Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, lazlos είπε

Το κανω αυτο με τη μυτη αλλα μολις παει να αρχισει την εκτυπωση βγαζει υλικο πριν ακουμπησει το bed

Δες και το start code που εχεις βάλει στο cura. Λογικά θα σπρώχνει λίγο υλικό πριν ξεκινήσει η εκτυπωση. Nozzle prime.
Δοκίμασε να το μειώσεις. 

Αν βάλεις skirt βγάζει τα σκουπίδια εκεί οπότε τα αφαιρείς με το χέρι την ώρα που τυπώνει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 6/3/2022 στις 3:16 ΜΜ, nkarama είπε

 Ναι. Και μην ξεχάσεις να το σώσεις. 

Τωρα ειδα στο link που εχεις στην υπογραφη σου οτι εχεις Youtube Σελιδα, ειδα και το βιντεακι σου πολυ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, lazlos είπε

Τωρα ειδα στο link που εχεις στην υπογραφη σου οτι εχεις Youtube Σελιδα, ειδα και το βιντεακι σου πολυ καλο.

Thanks, το έχω ψιλοπαρατήσει (χοντρο-παρατήσει δηλαδή) αλλά κάποια στιγμή θα το ξαναπιάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα θεμα 

Ξεκινησα σημερα να κανω εκτυπωση και ενω περνανε αρκετα λεπτα το στρωμα που φτιαχνει ειναι τοσο λεπτο που ειναι διαφανες, εχω φτιαξει συμφωνα με την βοηθεια σας τα παντα (ευχαριστω πολυ γι αυτο) και εχω σημαδεψει με μαρκαδορο ενα σημειο στο filament για να δω ποσο γρηγορα το τραβαει κατω και να το λιωσει αλλα δυστηχως παραμενει σχεδον στο ιδιο σημειο σαν να λιωνει χιλιοστο του χιλιοστου δηλαδη σαν να λεμε 0,1% συν καπου καπου κανει μια κινηση προς τα πανω το filament οπως σηκωνουνε εμεις το στυλο οταν γραφουμε για λιγο προς τα πανω για να προχωρισουμε σειρα καπως ετσι. 

Τι να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lazlos είπε

Ξανα θεμα 

Ξεκινησα σημερα να κανω εκτυπωση και ενω περνανε αρκετα λεπτα το στρωμα που φτιαχνει ειναι τοσο λεπτο που ειναι διαφανες, εχω φτιαξει συμφωνα με την βοηθεια σας τα παντα (ευχαριστω πολυ γι αυτο) και εχω σημαδεψει με μαρκαδορο ενα σημειο στο filament για να δω ποσο γρηγορα το τραβαει κατω και να το λιωσει αλλα δυστηχως παραμενει σχεδον στο ιδιο σημειο σαν να λιωνει χιλιοστο του χιλιοστου δηλαδη σαν να λεμε 0,1% συν καπου καπου κανει μια κινηση προς τα πανω το filament οπως σηκωνουνε εμεις το στυλο οταν γραφουμε για λιγο προς τα πανω για να προχωρισουμε σειρα καπως ετσι. 

Τι να φταιει?

Ετσι όπως τα λες, δύο πιθανότητες. Είτε η μύτη είναι τελικά υπαρβολικά κοντά στο bed με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βγει το πλαστικό, είτε έχεις κάποιο βούλωμα στην μύτη...  Μπορεί να έχεις και κάποιο πρόβλημα στα γρανάζια του extruder αλλά αφού βλέπεις το retraction (το σήκωμα που λες) δίνω λιγότερες πιθανότητες στην τρίτη αυτή περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nkarama είπε

Ετσι όπως τα λες, δύο πιθανότητες. Είτε η μύτη είναι τελικά υπαρβολικά κοντά στο bed με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βγει το πλαστικό, είτε έχεις κάποιο βούλωμα στην μύτη...  Μπορεί να έχεις και κάποιο πρόβλημα στα γρανάζια του extruder αλλά αφού βλέπεις το retraction (το σήκωμα που λες) δίνω λιγότερες πιθανότητες στην τρίτη αυτή περίπτωση.

