Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια σε κουτί ή μέσω download; Εσείς τι προτιμάτε;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όντως το κακο με το digital είναι αυτό,ότι είναι αυλό

 

Ενώ με το άλλο έχεις το κουτί,manual,και διάφορα έξτραδακια :)

 

Αλλά βέβαια με το digital αν έχεις πολλά παιχνίδια δεν έχει να κουβαλάς κουτιά,να φοβάσαι μην πάθουν καμία γρατζουνιά και διάφορα άλλα.

 

Όπως και να έχει και τα 2 έχουν τα + και - τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά κουτί, τίποτα δεν αλλάζει την αίσθηση του να το έχεις σε ένα ράφι, όπως και τα dvd με τα cd. Φυσικά και κατεβάζω αλλά αν μπορούσα θα τα είχα όλα στα κουτιά τους. Εννοείται πως καταλαβαίνω όλους όσους θέλουν μόνο να τα κατεβάζουν και δεν τους απασχολεί το κουτί. Εκεί πηγαίνει η αγορά και σε λίγο physical copies σε οτιδήποτε θα έχουν μόνο οι συλλέκτες με ακριβότερη τιμή φυσικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Download. Πλεον δεν ειμαι 15 οποτε στα ραφια εχω αλλα πραγματα. Βεβαια αν ειναι καμια ωραια συλλεκτική θα την τιμήσω. Επίσης συγκεκριμενα games (Zelda, Last of Us κτλ) θα τα πάρω retail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν η τιμή θα ήταν η κατάλληλη τότε θα έλεγα download ! δεν μπορεις να μου πουλάς 60€ παιχνίδι με download !!! απαράδεκτο !!! καποτε ειχαμε κουτιά με διαφορα ... maps, φιγούρες και αλλα μικρά αλλα εκαναν την διαφορά !!! τώρα τίποτα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικη μορφη σε κουτι εννοειται! ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! Η φυσικη μορφη σου μενει, οτι και να γινει! Δεν εξαρτασαι απο ενα λογαριασμο σε ενα σερβερ και απο ενα κωδικο. Επισης για καποιο λογο πληρωνεις οταν αγοραζεις φυσικη μορφη. Αν θελουν να προωθησουν την ψηφιακη ας ριξουν ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ τις τιμες, ειναι εξωφρενικα υψηλες για να αγοραζεις ουσιαστικα αερα. Στην τιμη καποτε συγκαταλεγονταν και τα εξοδα τη θηκης (θυμηθειτε τι λεπτοδουλεια ειχε η θηκη πχ των gc games) η τυπωσης του booklet η διανομη κλπ κλπ. Τωρα λοιπον αφου το μονο π εχουν να κανουν ειναι να συντηρουν τους σερβερ ας μη βλεπουμε μετρια games με 39.99€. Ελεος!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπωθηκε κ απο αλλους προτιμω το φθηνοτερο 

 

ΑΛΛΑ δεν καταλαβαινω γιατι συνηθως τα digital ειναι ακριβοτερα 

 

ΕΝΩ δεν μπορω να πουλησω την κοπια μου, δεν μπορω να την δανεισω ,δεν μπορω να την χαρισω

 

ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ κανεις δεν μπορει να μου εγγυηθει οτι αυριο μεθαυριο μπορει αναιτια η απο λαθος η απο καταστροφη η απο σφαλμα να μπλοκαριστει η να χαθει ο λογαριασμος μου κ να χασω τα παντα 

 

εν τελει ,οταν δεν υπαρχει διαφορα τιμης αξια λογου προτιμω κουτατο για να μου ανηκει σιγουρα ο τιτλος που πληρωσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ PHYSICAL.

 

Έχω ξαναμιλήσει για τους λόγους που προτιμω της φυσικές μορφές αλλά αφού μου δίνεται η ευκαιρία..

