Προς το περιεχόμενο

'Εκοψα το κάπνισμα, τον καφέ, τα αναψυκτικά, τις μπύρες, τρώω καλύτερα και νιώθω χάλια, γιατί?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

καλά το σουβλάκι στα κάρβουνα δεν παίζει στη πραγματικότητα, είναι πολύ σπάνιο

 

Σε όλα σχεδόν τα σουβλατζίδικα στην Αττική, το κρέας ψήνεται στα κάρβουνα, εκτός απο τον γύρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον η ζημιά έχει γίνει ηδη.γιαυτο και τα έκοψες,και όχι γιατί σου κάπνισε μία ωραία πρωία.ευχομαι να είμαι πολύυυυ λάθος........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα σχεδόν τα σουβλατζίδικα στην Αττική, το κρέας ψήνεται στα κάρβουνα, εκτός απο τον γύρο.

ναι δεν αποκλείται να έχεις δίκιο, είχα το γύρο στο μυαλό μου κυρίως, αλλά τώρα που το σκέφτομαι πίτες και καλαμάκια παίζει κάρβουνο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κάνω "δίαιτα" ούτε ψωμολυσσάω τώρα. Απλά εκεί που θα έτρωγα 3 σακούλες πατατάκια και 2 σοκολάτες για να δω μια ταινία, τώρα θα φάω μισό σακουλάκι και μισή σοκολάτα.

 

Δεν ήθελα να αδυνατίσω πολύ, απλά κανά δυό κιλά να φύγει το έξτρα λίπος γιατί πως θα βγούμε στην παραλία ωρε.

 

Ούτε σκέφτομαι συνέχεια να πιώ η να καπνίσω. Μόνο να φάω πιό πολλά σκατά σκέφτομαι που και που αλλά από λαιμαργία, όχι από πείνα.

Ε γιαυτό... Δεν έκοψες τα σκατά μαχαίρι απλά τα μείωσες + την αλλαγή στις διατροφικές συνήθειες που τρελαίνει τον θυρεοειδή και γενικά κάνει το σώμα σου να ετοιμάζεται για οικονομία λίπους γιατι σου λέει "έρχονται δύσκολες μέρες κάτσε να γεμίσω τις αποθήκες"  + οτι τρως και τα υγιεινά (που ένας θεός ξέρει τι μπορεί να θεωρείς υγιεινό πχ τα παπουτσάκια ειναι υγιεινά επειδή έχουν μελιτζάνες; :P ) + ότι η στέρηση του τσιγάρου σε κάνει να μασουλάς παραπάνω

 

Ε δεν θέλει και πολλά...

 

Εγώ πάραυτα για τελική γνώμη θα χρειαστώ φωτογραφία με το μαγιό :P

 

 

Το κλειδί στο να χάσεις κιλά δεν ειναι να ράψεις το στόμα σου αλλά να κουνάς τον κώλο σου!! γυμναστική όχι μια φορά εντατική και μετά άλλη μια στο τέλος της βδομάδας καλύτερα λιγα πράματα και εύκολα αλλά καθημερινά! πχ αντι για ανσανσερ να ανεβαίνεις πάντα με τις σκάλες να κάνεις κάθε βράδυ ή την ημέρα μια μεγάλη βόλτα με τα πόδια το πρωί οταν ξυπνάς να τεντώνεσαι μετά να χαμηλώνεις όσο πιο χαμηλά μπορείς λυγίζοντας τα πόδια (χωρίς να γονατίσεις ) και να ξανασηκώνεσαι και να το κάνεις αυτό όσες περισσότερες φορές μπορείς.

 

Τέλος πολλά νερά και κρύα κατα προτίμηση. Πολλά όμως δηλαδή 1,5 λίτρο να το πίνεις για πλάκα μέσα στην μέρα (όχι απαραίτητα όλο σε μια καθισιά αλλά σιγά σιγά μέχρι το βράδυ να το έχεις τελειώσει και κατα προτίμηση να πίνεις πάνω απο 2 λίτρα)

 

και ελάχιστο αλάτι, καθόλου ζάχαρη (βάζε μέλι στο ψωμί ή στο σκέτο γιαούρτι -ας ειναι και πλήρες δεν μας πειράζει το να τρώμε είπαμε αρκεί να κουνιόμαστε-  με φρέσκα φρούτα αν θες κάτι γλυκό) και καθόλου λευκά ψωμιά γενικά ότι έιναι σαν αφρός και άσπρο να το φοβάσαι γιατι θα κάτσει μέσα στα μπούτια σου.

