Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Marios1981 είπε

Μιας κ αναφέρετε για αναβαθμίσεις... Άλλαξα τελικά τον E3pro με τον V2. Μετά από ώρες διαβάσματος έχω ανακαλύψει τα εξής. Οι καινούριοι Ender κ pro k v2 έρχονται με μητρική 4.2.2 αλλά με 2 διαφορετικά cpu. 

Ο δικός μου ήρθε με GD32F303 που είναι κλώνος του Stm32f103. Επειδή υπάρχει έλλειψη στα STM τσιπ χρησιμοποιούν τα GD. Το θέμα είναι ότι όλα τα firmware marlin klipper είναι βασισμένα πάνω στα STM τσιπ κ δεν δουλεύουν καλά στα GD. 

Κάποιοι με GD έχουν καταφέρει να αναβαθμίσουν firmware αλλά εδώ έρχεται να βάλει το χεράκι της η οθόνη. Η creallity χρησιμοποιεί 2 οθόνες στον V2 DWIN κ DACAI. 

Όσοι κατάφεραν να ψιλό αναβαθμίσουν με GD τσιπ κ κάποιες πατέντες είχαν οθόνη DWIN.

Οποίος έχει GD τσιπ κ DACAI οθόνη όπως εγώ δυστυχώς θα μείνει με το μαμά firmware της creallity κ πολύ πιθανών να μην δουλεύει ουτε κ το bl touch το οποίο έχω παραγγείλει ήδη από τον αλί 16 ευρώπουλά κ μάλλον το πήρα τσάμπα. 

ΠΡΟΣ το παρών δεν έχω βρει κάτι ώστε να μπορέσω να αναβαθμίσω σε marlin jyres η klipper. 

Είπα να πάω από τον pro στον ν2 λόγο της μητρικής κυρίως με τα αθόρυβα στεπερ μιας κ είχαν 28 ευρώ διαφορά. Αλλά αν είναι να αλλάξω μητρική για μπορέσω να εκμεταλλευτώ στο μέγιστο τις δυνατότητες  του εκτυπωτή δεν έχει νόημα η μετάβαση από προ σε v2. Κ η οθόνη του v2 ειδικά αν είναι DACAI μόνο πρόβλημα δημιουργεί. 

Εν κατακλείδι. Αν κάποιος θέλει να πάρει ένα εκτυπωτή κ να τον δουλεύει μαμά χωρίς να ασχολείται με αναβαθμίσεις κ τα συναφή αγοράζει τον V2. 

Αν θέλεις να πάρεις τα μέγιστα από τον εκτυπωτή σου προτείνω για αγορα τον προ με αλλαγή μητρικής γύρω στο 50αρικο κ μετά προσθέτεις ότι αλλο εσύ θέλεις. 

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά επειδή έχω ξενερώσει λίγο με την Creallity είπα να τα γράψω να υπάρχουν σε περίπτωση που κάποιος άλλος βρεθεί σε αυτό το δίλημμα... 

Toν pro τον ανοιξες και δεν ειχε silent μητρικη;

Σου ειχα γραψει πως απο περσι εβαζαν και σε αυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Nemo1776 είπε

Prusa mini το παίρνεις και δεν θέλει τίποτα να ασχολείσαι απλά πατάς και τυπώνεις και αν θέλεις τίποτα βοήθεια δεν χρειάζεται να ψάχνεις και να ρωτάς από εδώ και από εκεί έχουν 24/7 live chat support,και με το Satin Sheet τυπώνεις τα πάντα pla,petg,abs,asa, pc blend

Το θέμα με τον prusa είναι πως δεν έρχεται σχεδόν συναρμολογημενος όπως οι creality. Όταν έψαχνα και εγώ (από Ελλάδα όμως) μου ζητούσαν +200 € για συναρμολόγηση. Από κάτι βιντεακια που είδα yt μου φάνηκε πολύ δύσκολη και πολύωρη η συναρμολόγηση του prusa. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

Prusa mini το παίρνεις και δεν θέλει τίποτα να ασχολείσαι απλά πατάς και τυπώνεις και αν θέλεις τίποτα βοήθεια δεν χρειάζεται να ψάχνεις και να ρωτάς από εδώ και από εκεί έχουν 24/7 live chat support,και με το Satin Sheet τυπώνεις τα πάντα pla,petg,abs,asa, pc blend

Πολύ περιοριστικο ως προς το μέγεθος εκτύπωσης, επίσης και αυτοί έχουν τα θέματα τους δεν είναι κάτι μαγικό, είμαστε ακόμα πολύ μακρυά από την εποχή που θα περνεις 3d printer σε νορμάλ τιμή και θα είναι trouble free

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o  μίνι δεν είναι τίποτα το τρελό να τον φτιάξεις με το εξαιρετικό manual που έχει και  θετικό είναι ότι αν πάθει κάτι στο μέλλον ξέρεις τι να κάνεις.

