Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν το χρειάζεσαι το μεγάλο μην το πάρεις έχει και αυτό τα μειονεκτήματα του πχ στραβώνει πιο εύκολα το κρεβάτι η ζεσταίνετε πιο δύσκολα στης γωνίες κ.α , αυτό που θέλω να πω είναι σκέψου τι θες να κάνεις δλδ 1) τι μεγέθη 90% θες να τυπώνεις? 2) τι θα τυπώνεις πχ εγώ είμαι 10 % φιγούρες 90% διάφορα για το σπίτι & το αμάξι 3) (α)σου αρέσει να ασχολείσαι με αναβαθμίσεις και να ψάχνεις στο ίντερνετ αν έχεις κάποιο θέμα να το λύσεις ή (β)απλά θες να τυπώνεις να μην ασχοληθείς με αναβαθμίσεις και αν υπάρχει κάποιο θέμα να παίρνεις την εξυπηρέτηση πελατών και σε 30 λεπτά να το έχεις λύση,αν θες το (α) τότε με έναν εντερ είσαι οκ αν θες το (β) τότε όχι ο εντερ δεν είναι καλή επιλογή αλλά για κάτι καλύτερο θες τα διπλάσια λεφτά που κάνει ο εντερ και ίσος παραπάνω οπότε αν δεν έχεις λεφτά συμβιβάζεσαι με το (α) απλά να είσαι και προετοιμασμένος.
Ωραία φάση για σχεδιάσει είναι και το blender με το CAD Sketcher addon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Ο λόγος που θα ήθελα εξαρχής μεγάλο είναι για να μην μπαίνω αργότερα στη διαδικασία αγοράς άλλου αφού αποκτήσω μια κάποια εμπειρία . Μάλλον οι εκτυπώσεις που θα κάνω θα είναι περισσότερο για το σπίτι   Πχ https://www.thingiverse.com/thing:5193793 (γι’ αυτό και σκεφτόμουν μεγάλο εκτυπωτή ). 
Επίσης θέλω να εκτυπώνω χωρίς να μπαίνω στο τρυπάκι των αναβαθμίσεων (γι αυτό επίσης αναζητώ και κάτι που να είναι σχεδόν συναρμολογημένο) με λίγα λόγια λόγια θέλω κάτι « με το κλειδί στο χέρι» .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, likoyrgos είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Ο λόγος που θα ήθελα εξαρχής μεγάλο είναι για να μην μπαίνω αργότερα στη διαδικασία αγοράς άλλου αφού αποκτήσω μια κάποια εμπειρία . Μάλλον οι εκτυπώσεις που θα κάνω θα είναι περισσότερο για το σπίτι   Πχ https://www.thingiverse.com/thing:5193793 (γι’ αυτό και σκεφτόμουν μεγάλο εκτυπωτή ). 
Επίσης θέλω να εκτυπώνω χωρίς να μπαίνω στο τρυπάκι των αναβαθμίσεων (γι αυτό επίσης αναζητώ και κάτι που να είναι σχεδόν συναρμολογημένο) με λίγα λόγια λόγια θέλω κάτι « με το κλειδί στο χέρι» .

 

αυτα τα τυπωνεις σε δυο κομματια.

για να φαινεται ωραιο θα το βαψεις.

το κολλας με κολλα και σοδα, λιγο σμυριδόπανο, filler και χρωμα.

 

edit:τουλαχιστον 2. εχω εκτυπωσει 1,2m σπαθι, 14 κομματια. οτι και να εκανα ενα δεν γινοταν

Επεξ/σία από nikniknikniknik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, likoyrgos είπε

Είναι εύκολο για ένα αρχάριο να το κάνει αυτο?

ολοι αρχαριοι ξεκινησαμε. trial and error και χρονο θελει.

ειτε αν θες να το παρεις κατευθειαν σε μια εκτυπωση, ειτε σε 10.

---

(περιπου ασχετο, απλα ηθελα να το πω και για το αλλο παιδι που ρωτουσε για πρωτο εκτυπωτη)

γνωμη μου, αν παρεις εκτυπωτη, παρε και 10 nozzles και 10 throats να βρισκονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, likoyrgos είπε

Έχεις κάποιον να μου προτείνεις ?

