Προς το περιεχόμενο

φοιτητής σε πανεπιστήμιο (απουσία στο πρώτο έτος) καινούρια αρχή;


Vlahakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, πέρσι είχα περάσει σε πανεπιστήμιο, πήγα σε λίγα μαθήματα στην αρχή αλλά λόγω σημαντικών δουλειών έπρεπε να πάω στο εξωτερικό. Είχα δηλώσει τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου αλλά δεν έδωσα κανένα μάθημα (1ο και 2ο εξάμηνο). Τώρα που γύρισα θα ήθελα να ξέρω εάν υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθήσω τα μαθήματα από την αρχή τον Οκτώβρη , σαν να ξεκινάω από το α΄ εξάμηνο δηλαδή και να τα δώσω με την σείρα όλα (θα με πάρει 4 χρόνια για να πάρω το πτυχίο). Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς να κάνεις αυτό που λες... όπως μπορείς επίσης να διαβάσεις παραπάνω και να παρακολουθείς τα μαθήματα και του άλλου έτους και να δώσεις περισσότερα για να τελειώσεις γρηγορότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να το κανεις αυτο,αλλα χανεις νοητα το ν+2 δηλαδη αν η σχολη σου ειναι 4 χρονια και τα 6 ειναι το οριο,εσυ στα μαθηματα θα εισια πρωτο ετος,αλλα εγγεγραμενος θα εισαι 2ο ετος.Αυτα βεβαια δεν εχουν μεγαλη σημασια αν εισαι συνεπης enough οποτε και δεν θα εχεις προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από την σχολή θα έλεγα εγώ, αλλά και από τις δυνατότητες και φιλοδοξίες σου.

 

Αν τα μαθήματα του πρώτου έτους είναι προαπαιτούμενα (είτε επισήμως είτε από άποψη λογικής) για να δώσεις τα μαθήματα του 2ου, θα πρότεινα να ξεκινήσεις από την αρχή. Αν πάλι δεν είναι τόσο απαραίτητα για να κατανοήσεις τα μαθήματα του 2ου, μπορείς να σκεφτείς να παρακολουθείς τα του 2ου, προσπαθώντας να δίνεις εξετάσεις και τα του 1ου. Έτσι μπορεί να τελειώσεις νωρίτερα, αλλά κινδυνεύεις να τα κάνεις και σαλάτα και σίγουρα θα χρειαστεί έξτρα προσπάθεια για να τελειώσεις σε 3 χρόνια μια σχολή που κανονικά θα την έκανες σε 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αυτό φοβάμαι και εγώ, μη τα κάνω σαλάτα και δεν βγάλω άκρη στο τέλος... σκεφτόμουν μήπως μπορούσα να πάρω το 1ο έτος από την αρχή και στριμώξω και κάποια από το 2ο, ασπούμε άμα πηγαίνω στα 5 μαθήματα του 1ου εξαμήνου και 2-3 από το 3ο (το ίδιο και με το 2ο και το 4ο), σε 2 έτη άμα βγάλω άκρη θα έχω δώσει όλα τα μαθήματα που χρωστάω, μου φαίνεται λίγο πιο λογικό γιατί μετά δεν θα παρακολουθώ τόσο πολλά μαθήματα στα οποία έχω κενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πάλαι ποτέ στην άγρια Δύση, όταν σπούδαζα, μας έδιναν τη δυνατότητα να δηλώνουμε 8 μαθήματα κάθε εξάμηνο από το 3ο εξάμηνο κι έπειτα . Τα 6 ήταν του εξαμήνου +2 έξτρα που μπορούσαν να είναι απο παλιότερο εξάμηνο ή κατ' επιλογήν. Με αυτον τον τρόπο, κάποιος μπορούσε να τελειώσει σε 3 χρόνια. Προσωπικά, έπαιρνα επιλογής ή κι από επόμενα εξάμηνα, έφτασα στο τέλος του 4 έτους να έχω περασμένα 57 μαθήματα, ενώ χρειαζόμουν 48 ή 50 για πτυχίο.

 

Αλλά, θεωρούσα τις 3 εξεταστικές ισοδύναμες κι όχι ως επαναληπτική αυτήν τπυ Σεπτεμβρίου. Επομένως, κατέβαινα σε 4-5 μαθήματα σε κάθε εξεταστική, έχοντας ως πρώτη προτεραιότητα τα υποχρεωτικά του τρέχοντος εξαμήνου κι απο εκεί και πέρα οποιοδήποτε μου άρεσε ή το θεωρούσα σχετικά εύκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ειναι καλυτερο να ξεκινησεις 2ο ετος απευθειας αν και θα πρεπει να βαλεις μεσα και τον παραγοντα ψυχολογια για το γεγονος οτι αν ξεκινησεις απευθειας 2ο θα μπαινεις σε αμφιθεατρο μη γνωριζοντας στην ουσια κανεναν ενω στο 1ο ετος θα μπορεις να γνωρισεις κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, ασχέτως αν τεχνικά θα είσαι 2ο έτος, μπορείς να ξεκινήσεις από τα μαθήματα του 1ου έτους σαν να μην τρέχει τίποτα. Μπορείς να το αντιμετωπίσεις σαν να είσαι πρωτοετής, γνωριμίες με τους φοιτητές δηλαδή και τα λοιπά.