Δεν έγραψα ότι είναι μαγικό ακόμα και τα Toyota χαλάνε μηχάνημά είναι απλά  είναι πολύ καλύτερα  από creality κλτ με πολύ καλύτερη official υποστηρίξει και ο official αναβαθμίσεις πχ τώρα βάλανε wifi αλλά όπως το βλέπει κανείς,περί ορέξεως  κολοκυθόπιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dantε είπε

Toν pro τον ανοιξες και δεν ειχε silent μητρικη;

Σου ειχα γραψει πως απο περσι εβαζαν και σε αυτον.

Όχι δεν τον άνοιξα γιατί τον επέστρεψα όπως ήταν για να πάρω το V2.

Από αυτά που έχω διαβάσει ο pro έχει 4.2.2 μητρική αλλά όχι τα αθόρυβα στεπερς ενώ ο V2 έχει την 4.2.2 με τα αθόρυβα. 

Αλλά δεν έχει νόημα αν σου κάτσει GD τσιπ το ποιο πιθανό είναι να αλλάξεις μητρική όπως έγραψα παραπάνω. Οπότε καλύτερα να γλιτώσει κάποιος την διαφορά χρημάτων να πάρει τον προ κ να τα δώσει σε καλύτερη μητρική, αν είναι άτυχος, όπως εγώ εκτός αν θέλει να τζογαρει μπας κ του κάτσει V2 με STM τσιπ... Έτσι κ αλλιώς όλα τα έξτρα μπορείς να τα τυπώσεις ακόμα κ τους τεντωτηρες. Το τζάμι δεν είναι κ κάτι το τρομερο πολύ κόβουν ένα κομμάτι απλο τζάμι κ χρησιμοποιούν λακ για να κολλάει ποιο εύκολα κ αν θες να επενδύσεις υπάρχουν πολύ καλύτερα τραπεζια. Η οθόνη κ αυτή ανάλογα το μοντέλο... 

Επεξ/σία από Marios1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω πως και ο pro silent μητρικη εχει.Δε βγαζουν 4.2.2 με διαφορετικα steppers.Τα ιδια φορανε ολες.

Εκτος και αν αλλαξανε τωρα λογω ελλειψης.

Λαθος κατ εμε που τον εδωσες παντως τον προ,στο ειχα πει κιολας.Ασε που ηταν και πιο πιθανο να ειναι παλιο στοκ και μην επεφτε στις παρτιδες που εχουν πατεντες λογω ελλειψεων.

Οπως και να χει παντως και ο V2 θελει τις αναβαθμισουλες του για να παιξει σωστα.Οχι κατι τρομερο μεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα,

Creality Ender-3 pro με 1.1.5.

Έχω το παρακάτω πρόβλημα σε κάποιες εκτυπώσεις (δεν έχω εντωπίσει το pattern που εμφανίζεται το θέμα).

Φτάνει λοιπόν σε ένα σημείο της εκτύπωσης που σταματάει να βγαίνει filament απο το nozzle. O extruder πρακτικά συνεχίζει να feedarei το filament και αυτο συσσωρεύεται μέσα στο tube λίίίγο πριν το nozzle ώσπου κάποια στιγμή φράζει οριστικά.

Ενδεικτικά σταματώντας την εκτύπωση και γυρνώντας το filament πίσω για να ξεβουλώσει φαίνεται κάπως έτσι:

IMG_20220906_141740.jpg.46ceaa1078f4e2fe4edfeaa4ce184597.jpg

Εδώ το έχω σταματήσει ακριβώς στα πρώτα click-click που άρχισε να κάνει ο extruder επειδή δυσκολευόταν να feedarei γιαυτο και δεν έχει μαζευτεί περισσότερο filament στο άκρο πριν το nozzle.

Τις πρώτες φορές που το έπαθε σε βραδινή εκτύπωση χρειάστηκε αλλαγή του tube και ζέσταμα, λύσιμο και καθάρισμα του nozzle για να ξεμπουκώσει.

Σε κάποιες εκτυπώσεις μπορεί να συμβεί στα 10-15 λεπτά εκτύπωσης και σε κάποιες άλλες αργότερα.

Σκέφτομαι ότι έχει να κάνει με τη θερμοκρασία, ίσως μαλακώνει το filament αρκετά πριν φτάσει στην άκρη. Ίσως το flow δεν είναι αρκετό. Χρησιμοποιώ το PLA+ της eSun που προτείνει 215 βαθμούς, αλλά έχω κάνει δοκιμές από 200-220 ανά 5.

