Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, hannibalmemos1984 είπε

Ο κυβος που βγηκε καλος. Τον μετρησα με το παχυμετρο απο ολες τις πλευρες και ηταν 2cm. To δευτερο σχεδιο ειναι το κουμπι για τον exturder για να μπαινει οτι ευκολα to filament αλλα ο εσωτερικος κυκλος που καθεται στην βιδα δεν μου βγηκε σωστος και δεν εφαπτει σωστα. Ειναι μαυρο το χρωμα του pla και οσες φωτογραφιες προσπαθησα να τραβηξω για να δειξω το προβλημα απλα δεν φαινοταν σωστα .

Καλά για κύκλο τέλειο ούτε εγώ το έχω καταφέρει ακόμα, ιδίως για μικρούς, αλλά σε όλες τις περιπτώσεις χρησιμοποιώ πάντα αρίδα για να τους τελειοποιήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, kostasbm είπε

τι μοτερ εχει η Ανετα??? αξιζει μια αναβαθμιση ??

υπαρχουν στην αγορα μας .....το μοτερ του extruder παρεδωσε πνευμα

Δεν το καλύπτει εγγύηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
55 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Δεν το καλύπτει εγγύηση;

Από τον κινεζο? Πρακτικά τα κιτ τα περνεις σε τέτοιες τιμές με την λογική ότι δεν έχουν εγγύηση

 

Αν έρθει χαλασμένος από την αρχή βγάζεις άκρη μετά από καιρό κάνουν του Κινέζους

άσε που δεν αξίζει να μπεις στη ταλαιπωρία να περιμένεις 1+μηνα αν όχι παραπάνω για να σου στείλει ο Κινέζος μοτέρακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Από τον κινεζο? Πρακτικά τα κιτ τα περνεις σε τέτοιες τιμές με την λογική ότι δεν έχουν εγγύηση

Αν έρθει χαλασμένος από την αρχή βγάζεις άκρη μετά από καιρό κάνουν του Κινέζους

άσε που δεν αξίζει να μπεις στη ταλαιπωρία να περιμένεις 1+μηνα αν όχι παραπάνω για να σου στείλει ο Κινέζος μοτέρακι

Και γιατί να μην είναι εντός;αφού αν διαβάζεις την πολιτική τους πχ gearbest μέχρι και ένα χρόνο έχουν,επίσης και στο τροφοδότη μαμά του α8 λέει 18 μήνες,εγώ παντός όσες φορές έμπαινα σε διαδικασία εγγύησης έπαιρνα ρεφουνδ,1-2 φορές ενώ στο Μπανγκ 5+ με τη μια ρεφουνδ όλου του πόσου,

ελυσα και το πρόβλημα μου που έλεγα παραπάνω για το ξεκίνημα της εκτύπωσης 1-1,5 mm απόσταση από bed,κατάργησα το autolevel,του πέρασα μαμά χωρίς αουτο και τώρα κάνω θαύματα πάνω σε γυαλί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το οφσετ πρόβλημα που δημιουργείται από την παύση και μετά τη συνέχιση της εκτύπωσης το έχει κανείς άλλος; Αν όχι, πως το έχει λύσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stefstefan είπε

Το οφσετ πρόβλημα που δημιουργείται από την παύση και μετά τη συνέχιση της εκτύπωσης το έχει κανείς άλλος; Αν όχι, πως το έχει λύσει;

Πως κάνεις resume; Κάνεις κόψε ράψε στο .gcode αρχείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
46 λεπτά πριν, trickius είπε

Πως κάνεις resume; Κάνεις κόψε ράψε στο .gcode αρχείο;

Όχι, απ τον εκτυπωτή απευθείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες σέταρα για λογαριασμό ενός φίλου έναν Anet A3. Το είχε φάει ο γιος του να πάρουν 3D Printer και διάλεξε τον A3 γιατί ήθελε κάτι compact που να παίζει out of the box χωρίς να ασχοληθεί ιδιαίτερα (βασικά, μέχρι να χάσει ενδιαφέρον ο γιός του).

