Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 10/11/2022 στις 9:31 ΜΜ, jason0 είπε

Καλησπέρα, γνωρίζετε κάποιον καλό αφυγραντήρα σε καλή τιμή; Ενδιαφέρομαι για petg 

Ευχαριστώ 

 

 

 

αν θες τη γνωμη μου, παρε εναν αποξηραντη φρουτων με ρυθμιση θερμοκρασιας, κανει την ιδια ακριβως δουλεια και μπορεις να βαλεις και 2 καρουλια μαζι...

https://www.skroutz.gr/c/5027/apoxirantis-trofimon.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, duende είπε

αν θες τη γνωμη μου, παρε εναν αποξηραντη φρουτων με ρυθμιση θερμοκρασιας, κανει την ιδια ακριβως δουλεια και μπορεις να βαλεις και 2 καρουλια μαζι...

https://www.skroutz.gr/c/5027/apoxirantis-trofimon.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

καλη ιδεα, παραγγηλα χθες το αλλο απο αλι στα 43 μαζι με κατι κουπονια που μου εδωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, duende είπε

εχει παρει το ματι σας καμια καλη προσφορα αυτες τις μερες απο τα κινεζομαγαζα? τα βλεπω υποτονικα τα πραγματα..

Το μονο που εχω βρει εγω ειναι αυτο εδω. Ειναι μονο η συσκευη βεβαια αλλα και παλι η τιμη του ακομα και με τα μεταφορικα ειναι καλη νομιζω.

https://www.aliexpress.com/item/1005003286840788.html?ug_edm_item_id=3256803100526036&pdp_npi=2%40dis!USD!US %247.99!US %246.39!!!!!%402102e7db16685051888191001d4bb9!12000030890000994!edm&edm_click_module=alg_product_l1r2_1375904380&creative_img_ind=1&tracelog=rowan&rowan_id1=aeug_edm_41180_1_en_US_2022-11-15&rowan_msg_id=stamCOWS_41180_%242a700a9088134b4890942b3de379a583&ck=in_edm_other&gatewayAdapt=4itemAdapt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη παρακολουθω τις τιμες σε bangood, tomtop και geekbuying πολλες μερες προ bf, δεν εχουν αλλαξει σχεδον τιποτα, μονο εχουν "βαφτισει" καποιες προηγουμενες τιμες "black friday"..για να μη πιαστει κανεις κοροιδο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2022 στις 12:20 ΜΜ, duende είπε

αν θες τη γνωμη μου, παρε εναν αποξηραντη φρουτων με ρυθμιση θερμοκρασιας, κανει την ιδια ακριβως δουλεια και μπορεις να βαλεις και 2 καρουλια μαζι...

https://www.skroutz.gr/c/5027/apoxirantis-trofimon.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Ενδιαφέρον, έχετε να προτείνετε κάποιον συγκεκριμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, panosena είπε

Ενδιαφέρον, έχετε να προτείνετε κάποιον συγκεκριμένο;

Καλησπέρα!

Εγώ έχω πάρει αυτόν https://www.skroutz.gr/s/18269345/Esperanza-EKD002-Αποξηραντής-Τροφίμων-με-5-Ράφια-και-Ρυθμιζόμενη-Θερμοκρασία-35-70-C.html και εδώ και ενάμιση χρόνο δουλεύει μία χαρά!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια μητρικη MKS Robin Nano v1.2.

Είχε απο μαμα 5 TMC2225 stepper drivers (ιδιοι ουσιαστικα με τον 2208) και επειδη δεν υποστηρίζει Linear Advance ,πηρα εναν 2209 για να βαλω στον extruder. Τον εβαλα, αλλαξα το τυπο στο firmware ,εκανα και step calibration αλλα οταν παω να εκτυπωσω τα κανει ολα χαλι. Φαινεται σα να βγαζει υπερβολικα πολυ filament και να πλημμυριζει την εκτυπωση, ενω οταν κανει και retraction ο extruder τριζει ολος. Βαζοντας το μαμα 2225 ,ολα δουλευουν μια χαρα.