τι να σου πω, ειναι εντελως υποκειμενικο

πριν 3 χρονια μου ειχε προτεινει ο Inuyasha την Anet A8 Plus. Η καλυτερη αγορα που εκανα. Ακομα βαραει ασταματητα.

στα 250 παλι αυτον θα επαιρνα, μεγαλο community, ευκολα ανταλλακτικα απο aliexpress (τα δυο πιο σημαντικα που πρεπει να δεις πριν αγορασεις κατι)

πιο πανω με μια προχειρη αναζητηση Creality CR-10 V3 και ακομα πιο πανω Prusa I3 MK3S+. Δεν ξερω κατι προσωπικα, στα χαρτια ειναι κατι που θα αγοραζα

προτιμω δηλαδη direct extruders. μια αλλη τεραστια κουβεντα.

διαβασε το μισο forum, ολα τα google αρθρα πριν παρεις κατι, δες youtube τα how to, και στο τελος το ρισκαρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 3d print είναι στην κυριολεξία τι ζητάς εγώ πχ ειμαι 100% prusa ο μόνος λόγος είναι ότι αν πάθει κάτι ότι ώρα και να είναι ανοίγω online chat και μέσα σε 30 λεπτά είναι έτοιμο,θέλω να τυπώνω και να μην χάνω τον χρόνο μου στο ίντερνετ ψάχνοντας forum για να βρω τι ίσος συμβαίνει,γιαυτό και το πλήρωσα αναλόγως.
Από την άλλη πολύ είναι που θεωρούν τους prusa τσάμπα λεφτά και προτιμούν κάποιον creality/anet με μερικές αναβαθμίσεις,και άμα έχουν κάποιο θέμα να ψάχνουν σε forum κάποιον να τους βοηθήσει,όλα έχουν τα + και τα -
Συνήθως όλοι αρχίζουν με ένα CR-10 εγώ προτείνω prusa mini η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη αλλά όπως είπα είναι τι ζητάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

ο 3d print είναι στην κυριολεξία τι ζητάς εγώ πχ ειμαι 100% prusa ο μόνος λόγος είναι ότι αν πάθει κάτι ότι ώρα και να είναι ανοίγω online chat και μέσα σε 30 λεπτά είναι έτοιμο,θέλω να τυπώνω και να μην χάνω τον χρόνο μου στο ίντερνετ ψάχνοντας forum για να βρω τι ίσος συμβαίνει,γιαυτό και το πλήρωσα αναλόγως.
Από την άλλη πολύ είναι που θεωρούν τους prusa τσάμπα λεφτά και προτιμούν κάποιον creality/anet με μερικές αναβαθμίσεις,και άμα έχουν κάποιο θέμα να ψάχνουν σε forum κάποιον να τους βοηθήσει,όλα έχουν τα + και τα -
Συνήθως όλοι αρχίζουν με ένα CR-10 εγώ προτείνω prusa mini η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη αλλά όπως είπα είναι τι ζητάς.

απο περιεργια, εκτος απο καποιο προβλημα στον slicer, ή μια φορα ισως για καποιο firmware θεμα, τι βοηθαει το online chat?

πχ nozzle, throat, extruder slip, z alignment, bed leveling, ολα τα κανεις μονος

περα απο αυτο συμφωνω σε ολα.

παντως το diy και η ταλαιπωρια του πρωτου χρονου που με εφτασαν ως Voron δεν τα αλλαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 2-3 φορές  έχω πάρει. 1 φορά που μου έχει μείνει πχ ήταν για να βρω για πιο λόγο δεν μπορούσα με καμιά δύναμη να κάνω bed leveling και μετά από 1 ώρα που μίλαγα ανακάλυψα ότι μια βίδα ήταν 5,5μμ αντί για 6μμ , προσωπικά δεν θα μου πήγαινε πότε το μυαλό.πάντως όπως καταλαβαίνεις δεν μου αρέσει το diy και η ταλαιπωρία θέλω απλά να σχεδιάζω να πατάω print και να πάω για ύπνο ήσυχος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανέρχομαι στο θρεντ προβληματισμένος και λέω να σας ακούσω μπας και ξεδιαλύνω.

