Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, nek4d είπε

Φιλος με rent-a-moto χρειαζεται 3d printer για να φτιαχνει δυσευρετα και πανακριβα απο εξωτερικο μικροανταλλακτικα πχ για γουρουνες sym που πλεον δεν υποστηριζονται απο αντιπροσωπεια και παιδευεται με εξωτερικο.
Του ειπανε την λυση με 3d printer, με ρωτησε τι και ποσο, του ειπα πως εχω δει κατα καιρους προσφορες 150-200 ευρω (συνηθως απο κινεζομαγαζα με Ευρωπαικη αποθηκη), αλλα δεν γνωριζω το αντικειμενο.
Φανταζομαι, οπως πολλα μαστορεματα, οτι θελει χρονο, υπομονη, ισως και μερακι.
Με τι μηχανακι προτεινετε να ξεκινησει?

Η χρηση του θα ειναι περιστασιακη.

(ρωταω και στο ετερο θεμα με τους RESIN).


Θα του πω να δει και βιντεακια στο youtube για να εχει μια ιδεα πριν μπλεξει.
Αν τελικα δεν θελησει να μπλεξει, που μπορει να απευθυνθει για να του φτιαξουν τα σχεδια που θελει κατα καιρους?

Συγνώμη αλλά και να πάρει εκτυπωτή ξέρει να χρησιμοποιεί 3D προγράμματα προκειμένου να σχεδιάσει τα εξαρτήματα που θέλει; Γιατί δε τα δίνει σε ενα μαγαζί να ξεμπερδευει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τι υλικά είναι ένα θέμα και μετά αν ξέρει να σχεδιάζει όπως είπαν

και αν ξέρει τι θέλει μπορεί να τον συμφέρει να τα παραγγέλνει εδώ σε μαγαζιά να του τα σχεδιάζουν και να τα εκτυπώσουν η μόνο να τα σχεδιάσουν και να τα εκτυπώνει μόνος του αν τα υλικά είναι απλά

είμαι περίεργος όμως τι ανταλλακτικά είναι αυτά...μπορείς να μου δώσεις μια ιδέα??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys, ωραια, οποτε του λεω να βρει μαγαζι να τα παραγγελνει εκει.

(Δεν ξερω ακριβως τι ανταλλακτικα, αλλα αν μαθω θα το γραψω και δω).

4 ώρες πριν, Acronymous είπε

Ender 3 v2 - 270 ευρώ. Εκεί καλύτερα να κινηθεί...

...

Ελπίζω να βοήθησα, καλή αρχή !  :)

Ευχαριστω φιλε, φαινονται πολυτιμες πληροφοριες, θα του τις μεταφερω.

Δεν τον βλεπω να μπορει να ασχοληθει το καλοκαιρι με την πιεση της δουλειας, αλλα ας κρινει μονος του η με τον βοηθο του για τον χειμωνα τουλαχιστον που εχει χρονο και αξιζει να δοκιμασει αφου τα θελει για την δουλεια του. Στο μεταξυ, οπως ειπαν και οι φιλτατοι παραπανω, θα του πω να παραγγειλει απο μαγαζι ετσι και αλλιως, να δει και αν του κανουν τα προιοντα για την χρηση που θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,

ασχετος με το θεμα,

ψαχνω εκτυπωτη 3d ο οποιος να τυπωνει πχ 30 Χ 30 ποντους και με συχνοτητα ας πουμε 5 κομματια την εβδομαδα....

Σε ποια κατηγορια παω?

 

Τον θελω απο ελληνικο μαγαζι αλλα δεν ξερω τι ψαχνω, οποιος μπορει να δωσει ιδεες απο εμπειρια τον ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tornado είπε

καλημερα,

ασχετος με το θεμα,

ψαχνω εκτυπωτη 3d ο οποιος να τυπωνει πχ 30 Χ 30 ποντους και με συχνοτητα ας πουμε 5 κομματια την εβδομαδα....

Σε ποια κατηγορια παω?

