Προς το περιεχόμενο

Επισήμως “νεκρό” ανακήρυξαν το MP3 οι δημιουργοί του


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χειρότερα είναι τις περισσότερες φορές απο άποψη ποιότητας ήχου και μουσικής..  απλά η όλη ατμόσφαιρα ειναι κάποιες φορές πιο απολαυστική λόγω της όλης φάσης με τον κόσμο και τον καλλιτέχνη ζωντανά μπροστά σου.

κοψε τα μπουζουκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειτε δεν εχεις ακουσει κατι καλυτερο απο 192kbit, ειτε ακους τοσο καιρο με τις ψειρες που σου δινουν με το κινητο σου.

πραγματικα μας βγαζετε τα ματια με αυτα που γραφετε ορισμενοι και μ'αρεσει και που ειστε και απολυτοι, επειδη ειδατε ενα βιντεακι στο youtube η διαβασατε καποια μλκ καπου..ποιες χιλιαδες ευρω?? με ενα οικονομικο player (η ακομα και με το κινητο σου αν εχει αξιοπρεπες dac) και ενα ζευγαρι ακουστικα της ταξης των 100 ευρω η διαφορα ειναι εμφανεστατη για καποιον που εχει εμπειρια και στα 2 φορματ και μπορει να αντιληφθει την ελλειψη πληροφοριας στο συμπιεσμενο φορματ. αν ομως το test group σου εχει μαθει να ακουει 128kbps, απο ψειρες του κιλου, τι συζηταμε..

 

ontopic, δε προκειται να αλλαξει τιποτα, θα συνεχισουμε να βρισκουμε mp3, το πολυ να δουμε λιγο περισσοτερο Flac να κυκλοφορει. μακαρι. και οι microsd δεν ειναι πια τοσο ακριβες.

 

καλό είναι να προσπαθείς να δείξεις σε κάποιον το σωστό, αλλά σε μερικούς καλύτερα να τους αφήνεις να κοιμούνται. Δεν συμφωνείς;

Αν θέλεις κάνε αυτό το τέστ Link.png Site: εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκατα φορματ...Εχω σκασει 30 ευρω για ακουστικαρες ψηρες και εχω και γαμω τα turbo x ηχεια και η ποιοτητα ηχου ειναι χαλια...

Turbo X και γαμώ δεν πανε μαζί

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα το myphone, και άλλο τεχνολογικό site (από τα LIDL...) που λέει ότι το MP3 βγαίνει στη σύνταξη, την στιγμή που το Faunhofer Insitute απλά τερμάτισε το licensing των πατεντών γιατί πολύ απλά... έληξαν οι πατέντες που κατείχε! Πλέον το φορμά MP3 είναι ελεύθερο από πατέντες όπως το Mpeg1, και διανομές όπως η Fedora θα ενσωματώσουν codec και out of the box μάλιστα. Οπότε, αυτή η ανακοίνωση κάνει το MP3 πιο ζωντανό!

Εδώ θα συμφωνήσω, ότι ο δημοσιογράφος του insomnia (θεός να τον κάνει, αν υπάρχει και αυτός) είναι από τα LIDL.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα καθημερινά format, το FLAC παρέχει μακράν την καλύτερη ποιότητα ήχου αλλά με κόστος το μεγάλο μέγεθος. Προσωπικά σε FLAC κατεβάζω αποκλειστικά ορχηστρική μουσική και soundtrack.

 

Το mp3 είναι εξαιρετικό σε Bitrate >192. To AAC κερδίζει το Mp3 στα bitrate 192>. 

 

Για τα δικά μου αυτιά τουλάχιστον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε εδώ http://www.noiseaddicts.com/2009/03/can-you-hear-this-hearing-test/

 

και ξεκίνα να πατας play απο το κάτω δεξιά (22 Khz που λέει) και αν δεν ακούσεις κάτι συνέχισε στο πιο πάν (που είναι το 21Khz)  κτλ σταμάτα σε αυτό που τελικά θα καταφέρεις να ακούσεις έναν συνεχόμενο ήχο κατα όλη την διάρκεια του κομματιού...