Πλεονεκτήματα:

  • Προσυναρμολογημένος. Ξεκίνησε να τυπώνει μια χαρά, απαιτώντας μόνο λίγη ρύθμιση στις βίδες του heatbed για leveling.
  • Συμπαγής και μαζεμένος.
  • Στιβαρός (ακρυλικό πλαίσιο με επικάλυψη αλουμινίου μεν, αλλά στιβαρό λόγω σχεδίασης σαν "κουτί").

Μειονεκτήματα:

  • Διαστάσεις εκτύπωσης: 150x150x150.
  • Τιμή (στα 200 ευρώ βρίσκεις καλύτερα κιτ).
  • Ποιότητα κατασκευής Anet. Πχ, το περιστροφικό κουμπί επιλογής στο display κολλάει λιγάκι αν δεν το προσέξεις, και το ακροφύσιο ψύξης του nozzle ήθελε αντικατάασταση γιατί ήταν μάλλον από άλλον Anet και ήταν πολύ κοντό.
  • Οι βίδες για leveling του heatbed δεν είναι στις γωνίες κι έτσι είναι άβολο να βάλεις γυαλί κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, stefstefan είπε

Όχι, απ τον εκτυπωτή απευθείας

Έχεις bed leveling sensor; Τέσπα, γιατί σε ρωτάω, αν είχες κάνει bed leveling και ο sensor χτυπάει στα πλαινά και χάνει δόντι τότε μπορεί να σου ξεκινάει από λάθος σημείο (από προσωπική πείρα). Αλλά αν δεν έχεις leveling sensor και δεν κάνεις κόψε ράψε τότε δεν βρίσκω θέμα που μπορεί να γίνεται αυτό.

Τυπώνεις μάλιστα από sdcard να υποθέσω..

Επεξ/σία από trickius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, trickius είπε

Έχεις bed leveling sensor; Τέσπα, γιατί σε ρωτάω, αν είχες κάνει bed leveling και ο sensor χτυπάει στα πλαινά και χάνει δόντι τότε μπορεί να σου ξεκινάει από λάθος σημείο (από προσωπική πείρα). Αλλά αν δεν έχεις leveling sensor και δεν κάνεις κόψε ράψε τότε δεν βρίσκω θέμα που μπορεί να γίνεται αυτό.

Τυπώνεις μάλιστα από sdcard να υποθέσω..

Από SD ναι. Το "κόψε ράψε" μου ακούγεται κάτι σαν προκανονισμένο ή κάνω λάθος;  Εγώ μιλάω για την περίπτωση που καταστεί ανάγκη να παύσεις την εκτύπωση και αργότερα όταν την συνεχίσεις να ξεκινήσει απ το σημείο που σταμάτησε

Επεξ/σία από stefstefan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το κόψε ράψε γίνεται συνήθως μετά από αποτυχημένη στη μέση εκτύπωση για να μην το πετάξεις όλο. Η δική σου η περίπτωση αν απλά συνεχίζεις μετά από pause έλεγξε μήπως κολλάει το nozzle στην εκτύπωση και στο resume πηδάει δόντι κάποιος ιμάντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2018 στις 6:11 ΜΜ, Inuyasha είπε

https://3dedge.eu/el/

Oταν ειχα παρει εγω (πηρα τηλεφωνο) ζητα ενα μοτερακι για τον anet μην πεις extruder να σου πουλησουν ολοκληρο τον extruder to moteraki το ειχα παρει 15 ευρω

Για τον extruder δεν νομιζω να εχει τοσο διαφορα καποιο καλυτερο μοτερακι

βρε συ μου ειπαν 25 ευρω και το grobotronics τον εχει 16  βεβαια δεν ξερω αν τα steps παιζουν καποιο ρολο αλλα δεν δικαιολογειται τοσο μεγαλη διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 λεπτά πριν, kostasbm είπε

βρε συ μου ειπαν 25 ευρω και το grobotronics τον εχει 16  βεβαια δεν ξερω αν τα steps παιζουν καποιο ρολο αλλα δεν δικαιολογειται τοσο μεγαλη διαφορα

Δεν ξέρω μαζί με την αντικαταβολή για θεσσαλονίκη δεν είχα πάει πάνω από 20, αν ανέβασαν τόσο την τιμή είναι απλά απαράδεκτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...