Επεξ/σία από louilouiCK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το αρχικό θέμα του thread, ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ, παίρνοντας την ίδια απόφαση με σένα. Τους πρώτους μήνες πάχυνα. Πρώτα απ' όλα έκοψα το κανονικό τσιγάρο και πήρα ηλεκτρονικό. Τεράστια διαφορά, πλέον είμαι άλλος άνθρωπος και δεν με νοιάζει να μην κάνω καν ηλεκτρονικό, αλλά έτρωγα περισσότερο. Για το φαγητό, έκοψα το πολύ κρέας, αλλά κυρίως το ετοιματζίδικο. Σουβλάκια κλπ. Φτιάχνω στο σπίτι μου μπριζόλες, μπιφτέκια κλπ, αλλά φροντίζω να τρώω και πολλές σαλάτες και λαχανικά στον ατμό. Ειδικά μπρόκολο που μου αρέσει. 

 

Πράγματι πήρα βάρος, ΑΛΛΑ, εμένα οφειλόταν στην κολίτιδα που έχω, με αποτέλεσμα όσπρια, σαλάτες, χόρτα και λοιπά, να με πρήζουν άσχημα και να τα χονεύω πολύ δύσκολα. Σημείωσε ότι εγώ έχω αφαιρέσει και τη χολή μου στα 19. 

 

Πήγα σε διατροφολόγο και μου έφτιαξε ειδική διατροφή, όπου επιτρέπεται να τρώω τα πάντα, αλλά με μέτρο και πρόγραμμα. Και μαζί μ' αυτά με έβαλε να κάνω γυμναστική. Όχι τίποτα σπουδαίο. Τρέξιμο, και απλή γυμναστική σε φυσικό περιβάλλον, πχ πάρκο ή παραλία. Πλέον, μετά από μερικούς μήνες, είμαι στα κιλά μου, και νιώθω και πολύ καλά. Έκανα αιματολογικές κλπ, και δεν έχω απολύτως τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυμναστικη ξεκινα,θα παραγεις ενδορφινες και θα εισαι χαρουμενη.

Αισθανεσαι ασχημα γιατι ο οργανισμος ειχε εθιστει στις τοξινες απο τις τροφες που ετρωγες, ειναι μια περιοδος απεξαρτησης και σε ριχει για 10-15 μερες.

Μετα γινεσαι αλλος ανθρωπος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήμουν μέχρι πριν 1 χρόνο υπέρβαρος (185cm - 125KG). Έκοψα μαχαίρι όλα αυτά τα σκατολογίδια (εκτός του τσιγάρου και απο ένα καφέ την ημέρα) και μέχρι τώρα έχω χάσει 30 κιλά και συνεχίζω. Δεν κάνω γυμναστικές. Απλά περπατάω όσο και όπου μπορώ, καθημερινά

 

Ψωμιά, γλυκά, αναψυκτικά, σνακς κτλ ούτε για δείγμα. Κατα τα άλλα, τρωω κανονικά με ένα μέτρο στις ημερίσιες θερμίδες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να νοιώθεις χαλια είναι λογικό..

Όλα αυτά καφές τσιγάρο γλυκά πατατάκια κτλ προκαλούν ευφορία στον οργανισμό..Τώρα έχεις δημιουργήσει ένα κενό.

Θα σου πάρει καιρό μέχρι να αρχίσεις να νοιώθεις καλά χωρίς διεγερτικές ουσίες..Αλλά αξίζει.

 

Για το βάρος που πήρες είναι περίεργο.Σίγουρα θα τρως παραπάνω θερμίδες από πριν.

Δεν μπορεί να τρως το ίδιο ή λιγότερο και να βάζεις βάρος.

Όταν κόβεις το τσιγάρο πάντως συμβαίνει να παχαίνεις.Είναι λογικό γιατί αυξάνεται η πείνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 βαρακια να εχεις και με το inernet βρισκεις πολλες ασκησεις για δικεφαλα, τρικεφαλα, πλατη, ωμους κτλπ

Επισης παιζουν και οι ασκησεις  που χρησιμοποιεις το σωμα για κοιλιακους, πισινο κτλπ.

Και εγω μπηκα στο τρυπακι μετα την Κυριακη του Πασχα και συνεχιζω.

4 κιλα εχασα σε 20+ μερες, αλλα παιζει εκτος απο διατροφη περπατημα και γυμναστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 γυμναστική όχι μια φορά εντατική και μετά άλλη μια στο τέλος της βδομάδας καλύτερα λιγα πράματα και εύκολα αλλά καθημερινά!  

