάνω καλύτερο σώμα και έχω πάει 59 κιλά (απο 55 που ήμουν). Η κοιλάρα ξεχειλίζει.

 

Δεν έχω πρόβλημα στέρησης με όσα έκοψα, το είχα ξανακάνει στην εγκυμοσύνη πολύ άνετα πάλι μαχαίρι σε μια μέρα. Και τότε είχα πάρει 20 κιλά αλλά ήταν εγκυμοσύνη οπότε λογικό.

 

Τώρα γιατί σκατά παχαίνω?

 

μηπως πινεις χυμους και γαλα? επισης τρως γαλακτοκομικα το βραδυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε πριν καμιά δεκαριά μέρες να κάνω πιό υγιεινή ζωή και άμεσα έκοψα μαχαίρι το κάπνισμα, τον καφέ,

 

 

Eιναι δεδομενο ότι αν κοπει ξαφνικα ο καφες θα υπαρχουν παρενέργειες για ενα διαστημα.

Εγω αν δε πιω καφε μια μερα  θα νιωθω χαλια...

 Σε μία τυπική μέρα θα έκανα μισό πακέτο, θα έπινα έναν καφέ, μια κοκα κόλα, μια μπύρα και θα έτρωγα πολλά μα πολλά σκατά. Πίτσες, σουβλάκια, πατατάκια, μπισκότα, σοκολάτες, τσουρέκια, κρουασάν και λοιπά σε τεράστιες ποσότητες.

 

τρατζικ :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' τη στιγμη που εβαλες κιλα, το διατροφικο πλανο που ακολουθεις δεν ειναι το βελτιστο (τουλαχιστον για το στοχο που εθεσες). Θα επρεπε να γραψω ενα μεγαλο κειμενο αναφορικα με το γιατι συμβαινει αυτο και δε νομιζω οτι θες κατι τετοιο. Καποιες αμεσες και απλες συμβουλες:

 

1. Τρωγε συγκεκριμενες ωρες --> το τσιμπολογημα ωθει σε παχυσαρκια

2. Τρωγε συνθετο υδατανθρακα --> ψωμι ολικης, μακαρονια ολικης, κτλ

3. Τρωγε σαλατες με πρωτεινη (κρεας, ψαρι) --> σε χορταινουν και σε γεμιζουν θρεπτικα συστατικα

4. Με μετρο τα φρουτα --> οχι πανω απο 1-2 τη μερα, αναλογως το μεγεθος

5. Εξαφανισε (εξαφανισε λεμε) τη ζαχαρη --> ωθει το σωμα σε αποθηκευση λιπους ΚΑΙ σε κακη διαθεση / λιγοτερη ενεργεια

 

Επισης, εχε το νου σου μηπως κοβωντας τον καφε εριξες το επιπεδο της καθημερινης δραστηριοτητας σου --> εγινες πιο ατονη με λιγοτερη διαθεση. 1-2 καφεδες τη μερα καθε αλλο παρα κακο κανουν. Εκτος κι αν σε ωθουν να καπνισεις οποτε τα πηρε μαζι η μπαλα (κι εγω οταν εκοψα το τσιγαρο εκοψα και τον καφε και τον ξαναρχισα πολυ αργοτερα οταν ειχα πια καθαρισει απο το τσιγαρο).

 

Καλη επιτυχια.

να ρωτησω για το (4) ? Γιατι με μετρο τα φρουτα και μονο 1-2  ?

 Δεν κανουν καλο τα πολλα φρουτα ? νταξει οχι πολλα αλλα 5-6 την μερα ειναι υπερβολη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το σουβλάκι ας πουμε αν δεν έχει πολύ αλάτι μια χαρά ειναι. Ντοματουλα κρεατάκι, κανα λαχανικο ακομα μέσα, λιγο τζατζικι.

 

 

Mια χαρα θα ηταν αν επροκειτο για κανονικο κρεας, όχι για 80% λιπος και ξυγκι που είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...