Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
51 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Δεν είναι ότι χρειάζομαι 3d εκτυπωτή. Θα τον πάρω για να βρίσκω και να εκτυπώνω πράγματα από νετ που μου αρέσουν και για φίλους. Σαν ένα hobby το βλέπω που ίσως στο μέλλον με κάποιο πρόγραμμα το εξελίξω και φτιάξω και κάποια δικά μου σχέδια. Και ναι τώρα που το σκέφτομαι θέλω να έχω την επιλογή να εκτυπώνω και μεγαλύτερα πράγματα. 

 

Σκεψου μεγεθος ωστε να παρεις εξαρχης κατι που να σε καλυπτει

σε ενδιαφερει το 22χ22 η θες 30χ30? μηπως μεγαλυτερο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εαν θελω να παρω κατι καλυτερο απο ender 3 v2 αυτη τη στιγμη,σε τι παω?

Μπατζετ ας πουμε μεχρι 350Ε.

Μιλαω για βελτιωση σε αποψη ποιοτητας και λιγοτερο σε ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Εαν θελω να παρω κατι καλυτερο απο ender 3 v2 αυτη τη στιγμη,σε τι παω?

Μπατζετ ας πουμε μεχρι 350Ε.

Μιλαω για βελτιωση σε αποψη ποιοτητας και λιγοτερο σε ταχυτητα.

Τεράστια βελτίωση δεν θα δεις σε αυτά τα λεφτά ειδικά αν τον έχεις σεταρει καλά και έχεις φτιάξει ένα καλό προφίλ για το slicer που δουλεύεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Inuyasha είπε

Τεράστια βελτίωση δεν θα δεις σε αυτά τα λεφτά ειδικά αν τον έχεις σεταρει καλά και έχεις φτιάξει ένα καλό προφίλ για το slicer που δουλεύεις

Ελεγα να παω σε κανεναν 30Χ30 με τετραγωνο πλαισιο πχ.Που μετα οι βελτιωσεις θα εχουν νοημα αφου θα εχω ενα πιο δυνατο πλαισιο και εναν ικανοποιητικο χωρο εκτυπωσης.

Πχ ειδα αυτον

https://www.banggood.com/TRONXY-X5SA-2E-Dual-Colors-3D-Printer-Kit-CoreXY-with-Dual-Titan-Extruder-Dual-Z-axis-330+330+400mm-Printing-Size-TMC2225-Ultra-Quiet-p-1627964.html?cur_warehouse=CZ&rmmds=CategoryElectronicsPri&ID=47184

Μεγαλο build capacity,dual Z axis ,θελω να τσεκαρω μονο αν εχει linear advance που ο ender δεν εχει.

Δεν εχω προβλημα να τον αναβαθμισω μετα,αλλα να πατησω πανω σε κατι που να εχει περισσοτερες δυνατοτητες.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα καποια θεματακια με τον tronxy και εψαξα λιγακι και επεσα και σε αυτον

https://www.banggood.com/TWO-TREES-SP-5-Core-XY-300+300+350mm-Printing-Size-3D-Printer-With-Full-Metal-Body-or-Double-Linear-Guide-or-DDB-Extruder-or-Power-Resume-or-Filament-Detect-or-Auto-Leveling-DIY-3D-Printer-Kit-p-1630366.html?cur_warehouse=CZ&rmmds=search

Γραμμικα ρουλεμαν παντου,dual Z axis,auto level κτλ.Ψαχνω τωρα να δω εαν εχει linear advance που θελω και τι γινεται με τα firmware του (αν και λιγακι που ειδα,εχει διαθεσιμα).

Αν εχει διαβασει καποιος κατι παραπανω,ας με διαφωτισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να μου κάνετε κάποια πρόταση στα 500-600 € με filament ο οποίος να είναι και όσο πιο εύκολος γίνεται στη συναρμολόγηση? Επίσης αν δεν τα καταφέρω να τον στήσω μόνος μου υπάρχει κάποιο κατάστημα που να τους φτιάχνει? Ψάχνω κάποιον με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επιφάνεια εκτύπωσης. Να τον πάρω μια και καλή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Tigio13 είπε

Έχετε να μου κάνετε κάποια πρόταση στα 500-600 € με filament ο οποίος να είναι και όσο πιο εύκολος γίνεται στη συναρμολόγηση? Επίσης αν δεν τα καταφέρω να τον στήσω μόνος μου υπάρχει κάποιο κατάστημα που να τους φτιάχνει? Ψάχνω κάποιον με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επιφάνεια εκτύπωσης. Να τον πάρω μια και καλή. 

πρεπει να βαλεις ενα στοχο , τι ακριβως θελεις να κανεις , οσο μεγαλωνεις σε επιφανεια εκτυπωσης αρχιζουν αλλα προβληματακια , οποτε σκεψου τι θελεις να εκτυπωνεις ενα γενικο πλανο εστω  και δες

μετα μεγαλο ρολο παιζει τι υλικα θελεις να εκτυπωνεις , πχ θα σου αρκει το απλο/ευκολο σε εκτυπωση pla? η θες κομματια με μεγαλυτερη αντοχη και μεγαλυτερη αντοχη σε θερμοκρασιες οποτε θα εκτυπωνεις abs

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι.