 

Τον θελω απο ελληνικο μαγαζι αλλα δεν ξερω τι ψαχνω, οποιος μπορει να δωσει ιδεες απο εμπειρια τον ευχαριστω :)

Καλησπέρα Tornado,

μάλλον ψάχνεις κάτι σαν τον  Ender 3 max

Δεν τον έχω αλλά είναι σαν τον ender 3 v2 το στυλ.

Αν τον θες για pla petg είναι οκ μάλλον. Αν όμως θες λειτουργικά εξαρτήματα που απαιτούν ABS ή και ανθεκτικότερα υλικά θα σου πρότεινα να ψάξεις κάτι άλλο, όχι αυτόν.

Καλή αρχή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Εχω τον Anet A8 με Marlin περασμενο και sensor.

καθε φορα που κανω bed level η κεφαλη παει πολυ μπροστα και ειναι στο κενο.

Μεχρι τωρα δεν με πειραζε καθως ηταν ρυθμισμενο και εκτυπωνε κανονικα, λογο ομως οτι αλλαξα κατι κομματια (μπερινκς) εχασε την ρυθμιση του (φυσικο βεβαια) και δεν μπορω να τον κανω bed leveling.

Πως το διορθωνω αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Acronymous είπε

Καλησπέρα Tornado,

μάλλον ψάχνεις κάτι σαν τον  Ender 3 max

Δεν τον έχω αλλά είναι σαν τον ender 3 v2 το στυλ.

Αν τον θες για pla petg είναι οκ μάλλον. Αν όμως θες λειτουργικά εξαρτήματα που απαιτούν ABS ή και ανθεκτικότερα υλικά θα σου πρότεινα να ψάξεις κάτι άλλο, όχι αυτόν.

Καλή αρχή :)

Ευχαριστω για την προταση :)

αντεχει ο εκτυπωτης για 10 πχ εκτυπωσεις ανα εβδομαδα?

Υπαρχει νοημα να δωσεις κατι παραπανω πχ τα διπλα λεφτα για να εχεις παρα πολυ βελτιωμενη αποδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tornado είπε

Ευχαριστω για την προταση :)

αντεχει ο εκτυπωτης για 10 πχ εκτυπωσεις ανα εβδομαδα?

Υπαρχει νοημα να δωσεις κατι παραπανω πχ τα διπλα λεφτα για να εχεις παρα πολυ βελτιωμενη αποδοση?

Η αντοχή σε αυτούς τους εκτυπωτές είναι περίπου 2000 ώρες λειτουργίας με κάποια στοιχειώδη συντήρηση και σε ένα μη ακραίο περιβάλλον (enclosed, υψηλή υγρασία κτλ.).

Σίγουρα υπάρχουν ποιο επαγγελματικές και αξιόπιστες λύσεις, αλλά αν θες ταχύτητα με ποιότητα εκτύπωσης τότε δες για Voron. Είναι εντυπωσιακά μηχανήματα αλλά έχουν το κόστος τους.

Για Voron μπορώ να πω από βιντεάκια στο youtube ότι εκτυπώνουν 5 φορές ποιο γρήγορα από αυτόν που σου πρότεινα.

Βέβαια αν θες υψηλή ποιότητα (λεπτομέρεια στις εκτυπώσεις) ίσως θέλεις να δεις Resin εκτυπωτές, εκεί δεν ξέρω από χρόνους, αλλά το ότι θέλει καθάρισμα σε κάθε εκτύπωση και κάθε αντικείμενο θέλει curing, μάλλον θέλει χρόνο. Δεν το ξέρω το κομμάτι αυτό με τους Resin, μπορεί να κάνω λάθος.

Θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις την διαφορά "ποιότητα" μεταξύ εκτυπωτών αν δεις "compare" βιντεάκια.

Ένα link από τα αγαπημένα μου κανάλια    Elegoo resin vs. Prusa resin vs. PETG vs. PLA

3 ώρες πριν, scientlaz είπε

Καλησπερα

Εχω τον Anet A8 με Marlin περασμενο και sensor.

καθε φορα που κανω bed level η κεφαλη παει πολυ μπροστα και ειναι στο κενο.