Τι μου διαφευγει; Χρειαζεται στο firmware να αλλαξει κατι αλλο περα απο το stepper driver type;

Ξανασημειωνω οτι οταν του δινω manually να κανει extrude 100mm, βγαζει ακριβως τοσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dantε είπε

Εχω μια μητρικη MKS Robin Nano v1.2.

Είχε απο μαμα 5 TMC2225 stepper drivers (ιδιοι ουσιαστικα με τον 2208) και επειδη δεν υποστηρίζει Linear Advance ,πηρα εναν 2209 για να βαλω στον extruder. Τον εβαλα, αλλαξα το τυπο στο firmware ,εκανα και step calibration αλλα οταν παω να εκτυπωσω τα κανει ολα χαλι. Φαινεται σα να βγαζει υπερβολικα πολυ filament και να πλημμυριζει την εκτυπωση, ενω οταν κανει και retraction ο extruder τριζει ολος. Βαζοντας το μαμα 2225 ,ολα δουλευουν μια χαρα.

Τι μου διαφευγει; Χρειαζεται στο firmware να αλλαξει κατι αλλο περα απο το stepper driver type;

Ξανασημειωνω οτι οταν του δινω manually να κανει extrude 100mm, βγαζει ακριβως τοσα.

σχολαστικο PID tuningκαι μετα βλεπεις...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

σχολαστικο PID tuningκαι μετα βλεπεις...........

Εχω κανει και pid tuning.

Ξερναει τοσο πολυ filament το hotend που ξεχειλιζει και μετα σκαλωνει πανω το nozzle και η ξεκολλαει το print η κουνιεται η πλακα.

Σκεφτηκα μηπως θελουν καποια αλλαγη jumpers στη μητρικη η κατι αλλο στο 2209.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Dantε είπε

Εχω κανει και pid tuning.

Ξερναει τοσο πολυ filament το hotend που ξεχειλιζει και μετα σκαλωνει πανω το nozzle και η ξεκολλαει το print η κουνιεται η πλακα.

Σκεφτηκα μηπως θελουν καποια αλλαγη jumpers στη μητρικη η κατι αλλο στο 2209.

δεν είχε οδηγίες με τους drivers????με τι προγραμμα δουλευεις??καποιο setting να σου χαλαει την εκτυπωση.....κοιτα τα default που εχεις.....αφου κανεις step calibration και σου βγαζει το σωστο νημα σημαινει οτι οταν δινεις εντολη εκτυπωσης κατι μπαινει και χαλαει τις ρυθμισεις αν βγαζει πολυ περισσοτερο νημα.....εχχω τους 2209 με μητρικη ΒΤΤ SKR 1.4 αλλα δουλευω με simplify3d και rep rap 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostasbm είπε

δεν είχε οδηγίες με τους drivers????με τι προγραμμα δουλευεις??καποιο setting να σου χαλαει την εκτυπωση.....κοιτα τα default που εχεις.....αφου κανεις step calibration και σου βγαζει το σωστο νημα σημαινει οτι οταν δινεις εντολη εκτυπωσης κατι μπαινει και χαλαει τις ρυθμισεις αν βγαζει πολυ περισσοτερο νημα.....εχχω τους 2209 με μητρικη ΒΤΤ SKR 1.4 αλλα δουλευω με simplify3d και rep rap 

Με Cura εκτυπωνω. Δεν αλλαζω τιποτα ομως εκει μεταξυ πριν και μετα οποτε τον ιδιο gcode θα παιρνει ο εκτυπωτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 2208 είχαν σοβαρό πρόβλημα με linear advance στο Marlin. Υποτίθετε στους 2209 το πρόβλημα διορθώθηκε.

Δοκίμασε νεότερη βέρσιον του Marlin και να απενεργοποιήσεις το stealthChop. Δοκίμασε τους σε spreadcycle. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...