Είμαι κάτοχος ενός Ender 3 εδώ και κάνα μήνα περίπου.

Όταν τον παρέλαβα έβαλα να κάνω κάποιες εκτυπώσεις με το δείγμα που σου δίνει.

Με το συγκεκριμένο νήμα κατάφερα να εκτυπώσω μόνο 2-3 μπρελόκ μεγέθους 3 εκατοστών.

Έπειτα αγόρασα PLA ενός κιλού από την εταιρεία Prima.

Από τότε άρχισαν τα προβλήματα που έχει κάθε αρχάριος.

Προσπαθώ επανειλημμένα να εκτυπώσω μοντέλα διαφόρων διαστάσεων και πάντα αποτυγχάνω.

Μπορεί κάποιος να δώσει καμία βοήθεια με τα settings του slicer?

Κατάφερα να εκτυπώσω μόνο μια βάση διαστάσεων 4-5 εκατοστών και μέχρι τώρα δεν έχω εκτυπώσει τίποτα άλλο.

Έχω προσπαθήσει επίσης να εκτυπώσω ένα cover για την οθόνη του εκτυπωτή και μια βάση για λεντοταινία που θα μπει στο πάνω μέρος του 3D Printer αλλά ποτέ δεν το κατάφερα.

Να ενημερώσω πως έχω αλλάξει bed.(Έχω γυάλινο πλέον).

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάποιος από εδώ μέσα μπορεί να δώσει ένα έτοιμο αρχείο με τα settings του Slicer(Cura) ώστε να καταφέρω πλέον να εκτυπώσω κάποια μοντέλα που έχω δει.

Δυστυχώς λόγω Πανεπιστημίου και δουλειάς δεν έχω αρκετό χρόνο για να ψάξω όλα τα settings και να κάνω πειράματα.

Οπότε αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου δώσει έτοιμα τα settings θα ήμουν ευγνώμων.

*Settings για βάση οθόνης ender 3,Βάση λεντοταινίας και άλλα τέτοια πραγματάκια.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους όσους ασχοληθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GamerPix είπε

Έπειτα αγόρασα PLA ενός κιλού από την εταιρεία Prima.

Από τότε άρχισαν τα προβλήματα που έχει κάθε αρχάριος.

 

10 λεπτά πριν, GamerPix είπε

Να ενημερώσω πως έχω αλλάξει bed.(Έχω γυάλινο πλέον).

Μάλλον τα προβλήματα άρχισαν γιατι άλλαξες bed. Αν και δεν ξέρω πως κάνει leveling ο Ender φαντάζομαι εκεί είναι το πρόβλημα.

Και λέω φαντάζομαι γιατι δεν μας δίνεις και πολλά! το "δεν μπορώ να τυπώσω" ή "αποτυγχάνει" δεν λέει τίποτα. 🥺

Τι κάνει δηλαδή? Σταματάει? ξεκολάει? δεν αρχίζει να τυπώνε καν? είνια άσχημο?

Βάλε καμμια φώτο με τις αποτυχημένες εκτυπώσεις να δούμε. 

14 λεπτά πριν, GamerPix είπε

Δυστυχώς λόγω Πανεπιστημίου και δουλειάς δεν έχω αρκετό χρόνο για να ψάξω όλα τα settings και να κάνω πειράματα.

Η 3d εκτύπωση, ειδικά με τα μηχανήματα που συνήθως μπορεί να αγοράσει ο μέσος αγοραστής, απαιτεί πολύ χρόνο και πολλούς πειραματσμούς. Το κάθε μηχανάκι, το κάθε fillament το κάθε μοντέλο που τυπώνεις, είναι και ένας διαφορετικός κόσμος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nkarama είπε

 

Μάλλον τα προβλήματα άρχισαν γιατι άλλαξες bed. Αν και δεν ξέρω πως κάνει leveling ο Ender φαντάζομαι εκεί είναι το πρόβλημα.

Και λέω φαντάζομαι γιατι δεν μας δίνεις και πολλά! το "δεν μπορώ να τυπώσω" ή "αποτυγχάνει" δεν λέει τίποτα. 🥺

Τι κάνει δηλαδή? Σταματάει? ξεκολάει? δεν αρχίζει να τυπώνε καν? είνια άσχημο?

Βάλε καμμια φώτο με τις αποτυχημένες εκτυπώσεις να δούμε. 

Φωτογραφία αυτή την στιγμή δεν έχω γιατί μετά από τόσο ζόρισμα είπα να τον αφήσω στην άκρη για λίγες μέρες μπας και ηρεμήσει το κεφάλι μου 😂.

Το leveling το κάνω χειροκίνητα...Δυστυχώς δεν έχω ακόμη Bltouch αλλά θα το αγοράσω σύντομα μήπως βοηθήσει την κατάσταση.