ξεκίνησα πριν 2χρόνια με το 3d printing με αρκετό διάβασμα ψάξιμο και πειραματισμούς. έφτασα σε σημείο να φτιάχνω και μερικά απλά σχέδια (εκτός των έτοιμων που υπάρχουν) και να εκτυπώνω εκτός των PLA και ASA+ με αρκετά καλά αποτελέσματα.

αυτά έγιναν με ένα Ender 3 V2 αναβαθμισμένο σε ψύξη, Ε3d V6 hotend και Bondtech BMG extruder και bl-touch

Προφανώς είναι ένα μηχάνημα που με τις αναβαθμίσεις που έχει είναι αρκετά πλήρες για γενική χρήση. Δυστυχώς λόγω αλλαγής προγράμματος της βασικής δουλειάς και ενασχόλησης με άλλα, το 3d printing έμεινε στην άκρη.

Σαν αντικείμενο μου αρέσει μεν, αλλά για να ανέβω επίπεδο θέλει και περισσότερο χρόνο και διάβασμα αλλά και καλύτερες συνθήκες χώρου (ειδικά με το ASA+)

Δε ξέρω αν είμαι διατεθειμένος να δαπανήσω περισσότερα χρήματα για εξαερισμό, χώρο αν υποθέσουμε οτι βρίσκω χρόνο να ξαναπάρω μπρος να ασχοληθώ.

 

Και το ερώτημα....Να τον δώσω τον εκτυπωτή ή να τον κρατήσω μιας και είναι μια πολύ καλή βάση και δε βλέπω κάτι πολύ καλύτερο για να πω οτι μαζεύω χρήμα για αργότερα ώστε όταν ξανασχοληθώ να έχω και ανώτερο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού το έχεις γιατί να το δόσεις? έχεις ανάγκη από λεφτά?αν όχι τότε όχι αντίθετα αγόρασε πλέξη τύπωσε μερικούς συνδέσμους ένα σωλήνα και ένα 120 ανεμιστήρα και όταν το θες εκεί είναι δεν ζητάει ψωμί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Nemo1776 said:

αφού το έχεις γιατί να το δόσεις? έχεις ανάγκη από λεφτά?αν όχι τότε όχι αντίθετα αγόρασε πλέξη τύπωσε μερικούς συνδέσμους ένα σωλήνα και ένα 120 ανεμιστήρα και όταν το θες εκεί είναι δεν ζητάει ψωμί

 

δε μου περισσεύουν αυτά που μπορεί να πιάσει αλλά το σκέφτομαι γιατί ξέρω οτι όσο κρατάς κάτι σε αχρηστία είναι προϊόν που θα χάνει αξία όσο θα περνάει ο καιρός και θα βγαίνουν νέα μοντέλα. Μπορεί δηλαδή αν ξανασχοληθώ σε 1 έτος να έχουν προχωρήσει τα πράγματα και να πάρω κάτι ανώτερο τότε. γενικά δεν είμαι και άτομο που έχω στην άκρη κάτι για να κάθεται δε μ αρέσει κιόλας να το βλέπω να κάθεται να "ρημάζει".

από την άλλη δε βλέπω να προχωράνε τεχνολογικά τα πράγματα με όσα έχει ήδη πάνω. όπως προείπα είναι μια έτοιμη καλή βάση για πολλά και κοιτώντας τις εξελίξεις δε βλέπω και κάτι που δεν κάνει το συγκεκριμένο σετάπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekfragma είπε

 

δε μου περισσεύουν αυτά που μπορεί να πιάσει αλλά το σκέφτομαι γιατί ξέρω οτι όσο κρατάς κάτι σε αχρηστία είναι προϊόν που θα χάνει αξία όσο θα περνάει ο καιρός και θα βγαίνουν νέα μοντέλα. Μπορεί δηλαδή αν ξανασχοληθώ σε 1 έτος να έχουν προχωρήσει τα πράγματα και να πάρω κάτι ανώτερο τότε. γενικά δεν είμαι και άτομο που έχω στην άκρη κάτι για να κάθεται δε μ αρέσει κιόλας να το βλέπω να κάθεται να "ρημάζει".

