Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα ο Anet Α8 θα παει για πουλημα, δεν ξερω βεβαια ποσο μπορω να τον δωσω.

Σκεφτομαι να αγορασω τον Ender 3 μαλλον μεταχειρισμενο και ισως εαν τον βρω ετοιμο ρυθμισμενο.

Για καινουργιο πολλα ζητανε εδω στην ελλαδα και δυστηχως απο το εξωτερικο δεν συμφερει πλεον λογο φορου-τελωνειου.

κατεληξα τελικα στον ender 3 μετα απο πολλα video reviews που ειδα στο Youtube απο διαφορους 3d printer youtuber.

Τι μου συμβουλευετε? ποσο να δωσω τον Anet Α8 με ολη την extra προικα που του πηρα μαζι με τα mosfet. 

Υπαρχει καποιος εδω που να πουλαει τον ender του? δεν μιλαμε να τον εχει λιωσει στο printing.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, lazlos είπε

Τελικα ο Anet Α8 θα παει για πουλημα, δεν ξερω βεβαια ποσο μπορω να τον δωσω.

Σκεφτομαι να αγορασω τον Ender 3 μαλλον μεταχειρισμενο και ισως εαν τον βρω ετοιμο ρυθμισμενο.

Για καινουργιο πολλα ζητανε εδω στην ελλαδα και δυστηχως απο το εξωτερικο δεν συμφερει πλεον λογο φορου-τελωνειου.

κατεληξα τελικα στον ender 3 μετα απο πολλα video reviews που ειδα στο Youtube απο διαφορους 3d printer youtuber.

Τι μου συμβουλευετε? ποσο να δωσω τον Anet Α8 με ολη την extra προικα που του πηρα μαζι με τα mosfet. 

Υπαρχει καποιος εδω που να πουλαει τον ender του? δεν μιλαμε να τον εχει λιωσει στο printing.

 

να τον λύσεις αν έχεις όρεξη και πιάνουν τα χέρια σου και να τον κανείς  https://www.blvprojects.com/blv-mgn12-mod-3d-printer

τα αλλουμινια 40 ευρώ περίπου ...έχει πολλές προτάσεις ...εγώ έτσι τον είχα κάνει και μετά σε μεγαλύτερο που έχει κάνει ο ίδιος.....

αν όχι πήγαινε σε έτοιμο που έχουν δοκιμάσει τα παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kostasbm είπε

να τον λύσεις αν έχεις όρεξη και πιάνουν τα χέρια σου και να τον κανείς  https://www.blvprojects.com/blv-mgn12-mod-3d-printer

τα αλλουμινια 40 ευρώ περίπου ...έχει πολλές προτάσεις ...εγώ έτσι τον είχα κάνει και μετά σε μεγαλύτερο που έχει κάνει ο ίδιος.....

αν όχι πήγαινε σε έτοιμο που έχουν δοκιμάσει τα παιδιά

Τον εχω 1 χρονο και κατι αυτον τον εκτυπωτη και ζητημα να εχω καταφερει να εκτυπωσω σωστα 2-3 αντικειμενα. Συνεχεια ρυθμισεις θελει και εχω ελαχιστο χρονο ωστε να τον τρωω στις ρυθμισεις. Για τον ender οποιο βιντεο ειδα με ελαχιστες ρυθμισεις εκτυπωνει σωστα. Ετσι λενε αυτοι  δεν ξερω εαν ειναι αληθεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kostasbm είπε

να τον λύσεις αν έχεις όρεξη και πιάνουν τα χέρια σου και να τον κανείς  https://www.blvprojects.com/blv-mgn12-mod-3d-printer

τα αλλουμινια 40 ευρώ περίπου ...έχει πολλές προτάσεις ...εγώ έτσι τον είχα κάνει και μετά σε μεγαλύτερο που έχει κάνει ο ίδιος.....

αν όχι πήγαινε σε έτοιμο που έχουν δοκιμάσει τα παιδιά

Βρε Κώστα, εδώ παλεύει ο άνθρωπος τόσες βδομάδες με τον Α8 για ένα σχετικά απλό θέμα. Δεν θέλει να μάθει, θέλει να κάνει την δουλειά του. Και του λες να μπλέξει με μετατροπές?  😃

 

2 λεπτά πριν, lazlos είπε

Για τον ender οποιο βιντεο ειδα με ελαχιστες ρυθμισεις εκτυπωνει σωστα. Ετσι λενε αυτοι  δεν ξερω εαν ειναι αληθεια.