 

Αν σταμάτησες κάπου κάτω απο τα 20Khz απλά λες ανοησίες και δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά μεταξύ ενός ηχοσυστήματος των 500 ευρώ και ενός των 5000

 

Τα ακούω όλα, και το 22kHz.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την ανησυχία σου, η ακοή μου είναι σούπερ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά που έληξαν οι πατέντες και μας είπαν ότι το mp3 είναι "νεκρό" και θα πάνε όλοι τώρα να σβήσουν τα 10.000 τραγούδια που έχουν στο δίσκο να τα αλλάξουν με νέα format.
 

.. Α και το jpeg ως format εικόνας είναι επίσης "νεκρό" καθώς έχουν βγει καλύτερα. Είδες ξέχασα να σας το πω :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

To MP3 μια ζωη χάλια ήταν στον ήχο !!!

 

Χίλιες φορές MP4 AAC και FLAC παρά MP3 !!

 

 

Χαλια δεν θα τολεγα. Σε καλο σπιτικο ενισχυτη, MP3 320cbr ειναι δυσκολο στον οποιοδηποτε να καταλαβει διαφορά στα περισσοτερα μουσικα κομματια σε σχεση με το πρωτοτυπο.

 

Υπαρχει διαφορα αλλα σε καλες ηχογραφησεις κλπ.

 

Στο αυτοκινητο, στο κινητο, δεν υπαρχει καμια απολυτως.

 

Και μην μου πει κανεις οτι μια ροκιά του 70-80 (ηχογραφηση κατω του μετριου), εχει διαφορα οταν γινει καλο mp3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Από τα καθημερινά format, το FLAC παρέχει μακράν την καλύτερη ποιότητα ήχου αλλά με κόστος το μεγάλο μέγεθος. Προσωπικά σε FLAC κατεβάζω αποκλειστικά ορχηστρική μουσική και soundtrack.

 

Το mp3 είναι εξαιρετικό σε Bitrate >192. To AAC κερδίζει το Mp3 στα bitrate 192>. 

 

Για τα δικά μου αυτιά τουλάχιστον.

 

Τι θα πει "το flac μακραν καλυτερη ποιοτητα" ; ΜΑ αφου ειναι lossless ετσι και αλλιως, σαν το APE, το WAV κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το AΑC χρησιμοποιείται για streaming γιατι αποδίδει καλλίτερα τον ήχο (αναδομεί την πληροφορία) σε χαμηλά bitrate (<128kb).

To MP3 εξακολουθεί να είναι βασιλιάς στα 256 και 320kbit με κατάλληλο encoder που είναι σε θέση να κωδικοποιήσει συχνότητες >16 Khz για αυτό και είναι μέσο πώλησης ψηφιακών album. Το AΑC έχασε τη μάχη σε αυτό το επίπεδο πολλά χρονια πρίν οταν πάλευε η Sony με την Apple να το κάνουν standard. Νομίζω οτι με την απελευθέρωση λαμπρά φρέσκα μαθηματικά μυαλά άλλων πανεπιστημίων μπορούν να πάνε το mp3 ένα βήμα πιο πέρα.
Και για να μην παρεξηγηθώ είμαι οπαδός του αναλογικού ήχου και ναί μπορώ να ακούσω τους κουδουνισμούς σε χαμηλής ποιότητας συμπιεσμένα αρχεία, αλλα όπως είπα παραπάνω ο σωστός encoder σε συνδιασμός με σωστό decoder κάνει θαύματα.

Τέλος άλλο η φορητότητα και άλλο η μουσική δισκοθήκη. Άλλο το walkman (κασσετα, mp3, acc και τα ρεστα) , άλλο το home studio (cd, dvd, hd-cd, βινυλιο, tracks κα.) Αλλο πράγμα περιμμένεις απο το καθένα. Ας μην τα μπλεκουμε συνεχώς.

Το FLAC απο την άλλη ειναι μια πονεμένη ιστορία,  όπου μαζί με κάποια άλλα format θα μπορούσε να έχει τετραπλασιασει τον χωρο στα CDs χωρίς καμια θυσία στον ήχο, αλλά ας όψονται οι δισκογραφικές..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλια δεν θα τολεγα. Σε καλο σπιτικο ενισχυτη, MP3 320cbr ειναι δυσκολο στον οποιοδηποτε να καταλαβει διαφορά στα περισσοτερα μουσικα κομματια σε σχεση με το πρωτοτυπο.

