Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια σε κουτί ή μέσω download; Εσείς τι προτιμάτε;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Φυσική μορφή γιατί συλλέγω και μου αρέσει πολύ περισσότερο να έχω το παιχνίδι σε υλική μορφή.

 

Παρ' όλα αυτά πολλά παιχνίδια τα έχω και ψηφιακά για λόγους φορητότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχα επιλογή, θα προτιμούσα κουτί για όλους τους λόγους που αναφέρθηκαν, αν και η αλήθεια είναι πως το steam/gog είναι μεγάλη ευκολία (ειδικά το gog που είναι και drm free).

Έχω μόνο μια ένσταση ως προς τη μεταπώληση. Νεότεροι τίτλοι (απο ubisoft/ea π.χ.), απαιτούν τον client για να παίξουν και επομένως μάθε φυσικό αντίτυπο συνδέεται με ένα λογαριασμό και μόνο.

Πάντως συμφωνώ πως οι ψηφιακές τιμές είναι αδικαιολόγητα υψηλές, και το μόνο που σώζει την κατάσταση είναι τα sales.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμάς της παλιάς σχολής και κοπής θα έλεγα κουτί ...

Άλλες εικόνες , αλλά βιώματα .

Από την άλλη είναι τρομερή ευκολία να αγοράζεις από τον καναπέ σου άμεσα και χωρίς να ρισκάρεις να μην το βρεις σε κάποιο ράφι .

Μήπως όμως ρε παιδιά κάνουμε τα πάντα από τον καναπέ πια και χάσαμε την ουσία ; Για να μην παρεξηγηθώ βάζω και τον εαυτό μου μέσα .

Έχουμε γίνει τεμπέληδες και δεν σηκωνόμαστε πια ούτε για να πάμε στο κατάστημα να αγοράσουμε το χόμπι μας ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

Αν το θες τόσο, ξαναβρές το σε τορεντάδικο ή κράτησέ το αποθηκευμένο (installer κ.λπ.) σε κάποιον δίσκο.

 

Λες και δεν είναι υπάρχουν ένα σωρό ROMs για emulators στο PC, τα οποία είναι από παιχνίδια που δεν υπάρχουν στα καταστήματα εδώ και δεκαετίες (π.χ. Super Mario για NES).

Πιστευεις πως το να κατεβασεις το παιχνιδι απο torrents ειναι το ιδιο με το να το πληρωνεις και να το εχεις retail.?Αυτος που το κατεβαζει πειρατικα απλως δν το εχει,δν το αγορασε ποτε και απλως εποφεληθηκε να το κατεβασει τσαμπα!

Και εμενα η αποψη μου με αυτο το θεμα ειναι αποκλειστικα και μονο retail,αμα ειναι να δωσω 60ευρω να το παρω ψηφιακο απλως το κατεβαζω κρακαρισμενο,ουτβς η αλλως και στις δυο περιπτωσεις δν θα το εχω στην κατοχη μου..Και παραδεχθητε το ,ειναι καυλα να δινεις τα λεφτα να το περνεις συσκευασια και να το βαζιες στην συλλογη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δυο αλλά η αλήθεια είναι ότι λόγο των τελευταίων ετών που πάω από εδώ και από εκεί το digital μια χαρά βολεύει και γλυτώνει και χώρο και κόπο μεταφοράς. Γενικά βλέπω το digital σε προσωπικό επίπεδο να κερδίζει εκτός και αν πράγματι βρω σταθερή βάση για το υπόλοιπο της ζωής μου όπου και εκεί μάλλον θα προτιμήσω το φυσικό προϊόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο physical πάντα. Ειδικά όσο η τιμή του digital είναι σχεδόν ίδια με την physical έκδοση. Κατά την άποψη μου το digital δεν εξασφαλίζει ιδιοκτησία, διότι αν αύριο η εκάστοτε εταιρεία αποφασίσει να αφαιρέσει το περιεχόμενο γιατί απλά μπορεί , κάτσε ψάξε το δίκιο σου .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με πολλούς προλαλήσαντες για το physical media

ΚΟΥΤΙ και πάλι ΚΟΥΤΙ ,δεν είμαι εναντίων του Download βέβαια αλλά να είναι κυρίως για πραγματικά εχτρά περιεχόμενο.Old school η οχι μεγαλώσαμε με αυτά και είχαμε την χαρά να είμαστε κάτοχοι πολλών "κουτιών" που πολλές φορές ήταν έργα τέχνης τα ίδια τα κουτιά ! και με εχτρά περιεχόμενο όπως Art,Χάρτες εχτρά πράγματακια που βοηθάνε στο immersion περισσότερο

Ορισμένα πράγματα παιδιά είναι διαφορετικά να τα έχεις σε υλική υπόσταση και οχι στα "σύννεφα"

Πχ τα Κομικς άλλο να τα διαβάζεις στήν κανονική τους μορφή και άλλο ψηφιακά

Οπως είχε πει ο Σταν Lee,άλλο να αγγίζεις το στήθος μιας πραγματικής κοπέλας και άλλο μιας ψηφιακής   :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω εδω και καιρο υπαρχει μια ανακυκλωση στα συγκεκριμενα αρθρα γιατι δεν ψαχνεστε να ασχοληθειτε και λιγο με αλλα θεματα με ιστοριες απο εταιρειες, κονσολες και παιχνιδια. Και μεσα απο αυτα τα αρθρα καντε και ενα γκαλοπ με ψηφοφοριες και τα σχετικα. Τωρα στο θεμα μας : Θα ελεγα .. κουτι αλλα παντα θα υπαρχει και το αλλα. Περα οτι μενει στην συλλογη σου, υπαρχει περιπτωση αυτο που αγορασες 69.90 να σου βγει μια τεραστια πατατα και σου δινει το δικαιωμα να το πουλησεις. Στην αλλη περίπτωση της ψηφιακης απλα σου μενει στο ... μια ζωη στο λογαριασμο σου για να σου θυμιζει τι μαλακια εκανες ακριβως πριν κατι χρονια, ιδιως σε φαση που αγορασες την platinum εκδοση που εχει ολα τα αερα εξτρα εκει ειναι το μεγαλο πανυγηρι. Ξανα και ξανα κουτι μεχρι να σβησει ο ηλιος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καπου στα 600 παιχνιδια σε κουτι απο το 1994 που αγοραζω. Αν και πλεον εχω σοβαρο προβλημα χωρου οσον αφορα το που θα τα βαλω, εντουτοις νιωθω ενα δεος καθε φορα που κοιταζω τη συλλογη. Το που θα τα βαλω ομως.... Καρδια λεει κουτακι, ρεαλισμος λεει ψηφιακη διανομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνώ με τα digital, παρά μόνο για προσφορές <10€. Ο βασικός λόγος είναι ότι δεν έχω καμία εγγύηση ότι σε 20-30 χρόνια θα έχω τη δυνατότητα να παίξω κάτι digital.

 

Επίσης ακόμα έχω την απορία αν καποιος digital τίτλος μπορεί να παιχτεί χωρίς Ίντερνετ ή σχετικό account ενεργοποιημένο.

 

Ακόμα, μια συλλογή πχ 1000 games, αν πουληθεί ας πουμε 5€ το game θα αποφέρει 5000€. Μια digital, σχεδόν τίποτα...

 

Παντως το παραδέχομαι, ισως να είμαι λίγο biased επειδή όταν έχεις μεγαλώσει με τα κουτιά του Loom & του Indiana Jones and the fate of Atlantis, δεν υπάρχει επιστροφή...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...