Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Θέλω να δω μερικούς από εσάς που ξέρω ποσο γουστάρετε LOTR τι θα γράψετε όταν βγει η σειρά. :P

τωρα δηλ τι σου καναμε ρε φιλος δηλ να πουμε?! ε? ε?!
 

Spoiler

Σεξαλλη Χιον on Twitter: "Σλουκας #GRENZL https://t.co/SF8XzO6VHN" / Twitter

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το LOTR θα πεσει το γελιο της αρκουδας. Το Amazon ηδη αλλαξε τα φωτα στο Foundation και το Wheel of Time, ποσο μαλλον σε ενα property που κατακρινεται για τα "unPC" στοιχεια του εδω και χρονια. Και οπως με το Witcher,  περα απο την αναποφευκτη woke-ποιηση, θα μιμηθουν και το υπερεπιτυχημενο GOT, οποτε θαναι θαυμα αν δεν βγει μια σαλατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To amazon στο LOTR Που δεν θα ειναι LOTR και δεν θα εχει καμια σχεση με το LOTR ειναι ξεκαθαρο, πηραν δικαιωματα στην ουσια απο τον κοσμο του Τολκιν και θα γραψουν δικες τους ιστοριες συνδεοντας τα με γεγονοτα του Σιλμαριλιον αναλογα την εποχη που θα εκτυλισσέται η ιστορια. Ειναι take it or leave it. Ξεκαθαρα πραγματα. 

Το Witcher, που χθες τελειωσα τη 2η, ειναι λιγο χαμενο, δεν τους βγαινει . Προσωπικα δεν εχω σε μεγάλη εκτίμηση τα βιβλία και τον συγγραφέα, ειχε καποιες καλες ιδεες αλλά ως εκει. Εχω μεγαλη εκτιμηση στα παιχνιδια και στο story telling τους. Η παραγωγη προσπάθησε να παρει στοιχεία από παντου, εχουν βαλει και τα δικα τους και το αποτελεσμα φαινεται μπερδεμενο. Εμενα μου αρεσει, του δινω ενα 8/10 αλλα σιγουρα δεν ειναι στα επιπεδα που θα ήθελα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, KilliK είπε

με το LOTR θα πεσει το γελιο της αρκουδας. Το Amazon ηδη αλλαξε τα φωτα στο Foundation και το Wheel of Time, ποσο μαλλον σε ενα property που κατακρινεται για τα "unPC" στοιχεια του εδω και χρονια. Και οπως με το Witcher,  περα απο την αναποφευκτη woke-ποιηση, θα μιμηθουν και το υπερεπιτυχημενο GOT, οποτε θαναι θαυμα αν δεν βγει μια σαλατα.

Κατσε το wheel of time εχει αλλαγμενα στοιχεια αλλα what's the problem? καλο το χω βρει μεχρι στιγμης

Και το foundation ειναι της apple. (Επισης τρελα overrated βιβλια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)

Επεξ/σία από vs_skg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pontez2 είπε

Ολα τα υπόλοιπα που γράφετε προφανώς ειναι σημαντικές λεπτομέρειες βιβλιοδιαβαστών η όσων έχουν παιξει τα παιχνίδια που περίμεναν τη σειρά ανάλογα με αυτο που ειχαν φανταστει. Το ειδαμε στο GoT, το ειδαμε στο LotR οτι γενικά οι πιο απαιτητικοί ειναι όσοι έχουν διαβάσει βιβλία. Οι υπόλοιποι βλεπουμε περισσότερο επιφανειακά μια ιστορια που δεν έχουμε συνδεθει στο παρελθόν με άλλο τρόπο μαζί της.

Πιστεψε με αν η σειρά ήταν τόσο χάλια στα πάντα όπως περιγράφουν ορισμένοι,τότε θα έβλεπες ανάλογες βαθμολογίες ειδικά από χρήστες.

Απλά ορισμένοι έχουν την κακή συνήθεια να εκφράζουν τον αρνητισμό τους σπαμάροντας στα διάφορα θέματα παραπάνω από όσο πρέπει.