Παρόλαυτα τα προβλήματα που έχω είναι τα εξής:

• Να μην κολλάει στο κρεβάτι κάποια εκτύπωση ή να ξεκολλάει σε κάποιες πλευρές.

• Να μαζεύεται σαν μπάλα όλο το εκτυπωμένο νήμα πάνω στο Nozzle.

• Μπορεί να εκτυπώνει για 1-2 ώρες κομπλέ και έπειτα αρχίζει να ξύνει όλο το κομμάτι και να εκτυπώνει στον αέρα χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

Οπότε μετά έχω ένα μοντέλο χάλια που δεν έχει ολοκληρωθεί και ένα nozzle βουλωμένο.

Προς το παρόν αυτά είναι τα θέματα που έχω.

Επίσης όταν προσπαθούσα να φτιάξω το cover της οθόνης υπήρχαν περιπτώσεις που άφηνε τεράστια κενά στο τέλος και πήγαινε όλο για πέταμα.

*Παραθέτω έναν ασφαλές σύνδεσμο με φωτογραφίες από τις αλλαγές που έχω κάνει στον εκτυπωτή*

https://ibb.co/mJrGtjc

https://ibb.co/6sS7BQL

https://ibb.co/RSc8J5D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Dantε είπε

Με τις στοκ ρυθμισεις του cura ,επρεπε να εκτυπωνει απροβληματιστα.

Δεν ειναι πιθανοτατα προβληματα του slicer αυτα.

Να σου πω την αλήθεια 2 φορές εκτύπωσα μόνο με τις στοκ ρυθμίσεις.

Έχω δοκιμάσει αρκετά settings που έχω βρει και από το Youtube αλλά συνεχίζω να έχω προβλήματα.

Θα δοκιμάσω πάλι με τις στοκ μήπως καταφέρω κάτι.

Αυτή η βάση της οθόνης μου έχει μπει στο μάτι και θα σκάσω αν δεν την εκτυπώσω.

3 φορές προσπάθησα και 3 φορές πήγε χαμένη.

Επεξ/σία από GamerPix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, GamerPix είπε

 

Παρόλαυτα τα προβλήματα που έχω είναι τα εξής:

• Να μην κολλάει στο κρεβάτι κάποια εκτύπωση ή να ξεκολλάει σε κάποιες πλευρές.

• Να μαζεύεται σαν μπάλα όλο το εκτυπωμένο νήμα πάνω στο Nozzle.

• Μπορεί να εκτυπώνει για 1-2 ώρες κομπλέ και έπειτα αρχίζει να ξύνει όλο το κομμάτι και να εκτυπώνει στον αέρα χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

-Η εχεις αρκετη αποσταση απο το bed η δε κολλαει.Σκετο γυαλι αφηνεις η βαζεις κατι αλλο?Αν το εχεις σκετο,βαλε στρωση λακ πανω.Γκουγκλαρε να δεις πως.Στο leveling να περναει με το ζορι ενα φυλλο Α4 μεταξυ nozzle-bed.

-Αυτο μπορει να ειναι για αρκετους λογους.Η over extrusion η μεγαλη θερμοκρασια η συνδυασμος.Παιξε με τις στοκ ρυθμισεις και δες αν το κανεις.

-Καποιο θεμα με hardware ειναι αυτο,κατι με τον Ζ αξονα.

Γενικα θα ελεγα διαβασε λιγακι να καταλαβεις τη λειτουργεια στα παντα και λυστον και ξαναδεστον.Με χαρακα μαζι για να ειναι ολα παραλληλα/καθετα οπου πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dantε είπε

-Η εχεις αρκετη αποσταση απο το bed η δε κολλαει.Σκετο γυαλι αφηνεις η βαζεις κατι αλλο?Αν το εχεις σκετο,βαλε στρωση λακ πανω.Γκουγκλαρε να δεις πως.Στο leveling να περναει με το ζορι ενα φυλλο Α4 μεταξυ nozzle-bed.

-Αυτο μπορει να ειναι για αρκετους λογους.Η over extrusion η μεγαλη θερμοκρασια η συνδυασμος.Παιξε με τις στοκ ρυθμισεις και δες αν το κανεις.

-Καποιο θεμα με hardware ειναι αυτο,κατι με τον Ζ αξονα.

Γενικα θα ελεγα διαβασε λιγακι να καταλαβεις τη λειτουργεια στα παντα και λυστον και ξαναδεστον.Με χαρακα μαζι για να ειναι ολα παραλληλα/καθετα οπου πρεπει.

Όταν εκτυπώνω με σκέτο γυαλί τότε φαίνεται σαν να μην κολλάει καλά.

Είτε σε κάποιες πλευρές είτε σε όλες.

Όταν εκτυπώνω με κόλλα τότε είναι κομπλέ αλλά το χάνει αλλού..

Αρχίζει και εκτυπώνει στον αέρα μετά από αρκετή ώρα και ξύνει όλη την πάνω επιφάνεια του μοντέλου που έχω επιλέξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...