Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στοκ εκτυπωτή έχω ender V2, δεν βαριέμαι κ για αυτό το ψάχνω. Δεν νομίζω να είμαι ο πρώτος που το κάνω. Όλη μέρα βλέπω βιντεάκια, αφού υποτίθεται το λογισμικό που βάζω είναι τροποποιημένο πάλι θέλει τροποποίηση? Δεν είναι τόσο εύκολο και συγνώμη που δεν καταλαβαίνω...

Τα βασικα setting τα βρήκα που μου πρότεινες από εδώ https://github.com/MarlinFirmware/Configurations/tree/release-2.0.9.3/config/examples/Creality/Ender-3 V2/CrealityV422/MarlinUI

αυτά τα δύο τα αρχεία να τα πάρω κ να τα σώσω κάπου?

Είχε βγει το καλώδιο του Hotend fan. Τώρα δουλεύει.Κοίταξα πάλι τα pin του Bl touch, και τώρα όταν πάει να κάνει Homing στον Ζ άξονα φωτίζει μπλε, σε εμπόδιο αναβοσβήνει κόκκινο αλλά δεν σταματάει και συνεχίζει να κατεβαίνει. Προσπαθώ να βρω το αρχείο που προτείνει παραπάνω ο φίλος για να το τροποποιήσω..

Επεξ/σία από mpampis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, mpampis81 είπε

Στοκ εκτυπωτή έχω ender V2, δεν βαριέμαι κ για αυτό το ψάχνω. Δεν νομίζω να είμαι ο πρώτος που το κάνω. Όλη μέρα βλέπω βιντεάκια, αφού υποτίθεται το λογισμικό που βάζω είναι τροποποιημένο πάλι θέλει τροποποίηση? Δεν είναι τόσο εύκολο και συγνώμη που δεν καταλαβαίνω...

Τα βασικα setting τα βρήκα που μου πρότεινες από εδώ https://github.com/MarlinFirmware/Configurations/tree/release-2.0.9.3/config/examples/Creality/Ender-3 V2/CrealityV422/MarlinUI

αυτά τα δύο τα αρχεία να τα πάρω κ να τα σώσω κάπου?

Είχε βγει το καλώδιο του Hotend fan. Τώρα δουλεύει.Κοίταξα πάλι τα pin του Bl touch, και τώρα όταν πάει να κάνει Homing στον Ζ άξονα φωτίζει μπλε, σε εμπόδιο αναβοσβήνει κόκκινο αλλά δεν σταματάει και συνεχίζει να κατεβαίνει. Προσπαθώ να βρω το αρχείο που προτείνει παραπάνω ο φίλος για να το τροποποιήσω..

μπαμπη δε σε μαλώνουμε απλά στην αρχή θέλει λίγο με το μαλακο

αφού το συνδέσεις και γίνεται μπλε πρέπει να δεις βίντεο πως κανείς calibration τον Ζ....το ποιο βασικο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γραμμικα ρουλεμαν τι λιπαντικο να βαλω?Να παρω γρασσο λιθιου?

Εβαλα προσωρινα ενα της wurth που ειχα ,που ανεφερε πως ηταν για γραναζια κτλ.Λαδι βεβαια,αλλα ειδα οτι αφηνει στρωση.Εκανε μεν λιγο χαλια τον εκτυπωτη,αφου ειναι σπρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dantε είπε

Στα γραμμικα ρουλεμαν τι λιπαντικο να βαλω?Να παρω γρασσο λιθιου?

Εβαλα προσωρινα ενα της wurth που ειχα ,που ανεφερε πως ηταν για γραναζια κτλ.Λαδι βεβαια,αλλα ειδα οτι αφηνει στρωση.Εκανε μεν λιγο χαλια τον εκτυπωτη,αφου ειναι σπρει.

