Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Τα έχουν ήδη σκάσει στην CDPR dude, απλά προτιμάνε κατά πλείστον να γραφουν τις δικιές τους μούφες και τα φτιάχνουν τα δικά τους visuals. Η showrunner είναι απλά στόκος και μισεί το series.

Δεν υπάρχει Gwent στα βιβλία αλλα και ούτε κάτι παρόμοιο από ότι θυμάμαι. Δεν θα με χαλούσε καθόλου πάντως. :D

Spoiler

Καλα ουτε μαυρη βατραχομουρα Fringilla Vigo υπαρχει στα βιβλια αλλα δεν τους εμποδισε. 

Υ.Γ η fringilla ειναι ξαδερφη με την ciri και την Anna Henrieta. Επισης μαμηθηκε απο τον Geralt επειδη μοιαζει υπερβολικα με την Yennefer.

 

Επεξ/σία από omghi2u
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@omghi2uΜην ξεκινάς τώρα γιατί άμα ήταν μονο η Fringilla δεν θα υπήρχε θέμα, εδώ έχει black elves στον βορά, στον βορά!!! Θυμάσαι το επεισόδιο που πάει η Dany στον Winterfell?! Επίσης τους νάνους που τους βάζεις?! Τραγικοί...

Γενικά είναι απαράδεκτοι στο θέμα και ανίκανοι τεμπέληδες ώστε να γράψουν ένα σωστό με λογική world building. Θα μπορούσανε να γράφανε ιστορίες στο Ofir, Zerrikania και πάει λέγοντας. Αλλα όχι πετα ότι νάνε επάνω στο φουτσοκρυο χωρίς κανένα υπόβαθρο. Γενικά σου καταστρέφει το suspension of disbelief και μετά το χάος.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τοσο cringe οποτε εμφανιζεται η Fringilla και το μαυρο το ξωτικο 

Επισης εχουν κανει ολους τους ανθρωπους ρατσιστες , τα ξωτικα ειναι τα καταπιεσμενα που δεν κανανε τιποτα κακο . 

Καμια σχεση με τα βιβλια . Χιλιες φορες να δινανε την σειρα στους γραφεις της cdpr , θελει προσπαθεια να τα σκατωσεις τοσο οταν υπαρχουν βιβλια και παιχνιδια. 

Τελειωνοντας και το τελευταιο επεισοδιο της 2η σεζον μονο απογοητευση μου ερχεται στο μυαλο. 

"I just want to make sure that the character and the books are done justice."

Xαχαχα απιστευτο δουλευει το κοινο καταμουτρα πλεον 

“I think that one of the beauties of building out a Witcher universe is that you can actually use those spin-offs to do slightly different things than the books did,” she said. “But to me that actually makes it even more important that in the mothership series we always stick to what Sapkowski intended...”

“It would be a straight translation of the books… I think there's just so much material that I don't feel the need to start inventing my own to keep it going.”

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

@omghi2uΜην ξεκινάς τώρα γιατί άμα ήταν μονο η Fringilla δεν θα υπήρχε θέμα, εδώ έχει black elves στον βορά, στον βορά!!! Θυμάσαι το επεισόδιο που πάει η Dany στον Winterfell?! Επίσης τους νάνους που τους βάζεις?! Τραγικοί...

Είδα και το teaser του Blood Origin που είναι prequel λέει; Kαι έκανα skips το βίντεο και έβλεπα, μαύρους, ασιάτες, representation στο φουλ κι εκείνο. ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά τιμια η 2ρη season overall (με κάποια θεματάκια σε yen/ξωτικά/witch) και θετικό ότι το focus είναι περισσότερο γύρω από ciri/geralt.

Για να δούμε αν θα δούμε wild hunt στην επόμενη season(χλωμό αλλά λέμε τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Είδα και το teaser του Blood Origin που είναι prequel λέει; Kαι έκανα skips το βίντεο και έβλεπα, μαύρους, ασιάτες, representation στο φουλ κι εκείνο. ^_^

Wtf?! Δεν είχα ιδέα, ότι νάνε και φυσικά για ακόμα μια φορα δεν το δώσανε σε κάποιον γνωστό να το γράψει, γιατί κλασσικά θέλουν να κάνουν ότι θέλουν και φάνηκε από το trailer. Να αγοράζεις ένα series εκατομμυρίων και να το δίνεις να το χειριστούν αδιάφοροι showrunners και συγγραφείς. Ποσο self-absorbed είναι το board του Netflix απορώ.

Έφτασα στο επεισόδιο με το δράκο-κοτόπουλο και την Yen να dual wielding κοψίδι αντί να καταστρέφει τους πάντες με spells. Jfc...ποσο χειρότερη δηλαδή να είναι η δεύτερη?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι διαλογοι δυστυχως εμειναν σε βαθος λεπτου στρωματος μπογιας και στη δευτερη σεζον...