Θα σηκωσω πιο πανω τη μυτη κι αλλο μπας και γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Daredevil είπε

θα πρότεινα το εξής, βγάλε την μύτη, , κάνε preheat στα 190-200 κι από το μενού του motion κάνε move τον extruder ώστε να δείς ότι βγαίνει οκ το υλικό.

Βγαινει υλικο.

Ξαναπερασα το marlin και αρχισε να βγαζει κανονικα. 

Ελπιζω να μην φαει παλι φλασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχεις ρυθμισει σωστα estep? αν ειναι  stock παλι καλο θα ηταν να κανεις ενα estep calibration (λογικα πρεπει να ειναι στο 100 - αυτο ισχυει αν εχεις τελειως στοκ εκτυπωτη )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Εχεις ρυθμισει σωστα estep? αν ειναι  stock παλι καλο θα ηταν να κανεις ενα estep calibration (λογικα πρεπει να ειναι στο 100 - αυτο ισχυει αν εχεις τελειως στοκ εκτυπωτη )

Κατι μου λεει οτι στα στρογγυλα δεν τα παει καλα? Λες να εχω ζημια στους μηχανισμους? Θα το λαδωσω μηπως καπου σκαλωνει.

Πως κανεις calibrate;

20220309_154740.jpg

Επεξ/σία από lazlos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βγήκε το trailer για την σειρά του Obi-Wan είπα να τυπώσω ένα prop lightsaber 😛

Ender 3 v2 που κατασχέθηκε απο τον Dante  και ευτυχώς με έσωσε γιατί όπως το πήρα μπήκα και τύπωσα χωρίς να ψάξω πολλά πολλά γιατί τον έχει σεταρισμενο!

Το βάψιμο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλα οκ για πρώτη προσπάθεια μου κάνει.

0B7BD432-0CB8-4F43-9E7A-DC7894919CF8.jpeg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 3d παρέα. Τελικά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με το Bl touch της Trianglab στον εκτυπωτή μου (Ender v2). Δεν κάνει self test. Ευτυχώς πήρα τα χρήματά μου πίσω..Σκέφτομαι να παραγγείλω άλλον κ είμαι ανάμεσα σε αυτούς

https://gr.banggood.com/TWO-TREES-Touch-Auto-Leveling-Sensor-Auto-Bed-Leveling-Sensor-BLTouch-For-3D-Printers-p-1625266.html?rmmds=detail-topright-recommendation&cur_warehouse=CN&trace_id=34321647021246922

https://gr.banggood.com/Touch-Automatic-Leveling-Sensor-Hotbed-Precision-Printing-Sensor-For-3D-Printers-p-1838990.html?rmmds=detail-topright-recommendation&cur_warehouse=CN&trace_id=34321647021246922

https://gr.banggood.com/Auto-Heated-Bed-Leveling-Sensor-Kit-3DTouchV3_0-with-Pinboard-A+ISP-Pinboard-for-Ender-3-3D-Printer-Part-p-1579480.html?rmmds=detail-topright-recommendation&cur_warehouse=CN&trace_id=34321647021246922

Κάποιες εκτυπώσεις που κάνω βέβαια είμαι αρκετά ευχαριστημένος κ δεν ξέρω αν θα βελτιώσει το BL touch ή να πάω σε κάποια άλλη αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι περιμενεις να δεις ακριβως με το BL touch?

Με τον ender πραγματικα δεν ειχα κανενα θεμα με bed leveling.Εκανα μια φορα το μηνα και αυτο προληπτικα.

Το μονο που χρειαζοταν ηταν παξιμαδια κατω απο τα ελατηρια για να τα σφιξει πιο πολυ καθως δεν ηταν αρκετα μακρια τα ελατηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...