Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια σε κουτί ή μέσω download; Εσείς τι προτιμάτε;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έτσι εξηγείται γιατί μας κυβερνούν, αυτοί που μας κυβερνούν... Άντε να εξηγήσεις σε κάποιους εδώ μέσα ότι το ψηφιακό δεν είναι κατοχή, αλλά ένα απλό "δικαίωμα" (αέρας) να παίξεις το παιχνίδι. Αν δε πετάξεις και το θέμα της νομιμότητας των ψηφιακών προϊόντων, μεγαλώνει ακόμα πιο πολύ η συζήτηση. DIGITAL = οι εταιρείες δεν θέλουν να μπορείς να πουλάς το παιχνίδι τους, ούτε να το μεταβιβάζεις σε κανέναν.

 

Βρε μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος!

 

Αν νομίζεις δηλαδή ότι το να το έχεις στο CD / DVD του έχει διαφορά από το να το κατεβάσεις και να το έχεις αποθευμένο σε στικάκι ή σε HDD / SSD...

 

Το ίδιο "αέρας" είναι. Και σε όλες τις περιπτώσεις μπορείς να το αντιγράψεις και να το δώσεις σε άλλον ή να πουλήσεις το serial number.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι εξηγείται γιατί μας κυβερνούν, αυτοί που μας κυβερνούν... Άντε να εξηγήσεις σε κάποιους εδώ μέσα ότι το ψηφιακό δεν είναι κατοχή, αλλά ένα απλό "δικαίωμα" (αέρας) να παίξεις το παιχνίδι. Αν δε πετάξεις και το θέμα της νομιμότητας των ψηφιακών προϊόντων, μεγαλώνει ακόμα πιο πολύ η συζήτηση. DIGITAL = οι εταιρείες δεν θέλουν να μπορείς να πουλάς το παιχνίδι τους, ούτε να το μεταβιβάζεις σε κανέναν.

 

Μάλλον δεν στα 'παν καλά. Και το κουτί πάλι μια άδεια είναι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το κατέβασμα αλλά ποιος μου εξασφαλίζει ότι σε 5 χρόνια θα υπάρχει το παιχνίδι για κατέβασμα στον server? Γι αυτό μόνο κουτί και ας είναι και πιο ακριβό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρίως κουτί, το κατεβασμένο σχεδόν πάντα ειναι "νοικιασμένο",δεν ειναι δικο σου, οτι ωρα γουστάρει η εταιρεία στο αφαιρεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το κατέβασμα αλλά ποιος μου εξασφαλίζει ότι σε 5 χρόνια θα υπάρχει το παιχνίδι για κατέβασμα στον server? Γι αυτό μόνο κουτί και ας είναι και πιο ακριβό

και ο δίσκος μπορεί να χαλάσει σε μια στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος!

 

Αν νομίζεις δηλαδή ότι το να το έχεις στο CD / DVD του έχει διαφορά από το να το κατεβάσεις και να το έχεις αποθευμένο σε στικάκι ή σε HDD / SSD...

 

Το ίδιο "αέρας" είναι. Και σε όλες τις περιπτώσεις μπορείς να το αντιγράψεις και να το δώσεις σε άλλον ή να πουλήσεις το serial number.

1) ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΙΣ ???? Ban.

2) Δεν πουλιούνται τα ενεργοποιημένα serials... living under the rocks!

Μάλλον δεν στα 'παν καλά. Και το κουτί πάλι μια άδεια είναι.

Ποιο κουτί; Steam εννοείς; Αν ναι, αυτό είναι ψηφιακό προϊόν σε retail μορφή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουτατο άνετα.μου αρέσει να βλέπω την συλλογή στα ράφια και πολλές φορές χρησιμεύει αρκετά.πχ τη συλλογή του Wii την χρησιμοποιώ στο Wii u οπότε θέλω.κανονικο backwards compatibility και όχι emulation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το κατέβασμα αλλά ποιος μου εξασφαλίζει ότι σε 5 χρόνια θα υπάρχει το παιχνίδι για κατέβασμα στον server? Γι αυτό μόνο κουτί και ας είναι και πιο ακριβό

 

Αν το θες τόσο, ξαναβρές το σε τορεντάδικο ή κράτησέ το αποθηκευμένο (installer κ.λπ.) σε κάποιον δίσκο.

 

Λες και δεν είναι υπάρχουν ένα σωρό ROMs για emulators στο PC, τα οποία είναι από παιχνίδια που δεν υπάρχουν στα καταστήματα εδώ και δεκαετίες (π.χ. Super Mario για NES).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει στο forum γενικά πως υπάρχει μια διαρκής τάση για πόλωση σε δύο αντίθετα άκρα. Σε πολλά άρθρα κατά καιρούς γίνετε το ίδιο πράγμα και εν τέλει σφάζονται σαν τα κοκόρια ενώ επί της ουσίας και οι δύο πλευρές έχουν τα δίκια τους, προσπαθούν να επιβάλλον ο ένας το "γούστο" του στον άλλο.

 

Όσον αφορά το θέμα, ποτέ δεν χώνεψα τα digital copies, νιώθω σαν να μην τα έχω. Ίσως επειδή το να αγοράσεις ένα παιχνίδι ψηφιακά δεν έχει καμία διαφορά από το να το κατεβάσεις τσάμπα από τον tracker;

Λατρεύω να έχω σε κουτιά τα games μου. Βέβαια όπως έχουν καταντήσει πλέον τα κουτιά, χωρίς manual κ με ένα δίσκο που σου δίνει κωδικό για download από τον server της εταιρείας... ε δεν έχουν και τόσο άδικο αυτοί που προτιμούν ψηφιακά. 

Πάντως σίγουρα προτειμώ με τα χίλια collector's editions για τίτλους που είμαι φαν κλπ.

 

Όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, digital μόνο για indie.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζω και τα 2...Αλλά επιλέγω κουτί. Θέλω manual και ας μη το διαβάσω και αν έχει καναν χάρτη κτλ μου αρέσει. Το digital ειναι ξενέρωτο και σκέτο, σκέτος αέρας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...