Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Witcher showrunner Lauren Schmidt Hissrich explains season 2's most controversial change

Από το PC Gamer που αυτή τη βδομάδα έχει γίνει Witcher Watcher και βγάζει συνέχεια άρθρα για το Netflix Witcher. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

59 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Witcher showrunner Lauren Schmidt Hissrich explains season 2's most controversial change

Από το PC Gamer που αυτή τη βδομάδα έχει γίνει Witcher Watcher και βγάζει συνέχεια άρθρα για το Netflix Witcher. :P

Μαλιστα, της subverting expectations σχολης μας βγηκε η κυρια, benioff & weiss θα λετε και θα κλαιτε:wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτό το scene είναι καλύτερο από όλα τα επεισόδια της δεύτερης σεζόν. Ούτε την μουσική δεν πέτυχαν, τελείως crap.

 

Shivers...

Δεν έχω πια τις ώρες να το ξαναπιάσω...θα πάρει κανένα 2χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aμα υπάρχει ένα κομμάτι που περιγραφει την δεύτερη season είναι αυτό και είναι official.

Αφού κατακρεουργήσουν τα βιβλία παίζει να πιάσουν και τα games. Brace yourselves.

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα CGI παραμένουν σε επίπεδα Ηρακλή/Ζήνα. Ήταν οριακά κατανοητό για την 1η σεζόν
όπου δεν ήθελαν να ξοδευτούν αλλά για τη 2η σεζόν δεν υπάρχει δικαιολογία.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε ότι 30 μύρια ασχολούνται γενικώς με το witcher αυτη τη στιγμή  ζήτημα να είναι 1000 αυτοί που το ανακάλυψαν από τα βιβλία. Όλοι αγαπήσαμε τα witcher απο από τα games και μετά εμβαθυναμε στα βιβλία κ στο lore. τα βιβλία δεν είχαν καμία εμπορική επιτυχία κ ακόμα οι λάτρεις του είδους στην Ελλάδα ειδικά δεν θα το έβλεπαν καν στα ράφια αν δεν υπήρχε το game. 

Eπισης ο συγγραφέας χλευαζε τους  διημιουργους του game δεν του άρεσε τίποτα από το όραμα κ στορυ της CD project red κ πίστευε ότι δεν θα έχει καμία επιτυχία γι αυτό κ έκανε μια αστεία συμφωνία κ μετά την επιτυχία ζήταγε παραπάνω κ ότι ταχα τον εκμετάλλευτηκαν

Αυτά ως αντιπαράθεση με τους φίλους στο αιώνιο ρητό ταινιών/ σειρών "στα βιβλία δεν ήταν έτσι". Αυτό να το λέμε για βιβλία αριστούργηματα κ τα βιβλία των witcher αν καταφέρουμε να είμαστε αντικεμενικοι δεν είναι τετοια. 

Ως προς την σειρά κ αν σκεφτούμε την δυσκολία μεταφοράς ενός τόσο παραμυθένιου/φανταστικου κόσμου με vibes σοβαρού σκοτεινού χωρίς να γίνει αστείο κ σε εμάς τους fans νομίζω είναι πετυχημένο 100% κ μου αρέσει που βασίζεται εικαστικά σε αυτό που  όλοι αγαπήσαμε στο video game

Επειδή θεωρώ δεδομένο ότι είμαστε όλοι φαν θα πρότεινα σε όλους τους φίλους να χαλαρώσουν λίγο με την αντιγραφή των βιβλίων κ να το δουν όπως το game μια άλλη προσπάθεια σε άλλη πλατφόρμα ενός προϊόντος που αγαπήσαμε κ γουστάρουμε να βλέπουμε. Η προσπάθεια είναι καλή τι θα θέλαμε δηλαδή να μην υπήρχε καν η να φάει cancel επειδή δεν μοιάζει στα βιβλία. 

 

Επίσης για όσους συγκρίνουν με game of thrones

Το got ξεκίνησε, για όσους θυμάστε σεζόν 1, σαν μια θεατρική σειρά διαλόγων κ χαρακτήρων κ δολοπλοκιων με δόσεις φανταστικού με μηδενικές μάχες κ εφφε. Ήταν πιο εύκολο να έχει κοινό από 12-65

Στο witcher από τα 10 πράγματα που γίνονται τα 11 είναι εντελώς fantasy δεν υπάρχει περίπτωση να αποκτήσει κοινό που δεν ξέρει τον κόσμο. Θα το πρότεινες στον πατέρα σου ή τον φίλο σου που δεν έχει ασχοληθει;; 

Το netflix βασίστηκε στους φανς κ από αυτούς θέλει να δει αν έχει κερδος, δεν μπορεί να προσελκύσει νέο κοινό από αυτό το προϊόν  κ προφανώς δεν θα είπε στους δημιουργους πάρτε όσα δις θέλετε κ αντιγράψτε όλα τα βιβλία κ τα games κ ας βγουν 15 σεζόν. Λογικά είχαν να συμπιεσουν ένα στορυ σε 2, 3 σεζόν  κ βλέπουμε κ αυτό αν πάει καλά, δεν κολλανε οι εταιρίες αυτές να κάνουν cancel. 