 

Το ψηφιακό έχει μόνο ένα πλεονέκτημα. Την τιμή. Και αυτό μόνο σε προσφορές αφού οι τιμές εκτός προσφορών είναι εντελώς κοροϊδια. Δεν μπορείς έναν καινουργιο AAA τίτλο ψηφιακό να τον δίνεις στα 50 ευρώ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως συμφερει να δωσω 20 ευρω παραπανω και να τον παρω στην φυσικη του μορφη να γλυτώσω και τα 50gb χώρου που θα μου πιάσει. Αν στην φυσικη του μορφη εχει 70 ευρώ, ψηφιακό πρέπει να έχει ένα 30αρι, και αυτό πάλι θα είναι κλέψιμο αφού μιλάμε για αέρα κοπανιστό και όχι για κάτι που ουσιαστικά κάνεις δικό σου. Ένα απλό copy - paste ενός αρχείου είναι και σου δημιουργεί και ένα license file 4kb για να έχεις την αυταπάτη πως το έκανες δικό σου (ή για τον ακριβώς αντίθετο λόγο, να μην το κάνεις δικό σου).

 

Εκτός προσφορών τα πράγματα είναι απλά αστεία αφού με ένα απλό web browsing ή και επίσκεψη σε καταστήματα, μπορείς να βρεις φυσικές εκδόσεις πολύ φθηνότερες από τις αντίστοιχες ψηφιακές τους. Για παράδειγμα προχτές με επίσκεψη σε φυσικό κατάστημα βρηκα το Tony Hawks Pro Skater 5 (PS4) στα 14.99 ευρώ ενώ η ψηφιακή του έκδοση έχει 39.99, ενώ το Little Big Planet: Marvel Super Hero Edition (PS Vita) (που ουσιαστικά είναι το κανονικό Little Big Planet του PS Vita αλλά με διάφορα DLC ενσωματωμένα) το βρήκα στα 9.99 ευρώ την ίδια στιγμή που η απλή ψηφιακή έκδοση έχει 14.99 ευρώ (δηλαδή χωρίς καν τα DLC τα οποία θα ανεβάσουν και άλλο την τιμή)

 

Πάμε να δούμε και τα αδιαμφισβήτητα πλεονεκτηματα της φυσικης έκδοσης:

 

• Το παιχνίδι δεν συνδέεται με κανένα account, είναι δικό σου να το κάνεις ότι θες (το οποίο με την σειρά του χωρίζεται στα παρακάτω)

   ◘ Δεν πρόκειται να το χάσεις αν χαθούν τα ψηφιακά καταστήματα.

   ◘ Δεν πρόκειται να το χάσεις αν φας ban.

   ◘ Το μεταφέρεις σε όποιον λογαριασμό θες. Βαρεθηκες το username σου; Τα άκυρα σου achievement? Άλλαξε λογαριασμό και ξαναπαίξε τα. Τόσο απλά.

   ◘ Μεταφέρεις το παιχνίδι σου σε φίλους και παίζεις. Χωρις βαλε - βγαλε λογαριασμους και αναμονές για κατεβάσματα.

 

• Το βαρέθηκες; Το πουλάς.

• Τα παιχνίδια σε φυσική μορφή έχουν πολύ μεγαλύτερη αξια μεταπώλησης. Βασικά να το πω καλύτερα. Τα παιχνίδια σε φυσική μορφή έχουν αξία μεταπώλησης. Το ψηφιακό αν το βαρεθεις πρεπει να πουλησεις όλο τον λογαριασμο σου για ψίχουλα.

• Το καμαρώνεις στην βιβλιοθήκη όπως καμαρώνεις τα βιβλία σου και όλα τα άλλα πράγματα που μόχθησες για να αγοράσεις. Δεν θα δεις κανεναν να καμαρωνει στο διαδίκτυο για την ψηφιακή του συλλογή ακόμα και αν έχει σκάσει 100.000. (Πόσο να δυσκολευτεις να αποκτησεις εναν τιτλο σε ψηφιακη μορφη, όταν αποκτήσεις τίτλους όπως το Moho για το Sega Dreamcast ξαναμιλάμε)

 