χωρίς να είμαι ειδικός στη γυμναστική όπως διάφοροι στο σχετικό θρεντ, το να κάνεις κάτι φοβερά εντατικό ιδανικά 3 φορές τη βδομάδα και τουλάχιστον 2 σε βαστάει πάρα πολύ καλά και βλέπεις σημαντικές διαφορές (σε αντοχή, δύναμη και δευτερευόντως εμφάνιση) 

 

το να κάνεις χαλαρό γυμναστηριάκι σιγά σιγά είναι κοροϊδία, αν δεν έχεις κάνα πρόβλημα με καρδιά να μείνεις στο τόπο καλό είναι να ζορίζεσαι άμεσα και όσο μπορείς περισσότερο  κάθε φορά, αν δε γυρνάς ρημάδι σπίτι δεν κάνεις δουλειά 

 

μια γερή προπόνηση τη νιώθεις να επιδρά στο σώμα σου για μέρες μετά

Δεν είναι σύνδρομο στέρησης αλλά νιώθω χάλια...

 

Είναι μεγάλο το σοκ. Εγώ έκανα μια εβδομάδα να συνέλθω από την έλλειψη καφεΐνης.

εξαρτάται και τι κάνεις, αν πρέπει να συγκεντρωθείς το πρωί και έχεις την ατυχία να είσαι πρεζάκι της καφεΐνης θα πάρεις καφεΐνη αλλιώς θα τα κάνεις όλα σκατά, θα τσακωθείς με κάποιον θα χάσεις τη δουλειά σου 

 

αν είσαι πιο ανέμελος ίσως αξίζει να το δοκιμάσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε πριν καμιά δεκαριά μέρες να κάνω πιό υγιεινή ζωή και άμεσα έκοψα μαχαίρι το κάπνισμα, τον καφέ, την κοκα κόλα και τα πολλά σκατά που έτρωγα. Σε μία τυπική μέρα θα έκανα μισό πακέτο, θα έπινα έναν καφέ, μια κοκα κόλα, μια μπύρα και θα έτρωγα πολλά μα πολλά σκατά. Πίτσες, σουβλάκια, πατατάκια, μπισκότα, σοκολάτες, τσουρέκια, κρουασάν και λοιπά σε τεράστιες ποσότητες. Πλέον τα τρώω σε πολύ μικρές ποσότητες σε σχέση με πριν και τρώω πιό πολλά φρούτα και λαχανικά.

 

Από τότε λοιπόν δεν νιώθω καλά. Είμαι πολύ φουσκωμένη και έχω παχύνει... Ειδικά αυτό που έχω παχύνει δεν το καταλαβαίνω καθόλου. 'Ενας από τους λογους που αποφάσισα αυτή την αλλαγή ήταν για να κάνω καλύτερο σώμα και έχω πάει 59 κιλά (απο 55 που ήμουν). Η κοιλάρα ξεχειλίζει.

 

Δεν έχω πρόβλημα στέρησης με όσα έκοψα, το είχα ξανακάνει στην εγκυμοσύνη πολύ άνετα πάλι μαχαίρι σε μια μέρα. Και τότε είχα πάρει 20 κιλά αλλά ήταν εγκυμοσύνη οπότε λογικό.

 

Τώρα γιατί σκατά παχαίνω?

 

Με την διακοπή του καπνίσματος παίρνεις βάρος. Το πόσο θα πάρεις εξαρτάται από την συχνότητα και τα χρόνια που κάπνιζες παλιά. Τουλάχιστον αυτό έγινε στην θεία μου που κάπνιζε 30 χρόνια και το έκοψε, πήρε 4-5 κιλά βάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την διακοπή του καπνίσματος παίρνεις βάρος. Το πόσο θα πάρεις εξαρτάται από την συχνότητα και τα χρόνια που κάπνιζες παλιά. Τουλάχιστον αυτό έγινε στην θεία μου που κάπνιζε 30 χρόνια και το έκοψε, πήρε 4-5 κιλά βάρος.

Παίρνεις βάρος όταν κόβεις το τσιγάρο γιατί τρως περισσότερο.

Εδώ σου λέει έτρωγε 3 πατατάκια και 2 σοκολάτες στην καθισιά και τα έκοψε, μόνο αυτά είναι έξτρα 2500 θερμίδες καθημερινά.

 

Είτε δεν μας τα λέει καλά είτε κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας υπάρχει και πχ βαράει κορτιζόνες ή κάποια φαρμακευτική αγωγή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις βάρος όταν κόβεις το τσιγάρο γιατί τρως περισσότερο.

Εδώ σου λέει έτρωγε 3 πατατάκια και 2 σοκολάτες στην καθισιά και τα έκοψε, μόνο αυτά είναι έξτρα 2500 θερμίδες καθημερινά.

 

Είτε δεν μας τα λέει καλά είτε κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας υπάρχει και πχ βαράει κορτιζόνες ή κάποια φαρμακευτική αγωγή.

φωτό με μαγιό και εσύ αλλιώς δεν έχεις το δικαίωμα να την ανταγωνίζεσαι :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...