Αυτά πρέπει να τα λαμβανουμε υπόψη όταν κάνουμε κριτική. Είναι από τα πιο δύσκολα προϊόντα να φέρεις ένα witcher σε σειρά, να έχει κέρδος, να μην είναι γελοίο,κ να ικανοποιήσει hardcore fans

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα βιβλία μπορεί να μην ήταν ιδιαιτερα γνωστά έξω από Πολωνια, τα οποία τα δίνουν στα σχολεια τους, παρόλα αυτά τα games τα έκαναν γνωστά παγκόσμιος. Και η σειρά τα εκτίναξε κάνοντας τα top sellers στο fantasy του amazon.

Δεν υπάρχει περίπτωση να σου άρεσαν τα games και να σε χάλασαν τα βιβλία. Μπορεί να μην είναι ότι καλύτερο έχει γραφτεί στο είδος, αλλα παρεμένει ότι να έχουν καταπληκτική ιστορία και για αυτό και η ιστορία των games είναι επίσης καταπληκτική.

Κάτι μου λέει ότι δεν έχεις διαβάσει τα βιβλία οποτε ανούσια η συζήτηση. Εάν τα έχεις διαβάσει όλα τότε είσαι από τους λίγους που δεν τους είπε κάτι ιδιαίτερο. Η δεύτερη season δεν έχει καμια σχέση με το story των βιβλίων σαν σύνολο.

Και τέλος, sorry κιόλας, τα games τα έχει παίξει? Γιατί επίσης δεν έχουν καμια σχέση με την σειρά.

Βασικά έχεις καν δει τα seasons?

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με χάλασαν καθόλου  ίσα ίσα τα απόλαυσα τα βιβλία κ οτι έχει να κάνει με witcher  γiατι λάτρεψα τον κόσμο μέσω των GAMES. Απλά δεν τα θεωρώ αριστούργηματα κ δεν υπήρχε περίπτωση να τα ανακαλύψω πιο πριν. Το βιβλίο είναι άλλο μέσο κ εξαπτει την φαντασία σου.

Για ομοιότητες μίλησα εικαστικά όχι για το στορυ .Η φωτογραφία ή φωνή το στυλακι η εμφάνιση η σκοτεινιά το κρύο χιούμορ η απεικόνιση δεν σου βγάζει τίποτα από το game;;; H εμφανιση του Gerald τα signs   τα σπαθιά, potion κ τοσα αλλα 

Όσο για το στορυ εξήγησα τους λόγους που ήταν σχεδόν βέβαιο ότι θα έκαναν ένα μιξ με υπάρχοντα  κ με  δικά τους πραγματα. Η CD project red τι έκανε δηλαδή; 

Κ εγώ θα προτιμούσα να βγάλουμε καμία 15ετια με witcher κ να τα πιάσουμε όλα prequel, games,  βιβλία  λέξη προς λέξη αλλά ρεαλιστικά κ εμπορικά είναι αδύνατο σε μια πλατφόρμα μόνο. 

Δηλαδή εσύ μετανοιώσες  που το είδες η θα ήθελες να μην υπήρχε καν η σειρά.;;

Υγ στο witcherομετρο με έριξες πάτο γ εθνική αλλά δεν πειράζει καλή καρδια😁

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petrankar είπε

Δηλαδή εσύ μετανοιώσες  που το είδες η θα ήθελες να μην υπήρχε καν η σειρά.;;

Υγ στο witcherομετρο με έριξες πάτο γ εθνική αλλά δεν πειράζει καλή καρδια😁

My apologies good sir. :)

Θα προτιμούσα αυτή η σειρά να την είχε κάποιο πιο σοβαρό κανάλι όπως το HBO. Η διαφορα με το GOT είναι το Witcher είναι τελειωμένο και έχει και continuation. Οποτε δεν θα γινόταν αυτό που έγινε στο GOT.

Η πρώτη season ήταν μέτρια αλλα τουλάχιστον δεν ξέφυγε. Εδώ τώρα το story δεν έχει καμια σχέση και είμαστε ακόμα στο πρώτο βιβλίο μετά τα short stories. Αυτό με χαλάει τρελα και ότι μας προλογιασαν για faithful adaptation. Anyways, έρχεται το spin-off να γελάσουμε παρέα. :P

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που έχουν κάνει στη μανούλα της υπόθεσης/ιστορίας στη 2η σεζόν δεν νομίζω ότι επιτρέπονταν/γίνονταν ανεκτά σε οποιαδήποτε περίοδο της ανθρωπότητας.

Ας το λέγανε "Δε στόρι οφ σαμ πιπολ ιν δε γουιτσερ γιουνιβερς"...ίσως να παλευόταν έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, magnam είπε

Απο ένα σημείο και μετά εξηγούν για τις αλλαγές στο σενάριο. Αξίζει να το δείτε.