Ολη αυτη η φρενιτιδα των ψηφιακων καταστηματων με τις τραγικες τους κλεψιες εχει μοναχα ένα καλό για εμάς τους υπόλοιπους. Ότι η αξια των παιχνιδιων μας εχει παρει την ανιούσα. Υπάρχουν μπολικες εταιρειες εκει εξω που εχουν συνειδητοποιήσει ότι το gaming έχει καταστραφει και βγαζουν σε φυσικες μορφες τοσο τα παιχνιδια τους, όσο και τα παιχνιδια άλλων εταιρειων σε λιγα αντιτυπα και βεβαια βλεπεις τα 10,000 αντιτυπα να εξαντλουνται σε 5 λεπτά και οι developers να λένε πως από τις ψηφιακές πωλήσεις αυτό το κέρδος θα το έβλεπαν σε ένα μήνα. Τα παιχνιδια σε φυσική μορφη δεν προκειται να χαθουν (οποιος παρακολουθει την αγορα την τελευταια 3ετια που εγινε και η μεγαλυτερη εκρηξη απο τις physical κυκλοφορίες, θα εχει δει ότι οι εταιρειες που φερνουν σε φυσικη μορφη τα παιχνιδια τους εχουν πολλαπλασιαστει σε τραγικό βαθμό και ακόμα και σχεδον ολες πλεον οι καμπανιες στο Kickstarter υποσχονται physical, ενω μπαινουν συνεχως νεες εταιρειες στο παιχνιδι που αναλαμβάνουν τον ρόλο του μεσάζοντα με μοναδικό σκοπό να φέρνουν στον φυσικο κοσμο τα παιχνιδια αλλων εταιρειων). 

 

 

Η υποστηριξη των ψηφιακων εχει βεβαιως και αλλα μειονεκτήματα τα οποία έχουν καταστρέψει το gaming και χτυπάει και τις φυσικές εκδόσεις των παιχνιδιών.

 

• Τα παιχνίδια πλέον βγαίνουν μισοτελειωμένα. Από την στιγμή που το κατέβασες ψηφιακό σημαίνει πως έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο κάτι που με την σειρά του σημαίνει πως μπορείς να κατεβάσεις και τα μελλοντικά patch (αν ποτέ βγούνε patch μιας και υπάρχουν άπειροι τίτλοι εκεί έξω που απλά δεν τερματίζονται λόγο κρίσιμων bug). Βεβαιως αν το παιχνιδι θες να το ξαναπαιξεις μελλοντικά, θα πρέπει να ξανακατεβάζεις patches, οπότε τερμάτισε το μια και έξω για να μην μπλέκεις με αυτές τις κουραστικές διαδικασίες. Όλο αυτό βέβαια επιρρεάζει και τις φυσικές εκδόσεις αφού στο δισκάκι θα μπει η ίδια μισοτελειωμένη έκδοση που υπάρχει και στο ηλεκτρονικό κατάστημα (ναι, αυτή που βγήκε για αυτούς που εννοείται πως έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο.)

 

• Οι ψηφιακές εκδόσεις είναι υπεύθυνες για την κατάντια των φυσικών εκδόσεων, που πλέον μοιάζουν σαν να ήταν δώρο με την τοπική εφημερίδα. Τα manuals έχουν εξαφανιστει εντελως από αυτά αφού οι εταιρείες έχουν καλομάθει στο εύκολο κέρδος των ψηφιακών καταστημάτων και εννοείται πως δεν θα κάτσουν να ξοδέψουν παραπάνω λεφτά για κάτι που κάποτε ήταν αυτονόητο. Αν βάλουν manual θα το ονομάσουνε "collectors edition" και βεβαια θα έχει και την ανάλογη τιμή (βάζοντας ίσως και κάτι έξτρα για ξεκάρφωμα).

 

• Πολλές φυσικές εκδόσεις (ακολουθώντας το παράδειγμα της ψηφιακής τους έκδοσης πάντα) έχουν μισοτελειωμένο περιεχόμενο το οποίο θα έρθει μελλοντικά σαν DLC. Αχνές επιλογές στο μενού, ερωτηματικά στις οθόνες επιλογές μαχητή, πληρώνεις για ένα παιχνίδι και παίρνεις το μισό από αυτό. Και πάει στα κομμάτια με την ψηφιακή έκδοση, κατεβάζεις το DLC και πλεόν το παιχνίδι με τα DLC είναι ενιαία. Που ακούστηκε σε φυσική έκδοση το δισκάκι να ειναι μισοαδειο και το DLC να ερχεται εξω από αυτό; Και δεν μιλάμε καν για έξτρα περιεχόμενο αλλά για κανονικό περιεχόμενο που οι προγραμματιστές δεν έβαλαν με την κυκλοφορία του παιχνιδιού.