Σαν λύσεις καθάρισα και τελικά αντικατέστησα το nozzle με καινούργιο 0,4mm και τσέκαρα τα esteps ώστε ο extruder να βγάζει ακριβώς όσο filament πρέπει. (για δοκιμή έκανα move 100mm και μου έφερε 99,5, οπότε θεωρώ ότι είναι αρκετά κοντά στο ιδανικό(?))

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jumper_ είπε

Καλησπέρα,

Creality Ender-3 pro με 1.1.5.

Έχω το παρακάτω πρόβλημα σε κάποιες εκτυπώσεις (δεν έχω εντωπίσει το pattern που εμφανίζεται το θέμα).

Φτάνει λοιπόν σε ένα σημείο της εκτύπωσης που σταματάει να βγαίνει filament απο το nozzle. O extruder πρακτικά συνεχίζει να feedarei το filament και αυτο συσσωρεύεται μέσα στο tube λίίίγο πριν το nozzle ώσπου κάποια στιγμή φράζει οριστικά.

Ενδεικτικά σταματώντας την εκτύπωση και γυρνώντας το filament πίσω για να ξεβουλώσει φαίνεται κάπως έτσι:

IMG_20220906_141740.jpg.46ceaa1078f4e2fe4edfeaa4ce184597.jpg

Εδώ το έχω σταματήσει ακριβώς στα πρώτα click-click που άρχισε να κάνει ο extruder επειδή δυσκολευόταν να feedarei γιαυτο και δεν έχει μαζευτεί περισσότερο filament στο άκρο πριν το nozzle.

Τις πρώτες φορές που το έπαθε σε βραδινή εκτύπωση χρειάστηκε αλλαγή του tube και ζέσταμα, λύσιμο και καθάρισμα του nozzle για να ξεμπουκώσει.

Σε κάποιες εκτυπώσεις μπορεί να συμβεί στα 10-15 λεπτά εκτύπωσης και σε κάποιες άλλες αργότερα.

Σκέφτομαι ότι έχει να κάνει με τη θερμοκρασία, ίσως μαλακώνει το filament αρκετά πριν φτάσει στην άκρη. Ίσως το flow δεν είναι αρκετό. Χρησιμοποιώ το PLA+ της eSun που προτείνει 215 βαθμούς, αλλά έχω κάνει δοκιμές από 200-220 ανά 5.

Σαν λύσεις καθάρισα και τελικά αντικατέστησα το nozzle με καινούργιο 0,4mm και τσέκαρα τα esteps ώστε ο extruder να βγάζει ακριβώς όσο filament πρέπει. (για δοκιμή έκανα move 100mm και μου έφερε 99,5, οπότε θεωρώ ότι είναι αρκετά κοντά στο ιδανικό(?))

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Ειχα το ίδιο θέμα και μου φτέγανε ένα από τα 2 ή και τα 2 μαζί:

1) Μπορεί να υπάρχει μικρό κενό καπου μεταξύ tube και nozzle
2) Άλλαξα και μάρκα filament

Πιστευω ότι πιο πολύ η αλλαγή μαρκας ήταν αυτη που μ βοήθησε και όχι κάποια πιο σωστή συναρμολόγηση αλλά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις και τα δύο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, D1mm1s είπε

Ειχα το ίδιο θέμα και μου φτέγανε ένα από τα 2 ή και τα 2 μαζί:

1) Μπορεί να υπάρχει μικρό κενό καπου μεταξύ tube και nozzle
2) Άλλαξα και μάρκα filament

Πιστευω ότι πιο πολύ η αλλαγή μαρκας ήταν αυτη που μ βοήθησε και όχι κάποια πιο σωστή συναρμολόγηση αλλά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις και τα δύο

 

Δηλάδη μετά δεν ξαναντιμετώπισες το πρόβλημα;

Η αλήθεια είναι ότι έχω το θέμα στα δύο τελευταία που ήταν τα παραπάνω που έγραψα. Το πρώτο κιλό πίστευα ότι μπορεί να έφταιγε ότι το είχα καιρό ανοιχτο, η υγρασία κλπ. Το δεύτερο είχε το ίδιο θέμα πολύ σύντομα.

Μπορείς να μου πεις μια εκτυπωτή, filament που είχες το θέμα και σε ποιο κατέληξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jumper_ είπε

Δηλάδη μετά δεν ξαναντιμετώπισες το πρόβλημα;

Η αλήθεια είναι ότι έχω το θέμα στα δύο τελευταία που ήταν τα παραπάνω που έγραψα. Το πρώτο κιλό πίστευα ότι μπορεί να έφταιγε ότι το είχα καιρό ανοιχτο, η υγρασία κλπ. Το δεύτερο είχε το ίδιο θέμα πολύ σύντομα.

Μπορείς να μου πεις μια εκτυπωτή, filament που είχες το θέμα και σε ποιο κατέληξες;

ναι μετα δεν είχα κανένα θέμα.