Μεχρι τωρα δεν με πειραζε καθως ηταν ρυθμισμενο και εκτυπωνε κανονικα, λογο ομως οτι αλλαξα κατι κομματια (μπερινκς) εχασε την ρυθμιση του (φυσικο βεβαια) και δεν μπορω να τον κανω bed leveling.

Πως το διορθωνω αυτο?

Καλησπέρα πρέπει να αλλάξεις τις τιμές στο Marlin.

στο configuration.h βρες τα παρακάτω και δώσε τις νέες τιμές

#define LEFT_PROBE_BED_POSITION

#define RIGHT_PROBE_BED_POSITION

#define BACK_PROBE_BED_POSITION

#define FRONT_PROBE_BED_POSITION

Τα παραπάνω θα κρατήσουν το probe μέσα σε ένα πλαίσιο και όχι έξω από αυτό.

Αν έχει αλλάξει η θέση του probe τότε οι τιμές που θες να αλλάξεις είναι η θέση του probe και είναι τα παρακάτω που πρέπει να βρεις.

#define X_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER

#define Y_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER

#define Z_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER

Όταν τα βρεις, θα δεις και ένα σχεδιάγραμμα που σου εξηγεί τι πρόσημο να βάλεις.

Αν δεν έχεις ξαναπειράξει το Marlin και δεν έχεις ιδέα τι λέω έχεις λίγο διάβασμα μπροστά σου. (Μην τρομάξεις, λίγο είπα) . ;)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και πέρασε καιρός και πιστευω εχουν εξελιχθεί τα πράγματα  θέλω να ρωτήσω κάτι. Έχω τον ender 3 v2. Ξεκίνησα πριν μέρες πάλι τις εκτυπώσεις.  Υπάρχει τρόπος το μηχανημα να φτιαχτει να εκτυπώνει πιο γρηγορα;  πχ εβαλα τα παρακάτω γάτζα  σε standard  quality , 70 speed , και εκανε  10 ώρες.  Αν βάλω κάτι μεγάλο θελει 2 και 3 μέρες. Υπάρχουν αναβαθμίσεις για να εκτυπώνει αισθητά πιο γρήγορα;

20220410_105326.jpg

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Μιας και πέρασε καιρός και πιστευω εχουν εξελιχθεί τα πράγματα  θέλω να ρωτήσω κάτι. Έχω τον ender 3 v2. Ξεκίνησα πριν μέρες πάλι τις εκτυπώσεις.  Υπάρχει τρόπος το μηχανημα να φτιαχτει να εκτυπώνει πιο γρηγορα;  πχ εβαλα τα παρακάτω γάτζα  σε standard  quality , 70 speed , και εκανε  10 ώρες.  Αν βάλω κάτι μεγάλο θελει 2 και 3 μέρες. Υπάρχουν αναβαθμίσεις για να εκτυπώνει αισθητά πιο γρήγορα;

20220410_105326.jpg

oχι δεν μπορεις να κανεις κατι

αν θελεις μεγαλυτερες ταχυτητες κοιτας για αλλο εκτυπωτη (voron trident/voron 2.4/ratrig v-core3 κτλ)

 

Aναλογα τι εκτυπωνεις διαφορα συμαντικη θα δεις αν πας και σε μεγαλυτερο nozzle (0,6/0,8) βεβαια χανεις αρκετα σε λεπτομερια μιας και τα layer line ειναι αρκετα πιο ορατα

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

oχι δεν μπορεις να κανεις κατι

αν θελεις μεγαλυτερες ταχυτητες κοιτας για αλλο εκτυπωτη (voron trident/voron 2.4/ratrig v-core3 κτλ)

 

Aναλογα τι εκτυπωνεις διαφορα συμαντικη θα δεις αν πας και σε μεγαλυτερο nozzle (0,6/0,8) βεβαια χανεις αρκετα σε λεπτομερια μιας και τα layer line ειναι αρκετα πιο ορατα

