Προς το περιεχόμενο

Η εφαρμογή της Google αναγνωρίζει και μιλάει την Ελληνική γλώσσα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και κάπου εδώ η MLS βαράει κανόνι.... B)

+1 - Έχει όμως ακόμα ψωμιά.....

 

Τα Ελληνικά υπήρχαν σε όσους ήταν γραμμένοι σε βeta εδώ και αρκετό καιρό, ξαφνικά ενώ καταλάβαινε την Ελληνική εκφώνηση από τον χρήστη, μια ωραία πρωία ξεκίνησε να απαντά στα Ελληνικά..

Άλαλα τα χείλη των ευσεβών :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή αναγνώριση ελληνικών, μπράβο στη Google. Και αν πεις "κακή" λέξη σου βγάζει τελίτσες. Ελα τώρα πείτε μου, ποιος δε δοκίμασε με μπινελικια? ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε η αρχή έγινε και μπορεί να επεκταθεί η φωνητική αναζήτηση σε όλο το λειτουργικό και την συσκευή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή αναγνώριση ελληνικών, μπράβο στη Google. Και αν πεις "κακή" λέξη σου βγάζει τελίτσες. Ελα τώρα πείτε μου, ποιος δε δοκίμασε με μπινελικια? ????

Εαν του βαλεις να μην εξαιρουνται οι κακες λεξουλες, μπινελικωνει, απλα δε μιλαει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ενδιαφερον... το βραδυ που θα παω στπιτι να δω τι κανει και η Alexa....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρώτησα πότε θα πάρει πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός και μου άνοιξε σελίδα με ανέκδοτα!

(ΔΕΝ κάνω πλάκα-ΔΕΝ πικάρω Παναθηναικούς) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα απο τον Chrome σε Windows laptop τι πρεπει να ενεργοποιησω για να ακουω και φωνητικα τις απαντησεις?

 

 

    •  
    • ή μηπως η φωνητικες απαντησεις ειναι αποκλειστικα χαρακτηριστικο του Android?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη μέρα που έβαλα android 7 στο s6 edge λέω ονόματα στη φωνητική αναζήτηση και τα καλεί αμέσως στα ελληνικα. Ιδιαίτερα χρήσιμο όταν οδηγάω σε συνδιασμό με το ακουστικό Bluetooth

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή αναγνώριση ελληνικών, μπράβο στη Google. Και αν πεις "κακή" λέξη σου βγάζει τελίτσες. Ελα τώρα πείτε μου, ποιος δε δοκίμασε με μπινελικια? ????

https://youtu.be/Wk-KbJwpQP4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Galaxy S8 εδώ, σε εμένα δεν καταλαβαίνει λέξη, πως το έκανε αυτό (στο βίντεο); Στις ρυθμίσεις η γλώσσα αναζήτησης είναι τα Ελληνικά αλλά στο βοηθό λέει ότι τα Ελληνικά δεν υποστηρίζονται ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι προχτες χρησιμοποιουσα το πληκτρολογιο Swype+Dragon που ειχε την καλυτερη φωνητικη υπαγορευση Ελληνικων..
Απο χτες χρησιμοποιω το GBoard που πλεον με καλυπτει σε ολα!
Η φωνητική υπαγορευση ειναι ταχυτατη και καλυτερη απο το Dragon.

Το μονο που δε βρηκα ειναι πως να βαλω κομματα, τελειες, θαυμαστικα, ερωτιματικα..
Το Swype οταν ελεγα μια απο αυτες τις λεξεις τα εβαζε, το GBoard βαζει τις λεξεις ολοκληρες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του είπα "Τηλεφώνησε σπίτι" και μου έβγαλε "Τηλεφώνησέ μου" του Βασίλη Καρρά! Μετά του λέω "Πάρε τηλέφωνο τον Γιώργο" και μου έβγαλε "Πάρε τηλέφωνο.. τον κερατά".

Γιώργο, μας καταλάβανε φίλε μου :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι προχτες χρησιμοποιουσα το πληκτρολογιο Swype+Dragon που ειχε την καλυτερη φωνητικη υπαγορευση Ελληνικων..

Απο χτες χρησιμοποιω το GBoard που πλεον με καλυπτει σε ολα!

Η φωνητική υπαγορευση ειναι ταχυτατη και καλυτερη απο το Dragon.

 

Το μονο που δε βρηκα ειναι πως να βαλω κομματα, τελειες, θαυμαστικα, ερωτιματικα..

Το Swype οταν ελεγα μια απο αυτες τις λεξεις τα εβαζε, το GBoard βαζει τις λεξεις ολοκληρες..

 

Βρήκε κανείς πώς μπαίνουν τα σημεία στίξης?

 

Και να αναφέρω επειδή το είπε κι' άλλος, ότι και σε εμένα, κολλάει κανα δυο τρεις φορές μέχρι να ξεκινήσει η φωνητική αναγνώριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...