Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους!!

Ξέρει κάποιος πώς λέγονται στα ελληνικά αυτά εδώ?

Στα αγγλικά περιγράφονται σαν brass olives και χρησιμοποιούνται σαν stop στο bowden tube του prusa mini.

Είναι αυτά: https://www.aliexpress.com/item/32946052979.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.76aa4c4dmgoLOc

Δεν μπορώ να τα βρω κάπου διαδικτυακά στην Ελλάδα και τα θέλω άμεσα. Από οτι διαβάζω χρησιμοποιούνται και σε εφαρμογές air condition, ψύξης/θέρμανσης γενικότερα.

Έχει κάποιος ιδέα πώς να τα ζητήσω?

 

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, polog40 είπε

Θα βρεις σε καταστήματα με υδραυλικά υψηλών πιέσεων ή συστημάτων πεπιεσμένου αέρα.

Στην γλώσσα των μαστορων τα λένε και (μπιμπικια)

Ευχαριστώ, θα το ψάξω έτσι!

55 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

άμα βρεις στείλε μου ένα pm που γιατί ψάχνω και εγώ Αθήνα και δεν βρίσκω

Οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nullindex είπε

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους!!

Ξέρει κάποιος πώς λέγονται στα ελληνικά αυτά εδώ?

Στα αγγλικά περιγράφονται σαν brass olives και χρησιμοποιούνται σαν stop στο bowden tube του prusa mini.

Είναι αυτά: https://www.aliexpress.com/item/32946052979.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.76aa4c4dmgoLOc

Δεν μπορώ να τα βρω κάπου διαδικτυακά στην Ελλάδα και τα θέλω άμεσα. Από οτι διαβάζω χρησιμοποιούνται και σε εφαρμογές air condition, ψύξης/θέρμανσης γενικότερα.

Έχει κάποιος ιδέα πώς να τα ζητήσω?

 

Untitled.png

 

Αυτό που περιγράφεις και βλέπω και στο Aliexpress είναι δαχτυλίδι για ρακόρ, αλλά το σχήμα του στην φωτογραφία φαίνεται λίγο διαφορετικό από αυτά που έχω δει. Με μία αναζήτηση στο google θα βρεις σε διάφορα σημεία.

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=δαχτυλιδι+για+ρακορ

Επεξ/σία από Acronymous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Acronymous είπε

 

Αυτό που περιγράφεις και βλέπω και στο Aliexpress είναι δαχτυλίδι για ρακόρ, αλλά το σχήμα του στην φωτογραφία φαίνεται λίγο διαφορετικό από αυτά που έχω δει. Με μία αναζήτηση στο google θα βρεις σε διάφορα σημεία.

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=δαχτυλιδι+για+ρακορ

Ίσως είναι διαφορετικό γιατί αυτό που περιγράφω εγώ μπαίνει σε εύκαμπτο σωλήνα PTFE και πρέπει να τον σφίγγει και από τις 2 πλευρές του. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, δεν έχω επαφή με υδραυλικά κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Μια σύντομη ερωτησουλα 

Μπορούμε να αλλάξουμε τον g-code στο cura ώστε στο ξεκίνημα κάθε εκτύπωση να ξεκινάει το ζεστά του bed και του hotend ταυτόχρονα;

Ενδείκνυται ή όχι; Την εντολή θέλει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mitsre είπε

Καλησπέρα,

Μια σύντομη ερωτησουλα 

Μπορούμε να αλλάξουμε τον g-code στο cura ώστε στο ξεκίνημα κάθε εκτύπωση να ξεκινάει το ζεστά του bed και του hotend ταυτόχρονα;

Ενδείκνυται ή όχι; Την εντολή θέλει; 

Δεν προτεινεται γιατι θα ζοριζεις το τροφοδοτικο χωρις λογο.Και αναλογα τον εκτυπωτη δε θα ειναι και περιεργο να σκασει τιποτα.Ισως να γινεται ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mitsre είπε

Καλησπέρα,

Μια σύντομη ερωτησουλα 

Μπορούμε να αλλάξουμε τον g-code στο cura ώστε στο ξεκίνημα κάθε εκτύπωση να ξεκινάει το ζεστά του bed και του hotend ταυτόχρονα;

Ενδείκνυται ή όχι; Την εντολή θέλει; 

https://3dprinting.stackexchange.com/questions/12188/simultaneous-heating-of-extruder-and-bed-at-start-of-print

εαν δεν εχεις διπλη τροφοδοσια ( αλλη για το hotend αλλη για το bed) δεν στο προτεινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια; Εγώ μέχρι τώρα στον ender 3 pro απλά πατάω από τις ρυθμίσεις του preheat pla και ανεβάζει θερμοκρασία και στα 2 ταυτόχρονα.

Να το αποφύγω και να τα ζεσταίνω ένα ένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Kaboomzer είπε

Αλήθεια; Εγώ μέχρι τώρα στον ender 3 pro απλά πατάω από τις ρυθμίσεις του preheat pla και ανεβάζει θερμοκρασία και στα 2 ταυτόχρονα.

Να το αποφύγω και να τα ζεσταίνω ένα ένα;

Αυτο ειναι αλήθεια που λες και σε μένα έτσι γίνεται. Για αυτό το λόγο ρώτησα, γιατί αν γίνεται οταν επιλέγουμε preheat απο τον εκτυπωτή, γιατί να μη γίνεται και καθε φορά που δίνω εκτύπωση!

Προς το παρόν είπα να μην αλλάξω κάτι. Άλλωστε preheatingκανω μέσω octopi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kaboomzer είπε

Αλήθεια; Εγώ μέχρι τώρα στον ender 3 pro απλά πατάω από τις ρυθμίσεις του preheat pla και ανεβάζει θερμοκρασία και στα 2 ταυτόχρονα.

Να το αποφύγω και να τα ζεσταίνω ένα ένα;

Νομιζω το Pre heat δεν ανεβαζει σε θερμοκρασιες εκτυπωσης και ουτε με τα ιδια watt. Τουλαχιστον στον δικο μου απλα παει το Bed στους 50 και το Hotend στους 120

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Νομιζω το Pre heat δεν ανεβαζει σε θερμοκρασιες εκτυπωσης και ουτε με τα ιδια watt. Τουλαχιστον στον δικο μου απλα παει το Bed στους 50 και το Hotend στους 120

ανάλογα τις preset ρυθμίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Νομιζω το Pre heat δεν ανεβαζει σε θερμοκρασιες εκτυπωσης και ουτε με τα ιδια watt. Τουλαχιστον στον δικο μου απλα παει το Bed στους 50 και το Hotend στους 120

Σε μένα πάντως 60 , 200 τα πάει.

Ειλικρινά δεν ήξερα ότι καλό είναι να αποφεύγουμε να τα ζεσταίνουμε ταυτόχρονα.

Απο δω και μπρος θα κάνω πρώτα preheat bed και μετά το nozzle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...