Έχω έναν ΑΜ8 και είχα το πρόβλημα όταν πήγα από eSun PLA+ σε NEEMA3D Athena.
Αφού λοιπόν είχα κάνει πολλές απόπειρες:
α) με λύσιμο, καθάρισμα και ξανά δέσιμο του nozzle χωρίς κανένα αποτέλεσμα και
β) με δοκιμή διαφόρων ρυθμίσεων μέσα στο slicer
τελικά πήγα και πήρα καινουριο καθαρό tube, 2 μύτες (https://grobotronics.com/nozzle-for-e3d-v6-1.75-0.4mm-stainless-steel.html?skr_prm=WyJmZjAyYjI2YS0zMTM3LTRlYTktYmMzMy03YTc3ZWNlZjk2M2EiLDE2NjI1MjIzNDI5NTcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0) λίγο πιο ακριβές από αυτες που κάνουν 1 ευρω :P
και από filament πήρα τo eSun PLA+ (ακριβώς αυτό που εσένα σου βγάζει πρόβλημα).

Δυστηχώς ή ευτυχώς δεν έκανα δοκιμή ένα - ένα τη φορά αλλά τα έβαλα όλα μαζί και δεν μπορώ να σου πω με ασφάλεια τι ηταν αυτό που μου διόρθωσε το πρόβλημα.
Έλυσα τον εκτυπωτη και τα ξανα έδεσα με τα καινουρια. Έβαλα και το καινουριο filament και όλα δουλεξαν ρολόι (ακόμα δουλευουν δλδ). Εγώ τυπώνω με 110 βαθμούς στο filament.

Κάπου εδώ να σου πω ότι το νήμα που εμένα μου έκανε θέματα το έδωσα σε ένα παλικάρι που το ήθελε και μου είπε ότι εκεινος μόνο αυτό δουλευει και ειναι πολύ ικανοποιημένος.

Δυστιχώς θα πρέπει να κάνεις δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι νήματα έχετε για πέταμα να έρθω να τα μαζέψω.......πέρα από αυτό ομως

 κανε  hottend και bed pid calibration  ο εκτυπωτης για να ειμαστε σιγουροι οτι ειναι σταθερη η θερμοκρασια κατα τη διαρκεια της εκτυπωσης.....και μετα να τσεκαρουμε αν τραβαει το σωστο μηκος νηματος

μετά σωστή ψύξη του   ....κανονικα πρεπει να φυσαει προς τα μεσα το φαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επίσης αν στο κάνει συχνά ενώ πριν δεν στο έκανε μπορεί να είναι ψιλό βουλωμένη, οι μύτες είναι αναλώσιμα, μπορεί ακόμα και με κόκκο σκόνης να σου κάνει προβλήματα

Οπότε έλεγξε αν είναι σωστά στημένο το hotend σου, αν το ptfe tube πάει ως μέσα στο Hot end προσπάθησε να τι κόψεις όσο πιο ίσια μπορείς να σιγουρέψου ότι έχει τερματίσει μέχρι τέλους

Το throat του hotend αν δεν είναι all metal, μπορεί να έχει φθαρεί το εσωτερικό ptfe tube που έχει, οπότε είτε αλλάζεις το εσωτερικό tube, η περνεις ένα νέο throat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Καινούργιος στην συζήτηση, ξέρω θα έχει ειπωθεί ξανά, έχει βρει κάποιος καμία καλή προσφορά σε πακέτα με νήμα,

κατά προτίμηση από Ελλάδα, με ελάχιστο ψάξιμο που έκανα βρήκα την εξής προσφορά:  https://www.3dexpert.gr/eshop/el/neema3d-pla-athena-surprise-pack---white

Καλή προσφορά πιστεύω για 3 κιλά, αλλά λόγω νησιωτικής Ελλάδας που μένω με έχει πεθάνει στα μεταφορικά.

Έχει βρει κάποιος κάτι αντίστοιχο για πακέτα ή μαζική παραγγελία με λογικές τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,
υπάρχει κάποιος φίλος από εδω μέσα που να μένει Νότια (Ν. Σμυρνη - Καλλιθέα - Μοσχατο) και μπορεί να με εξυπηρετήσει?

Έχω έναν ΑΜ8 και μου χάλασε το κομμάτι με το οποίοι τέντωνα τον ιμάντα (https://www.thingiverse.com/thing:2669134/files).

Αν υπάρχει κάποιος που να είναι κοντά μου και να μπορεί να μου τυπώσει το εξάρτημα (θέλω PETG για να αντέχει καπως) ας μου στείλει PM, να μου πει και τι λεφτά θέλει, μήπως μου το κάνει.

Δεν χρειάζομαι την βίδα παρα μόνο το σώμα.

Ευχαριστώ

P.S. αν παραβιάζω τους όρους του νήματος ας μου διαγραφεί το post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...