Αν θές να τυπώνεις με ελάχιστες ρυθμίσεις ως και καθόλου, θα δώσεις λεφτά και θα πάρεις prusa (για να μην πω για πανάκριβες άλλες λύσεις) 

Ολες οι άλλες κινεζιές, είναι στον μέσο όρο. Θα χρειαστεί και εκεί να παλέψεις κάποια στιγμή... Μπορεί όχι αμέσως, αλλά θα χρειαστεί. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nkarama είπε

Βρε Κώστα, εδώ παλεύει ο άνθρωπος τόσες βδομάδες με τον Α8 για ένα σχετικά απλό θέμα. Δεν θέλει να μάθει, θέλει να κάνει την δουλειά του. Και του λες να μπλέξει με μετατροπές?  😃

 

Αν θές να τυπώνεις με ελάχιστες ρυθμίσεις ως και καθόλου, θα δώσεις λεφτά και θα πάρεις prusa (για να μην πω για πανάκριβες άλλες λύσεις) 

Ολες οι άλλες κινεζιές, είναι στον μέσο όρο. Θα χρειαστεί και εκεί να παλέψεις κάποια στιγμή... Μπορεί όχι αμέσως, αλλά θα χρειαστεί. 

 

Δεν εχω θεμα με τις μετατροπες καθολου. Απλα με κουρασε αυτος ο εκτυπωτης βαρεθηκα να ρωταω και να σας κουραζω. Συν τα δεκαδες βιντεο που ειδα, τα upgrade υλικα που παραγγελα και εβαλα δηθεν για καλυτερη εκτυπωση. Ειμαι τυπος που ψαχνει αλλα καπου συναντησα τοιχο που λενε και κουραστικα. 

Ο ender δηλαδη δεν τον προτεινετε? Εαν οχι τοτε θα παραμεινω στον anet και ο θεος βοηθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 λεπτά πριν, lazlos είπε

Τον εχω 1 χρονο και κατι αυτον τον εκτυπωτη και ζητημα να εχω καταφερει να εκτυπωσω σωστα 2-3 αντικειμενα. Συνεχεια ρυθμισεις θελει και εχω ελαχιστο χρονο ωστε να τον τρωω στις ρυθμισεις. Για τον ender οποιο βιντεο ειδα με ελαχιστες ρυθμισεις εκτυπωνει σωστα. Ετσι λενε αυτοι  δεν ξερω εαν ειναι αληθεια.

 

 

Κανένας 3d printer δεν είναι (και ούτε πρόκειται να γίνει άμεσα plug and play) και συντήρηση θα θέλει, και να ψάχνεις ρυθμίσεις στα slicer, αν δεν έχεις όρεξη να αφιερώσεις αρκετό χρόνο για να μάθεις πως δουλεύει /ρυθμίζεται σωστά ένα μηχάνημα τότε δυστηχως το σπορ δεν είναι για εσένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, lazlos είπε

Ο ender δηλαδη δεν τον προτεινετε? Εαν οχι τοτε θα παραμεινω στον anet και ο θεος βοηθος.

Οχι, το αντίθετο. Τον προτείνω, σε σχέση με την πλαστικούρα του Ανετ... Εννοείτε.. Απλά όπως είπαν και άλλοι, εκτός αν πάς ακριβότερα (ή επαγγελματικά) μοντέλα, πάντα θα χρειαστεί να σκαλίζεις.... 

Κοίτα και τα μηχανάκια της BTT (https://www.biqu.equipment/collections/3d-printer) που έρχονται έτοιμα με τις περισσότερες αναβαθμίσεις που θα έκανε κάποιος σε έναν Ender.... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Κανένας 3d printer δεν είναι (και ούτε πρόκειται να γίνει άμεσα plug and play) και συντήρηση θα θέλει, και να ψάχνεις ρυθμίσεις στα slicer, αν δεν έχεις όρεξη να αφιερώσεις αρκετό χρόνο για να μάθεις πως δουλεύει /ρυθμίζεται σωστά ένα μηχάνημα τότε δυστηχως το σπορ δεν είναι για εσένα

Μα δεν ειπα το αντιθετοplug and play δεν υπαρχει. Απλα ολα τα βιντεο anet a8 vs ender λενε οτι ο anet μια ζωη συνεχεια με ρυθμισεις οπως οντως κανω καθε φορα σε καθε εκτυπωση και παντα ειναι ξερυθμισμενος, ενω ο ender ειναι σχεδον plug and play και μετα παιζεις με τις ρυθμισεις του slicer  και οχι να παλευεις με τις ρυθμισεις κεφαλης, bed καθε φορα με το χαρτι απο κατω απο τη μυτη. 