από την άλλη δε βλέπω να προχωράνε τεχνολογικά τα πράγματα με όσα έχει ήδη πάνω. όπως προείπα είναι μια έτοιμη καλή βάση για πολλά και κοιτώντας τις εξελίξεις δε βλέπω και κάτι που δεν κάνει το συγκεκριμένο σετάπ.

στα λεφτα που ειναι και ο δικος μου ο "ειλωτας" η anet (με titan extruder, skr, tmc steppers), οπως και ο αναβαθμισμενος ender, τυπωνουν τα παντα με λιγο γρασο μια φορα το εξαμηνο.

αξια ποσο να χασουν, τι καλυτερο να βγει. πεντε σιδερα ειναι, δυο ιμαντες. δεν εχουν κατι που χαλαει με τα χρονια.

προχθες τυπωσα για το avensis ενος φιλου κατι για την εισαγωγη αλλιως θα του εβγαινε ζημια 500αρικο. εκανα πατεντα για την σκουπα των πελετ.

για εμενα ειναι ενα απαραιτητο εργαλειο.

νομιζω απλα θελεις να του αφιερωσεις λιγο παραπανω χρονο.

ο μονος ακριβος εκτυπωτης που θα την αλλαζα ειναι οταν βγει dual extruder Voron. 2πλη εκτυπωση για υδατοδιαλυτο support σε abs.

δοκιμασε abs+ της prima, δν εχεις αναθυμιασεις. τελος σε μεγαλη εκτυπωση abs που ηθελα, το μονο που χρειαστηκα ηταν ενα κουτι απο παλετες να κραταει λιγο θερμοκρασια για το warping. ειναι στο υπογειο και με περιμενει αν ποτε το θελησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, nikniknikniknik said:

στα λεφτα που ειναι και ο δικος μου ο "ειλωτας" η anet (με titan extruder, skr, tmc steppers), οπως και ο αναβαθμισμενος ender, τυπωνουν τα παντα με λιγο γρασο μια φορα το εξαμηνο.

αξια ποσο να χασουν, τι καλυτερο να βγει. πεντε σιδερα ειναι, δυο ιμαντες. δεν εχουν κατι που χαλαει με τα χρονια.

προχθες τυπωσα για το avensis ενος φιλου κατι για την εισαγωγη αλλιως θα του εβγαινε ζημια 500αρικο. εκανα πατεντα για την σκουπα των πελετ.

για εμενα ειναι ενα απαραιτητο εργαλειο.

νομιζω απλα θελεις να του αφιερωσεις λιγο παραπανω χρονο.

ο μονος ακριβος εκτυπωτης που θα την αλλαζα ειναι οταν βγει dual extruder Voron. 2πλη εκτυπωση για υδατοδιαλυτο support σε abs.

δοκιμασε abs+ της prima, δν εχεις αναθυμιασεις. τελος σε μεγαλη εκτυπωση abs που ηθελα, το μονο που χρειαστηκα ηταν ενα κουτι απο παλετες να κραταει λιγο θερμοκρασια για το warping. ειναι στο υπογειο και με περιμενει αν ποτε το θελησω.

 

σου δίνω δίκιο σε όσα γράφεις. όταν γράφεις οτι το abs+ της prima δεν έχει αναθυμιάσεις; Με filament prima δουλεύω κατά 90% και τα θεωρώ πολύ καλά.

Με το ASA+ όμως (επίσης prima) υπάρχει έντονη μυρωδιά στο χώρο ακόμα και μετά από πολλές ώρες με ανοιχτή μπαλκονόπορτα. Και δε μ αρέσει και η ιδέα να κάθομαι στο χώρο που τυπώνει ακόμα και safe να λένε οτι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...