Προσωπικά όπως έγραψα και πιο πίσω

  • δεν έχω διαβάσει όλα τα βιβλία,αλλά εχω παιξει τα παιχνιδια.
  • Είχε πράγματα που με χάλασαν? Προφανώς.
  • Ειναι η σειρα για 10/10 κλπ?Ούτε για πλάκα.
  • Ειναι βελτιωμένη σε σχέση με την προηγούμενη season? Ξεκάθαρα.
  • Μου άρεσε συνολικά?Ναι και περισσότερο από την 1η ,και αυτό είναι που μετράει στο τέλος.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με χάλασε το πρώτο επεισόδιο, σίγουρα πολύ καλύτερο cgi, πάλι μεταλλάξανε το story αλλα τουλάχιστον βγάζει νόημα μέχρι στιγμής.

Είδα και δέκα λεπτά από το δεύτερο μέχρι τους αρχικούς τίτλους και νομίζω χρειάζομαι διάλειμμα για να υποφέρω αυτό που είδα. 🤮

Πολύ φοβάμαι όμως ότι θα είναι ίδια φάση με την πρώτη season που το πρώτο ήταν το καλύτερο.

Η μουσική πάντως είναι εκπληκτικά κατώτερη από τα games. Χαλαρά οι μουσικοί από τα games ήταν φτηνότεροι από αυτούς που προσέλαβαν. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Δεν με χάλασε το πρώτο επεισόδιο, σίγουρα πολύ καλύτερο cgi, πάλι μεταλλάξανε το story αλλα τουλάχιστον βγάζει νόημα μέχρι στιγμής.

Είδα και δέκα λεπτά από το δεύτερο μέχρι τους αρχικούς τίτλους και νομίζω χρειάζομαι διάλειμμα για να υποφέρω αυτό που είδα. 🤮

Πολύ φοβάμαι όμως ότι θα είναι ίδια φάση με την πρώτη season που το πρώτο ήταν το καλύτερο.

Η μουσική πάντως είναι εκπληκτικά κατώτερη από τα games. Χαλαρά οι μουσικοί από τα games ήταν φτηνότεροι από αυτούς που προσέλαβαν. :P

Το πρώτο είναι με διαφορά το καλύτερο, από κει πήρα θάρρος εγώ και είχα ελπίδα για την δεύτερη σεζόν. 

Δυστυχώς από το δεύτερο και μετά ήμουν διαρκώς σε facepalm κατάσταση. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Πιστεψε με αν η σειρά ήταν τόσο χάλια στα πάντα όπως περιγράφουν ορισμένοι,τότε θα έβλεπες ανάλογες βαθμολογίες ειδικά από χρήστες.

Απλά ορισμένοι έχουν την κακή συνήθεια να εκφράζουν τον αρνητισμό τους σπαμάροντας στα διάφορα θέματα παραπάνω από όσο πρέπει.

Προσωπικά όπως έγραψα και πιο πίσω

  • δεν έχω διαβάσει όλα τα βιβλία,αλλά εχω παιξει τα παιχνιδια.
  • Είχε πράγματα που με χάλασαν? Προφανώς.
  • Ειναι η σειρα για 10/10 κλπ?Ούτε για πλάκα.
  • Ειναι βελτιωμένη σε σχέση με την προηγούμενη season? Ξεκάθαρα.
  • Μου άρεσε συνολικά?Ναι και περισσότερο από την 1η ,και αυτό είναι που μετράει στο τέλος.

 

Εντάξει, αλλά ούτε και για 9/10 είναι. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ναι η σειρά είναι βελτιωμένη, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι αρκετά μέτρια.

Το θέμα είναι τί προσδοκίες έχεις από τη σειρά και με ποια «μεζούρα» την αξιολογείς.

Προσωπικά γνώρισα το Witcher μέσα απ’ τα παιχνίδια και έπειτα απ’ τα βιβλία και το λάτρεψα για την ατμόσφαιρά του, τις γκρι αποχρώσεις του, τους χαρακτήρες του κλπ.

Αναμενόμενο λοιπόν να έχω αντίστοιχες προσδοκίες απ’ τη σειρά και να περιμένω να δω τους χαρακτήρες που γνώρισα μέσα απ’ τα παιχνίδια και τα βιβλία και να νιώσω την ίδια ατμόσφαιρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικα η σειρα ειναι κατι που δεν στεκεται καλα μονο του, ασχετα απο βιβλια και παιχνιδια. Τα παντα ειναι επιφανειακα, τα κινητρα, οι κινησεις, οι διαλογοι, οι επιλογες. Ειναι του στυλ "κοκα κολα" να αρεσει σε ολους, μεχρι και τους κουρασμενους που θα βαλουν να δουν επεισοδιο με το ενα ματι κλειστο ενα βραδυ καθημερινης. 

