Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, GamerPix είπε

Όταν εκτυπώνω με σκέτο γυαλί τότε φαίνεται σαν να μην κολλάει καλά.

Είτε σε κάποιες πλευρές είτε σε όλες.

Όταν εκτυπώνω με κόλλα τότε είναι κομπλέ αλλά το χάνει αλλού..

Αρχίζει και εκτυπώνει στον αέρα μετά από αρκετή ώρα και ξύνει όλη την πάνω επιφάνεια του μοντέλου που έχω επιλέξει.

 

Ασχετα τα δυο προβληματα μεταξυ τους.

Σε σκετο γυαλι δε προκειται να κολλησει ποτε.Βαζε η κολλα η λακ.Προσωπικα μου εχουν λυθει τα χερια με τη λακ.Μια φορα το μηνα να ασχολουμαι να καθαρισω και να ξανα βαλω.Εκτος και αν εχω εκτυπωσει αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ασχετα τα δυο προβληματα μεταξυ τους.

Σε σκετο γυαλι δε προκειται να κολλησει ποτε.Βαζε η κολλα η λακ.Προσωπικα μου εχουν λυθει τα χερια με τη λακ.Μια φορα το μηνα να ασχολουμαι να καθαρισω και να ξανα βαλω.Εκτος και αν εχω εκτυπωσει αρκετα.

Θα δοκιμάσω σήμερα λακ και θα κοιτάξω να κάνω καλύτερο leveling.

Μέχρι στιγμής ήξερα ότι το χαρτί πρέπει απλά ίσα-ίσα να το ακουμπάει και όχι να βρίσκει πάνω...

Θα ελέγξω όλα όσα προτείνατε και θα επανέλθω με νέα αποτελέσματα και φωτογραφίες.

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, GamerPix είπε

Θα δοκιμάσω σήμερα λακ και θα κοιτάξω να κάνω καλύτερο leveling.

Μέχρι στιγμής ήξερα ότι το χαρτί πρέπει απλά ίσα-ίσα να το ακουμπάει και όχι να βρίσκει πάνω...

Θα ελέγξω όλα όσα προτείνατε και θα επανέλθω με νέα αποτελέσματα και φωτογραφίες.

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια λ.

Όταν κάνεις λεβελ κάνε τη διαδικασία τουλάχιστον!! 2 φορές.. μπορεί να χρειαστεί και παραπάνω γιατί όταν ρυθμίζεις μια γωνία ξερυθμίζεται μια άλλη οπότε το επαναλαμβάνεις 2-3 φορές μέχρι να βρεις το sweet spot. 

Εγώ έχω έναν ender 5 pro με γυάλινη επιφάνεια και για να κολλήσει βάζω πάντα κόλλα.

Αυτό που λες ότι σου ξύνει μπορεί να είναι:

1) κάποιο θέμα με τα esteps του άξονα z στο firmware (λογικά τρέχει Marlin)

2) overextrusion που είπε και ο φίλος πιο πάνω. Σε αυτή την περίπτωση μειώνεις το flow  αναλόγως (υπάρχει ένα τεστ που μπορείς να κάνεις για να δεις αν το flow σου είναι σωστό)

Μπορεί να είναι και άλλα αλλά δεν μου έρχονται αυτή τη στιγμή

Γενικά η φάση με το 3d printing θέλει αρκετό ψάξιμο και μεγαααλη υπομονή

Δες και σε αυτό το site ίσως σε βοηθήσει 

https://rigid.ink/pages/ultimate-troubleshooting-guide

 

Επεξ/σία από stamas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, κατάφερα σήμερα και εγκατέστησα το octoprint, μπορείτε να προτείνετε χρήσιμα plugins?έχω βάλει τησ θερμοκρασίας creality, και πρόσβαση από παντού,το θέμα είναι ότι δεν μπορώ μέσο εφαρμογής να με αφήσεις να μπω να δω σε ποιος στάδιο είναι η εκτύπωση αλλά μόνο μέσο browser,και κάπου είδα ότι για να έχεις πρόσβαση από app έχει προμήθεια , ισχύει? Επίσης υπάρχει τρόπος χωρίς τον υπολογιστή να κατεβάσω το stl,να το κάνω  slice(να βγει στο κινητό το gcode)και να το ανεβάσω για εκτύπωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilica89 είπε

Καλησπέρα σε όλους, κατάφερα σήμερα και εγκατέστησα το octoprint, μπορείτε να προτείνετε χρήσιμα plugins?έχω βάλει τησ θερμοκρασίας creality, και πρόσβαση από παντού,το θέμα είναι ότι δεν μπορώ μέσο εφαρμογής να με αφήσεις να μπω να δω σε ποιος στάδιο είναι η εκτύπωση αλλά μόνο μέσο browser,και κάπου είδα ότι για να έχεις πρόσβαση από app έχει προμήθεια , ισχύει? Επίσης υπάρχει τρόπος χωρίς τον υπολογιστή να κατεβάσω το stl,να το κάνω  slice(να βγει στο κινητό το gcode)και να το ανεβάσω για εκτύπωση?