πολυ μυαλο ηθελε οτι στα βιβλια εχεις και τον αφηγητη και στα παιχνιδια την οπτικη εξερευνηση/την επιλογη απαντησεων/βιβλια κλπ. για να συμπληρωνουν τους ρηχους διαλογους; Στη σειρα δεν εχεις αυτες τις εναλλακτικες μεθοδους character building, δεν γινεται να εχεις τοσο σαπιλα διαλογους και να προσδωσεις βαθος...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελείωσα κι εγώ. Είχες κάποιες θετικές στιγμές, αλλά σε γενικές γραμμές ήταν κατώτερη των προσδοκιών μου.

Έχω την αίσθηση ότι ή το Netflix δεν έχει συνειδητοποιήσει ακόμα τη δυναμική του brand Witcher και για αυτό δεν έδωσε περισσότερα για να βγει κάτι καλύτερο ή απλά δεν ενδιαφέρεται και προχωράει με τη λογική ότι οι fans διψούν τόσο για content του witcher που θα τη δουν όπως και να έχει και άρα δε χρειάζεται να δώσουν μεγαλύτερο badget για να γίνει κάτι παραπάνω.

Το political correctness και οι αλλαγές στο σενάριο και εμένα με ενόχλησαν αλλά οκ Netflix είναι το ξέραμε από την αρχή ότι θα γίνουν έτσι τα πράγματα. Είναι μέρος του brand της εταιρίας πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 λεπτά πριν, xavier είπε

τι ασιατισα ρε παιδες, η michelle yeoh ειναι ισως η σημαντικοτερη γυναικα action movie star εν ενεργεια και ισως ever...

Sorry, έχω ένα θέμα όταν βλέπω Netflix Witcher things να μην πολυπροσέχω ποιος είναι ποιος. :P

28 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

ΔΦΙΔ?

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Deus ex machina είπε

Την τελείωσα κι εγώ. Είχες κάποιες θετικές στιγμές, αλλά σε γενικές γραμμές ήταν κατώτερη των προσδοκιών μου.

Έχω την αίσθηση ότι ή το Netflix δεν έχει συνειδητοποιήσει ακόμα τη δυναμική του brand Witcher και για αυτό δεν έδωσε περισσότερα για να βγει κάτι καλύτερο ή απλά δεν ενδιαφέρεται και προχωράει με τη λογική ότι οι fans διψούν τόσο για content του witcher που θα τη δουν όπως και να έχει και άρα δε χρειάζεται να δώσουν μεγαλύτερο badget για να γίνει κάτι παραπάνω.

Το political correctness και οι αλλαγές στο σενάριο και εμένα με ενόχλησαν αλλά οκ Netflix είναι το ξέραμε από την αρχή ότι θα γίνουν έτσι τα πράγματα. Είναι μέρος του brand της εταιρίας πλέον.

Μια χαρά πιστεύω ξέρει τι έχει το Netflix απλά όπως συνηθίζει πάει για ποσότητα και όχι ποιότητα, για αυτό και τα spin-offs. Ελπίζω μετά το fail του Cowboy Bepop και την επιτυχία του Arcane να νιώσαν κάπως. Ειδικά το Arcane που είναι διαφήμιση για fempowa αλλα είναι τόσο καλά γραμμένο που δεν σε νοιάζει, σε αντίθεση με αυτό για παράδειγμα που σε κάνει να σπάζεσαι και από πάνω.

Όσο για το PC κανένας δεν είχε θέμα άμα δεν ήταν τόσο flat και υπάρχει απλά για να υπάρχει. Ειλικρινά είναι σαν να μην έχει δει κανένας το GOT και ποσο σωστά έκανε το world building.

Θέλω να δω μερικούς από εσάς που ξέρω ποσο γουστάρετε LOTR τι θα γράψετε όταν βγει η σειρά. :P

  

8 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

?

Θα κάνω μετάφραση για τον φίλο Πέτρο!

wtf-starwars.gif

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Βρήκα τον Β κύκλο επικό. Γενικά τον απολαύσαμε οικογενειακώς, δεν σταμάτησε σε κανένα λεπτό να μου κρατάει το ενδιαφέρον.

Ολα τα υπόλοιπα που γράφετε προφανώς ειναι σημαντικές λεπτομέρειες βιβλιοδιαβαστών η όσων έχουν παιξει τα παιχνίδια που περίμεναν τη σειρά ανάλογα με αυτο που ειχαν φανταστει. Το ειδαμε στο GoT, το ειδαμε στο LotR οτι γενικά οι πιο απαιτητικοί ειναι όσοι έχουν διαβάσει βιβλία. Οι υπόλοιποι βλεπουμε περισσότερο επιφανειακά μια ιστορια που δεν έχουμε συνδεθει στο παρελθόν με άλλο τρόπο μαζί της.

Στα της σειράς η Γένεφερ εξακολουθει να μου αρέσει υπερβολικά και σαν γυναίκα και σαν χαρακτηρας.

Η σειρά κρατάει μια ισορροπία έχοντας 3 πρωταγωνιστές που αλληλεξαρτιόνται ο ένας από τον άλλο.

Περισσότερη δράση, περισσότερες λεπτομέρειες, έχουμε πλέον μπει στο νόημα και γουστάρουμε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...