Το beef ειναι οτι δεν ειναι ετσι τα βιβλια και τα παιχνιδια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Deus ex machina είπε

Εντάξει, αλλά ούτε και για 9/10 είναι. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ναι η σειρά είναι βελτιωμένη, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι αρκετά μέτρια.

Ούτε για 9/10 είναι, αλλά ούτε και μέτρια είναι, σύμφωνα και με κριτικούς και κοινό ως τώρα, πέραν της προσωπικής άποψης του καθενός.

Αν κάποιον δεν τον καλύπτει/δεν του αρέσει η σειρά γενικά για διάφορους λόγους, την αφήνει και βλέπει κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτική σεζόν, φαίνεται ότι επένδυσαν παραπάνω σε σχέση με την πρώτη. Οσοι λέτε για διαλόγους, πρέπει να καταλάβετε ότι έτσι είναι οι χαρακτήρες τις σειρας. Δεν βλέπετε Dr House να θέλετε πλούσιους διαλόγους, βλέπετε κάτι πολεμιστές κτλ. Η συνοχή στην δεύτερη σεζόν έχει βελτιωθεί και φαίνεται ότι η Ιστορία έχει μπει σε μια τροχιά για τις υπόλοιπες σεζόν. Ελπίζω να μην γίνει σαν το Got που το τράβηξαν από τα μαλλιά αφού ί ήταν χρυσωρυχείο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Deus ex machina είπε

Εντάξει, αλλά ούτε και για 9/10 είναι. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ναι η σειρά είναι βελτιωμένη, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι αρκετά μέτρια.

Το θέμα είναι τί προσδοκίες έχεις από τη σειρά και με ποια «μεζούρα» την αξιολογείς.

Προσωπικά γνώρισα το Witcher μέσα απ’ τα παιχνίδια και έπειτα απ’ τα βιβλία και το λάτρεψα για την ατμόσφαιρά του, τις γκρι αποχρώσεις του, τους χαρακτήρες του κλπ.

Αναμενόμενο λοιπόν να έχω αντίστοιχες προσδοκίες απ’ τη σειρά και να περιμένω να δω τους χαρακτήρες που γνώρισα μέσα απ’ τα παιχνίδια και τα βιβλία και να νιώσω την ίδια ατμόσφαιρα.

σωστα. επισης, απο την στιγμη που ο παραγωγος πηρε θεση οτι θα τιμησει το source material για να ευχαριστησει και τους φανς, ειναι θεμιτο καποιος να εχει και τις αναλογες προσδοκιες και να κρινει ποσο καλη δουλεια εχει γινει και ως προσαρμογη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ffs σε κάθε σκηνή έχει blackwashing είναι εκνευριστικό. Σε βγάζει με την μια από όλο το σκηνικό. Δηλαδή ταξίδεψαν χρονια για να πάνε στον βορά?! Από την ζεστη στην παγωνιά? Σε ένα μέρος που είναι αφιλόξενο? Που θα χρειαστεί μήνες/χρονια για να φτάσουν και δεν είναι καν σίγουρα άμα θα φτάσουν? Ένα μέρος που βρίσκετε σε συνεχή πόλεμο? Γεμάτο τέρατα? Ένα μέρος που είναι full με ρατσισμό για non-humans και γενικά ότι φαίνεται διαφορετικό? Δηλαδή what the actual fuck?! Τουλάχιστον εξήγησαν πως υπάρχουν blakc elves, ότι δηλαδή μαύρισαν από το κακό τους. :P Jfc. 💩

Όσο για τα reviews: https://www.imdb.com/title/tt5180504/reviews?sort=submissionDate&dir=desc&ratingFilter=0

Butchering the butcher:

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Δηλαδή ταξίδεψαν χρονια για να πάνε στον βορά?! Από την ζεστη στην παγωνι

Spoiler

Εδώ πήγαν σε άλλο σύμπαν ή διάσταση τι ήταν αυτό και εσένα σε πείραξε πως βρέθηκαν στο βορρά? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...