Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Η γυναικα μου εκανε δωρο γενεθλιων ενα Ender 3 pro .

Άσε τους εκτυπωτές. Είναι σοβαρό το θέμα, η γυναίκα σου έχει γκόμενο και σε κανόνισε να είσαι απασχολημένος μέχρι το 2027...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαχαχαχαχα πολύ γέλασα....

Μη σεν νοιάζει την έχω κ εγώ απασχολημένη τώρα 5μισι μήνες κ το Δεκέμβρη που θα έρθει ο μικρός θα ξεχάσει κ τους γκομενους κ τον υπνο... Είναι όλα μελετημένα καλά...

Στο θέμα μας τωρα να κρατήσω το pro η να τον αλλάξω σε V2 με 28 ευρω.

Κάπου διάβασα ότι κ ο προ κ ο V2 έρχονται πλέον με την 4.2.2 απλά ο V2 έχει την αθόρυβη μητρική. Τους τεντωτηρες μπορείς να τους εκτυπώσεις. Άρα διαφέρουν στο τραπέζι κ στην οθόνη κ ότι η μητρική του v2 είναι αθόρυβη. Σωστά? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω πως έρχεται ο pro αλλά αν είναι έτσι οπως τα λες, πίστεψέ με τη αθόρυβη λειτουργία την θέλεις! Βέβαια ο θόρυβος απο τα ανεμιστηρακια παραμένει αλλά είναι πιο εύκολα αντιμετωπισημος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Χαχαχαχαχα πολύ γέλασα....

Μη σεν νοιάζει την έχω κ εγώ απασχολημένη τώρα 5μισι μήνες κ το Δεκέμβρη που θα έρθει ο μικρός θα ξεχάσει κ τους γκομενους κ τον υπνο... Είναι όλα μελετημένα καλά...

Στο θέμα μας τωρα να κρατήσω το pro η να τον αλλάξω σε V2 με 28 ευρω.

Κάπου διάβασα ότι κ ο προ κ ο V2 έρχονται πλέον με την 4.2.2 απλά ο V2 έχει την αθόρυβη μητρική. Τους τεντωτηρες μπορείς να τους εκτυπώσεις. Άρα διαφέρουν στο τραπέζι κ στην οθόνη κ ότι η μητρική του v2 είναι αθόρυβη. Σωστά? 

 

Αν δεν κανω λαθος η 4.2.2 εχει τους TMC2208. αρα ειναι η αθορυβη σε οποιον και αν εχει εγκασταθει. προφανως θα εχει το firmware ομως μικροδιαφορες για τα feutures του καθε εκτυπωτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Κάπου διάβασα ότι κ ο προ κ ο V2 έρχονται πλέον με την 4.2.2 απλά ο V2 έχει την αθόρυβη μητρική. Τους τεντωτηρες μπορείς να τους εκτυπώσεις. Άρα διαφέρουν στο τραπέζι κ στην οθόνη κ ότι η μητρική του v2 είναι αθόρυβη. Σωστά? 

 

ο v2 έχει όντως αθόρυβα steppers στη μητρική, αλλά πολύ φασαρία από τα ανεμιστήρια (που όμως διορθώνεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα και ο Pro αν δεν ειναι κανα παλιο στοκ εχει την αθορυβη μητρικη.

Τσεκαρε το και αν την εχει, τοτε δεν εχεις λογο να κανεις αλλαγη. Δεν εχουν καμια τρομερη διαφορα κατα τα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

αποφάσισα να πάρω έναν 3d printer και θα ήθελα την γνώμη σας 

είμαι ανάμεσα στους Creality3D Ender-5 Pro και Creality3D CR-200B

το περίβλημα του CR-2200B παίζει ρόλο στην ποιότητα της εκτύπωσης? ποιον θα προτιμούσατε και γιατί αν εξαιρέσουμε την τιμή κτήσης?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, dkstopo είπε

θεωρώ ότι είναι πιο σταθεροί και "ισορροπημένοι" σε σχέση με τα μοντέλα που κουνάνε την πλάκα. Το κάλυμμα τι προσφέρει στην εκτύπωση?

Πόσα Λεφτά θέλεις να δώσεις?

Το κάλυμμα είναι για να κρατάει πιο σταθερή θερμοκρασία κυρίως στο bed για υλικά όπως abs που θέλουν καμία 100 βαθμούς στο bed, +ότι αποτρέπει ρεύματα αέρα να "κρυώνουν" το μοντέλο και ίσως να ξεκολλήσει πριν το τέλος της εκτυπώσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inuyasha είπε

Πόσα Λεφτά θέλεις να δώσεις?