Οκ τοτε αφου λετε οτι δεν αξιζει να ασχοληθω το σταματαω εδω.

Επεξ/σία από lazlos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα.

Προσπαθώ να τυπώσω με ABS (Creality) σε Ender 3 Pro χωρίς κάλυμμα, ανοιχτό.

Θερμοκρασία bed 105 ºC (και nozzle 245ºC).

 

Το ελαστικό pad του Ender 3 το έχω αντικαταστήσει με μια πλακέτα FR4.

Hot end έχω full metal (Mellow από aliexpress).

 

Του έχω βάλλει κόλλα, αυτή.

Μέχρι ένα σημείο τυπώνει κανονικά, αλλά σε κάποια στιγμή ξεκολλάει από το bed...

Έχετε κάτι να προτείνετε;

 

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
47 λεπτά πριν, lazlos είπε

Μα δεν ειπα το αντιθετοplug and play δεν υπαρχει. Απλα ολα τα βιντεο anet a8 vs ender λενε οτι ο anet μια ζωη συνεχεια με ρυθμισεις οπως οντως κανω καθε φορα σε καθε εκτυπωση και παντα ειναι ξερυθμισμενος, ενω ο ender ειναι σχεδον plug and play και μετα παιζεις με τις ρυθμισεις του slicer  και οχι να παλευεις με τις ρυθμισεις κεφαλης, bed καθε φορα με το χαρτι απο κατω απο τη μυτη. 

Οκ τοτε αφου λετε οτι δεν αξιζει να ασχοληθω το σταματαω εδω.

Επειδή έστησα με spare parts το αρχικό πλαίσιο για να μάθει ένας φίλος, δεν έχει πρόβλημα, εκτός από ένα ψευτο bed level μια φορά στις 9-10 εκτυπώσεις

Σιγουρέψου ότι το πλαίσιο είναι σφυγμενο σωστά και όσο πιο τετραγωνισμενο γίνεται

Σφυξε σωστά το πλαίσιο που κρατάει το hotbed

Στο αρχικό πλαίσιο είχα ανοίξει της τρύπες ώστε να ελατήρια του κρεβατιού να ρυθμίζονται μόνο με το παξιμαδ8/πεταλούδα που είχε γιατί λόγο θερμοκρασιών οι βίδες επερνα κενό πάνω στο λεπτό αλουμίνιο

 

Πάντως μπορεί ο Ender να είναι καλύτερος, βέβαια και εκεί πάλι μπορεί να βρεις σοβαρά προβλήματα και δυσκολίες

21 λεπτά πριν, panosena είπε

Παιδιά καλημέρα.

Προσπαθώ να τυπώσω με ABS (Creality) σε Ender 3 Pro χωρίς κάλυμμα, ανοιχτό.

Θερμοκρασία bed 105 ºC (και nozzle 245ºC).

 

Το ελαστικό pad του Ender 3 το έχω αντικαταστήσει με μια πλακέτα FR4.

Hot end έχω full metal (Mellow από aliexpress).

 

Του έχω βάλλει κόλλα, αυτή.

Μέχρι ένα σημείο τυπώνει κανονικά, αλλά σε κάποια στιγμή ξεκολλάει από το bed...

Έχετε κάτι να προτείνετε;

 

Βρες έστω ένα χαρτο κουτό να καλύπτεις τον εκτυπωτή

Λιωσε λίγο πλαστικό σε άσετον και άπλωσε στο κρεβάτι πριν την εκτύπωση (abs juice)

Δες στο παρακάτω άρθρο περισσότερες πληροφορίες

https://m.all3dp.com/2/abs-glue-slurry-juice-tutorial/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Επειδή έστησα με spare parts το αρχικό πλαίσιο για να μάθει ένας φίλος, δεν έχει πρόβλημα, εκτός από ένα ψευτο bed level μια φορά στις 9-10 εκτυπώσεις

Σιγουρέψου ότι το πλαίσιο είναι σφυγμενο σωστά και όσο πιο τετραγωνισμενο γίνεται