νομίζω όσο ποιο λεπτό λάδι τόσο το καλύτερο....έχω και λιθίου σπρευ....παίρνω ένα κομμάτι ύφασμα του ρίχνω και μετά περνάω τις ράγες με το ύφασμα...για να μη γεμίζει ο τόπος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostasbm είπε

νομίζω όσο ποιο λεπτό λάδι τόσο το καλύτερο....έχω και λιθίου σπρευ....παίρνω ένα κομμάτι ύφασμα του ρίχνω και μετά περνάω τις ράγες με το ύφασμα...για να μη γεμίζει ο τόπος

Καλη ιδεα αυτο με το πανι.Δε το σκεφτηκα νωριτερα να μη τα κανω χαλια ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ όσο το ψάχνω και διαβάζω και το τοπικ τόσο έχω δεύτερες σκέψεις για υον θα αγοράσω τελικά. Νομίζω πως χρειάζεται περισσότερες ώρες ενασχόλησης από αυτές που μπορώ να διαθέσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dantε είπε

Χρειαζεται ενασχοληση στην αρχη.Οταν το σεταρεις και μαθεις 2 πραγματα ,μετα τσουλαει μονο του και ασχολεισαι ελαχιστα.

και το βασικό, αν θέλεις να αλλάξεις κάτι, ένα ένα ώστε αν κάτι πάει λάθος να μη ψάχνεις 2-3 πράγματα μαζί :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις πως ενεργοποιω μεσα απο το Marlin το Autolevel sensor? 

Εχω τον σενσορα (τον μπλε) που ηταν μαζι με τον Anet A8 και με την βοηθεια καποιου το ειχα απενεργοποιήσει λογο καποιου θεματος. 

Επισης ο σενσορας θα δουλεψει που επανω στο Bed εβαλα καθρεφτη? Τον εβαλα γιατι οντως το υλικο κολαει πολυ καλα επανω χωρις Λακ, ταινιες, κολες κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
31 λεπτά πριν, lazlos είπε

Ξερει κανεις πως ενεργοποιω μεσα απο το Marlin το Autolevel sensor? 

Εχω τον σενσορα (τον μπλε) που ηταν μαζι με τον Anet A8 και με την βοηθεια καποιου το ειχα απενεργοποιήσει λογο καποιου θεματος. 

Επισης ο σενσορας θα δουλεψει που επανω στο Bed εβαλα καθρεφτη? Τον εβαλα γιατι οντως το υλικο κολαει πολυ καλα επανω χωρις Λακ, ταινιες, κολες κτλ.

 

Οχι μεταλο "βλεπει" ο sencor αρα θα περνεις λαθος μετρησεις με το τζαμι ακομα και 2 mm να ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Οχι μεταλο "βλεπει" ο sencor αρα θα περνεις λαθος μετρησεις με το τζαμι ακομα και 2 mm να ειναι

OK ευχαριστω.

 

Επεξ/σία από lazlos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποίος θέλει να παίξει με τζαμί να κοιτάξει να πάρει κεραμικό γυαλί που βάζουν στις κουζίνες 

μοιραζεται η θερμοκρασία καλύτερα αλλά και είναι καλύτερο από το απλό....

εγώ όταν θέλω να έχω καλή επιφάνεια στη βάση χρησιμοποιώ τέτοιο γυαλί χωρίς λακ χωρίς τίποτα πρέπει όμως να έχεις καλή θέρμανση και σταθερή αλλά και καλύτερη ρύθμιση στον Ζ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλευω απο εχθες να κανω auto bed leveling με το Marlin και τον αισθητηρα που ειχε μεσα η συσκευασια και τιποτα το ρημαδι, δεν κανει τιποτα, Marlin 1.1.9 και σκετη επιφανεια το μαμα μεταλικο bed χωρις τζαμι ή καφρεφτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, lazlos είπε

Παλευω απο εχθες να κανω auto bed leveling με το Marlin και τον αισθητηρα που ειχε μεσα η συσκευασια και τιποτα το ρημαδι, δεν κανει τιποτα, Marlin 1.1.9 και σκετη επιφανεια το μαμα μεταλικο bed χωρις τζαμι ή καφρεφτη.

το μαρλιν θελει να το ενημερωσεις τι αισθητηρα εχεις και να ενεργοποιηθει......το μηχανημα με μαρλιν ηρθε η με καποιο αλλο software ???

δε μας λες και τι κανει .....απλα μας λες τι δε κανει...εννοω τα συμπτωματα

ενημερωσες το μηχανημα που ειναι το Ζ=0 ????αν δεν του εχεις πει που ειναι το 0 ητοι το σημειο που εχεις τη μυτη τοσο κοντα στο κρεβατι ωστε να τσιμπαει το χαρτι πως να ξερει που να σταματησει???αν δεν του εχεις πει ποση διαφορα εχει η μυτη με την ακρη του αισθητηρα πως να ξερει τι να κανει...........βιντεοθεραπεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...