Το κάλυμμα είναι για να κρατάει πιο σταθερή θερμοκρασία κυρίως στο bed για υλικά όπως abs που θέλουν καμία 100 βαθμούς στο bed, +ότι αποτρέπει ρεύματα αέρα να "κρυώνουν" το μοντέλο και ίσως να ξεκολλήσει πριν το τέλος της εκτυπώσης

500 μαξ και δεν θελω να μπλέξω με αναβαθμίσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, dkstopo είπε

500 μαξ και δεν θελω να μπλέξω με αναβαθμίσεις 

Καλος η κακως σε τετοια Kit θα χρειαστει να ψαχτεις με καποιες ψιλο αναβαθμισεις αν θες να παρεις τα μεγιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας κ αναφέρετε για αναβαθμίσεις... Άλλαξα τελικά τον E3pro με τον V2. Μετά από ώρες διαβάσματος έχω ανακαλύψει τα εξής. Οι καινούριοι Ender κ pro k v2 έρχονται με μητρική 4.2.2 αλλά με 2 διαφορετικά cpu. 

Ο δικός μου ήρθε με GD32F303 που είναι κλώνος του Stm32f103. Επειδή υπάρχει έλλειψη στα STM τσιπ χρησιμοποιούν τα GD. Το θέμα είναι ότι όλα τα firmware marlin klipper είναι βασισμένα πάνω στα STM τσιπ κ δεν δουλεύουν καλά στα GD. 

Κάποιοι με GD έχουν καταφέρει να αναβαθμίσουν firmware αλλά εδώ έρχεται να βάλει το χεράκι της η οθόνη. Η creallity χρησιμοποιεί 2 οθόνες στον V2 DWIN κ DACAI. 

Όσοι κατάφεραν να ψιλό αναβαθμίσουν με GD τσιπ κ κάποιες πατέντες είχαν οθόνη DWIN.

Οποίος έχει GD τσιπ κ DACAI οθόνη όπως εγώ δυστυχώς θα μείνει με το μαμά firmware της creallity κ πολύ πιθανών να μην δουλεύει ουτε κ το bl touch το οποίο έχω παραγγείλει ήδη από τον αλί 16 ευρώπουλά κ μάλλον το πήρα τσάμπα. 

ΠΡΟΣ το παρών δεν έχω βρει κάτι ώστε να μπορέσω να αναβαθμίσω σε marlin jyres η klipper. 

Είπα να πάω από τον pro στον ν2 λόγο της μητρικής κυρίως με τα αθόρυβα στεπερ μιας κ είχαν 28 ευρώ διαφορά. Αλλά αν είναι να αλλάξω μητρική για μπορέσω να εκμεταλλευτώ στο μέγιστο τις δυνατότητες  του εκτυπωτή δεν έχει νόημα η μετάβαση από προ σε v2. Κ η οθόνη του v2 ειδικά αν είναι DACAI μόνο πρόβλημα δημιουργεί. 

Εν κατακλείδι. Αν κάποιος θέλει να πάρει ένα εκτυπωτή κ να τον δουλεύει μαμά χωρίς να ασχολείται με αναβαθμίσεις κ τα συναφή αγοράζει τον V2. 

Αν θέλεις να πάρεις τα μέγιστα από τον εκτυπωτή σου προτείνω για αγορα τον προ με αλλαγή μητρικής γύρω στο 50αρικο κ μετά προσθέτεις ότι αλλο εσύ θέλεις. 

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά επειδή έχω ξενερώσει λίγο με την Creallity είπα να τα γράψω να υπάρχουν σε περίπτωση που κάποιος άλλος βρεθεί σε αυτό το δίλημμα... 

Επεξ/σία από Marios1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

......

Εν κατακλείδι. Αν κάποιος θέλει να πάρει ένα εκτυπωτή κ να τον δουλεύει μαμά χωρίς να ασχολείται με αναβαθμίσεις κ τα συναφή αγοράζει τον V2. 

Αν θέλεις να πάρεις τα μέγιστα από τον εκτυπωτή σου προτείνω για αγορα τον προ με αλλαγή μητρικής γύρω στο 50αρικο κ μετά προσθέτεις ότι αλλο εσύ θέλεις. 

..........

αυτα φανταζομαι οτι τα γραφεις για τον 3 και οχι για τον 5 που δεν εχει V2, σωστα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2022 στις 5:46 ΜΜ, dkstopo είπε

500 μαξ και δεν θελω να μπλέξω με αναβαθμίσεις 

Prusa mini το παίρνεις και δεν θέλει τίποτα να ασχολείσαι απλά πατάς και τυπώνεις και αν θέλεις τίποτα βοήθεια δεν χρειάζεται να ψάχνεις και να ρωτάς από εδώ και από εκεί έχουν 24/7 live chat support,και με το Satin Sheet τυπώνεις τα πάντα pla,petg,abs,asa, pc blend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...