Προς το περιεχόμενο

Πως γίνεται να αγοράσεις μονοκατοικία;


Bluestone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν σταματήσουν αυτές οι πανάρχαιες ηλίθιες χωριάτικες λογικές "να αφήσεις κάτι στα παιδιά σου", "να έχω ένα δικό μου κεραμίδι", κτλ. ίσως αλλάξει κάτι σε αυτή τη χώρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60000 είχα πάρει για επισκευαστικό. 90000 πλήρωσα στο σύνολο για 4 χρόνια μαζί με το φέσι της πρόωρης αποπληρωμής.( με υψηλό επιτόκιο βέβαια πριν 12 χρόνια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ; Τι επιδοματα;

 

Eπίδομα θέρμανσης που το χάνει κάθε χρόνο λόγω αντικειμενικής αξίας (το σπίτι άθλιο εν τω μεταξύ, ούτε το 1/5 της αντικειμενικής δεν αξίζει).

Κάτι επιδόματα αλληλεγγύης που βγαίνουν κατά καιρούς.

Υποτροφίες και βοηθήματα σε σπουδαστές με χαμηλό εισόδημα.

 

Παίρνει κάπου 3.500 το χρόνο και κανονικά θα μπορούσε να πάρει διάφορα κοινωνικά βοηθήματα αλλά μόνο που έχει κληρονομιά το σαράβαλο, δεν δικαιούται τίποτα.

 

Ασε που πρέπει να πληρώνει το δάνειο, το οποίο είναι τριπλάσιο από την αξία του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιδομα θερμανσης ειναι μονο στο πετρελαιο. Υποτροφια δεν παιρνεις με χαμηλο εισοδημα.

Δεν ηξερα οτι υπαρχει επιδομα αλληλεγυης που βγαινει εποχιακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οι υποτροφίες των πανεπιστημίων είναι βάση κοινωνικών κριτηρίων ^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετρέλαιο, ναι. Βάζει αλλά επίδομα δεν μπορεί να πάρει.

Τρέχει αυτό το διάστημα ένα επίδομα σε φοιτητές χαμηλού εισοδήματος και γενικά παιζουν πάντα υποτροφίες.

Υπάρχει, πριν μερικά χρόνια με Σαμαρά ήταν 500 ευρώ άπαξ. Από τότε νομίζω έχουν ξαναδώσει κάτι άλλα.

Επίσης υπάρχει και μια κάρτα για τρόφιμα, δεν ξέρω πως λέγεται. Συν ένα ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα και διάφορα άλλα.

 

Οπότε ακόμα και 0 εισόδημα να έχεις, αν σου ανήκει σπίτι (έστω και ερείπιο) την έκατσες. Ούτε από την πρόνοια δεν μπορείς να πάρεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υποτροφίες των πανεπιστημίων είναι βάση κοινωνικών κριτηρίων ^

τα πανεπιστημια δινουν υποτροφια για να πας στο εξωτερικο; Και ο πιο φτωχος παει;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετρέλαιο, ναι. Βάζει αλλά επίδομα δεν μπορεί να πάρει.

Τρέχει αυτό το διάστημα ένα επίδομα σε φοιτητές χαμηλού εισοδήματος και γενικά παιζουν πάντα υποτροφίες.

Υπάρχει, πριν μερικά χρόνια με Σαμαρά ήταν 500 ευρώ άπαξ. Από τότε νομίζω έχουν ξαναδώσει κάτι άλλα.

Επίσης υπάρχει και μια κάρτα για τρόφιμα, δεν ξέρω πως λέγεται. Συν ένα ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα και διάφορα άλλα.

 

Οπότε ακόμα και 0 εισόδημα να έχεις, αν σου ανήκει σπίτι (έστω και ερείπιο) την έκατσες. Ούτε από την πρόνοια δεν μπορείς να πάρεις κάτι.

 

 

Ε πόσα είναι συνολικά αυτά που "χάνει" από επιδόματα? Επίσης πόσα θα χρειαζόταν να πληρώνει ενοίκιο για το συγκεκριμένο σπίτι αν δεν ήταν δικό του?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

τα πανεπιστημια δινουν υποτροφια για να πας στο εξωτερικο; Και ο πιο φτωχος παει;

Μιλάμε για τα ελληνικά πανεπιστήμια όχι του εξωτερικού , έτσι το αποκαλούν "υποτροφία". Και τα κριτήρια είναι εισοδηματικά και κοινωνικά.

Νομίζω ήταν κατανοητό από το "χάνει επιδοτήματα" που ανέφερε η idomeneas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα τέτοιο σπίτι θα πλήρωνε ενοίκιο σήμερα κάπου 200 ευρώ, χωρίς ΕΝΦΙΑ και άλλα έξοδα. Αν σκεφτείς ότι αυτή είναι η δόση του δανείου του μετά από ρύθμιση και ότι στο δάνειο έχει άλλα 100.000, πόσο συμφέρουσα κίνηση σου φαίνεται? Σε 80 χρόνια που θα το ξεχρεώσουν τα εγγόνια του, θα είναι τελείως τρώγλη.

 

Ενώ αν απλά είχε ένα ενοίκιο θα έπαιρνε και τα επιδόματα (που δεν ξέρω πόσα θα ήταν αλλά θα βοηθούσαν σίγουρα) και δεν θα είχε το άγχος να χάσει σπίτι και να συνεχίσει να πληρώνει τον αέρα. Ούτε θα άφηνε στους απογόνους μια τρώγλη που θα τους βαραίνει αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακαινιζονται τα σπιτια, αρκει να μην ειναι τελειως εγκαταλελημμενο. Ειναι εξαιρεση η περιπτωση σου δεν αποτελει παραδειγμα.

Το μονο που εχει νοημα ειμαι καποιος να καταθετει σε τράεζα του εξωτερικου την διαφορα ενοικιου-δανειου που ειναι ποσο; 200-300 ευρω μαξ το μηνα για ποσα χρονια θελετε; Εγω δεν ηξερα για στεγαστικα 40 ετων μεχρι 20 ξερω.

 

Και μετα απο Χ χρονια θα εχει αυτο το ποσο, αντι για το ακινητο. Καθαρα μαθηματικο ειναι το θεμα.

Ποσο = δανειο - ενοικιο *μηνες. Πρεπει να υπολογισει το κερδος του με ενα υποθετικο δανειο με 2 λογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σταματήσουν αυτές οι πανάρχαιες ηλίθιες χωριάτικες λογικές "να αφήσεις κάτι στα παιδιά σου", "να έχω ένα δικό μου κεραμίδι", κτλ. ίσως αλλάξει κάτι σε αυτή τη χώρα

δεν έχει αλλάξει; τώρα αφήνουν χρέη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...