Καλησπέρα, καλή αρχή με το octoprint, θα το βρεις πολύ χρήσιμο.

έχω Bed Visualizer (σε συνδιασμό με BlTouch), Filament Manager, PreHeat Button, PrintTimeGenious Plugin και RaiseCloud

Για να δω την πορεία της εκτύπωσης από κινητό έχω βάλει το RaiseCloud το οποίο είναι δωρεάν στη βασική έκδοση. Η αλήθεια είναι οτι το έχω δοκιμάσει 2-3 φορές και πέρα από το να μπορώ να δω την πορεία της εκτύπωσης με δυνατότητα να τη σταματήσω δεν με ενδιέφερε κάτι άλλο και δεν το τσέκαρα περισσότερο. Τα άλλα plugin που αναφέρω παραπάνω, τα θεωρώ αναγκαία πλέον.

Για τα αρχεία θες slicer σε android ... δεν το έχω δοκιμάσει ψάξε στο PlayStore AstroPrint, δεν σου εγγυώμαι, μπορεί να βρεις καλύτερη εφαρμογή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Καλησπέρα σε όλους, κατάφερα σήμερα και εγκατέστησα το octoprint, μπορείτε να προτείνετε χρήσιμα plugins?έχω βάλει τησ θερμοκρασίας creality, και πρόσβαση από παντού,το θέμα είναι ότι δεν μπορώ μέσο εφαρμογής να με αφήσεις να μπω να δω σε ποιος στάδιο είναι η εκτύπωση αλλά μόνο μέσο browser,και κάπου είδα ότι για να έχεις πρόσβαση από app έχει προμήθεια , ισχύει? Επίσης υπάρχει τρόπος χωρίς τον υπολογιστή να κατεβάσω το stl,να το κάνω  slice(να βγει στο κινητό το gcode)και να το ανεβάσω για εκτύπωση?

για παρακολούθηση του octoprint από το κινητό, δες και την εφαρμογή octoremote στο playstore.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tsipizic είπε

Πάντως εγώ από τότε που πήρα PEI sheet για επιφάνεια εκτύπωσης ησύχασα από κόλλες κλπ

ισχύει...

έχει κανείς άποψη για hotend dragon Trianglelab® dragon hotend v2.0 super precision extrusion head for v6 hotend fits titan ddb direct drive bowden for 3d printer Sale - Banggood.com-arrival notice-arrival notice ;

τέτοιου τύπου hotend χρειάζονται ανεμιστήρα ή όχι; αναφέρομαι στον ανεμιστήρα που ψύχει το hotend, και όχι τον ανεμιστήρα που ψύχει την εκτύπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, totomis είπε

τέτοιου τύπου hotend χρειάζονται ανεμιστήρα ή όχι; αναφέρομαι στον ανεμιστήρα που ψύχει το hotend, και όχι τον ανεμιστήρα που ψύχει την εκτύπωση

Έχω την εντύπωση πως όλα τα hotends θέλουν ανεμιστήρα για την αποφυγή του heatcreep.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Είναι φυσιολογικό μετά την ολοκλήρωση τησ εκτύπωσης,να κλείσω τον διακόπτη ρεύματος, να κάνω power off από octoprint και να μένει αναμμένη η οθόνη συνέχεια? τροφοδοσία περνει μάλλον από το  usb του pi με octoprint,και μένει μόνο η οθόνη ενεργή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Καλησπέρα! Είναι φυσιολογικό μετά την ολοκλήρωση τησ εκτύπωσης,να κλείσω τον διακόπτη ρεύματος, να κάνω power off από octoprint και να μένει αναμμένη η οθόνη συνέχεια? τροφοδοσία περνει μάλλον από το  usb του pi με octoprint,και μένει μόνο η οθόνη ενεργή

μετά την εκτύπωση τουλάχιστον 3-5 λεπτά, μερικες φοpες παραπανω αναλογα με τη θερμοκρασια εκτυπωσης για να κάνει cool down to hottend ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostasbm είπε

μετά την εκτύπωση τουλάχιστον 3-5 λεπτά, μερικες φοpες παραπανω αναλογα με τη θερμοκρασια εκτυπωσης για να κάνει cool down to hottend ........

Το ερώτημα είναι γιατί μένει αναμμένη η οθόνη συνέχεια αφού δεν περνει ρεύμα,μόνο το καλώδιο από το  octoprint usb το έχει συνδεδεμένο με τον εκτυπωτή, ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σας (κλείσιμο psu από octoprint)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Το ερώτημα είναι γιατί μένει αναμμένη η οθόνη συνέχεια αφού δεν περνει ρεύμα,μόνο το καλώδιο από το  octoprint usb το έχει συνδεδεμένο με τον εκτυπωτή, ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σας (κλείσιμο psu από octoprint)

Αν το raspberry pi δεν το εχεις συνδεμένο στο τροφοδοτικό του εκτυπωτή και το εχει στο ρεύμα με το δικο του καλώδιο σε πρίζα τοτε νομιζω φταιει αυτο. Αν ισχυει αυτο που λεω τοτε δοκιμασε να βγαλεις το raspberry απ την πριζα να δεις αμα σβήσει η οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...