Δηλαδη χοντρικά για τι διαφορές μιλαμε ενας voron? Ένας λόγος που σταμάτησα να εκτυπωνω ήταν ο χρόνος εκτύπωσης. Όταν έκανα slice κάτι που μαρεσε και έβλεπα κάτι 3 days 20hr πάθαινα εγκεφαλικο 😂 και το αποκορυφωμα ήταν να σου χάλαγε ένα support μετά τις 2 μερες εκτυπώσης η να κοβονταν το ρευμα😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Δηλαδη χοντρικά για τι διαφορές μιλαμε ενας voron? Ένας λόγος που σταμάτησα να εκτυπωνω ήταν ο χρόνος εκτύπωσης. Όταν έκανα slice κάτι που μαρεσε και έβλεπα κάτι 3 days 20hr πάθαινα εγκεφαλικο 😂 και το αποκορυφωμα ήταν να σου χάλαγε ένα support μετά τις 2 μερες εκτυπώσης η να κοβονταν το ρευμα😛

Εκτυπωση που στον am8 (αλλαγμενα σχεδον τα παντα βεβαια )θελει 3 μερες σε voron μου περνει 1 μερα και κατι χωρις να χασω σε ποιοτητα (τον voron παρολο που ειναι αρκετα πιο γρηγορος αναλογα τα setting στο 90% τον περιπτωσεων μιλαμε για καλυτερη ποιοτητα)

βεβαια πρεπει να εχω πιασει 2κ ευρω+ στον voron με αγορα βασικου κιτ + οτι αναβαθμισεις εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Acronymous είπε

 

Καλησπέρα πρέπει να αλλάξεις τις τιμές στο Marlin.

στο configuration.h βρες τα παρακάτω και δώσε τις νέες τιμές

#define LEFT_PROBE_BED_POSITION

#define RIGHT_PROBE_BED_POSITION

#define BACK_PROBE_BED_POSITION

#define FRONT_PROBE_BED_POSITION

Τα παραπάνω θα κρατήσουν το probe μέσα σε ένα πλαίσιο και όχι έξω από αυτό.

Αν έχει αλλάξει η θέση του probe τότε οι τιμές που θες να αλλάξεις είναι η θέση του probe και είναι τα παρακάτω που πρέπει να βρεις.

#define X_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER

#define Y_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER

#define Z_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER

Όταν τα βρεις, θα δεις και ένα σχεδιάγραμμα που σου εξηγεί τι πρόσημο να βάλεις.

Αν δεν έχεις ξαναπειράξει το Marlin και δεν έχεις ιδέα τι λέω έχεις λίγο διάβασμα μπροστά σου. (Μην τρομάξεις, λίγο είπα) . ;)

 

 

 

Δεν εχω ιδεα απο ρυθμισεις....αλλος μου το ειχε ετοιμασει αλλα δεν θα πω οχι στο διαβασμα.

απλα τι τιμες πρεπει να βαλω? δηλαδη πως βγαζεις αυτες τις τιμες? μετρας απο το κεντρο?

Επεξ/σία από scientlaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, scientlaz είπε

Δεν εχω ιδεα απο ρυθμισεις....αλλος μου το ειχε ετοιμασει αλλα δεν θα πω οχι στο διαβασμα.

απλα τι τιμες πρεπει να βαλω? δηλαδη πως βγαζεις αυτες τις τιμες? μετρας απο το κεντρο?

Αν με το «μακριά» εννοείς οτι πάει ψηλά, τόυε ρυθμίζεις το z probe offset. 
Μπορεί να το εχει και στο μενού ώστε να μην φλασάρεις firmware. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Μιας και πέρασε καιρός και πιστευω εχουν εξελιχθεί τα πράγματα  θέλω να ρωτήσω κάτι. Έχω τον ender 3 v2. Ξεκίνησα πριν μέρες πάλι τις εκτυπώσεις.  Υπάρχει τρόπος το μηχανημα να φτιαχτει να εκτυπώνει πιο γρηγορα;  πχ εβαλα τα παρακάτω γάτζα  σε standard  quality , 70 speed , και εκανε  10 ώρες.  Αν βάλω κάτι μεγάλο θελει 2 και 3 μέρες. Υπάρχουν αναβαθμίσεις για να εκτυπώνει αισθητά πιο γρήγορα;

20220410_105326.jpg

Ρίξε μια ματια στο klipper για μεγαλύτερες ταχύτητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...