 

Υπαρχει διαφορα αλλα σε καλες ηχογραφησεις κλπ.

 

Στο αυτοκινητο, στο κινητο, δεν υπαρχει καμια απολυτως.

 

Kαι στο αυτοκινητο εχει μια μικρή διαφορά !!

 

Στα πριμα ειναι αντιληπτο καπου στα 16KHz + που στο Surround ήχο απο καποια Synthesizer αλλοιώνεται ο ήχος λίγο - αν καποιος ακουει μόνο μέχρι 13KHz τοτε δυσκολα να καταλαβει την διαφορά.

 

Έχω κάνει πόσες φορές Blind Test και έπεφτα μέσα, από την στιγμή που το MP3 κάνει cutoff δυστυχώς ο ήχος ακούγεται χάλια και χάνεις ένα μικρό φάσμα.

 

Εγώ χρησιμοποιώ MP4 AAC σε ~300kbps Variable και δεν μου κόβει το φάσμα και ούτε χαλάει το Surround.

 

 

Επίσης έχουμε τόσο ακριβούς εξοπλισμούς γιατί να μην πάμε 96KHz/24bit ????

Γιατί να συνεχίζουμε να έχουμε απώλειες με ακριβο εξοπλισμο ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όποιος βρει διαφορά, στην ποιότητα του ήχου, ανάμεσα σε .mp3/192 και οποιοδήποτε άλλου format, με τα απλά μέσα αναπαραγωγής ήχου, να με σταυρώσει στον Πύργο τον Λευκό!!!!

Παρακαλώ να σταματήσουν οι αρλούμπες και αμπελοφιλοσοφιες περί διαφορετικών και καλύτερων format.

Για να μπορέσει ενα απλο αυτί να καταλάβει διαφορά στην ποιότητα ήχου, θα πρέπει να χρησιμοποιήσει μέσα αναπαραγωγής πολλών χιλιάδων ευρώ.

Υπάρχουν σχετικά τεστ στο διαδίκτυο όπου μπορείτε να δείτε ότι με απλά μεσα αναπαραγωγής δεν γίνεται αντιληπτή η διαφορά μεταξύ .wav και .mp3/128.

 

Ε, οχι και 192 φιλε μου να μην εχει διαφορα με FLAC ή αλλα Lossless !!!!

 

Εισαι τελειως off. Ειπαμε, αλλα οχι και 192. Μηπως και 192 vbr ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Kαι στο αυτοκινητο εχει μια μικρή διαφορά !!

 

Στα πριμα ειναι αντιληπτο καπου στα 16KHz + που στο Surround ήχο απο καποια Synthesizer αλλοιώνεται ο ήχος λίγο - αν καποιος ακουει μόνο μέχρι 13KHz τοτε δυσκολα να καταλαβει την διαφορά.

 

Έχω κάνει πόσες φορές Blind Test και έπεφτα μέσα, από την στιγμή που το MP3 κάνει cutoff δυστυχώς ο ήχος ακούγεται χάλια και χάνεις ένα μικρό φάσμα.

 

Εγώ χρησιμοποιώ MP4 AAC σε ~300kbps Variable και δεν μου κόβει το φάσμα και ούτε χαλάει το Surround.

 

 

Ποιο surround χαλαει ; Εχει το mp3 surround ; Δεν καταλαβαινω. Για μουσικη stereo μιλαμε, αντε και κανενα sub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να ακουσεις μουσικη σε live μεγαλε!

Εδώ θα διαφωνήσω! Μόνο σε μερικές περιπτώσεις! Υπάρχουν άλλες που δεν μπορείς να πεις οτι αξίζουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο surround χαλαει ; Εχει το mp3 surround ; Δεν καταλαβαινω. Για μουσικη stereo μιλαμε, αντε και κανενα sub.

 

Eίναι Stereo απλά κάποια Synthesizer έχουν από μόνα τους λίγο Surround - δεν λέω Surround 5.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...