Σφυξε σωστά το πλαίσιο που κρατάει το hotbed

Στο αρχικό πλαίσιο είχα ανοίξει της τρύπες ώστε να ελατήρια του κρεβατιού να ρυθμίζονται μόνο με το παξιμαδ8/πεταλούδα που είχε γιατί λόγο θερμοκρασιών οι βίδες επερνα κενό πάνω στο λεπτό αλουμίνιο

 

Πάντως μπορεί ο Ender να είναι καλύτερος, βέβαια και εκεί πάλι μπορεί να βρεις σοβαρά προβλήματα και δυσκολίες

To πλαισιο δυστηχως ειναι το πλαστικο και οσο και να το σφυξω παντα χαλαρωνει και αυτο το υλικο δεν θελει και πολυ να σπασει.

θα το ψαξω το θεμα ή θα τον κρατησω και θα του βαλω μεταλικο σκελετο ή θα παρει δρομο με καινουργιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, lazlos είπε

To πλαισιο δυστηχως ειναι το πλαστικο και οσο και να το σφυξω παντα χαλαρωνει και αυτο το υλικο δεν θελει και πολυ να σπασει.

θα το ψαξω το θεμα ή θα τον κρατησω και θα του βαλω μεταλικο σκελετο ή θα παρει δρομο με καινουργιο.

 

Το πλαίσιο είναι το πλεξι, και η βάση του κρεβατιού σου είναι από plexi?

Αν και η βάση του κρεβατιού σου είναι από πλαστικό /πλεξι δες κάτι σαν τι παρακάτω

https://m.aliexpress.com/item/1005003150430699.html?pid=808_0000_0109&spm=a2g0n.productlist.0.0.39betC5JtC5Jeq&browser_id=d452d194308247c5b6ed7a821bab925a&aff_trace_key=4650118bb61245c0a9f43e26a71197f3-1647212704245-03265-UneMJZVf&aff_platform=msite&m_page_id=ar20gqzfyuccav5e17f8d047fe035f8bae017979d0&gclid=

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Το πλαίσιο είναι το πλεξι, και η βάση του κρεβατιού σου είναι από plexi?

Αν και η βάση του κρεβατιού σου είναι από πλαστικό /πλεξι δες κάτι σαν τι παρακάτω

https://m.aliexpress.com/item/1005003150430699.html?pid=808_0000_0109&spm=a2g0n.productlist.0.0.39betC5JtC5Jeq&browser_id=d452d194308247c5b6ed7a821bab925a&aff_trace_key=4650118bb61245c0a9f43e26a71197f3-1647212704245-03265-UneMJZVf&aff_platform=msite&m_page_id=ar20gqzfyuccav5e17f8d047fe035f8bae017979d0&gclid=

Ποιον εκτυπωτη εχεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lazlos είπε

Μα δεν ειπα το αντιθετοplug and play δεν υπαρχει. Απλα ολα τα βιντεο anet a8 vs ender λενε οτι ο anet μια ζωη συνεχεια με ρυθμισεις οπως οντως κανω καθε φορα σε καθε εκτυπωση και παντα ειναι ξερυθμισμενος, ενω ο ender ειναι σχεδον plug and play και μετα παιζεις με τις ρυθμισεις του slicer  και οχι να παλευεις με τις ρυθμισεις κεφαλης, bed καθε φορα με το χαρτι απο κατω απο τη μυτη. 

Οκ τοτε αφου λετε οτι δεν αξιζει να ασχοληθω το σταματαω εδω.

Εγώ τον έχω 5 χρόνια και απλά τον ανοίγω, τον ζεσταίνω και τυπώνω... Bed leveling απο τον καιρό που έβαλα τον οπτικό αισθητήρα (στο video που είδες) και μετά που τον άλλαξα για ένα 3d touch (απο Tringlelabs) δεν έχω κάνει ποτέ.. Δηλαδή με το 3d touch τυπώνει 2 χρόνια τώρα, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τις βίδες...

OΚ δεν κάνω απαιτητικές εκτυπώσεις, περισσότερο εξαρτήματα για τις κατασκευές μου, αλλά τυπώνει μια χαρά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, lazlos είπε

Ποιον εκτυπωτη εχεις?

 

Voron 2,4 350

Τελειωνω voron 0,1

Am8

Και ένα Anet a8 με πλαξι πλαίσιο και ότι ανταλακτικα περίσσευαν από διάφορα project

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...