Υπέφερα μια ώρα video για αυτό?! Aντε ο Henry και Joey είναι super geeks έχουν φάση. Η τύπισσα από το Supernatural όμως είναι αχώνευτη, μαζί με την Lauren.

Anyways, τώρα σοβαρά αυτό είναι εξήγηση?! Δηλαδή θέλαν ένα main baddie για action, ο οποιος συναναστρέφεται με όλους, επειδή το BOE δεν έχει action και στα μούτρα σου βασικό κακό?! E φυσικά δεν έχει ιδιαίτερο action και φυσικά δεν είναι στα μούτρα σου από το πρώτο βιβλίο οι βασικοί κακοί.

Ffs λέγεται character development όπως γνωρίζει και αυτή αλλα τρία πουλάκια. Έχει αλλα 6 βιβλία, λογικό το πρώτο να σου γνωρίζει χαρακτήρες.

Μου αρέσει που το λέει κιόλας, αλλα "character development"? Fuck that shit, φέρε το Jurassic Park στην Kaer Morhen.

Ποιος τις είπε ότι χρειάζεται action για να πάει μπροστά μια σειρά στην τελική? Ffs το GOT δεν το έχει δει κανεις?! Piss off Lauren.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάνανε αλλαγές για να υπάρχει βασικός κακός και action λες και μιλάμε για super hero movie, γιατί στην τελική μάχη κάθονταν και την κοιτάζανε για ξέρω 'γω πόσα λεπτά, κάνοντας ανενόχλητη τα whatever-they-are ξόρκια της; Που μέχρι την τελική μάχη ζήτημα είναι να κατάλαβε κανείς ότι είναι ο βασικός κακός και τι κίνητρα έχει ή τί θέλει.

Ούτε μια υποτυπώδη κίνηση για σφαλιάρα πχ ώστε να την εμποδίσει κάποιος.

Α ναι, είχε action στο out of focus background με χαρακτήρες που όπως τους χτίσανε, δε νοιάστηκε κανείς.

Τέλος πάντων, nothing makes sense anyway. Το πρόβλημα δεν είναι οι αλλαγές από τα βιβλία per se, αλλά ότι αν αυτά υπήρχαν σε μια σειρά που δε θα είχε το brand name, η σειρά θα πήγαινε άπατη. Και είναι το γαμώτο ότι δε θα υπάρξει σύντομα, ίσως και ποτέ, ένα ποιοτικό adaptation του Witcher.

Επεξ/σία από Norone92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Norone92 είπε

Ούτε μια υποτυπώδη κίνηση για σφαλιάρα πχ ώστε να την εμποδίσει κάποιος.

Χαίρομαι που διέγραψες από την μνήμη σου ότι ο χειρότερος και μεγαλύτερος barman/witcher του Continent την χάιδεψε με ένα μαχαίρι...ελπίζω να του στείλαν όλοι τον λογαριασμό για το καθάρισμα από τις μπότες. :P

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω και εγώ τις τελευταίες σελίδες του threat και θέλω να πάω το εξής. Είμαι άτομο που έπαιξα την πρώτη ώρα του Witcher 3 και το έκλεισα μια για πάντα επειδή βαρέθηκα, δεν μπήκα ποτέ στον κόσμο του. Από βιβλία είμαι άσχετος. Ωστόσο μου άρεσε το concept αυτού του κόσμου, επομένως όταν βγήκε η σειρά λέω ωραία, ας παρακολουθήσω λίγο έστω και σαν άσχετος. Και ξέρεις τι; Μου άρεσε. Η πρώτη σεζόν, αν και με ψιλοηλιθια cgi για την εποχή, είχε ωραία ιστορία. Γενε και Γκεραλντ το κουβάλησαν και η μυστηριώδης τότε Σιρι είχε ενδιαφέρον. Οι μάχες ήταν καλές, είχε ισορροπία στα τέρατα και τη μαγεία δεν τη λυπόταν. Ε, καμία σχέση με τη δεύτερη σεζόν. Τι είδα; Καμία ανάπτυξη χαρακτήρων, (ίσως λίγο η γενεφερ που έγινε λιγότερο εγωιστρια με το χάος), μια επική στιγμή έτσι για το γαμωτο ούτε για δείγμα, ξωτικά που είτε υπήρχαν είτε δεν υπήρχαν το ίδιο και το αυτό και τα διάφορα βασίλεια απλά ακούγονταν σαν ονοματα αλλά πουθενά δεν βλέπαμε σκηνές από αυτά. Σιρι και Γκεραλντ προσπάθησαν...οτιδήποτε γύρω τους απλά το χάος. Για μένα που οι γνώσεις μου για το σύμπαν περιορίζονται σε φιλικές συζητήσεις και ότι έχω διαβάσει από το ίντερνετ, η δεύτερη σεζόν ήταν πολύ κάτω του μετρίου. Συνεχίζω να ελπίζω ότι θα δω κάτι καλύτερο στην επόμενη γιατί ο κόσμος του Witcher μου αρέσει...νετφλιξ please , μην τα βυθίσεις όλα

Επεξ/σία από bele
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...