 

Βεβαια εχει σημασία και το πόση αξία δίνεις στο gaming. Εγω μπηκα στο gaming με Atari 2600 και η πρωτη κονσόλα που αγόρασα ήταν το Gameboy και απο τότε δεν πέταξα / πούλησα / έδωσα ποτέ τίτλο. Πουλάω στο ebay σπάνια παιχνίδια και εκτός από το περιθώριο κέρδους που είναι τεράστιο έτσι όπως το κατάντησε η ψηφιακή βιομηχανία, μπορώ να πω πως οι φίλοι των physical κυκλοφοριων είναι πολλοί περισσότεροι από όσο νομίζουμε, ακόμα και εδώ μέσα έχω πουλήσει μερικά πολύ ακριβά physical παιχνίδια σε τιμές ίσως και 10 φορές πάνω σε σχέση με την ψηφιακή τους μορφή.

 

Θεωρώ το gaming μια μορφή τεχνης και το πρόβλημα με το ψηφιακό είναι πως αυτή η μορφή καταστρέφεται σιγά σιγά. Θέλω να επιστρέφω στα αγαπημένα μου παιχνίδια όποτε το θελήσω, είτε αυτό είναι επιστροφη στο Killer Instinct σε 15 χρόνια, είτε επιστοφή στο Shen Mue σε 20 χρόνια είτε το οτιδήποτε. Και όχι να εύχομαι να υπάρχουν τα ψηφιακά καταστήματα τότε για να βρω αυτό που κάποτε πλήρωσα και να κάθομαι να θυμάμαι λογαριασμούς και να κάνω download. Ακόμα και το υποτιθέμενο πλεονεκτημα των ψηφιακων παιχνιδιων (ότι τα έχεις όλα μαζί στον σκληρό δίσκο) είναι εντελώς ουτοπικό. Με τον κάθε AAA τίτλο να πιάνει 50gb κατά μέσο όρο, είναι ζήτημα αν θα έχεις 20 - 30 παιχνίδια μαζεμένα σε 500gb (και αυτό μόνο αν είσαι φίλος και των indie, αν κατεβάζεις μόνο 'AAA' τίτλους καλή τύχη), μετά αρχίζουν τα σβήσε - πέρνα που καθιστά αδύνατο να έχεις όλη την 'συλλογή' δίπλα σου. Καταλαβαίνω πως υπάρχουν άτομα που θέλουν απλά να περάσουν μερικές ώρες παιχνιδιού και δεν τους νοιάζει το τι θα απογίνει μετά ο τίτλος αφού δεν θα ξανασχοληθούνε, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως το πρόβλημα παύει να υπάρχει.

 

Εν ολίγοις, όποιος νομιζει οτι τα ψηφιακα παιχνιδια ειναι φθηνα μαλλον θα πρεπει να αναθεωρησει και να σκεφτεί τι πραγματικά αγοράζει για να αξίσει να σκάσει τα λεφτά που σκάει.

 

 

Σήμερα αγόρασα 5 ψηφιακα παιχνιδια από το PSN μόνο και μόνο επειδη ειχαν από 50% εως 80% εκπτωση (3 με 6 ευρώ το καθένα που ειναι και το μεγαλύτερο ποσό που θα δώσω για ψηφιακους τιτλους). Οι 2 απο αυτοι δεν εχουν ανακοινωθει για φυσικη μορφη οποτε ηταν μονοδρομος, τα 2 τα εχω σε φυσικη μορφη αλλα θελω να τα κρατησω σφραγισμενα και περιμενα αυτη την ευκαιρια, και το 5ο (η παιχνιδαρα Risk of Rain) εχει ανακοινωθει σε φυσικη μορφη και την θελω σφραγισμενη. Ενα μεγαλο πλεονεκτημα των ψηφιακων παιχνιδιων αυτο, δεν μπορω να πω, να δίνεις 3 ευρω παραπανω ώστε να κρατησεις σφραγισμενες τις σπανιες φυσικες σου εκδοσεις. Συν το οτι με μια αγορά το εχω σε ολες τις κονσόλες της Sony (αλλα αυτό το πλεονέκτημα μετράει μόνο στις κονσόλες τις Sony, δεν έχει σχέση γενικά με τα ψηφιακά).

 

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...