Προς το περιεχόμενο

αληθινά παγωτά


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, MikeJ είπε

 

Τα αρνητικά ότι είναι ακριβό και ότι είχε κόσμο αρκετό.

 

Το ότι είναι ακριβό σίγουρα αρνητικό,αλλά ότι είχε κόσμο θα το έλεγα θετικό να μην φωνάζουμε ότι μας έχουν λιώσει τα μνημόνια.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, adi32 είπε

αξιζει ? δεν εχω παει

Κοίτα, είναι και υποκειμενικό από ένα σημείο και μετά.

Εμένα μου άρεσε το καϊμάκι του και η βανίλια του.

Καταλαβαίνεις ότι τρως παγωτό από φρέσκο γάλα και όχι από σκόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

20 λεπτά πριν, Zookeeper84 είπε

Μαρίνης

ωραιος και αυτος. γραφει και απ εξω "το καλυτερο παγωτο της πολης"

9 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Gelatto & Amore στη Σβώλου. Τοπ ο τύπος.

αυτο δεν μου αρεσει γιατι περα απο ποιοτητα κοιταω και ποσοτητα/τιμη και βαζει πολυ λιγο (οπως οι περισσοτεροι που χρησιμοποιουν σπατουλα) και πληρωνεις κοντα 3 ευρω για δυο γευσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, antemore είπε

ωραιος και αυτος. γραφει και απ εξω "το καλυτερο παγωτο της πολης"

αυτο δεν μου αρεσει γιατι περα απο ποιοτητα κοιταω και ποσοτητα/τιμη και βαζει πολυ λιγο (οπως οι περισσοτεροι που χρησιμοποιουν σπατουλα) και πληρωνεις κοντα 3 ευρω για δυο γευσεις

Εγώ παίρνω μικρό κυπελάκι (το μικρότερο) και δίνω ή 2,50 ή 2,80. Για μένα (1.82, 70 κιλά 23 ετών ανήρ) είναι υπεραρκετή ποσότητα. Το παγωτό δεν είναι για χόρταση. Έλεος με τη νεοελληνική γουρουνιά "κοιτάω την ποσότητα" σε πράγματα που δεν είναι quantity intensive, όπως είναι το νερό, το αλκοόλ και οι μερίδες καθημερινού φαγητού. Στον Ιταλικό Νότο, τον οποίο επισκέπτομαι αρκετά συχνά και στον οποίο τα εισοδήματα είναι παρόμοια (ή και χαμηλότερα! ) από τα Ελληνικά, τόσο κοστίζει το μικρό κυπελάκι και τόσο βάζουν οι άνθρωποι. :)

Επεξ/σία από qwertyuiop2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Στον Ιταλικό Νότο, τον οποίο επισκέπτομαι αρκετά συχνά και στον οποίο τα εισοδήματα είναι παρόμοια (ή και χαμηλότερα! ) από τα Ελληνικά,

πόσο περιπου ειναι τα εισοδηματα στον ιταλικο νοτο? :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δημητρίου στη Μεσογείων ανεβαίνοντας για Αγία Παρασκευή στον παράδρομο λίγο μετά  το Σταθμό μετρό Εθνική Άμυνα.

1,25 γεμάτη μπάλα σε χωνάκι ή σε χάρτινο μπολάκι. Δικής του παραγωγής φυσικά.Χτες το βράδυ πήρα για πρώτη φορά.Καταπληκτικό.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα φας το δικό σου παγωτό η Ιταλικό παγωτό που οι Άνθρωποι είναι καλλιτέχνες και το έχουν αναγάγει τότε δύσκολα θα φας άλλο παγωτό.

Τα αληθινά παγωτά φτιάχνονται κατά βάση από φυτική η ζωική κρέμα γάλακτος,γάλα πολλές φορές ζαχαρούχο,και πολλές γεύσεις έχουν και αυγά,

από εκεί και πέρα είναι οι επιμέρους γεύσεις συνήθως σε σιρόπι ,τα χρώματα ζαχαροπλαστικής, κακάο,σοκολάτα μπισκότα φρούτα κλπ..

Δεν είναι ένα φτηνό σπορ ακόμα και αν το φτιάχνεις στο σπίτι, γιατί έχει σχετικά ακριβά υλικά,αυτό είναι και μια δικλείδα ασφαλείας π.χ όπου βλέπεις πολύ φτηνό παγωτό να φεύγεις τρέχοντας.

Εγώ δεν ήξερα τίποτα απ'ολα αυτά αλλά αγοράζοντας μια παγωτομηχανη, ασχολήθηκα και τρώω πλέον θεϊκά παγωτά και θεϊκά σορμπέ (γρανίτα τύπου).

Έχω βρει μια βάση κρέμας που μου αρέσει και εκεί προσθέτω από κουβερτούρα μέχρι μερεντα για πραλίνα,η σπασμένα μπισκότα,.. φαντασία να έχεις.

