Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο ο εκτυπωτής είναι σε αδράνεια και δεν έχει τίποτα γαϊδούρια ανεμιστήρες που δουλεύουν μόνιμα δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος. Αν όμως μπείτε σε διαδικασία προθέρμανσης ή κίνησης των μοτέρ ξεχνώντας να ανοίξετε το τροφοδροτικό του εκτυπωτή, τότε υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να κάψετε τις USB θύρες του raspberry και τις πλακέτας του εκτυπωτή λόγω υψηλού φορτίου.
Προσωπικά χρησιμοποιώ το τροφοδοτικό του εκτυπωτή για να τροφοδοτώ το raspberry, και όταν το κλείνω κλείνουν όλα.
Κάτι άλλο που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι να αφαιρεθεί το pin + από το USB και θα είναι εντάξει. Αυτό βέβαια απαιτεί εξοικείωση με τέτοιου είδους χειρισμούς.
Εναλλακτικά για αυτούς που δεν θέλουν να πάρουν από τα 24V και να τα κάνουν 5V  για το raspberry ή (δεν μπορούν δεν ξέρουν, φοβούνται για ζημιά) ας βάλουν τα πάντα σε πολυμπριζο με διακόπτη και ας τα κλείνουν από εκεί

 

Επεξ/σία από polog40
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα έχετε δοκιμάσει διάφορα pla filaments? Υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες? Ή όποιο και να πάρεις πάνω κάτω το ίδιο είναι? Τελικά κατέληξα να πάρω τον creality enter 7 και θέλω να πάρω και κάποια filaments να έχω. 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω για το scanner που έχει βγάλει η creality. Σε βιντεακια που είδα είναι πολύ ακριβές. Το έχει κάποιος να μου πει αν όντως έχει μεγάλη ακρίβεια στις μετρήσεις του? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα έχετε δοκιμάσει διάφορα pla filaments? Υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες? Ή όποιο και να πάρεις πάνω κάτω το ίδιο είναι? Τελικά κατέληξα να πάρω τον creality enter 7 και θέλω να πάρω και κάποια filaments να έχω. 

 

Σε pla της Prima το βρήκα καλό. Αφού τώρα αρχίζεις θα έλεγα για τώρα απόφυγε τα κινέζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα, πως ξεχωρίζω τα κινέζικα από τα υπόλοιπα? Για παράδειγμα για αρχή έλεγα να πάρω αυτά

Αυτά δεν είναι κινέζικα. Το ελληνικό site τους λέει είναι φτιαγμένα στην Ολλανδία.

Θα τα δοκίμαζα. Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, θα περιμένω εντυπώσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ όταν με το καλό πάρω τον εκτυπωτή, τα filaments, (για το scanner δεν ξέρω ακόμα γιατί και ακριβό είναι και δεν ξέρω τι ακρίβεια έχει), τα στήσω και δουλέψουν όλα σωστά θα γυρίσω με feedback. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παρέλαβα το Trianglelab BL AUTO touch sensor από εδώ https://www.aliexpress.com/item/32949450525.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1eab7137QaP4Zv&algo_pvid=72b8ece2-ce76-4066-bf5f-3d8f0fde7677&algo_exp_id=72b8ece2-ce76-4066-bf5f-3d8f0fde7677-0&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000025395041343"}

μου ήρθε περίπου στις 40 μέρες και τώρα τυπώνω αυτό https://www.thingiverse.com/thing:4539511/makes

για να το προσαρμόσω. Μετά πρέπει να περάσω άλλο λογισμικό σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mpampis81 είπε

Μετά πρέπει να περάσω άλλο λογισμικό σωστά?

Ναι πρέπει να κάνεις τις κατάλληλες αλλαγές στο λογισμικό. Αν δεν ξέρεις πως να το κανεις εχει πολλα βιντεακια στο youtube που μπορουν να σε βοηθήσουν ή πιο απλα να κατεβασεις ενα ετοιμο με ενεργοποιημενο το bl touch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σύνδεσα στην μητρική καφέ κόκκινο κίτρινο μαύρο άσπρο, με το άσπρο να είναι προς το κέντρο αλλά όταν πάω να δοκιμάσω το BLTouch χωρίς να έχω περάσει το λογισμικό κάτι μυρίζει κ δεν ανάβει η οθόνη...Λογικά από λάθος συνδεσμολογία. 🤪

Τελικά ήταν ανάποδα κουμπωμένο το βύσμα στο BLtouch, με ανάποδη συνδεσμολογία κομπλέ!!

Προχωράω για firmware..

 

Επεξ/σία από mpampis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα να δοκιμάσω να περάσω το νέο λογισμικό από εδώ https://github.com/jyers/marlin/releases/

και συγκεκριμένα δοκίμασα το E3V2-BLTouch-3x3-HS-v4.2.2-v2.0.1 και το E3V2-UBL-BLTouch-10x10-v4.2.2-v2.0.1

αλλά δεν μου βγάζει το Autohome στο menu. Επίσης ενώ στην αρχή το BL touch αναβόσβηνε κόκκινο, τώρα τίποτα. Άλλαξα την συνδεσμολογία και τώρα μένει μόνιμο μπλε φωτάκι..

Βρέθηκε λύση δεν είχαν κουμπώσει τα pin καλά, άναψε το Bl touch, κοκκινο οκ αλλά έχει κ ένα μπλέ αναμμένο λαμπάκι μέσα..Λογισμικό ψάχνω γιατί δεν έχει autohome στο menu..

Επεξ/σία από mpampis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει το Homing το menu και ορίζει από εκεί που θα μηδενίζει ο κάθε άξονας αλλά μου βγάζει σφάλμα όταν πάω να το κάνω...

Printer Kill Reason, Homing Failed Restart Required

Τα καλώδια τα κοίταξα δεν έχω πειράξει κάτι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει αυτό...Το καλώδιο stop του Z άξονα θέλει βγάλσιμο ή όχι? Κοιτάζω και αυτό το βίντεο μήπως χρειάζεται διαφορετική συνδεσμολογία https://www.youtube.com/watch?v=X05snhgGtjQ

Επεξ/σία από mpampis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αναβεις τον εκτυπωτη το bltouch κανει το self test του? Δηλαδή κατεβαζει και ανεβαζει την ακιδα του 2 φορες?

Εχεις αποσυνδεσει το pin του z endstop?

Εχεις φλασαρει το σωστο firmware για την μητρικη σου? Αυτο που φλασαρες ειναι για την v4.2.2 μητρικη. 

Αν δεν βγαλεις ακρη δοκιμασε και απο εδω αυτο που σου ταιριαζει

https://forums.creality3dofficial.com/download/ender-series/ender-3-v2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 λεπτά πριν, mpampis81 είπε

Έχει το Homing το menu και ορίζει από εκεί που θα μηδενίζει ο κάθε άξονας αλλά μου βγάζει σφάλμα όταν πάω να το κάνω...

Printer Kill Reason, Homing Failed Restart Required

Τα καλώδια τα κοίταξα δεν έχω πειράξει κάτι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει αυτό...Το καλώδιο stop του Z άξονα θέλει βγάλσιμο ή όχι? Κοιτάζω και αυτό το βίντεο μήπως χρειάζεται διαφορετική συνδεσμολογία https://www.youtube.com/watch?v=X05snhgGtjQ

σεταρε ενα marlin απο την αρχη υπαρχουν παρα πολλα guide στο youtube , μην περνεις τα ετοιμα , και θα μαθεις αρκετα για της επιλογες του μαρλιν και θα γινει πιο σωστα η δουλεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...