 

Δεδομένου ότι θα ξεκίναγες την σχολική χρονικά 2016-2017, και ότι θα ήσουν προσεκτικός στα μαθήματα, θα τελείωνες σε 4 χρόνια, δηλαδή η τελευταία χρονιά θα ήταν το 2019-2020. Τώρα έχασες το 1 έτος. Μπορείς να κάνεις τα εξής, να μοιράσεις τα μαθήματα σε 3 χρόνια και να τελειώσεις πάλι το 2020 εφόσον φυσικά είσαι εντάξει στα διαβάσματα και στα μαθήματα, ή να κάνεις 4 χρόνια και να τελειώσεις μια χρονιά ποιο μετά, δηλαδή το 2020-2021, εφόσον πάλι είσαι εντάξει στα μαθήματα και δεν κάνεις βλακείες ώστε να κόβεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ν+2 δεν ισχύει πλέον... αλλά χώρισε τα μαθήματα παράλληλα με 2ο 3ο έτος.

Σίγουρα δεν ισχύει;  και βασικά ακόμη και όταν ψηφίστηκε απότι κατάλαβα δεν σήμαινε κάτι ουσιαστικό απλά έχανες τα δικαιώματα (όπως πχ το πάσο τη σίτιση δωρεάν βιβλία κτλ) αλλά μπορούσες να συνεχίσεις κανονικά τις σπουδές σου σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν ισχύει; και βασικά ακόμη και όταν ψηφίστηκε απότι κατάλαβα δεν σήμαινε κάτι ουσιαστικό απλά έχανες τα δικαιώματα (όπως πχ το πάσο τη σίτιση δωρεάν βιβλία κτλ) αλλά μπορούσες να συνεχίσεις κανονικά τις σπουδές σου σωστά;

Ναι σίγουρα δεν ισχύει δε γίνονται διαγραφές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται θα παρακολουθήσεις το 2ο έτος και θα στριμώξεις τα μαθήματα του 1ου.

 

Νομίζω υπάρχουν περιορισμοί στο πόσα μαθήματα μπορείς να δηλώσεις.

 

Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχουν προαπαιτούμενα, τουλάχιστον στα χρόνια μου, υπήρχαν κατά καιρούς διάφοροι κανόνες

 

πχ μέχρι κάποιον αριθμό διδακτικών ωρών, κάτι n+2 ή κάτι τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ν+2 υπαρχει,διαγραφες δεν γινονται αλλα χανεις πολλα προνομια και σε σχεση με την σχολη οπως βιβλια σιτιση επιδομα(το οποιο το χανεις ηδη απο το 4ο και μετα) αλλα και εκτος σχολης οπου σε συμφερει να φαινεσαι φοιτητης για καποιους λογους.Οπως ειπα ξεκινα κανονικα απο το 1ο ετος τα μαθηματα,γιατι εκτος του οτι θα σου φανει βουνο να εχεις αλλα 6-7 μαθηματα στην πλατη,πολλα μαθηματα συνηθως ειναι συνεχεια καποιου μαθηματος του 1ου ετους.Τωρα στις εξεταστικες μπορεις να δηλωνεις περισσοτερα απο τα μαθηματα του τρεχοντος εξαμηνου(συνηθως 2-3) οποτε σιγα σιγα θα βαζεις καποια μαθηματα μελλοντικου εξαμηνου και ισως τελειωσεις στα 3(4 συνολικα με τονχαμενο χρονο).Κατι τελευταιο,αν το δεις σαν δουλεια υποχρεωση η οτιδηποτε και πηγαινεις κανονικα στα μαθηματα δεν θα εχεις προβλημα.Αν  συγκεντρωθεις μονο σε αυτο δηλαδη για τα επομενα 3 χρονια,που ειναι πολλα βεβαια,θα το καταφερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ν+2 υπαρχει,διαγραφες δεν γινονται αλλα χανεις πολλα προνομια και σε σχεση με την σχολη οπως βιβλια σιτιση επιδομα(το οποιο το χανεις ηδη απο το 4ο και μετα) αλλα και εκτος σχολης οπου σε συμφερει να φαινεσαι φοιτητης για καποιους λογους.Οπως ειπα ξεκινα κανονικα απο το 1ο ετος τα μαθηματα,γιατι εκτος του οτι θα σου φανει βουνο να εχεις αλλα 6-7 μαθηματα στην πλατη,πολλα μαθηματα συνηθως ειναι συνεχεια καποιου μαθηματος του 1ου ετους.Τωρα στις εξεταστικες μπορεις να δηλωνεις περισσοτερα απο τα μαθηματα του τρεχοντος εξαμηνου(συνηθως 2-3) οποτε σιγα σιγα θα βαζεις καποια μαθηματα μελλοντικου εξαμηνου και ισως τελειωσεις στα 3(4 συνολικα με τονχαμενο χρονο).Κατι τελευταιο,αν το δεις σαν δουλεια υποχρεωση η οτιδηποτε και πηγαινεις κανονικα στα μαθηματα δεν θα εχεις προβλημα.Αν  συγκεντρωθεις μονο σε αυτο δηλαδη για τα επομενα 3 χρονια,που ειναι πολλα βεβαια,θα το καταφερεις.

Μα αυτό δεν σήμαινε το ν+2 εξ αρχής; ακούσατε ποτέ κάποιον να μην μπορεί να πάρει πτυχίο εξαιτίας του ν+2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...