Εννοείται ότι το παγωτό είναι μια απόλαυση, ένα γλύκισμα και όπως δεν θα φας μια τούρτα μόνος σου ετσι αντίστοιχα δεν θα φας και μισό κιλό παγωτό επίσης μόνος σου,

τα πολλά λιπαρά και η ζάχαρη δεν είναι ότι πιο υγιεινό ακόμα και στην απόλυτα φυσική μορφή τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

 

...............Εννοείται ότι το παγωτό είναι μια απόλαυση, ένα γλύκισμα και όπως δεν θα φας μια τούρτα μόνος σου ετσι αντίστοιχα δεν θα φας και μισό κιλό παγωτό επίσης μόνος σου,

τα πολλά λιπαρά και η ζάχαρη δεν είναι ότι πιο υγιεινό ακόμα και στην απόλυτα φυσική μορφή τους.

Δηλαδη πόσο περιπου τρως την ημερα?

Που διατηρεις το υπολοιπο, στη καταψυξη? δε χαλαει?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

Όταν θα φας το δικό σου παγωτό η Ιταλικό παγωτό που οι Άνθρωποι είναι καλλιτέχνες και το έχουν αναγάγει τότε δύσκολα θα φας άλλο παγωτό.

Τα αληθινά παγωτά φτιάχνονται κατά βάση από φυτική η ζωική κρέμα γάλακτος,γάλα πολλές φορές ζαχαρούχο,και πολλές γεύσεις έχουν και αυγά,

από εκεί και πέρα είναι οι επιμέρους γεύσεις συνήθως σε σιρόπι ,τα χρώματα ζαχαροπλαστικής, κακάο,σοκολάτα μπισκότα φρούτα κλπ..

Δεν είναι ένα φτηνό σπορ ακόμα και αν το φτιάχνεις στο σπίτι, γιατί έχει σχετικά ακριβά υλικά,αυτό είναι και μια δικλείδα ασφαλείας π.χ όπου βλέπεις πολύ φτηνό παγωτό να φεύγεις τρέχοντας.

Εγώ δεν ήξερα τίποτα απ'ολα αυτά αλλά αγοράζοντας μια παγωτομηχανη, ασχολήθηκα και τρώω πλέον θεϊκά παγωτά και θεϊκά σορμπέ (γρανίτα τύπου).

Έχω βρει μια βάση κρέμας που μου αρέσει και εκεί προσθέτω από κουβερτούρα μέχρι μερεντα για πραλίνα,η σπασμένα μπισκότα,.. φαντασία να έχεις.

Εννοείται ότι το παγωτό είναι μια απόλαυση, ένα γλύκισμα και όπως δεν θα φας μια τούρτα μόνος σου ετσι αντίστοιχα δεν θα φας και μισό κιλό παγωτό επίσης μόνος σου,

τα πολλά λιπαρά και η ζάχαρη δεν είναι ότι πιο υγιεινό ακόμα και στην απόλυτα φυσική μορφή τους.

Πες καμία συνταγή. 

Εγώ έχω μια απλή παγωτομηχανή αλλά το παγωτό οταν παγώνει μετα γίνεται πέτρα και με κρυστάλλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Νομίζω ότι παίζει ρόλο και ο καταψύκτης σου. Αν βάλεις το παγωτό πχ στους -20 πως να μην κάνει κρυστάλλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rus είπε

Δηλαδη πόσο περιπου τρως την ημερα?

Που διατηρεις το υπολοιπο, στη καταψυξη? δε χαλαει?

Τρως μια μπάλα περίπου αν θέλεις 2 φορές την ημέρα,η παγωτομηχανη θα σου βγάλει περίπου 650 - 700 γρ καθαρού παγωτού.

Κατάψυξη φυσικά όχι δεν χαλάει καθόλου ούτε αλλοιώνεται..

57 λεπτά πριν, adi32 είπε

Πες καμία συνταγή. 

Εγώ έχω μια απλή παγωτομηχανή αλλά το παγωτό οταν παγώνει μετα γίνεται πέτρα και με κρυστάλλους 

και εμένα απλή είναι από το Lidl αν ακολουθήσεις σωστά τις οδηγίες της βγάζει πολυ καλο παγωτό.

Το ότι κάνει κρυστάλλους οφείλεται στα υλικά που χρησιμοποιείς + ότι δεν ομογενοποιείται σωστά στο ανακάτεμα.

Το αληθινό παγωτό γίνεται κατα βαση σκληρό,σκληρότερο απο αυτό που αγοράζουμε, αυτο οφείλεται επισης στην κατάψυξη μας που την έχουμε -25 για τα κρέατα,

κανένας όμως δεν σε εμποδίζει να το βγάλεις 10 λεπτά και να σερβίρεις - φας αργότερα,η να μην εχεις την καταψυξη τοσο χαμηλά αν δεν είναι απαραίτητο.

Ξεκίνα με αυτη την βάση που είναι νόστιμη από μόνη της και λογω αυγών και μετά σιγά σιγά θα το βρεις,όχι αυγά απο Super market θα πας λαϊκή και θα πάρεις φρέσκα αυγά  > http://steliosparliaros.gr/pagomena/pagota/pagoto-vanilia-sokolata/

Σε αυτή την κρέμα βάζω στο τέλος σπασμένα μπισκότα γεμιστά σοκολάτα και κάνω ένα coοkies and cream πάρα πολύ καλό.

Το αλκοόλ το εμποδίζει να παγώσει πολύ και αρωματίζει π.χ κονιάκ.

Έχει πάρα μα πάρα πολλά μυστικά το παγωτό γι'αυτο οσο πιο πολύ ψαχτείς τόσο καλύτερο παγωτό θα φας.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...