Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, greekfragma είπε

 

σου δίνω δίκιο σε όσα γράφεις. όταν γράφεις οτι το abs+ της prima δεν έχει αναθυμιάσεις; Με filament prima δουλεύω κατά 90% και τα θεωρώ πολύ καλά.

Με το ASA+ όμως (επίσης prima) υπάρχει έντονη μυρωδιά στο χώρο ακόμα και μετά από πολλές ώρες με ανοιχτή μπαλκονόπορτα. Και δε μ αρέσει και η ιδέα να κάθομαι στο χώρο που τυπώνει ακόμα και safe να λένε οτι είναι.

οκ τοτε, δεν το εχω δοκιμασει το asa+ τους. αλλα γτ asa και οχι abs

χρειαζεσαι τοσο πολυ την αντοχη στον ηλιο ή τα χημικα αν θυμαμαι καλα?

πχ εκτυπωσα μαυρα καπακια για κεντρο της ζαντας σε yaris, με abs+ πανε 2ο χρονο πλεον και δν εχουν παθει τπτ. δεν εχει μπει γκαραζ το αμαξι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, nikniknikniknik said:

οκ τοτε, δεν το εχω δοκιμασει το asa+ τους. αλλα γτ asa και οχι abs

χρειαζεσαι τοσο πολυ την αντοχη στον ηλιο ή τα χημικα αν θυμαμαι καλα?

πχ εκτυπωσα μαυρα καπακια για κεντρο της ζαντας σε yaris, με abs+ πανε 2ο χρονο πλεον και δν εχουν παθει τπτ. δεν εχει μπει γκαραζ το αμαξι

 

κάνω δοκιμές με εισαγωγές χωνιά σε μηχανές όπου παίζουν και θερμοκρασίες αλλά και μείγμα αναθυμιάσεων λαδιού βενζίνης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, greekfragma είπε

κάνω δοκιμές με εισαγωγές χωνιά σε μηχανές όπου παίζουν και θερμοκρασίες αλλά και μείγμα αναθυμιάσεων λαδιού βενζίνης.

ενδιαφερον. ειναι στα σκαρια να κανω κατι τετοιο για ενα rx7. θα παω να βαλω ενα κομματι abs σε βενζινη να δω αν το λιωνει.

παντως δοκιμασε το αν δεν το εχεις, το abs, θα σε εκπληξει ευχαριστα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, nikniknikniknik said:

ενδιαφερον. ειναι στα σκαρια να κανω κατι τετοιο για ενα rx7. θα παω να βαλω ενα κομματι abs σε βενζινη να δω αν το λιωνει.

παντως δοκιμασε το αν δεν το εχεις, το abs, θα σε εκπληξει ευχαριστα

το λιώσιμο είναι κάτι που φαίνεται και εύκολα το διαπιστώνεις. την μηχανική αντοχή είναι που δε βλέπεις (ελαστικότητα/σκληρότητα) και είναι πιο δύσκολα μετρήσιμη.

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2022 στις 10:05 ΜΜ, nikniknikniknik είπε

πιο πανω με μια προχειρη αναζητηση Creality CR-10 V3 και ακομα πιο πανω Prusa I3 MK3S+. Δεν ξερω κατι προσωπικα, στα χαρτια ειναι κατι που θα αγοραζα

 

Να ρωτήσω ξανά κάτι, ποια η διαφορα του Creality CR-10 V3 και του CR-10Smart Pro V2 μιας και απ'  ότι βλέπω έχουν την ίδια διάσταση εκτύπωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρουμε στην εταιρεία ένα 3d printer. Δεν έχω επαφή καθόλου με printers αλλά μόνο με 3d cad.

Θέλω να είναι όσο γίνεται πιο plug and play αν και ξέρω ότι αυτό δεν είναι απόλυτα εφικτό.

Τα χρήματα δεν είναι ζήτημα. Καλοβλεπω τον prusa i3 MK3S. Υπάρχει κάτι καλύτερο αν ανέβουμε σε τιμή?

Από μια αναζήτηση που έκανα είδα zortax m200plus , ultimaker 3 και κάτι άλλους...

Έχω μπερδευτεί για πείτε γνώμες και προτάσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ford22 είπε

Σκέφτομαι να πάρουμε στην εταιρεία ένα 3d printer. Δεν έχω επαφή καθόλου με printers αλλά μόνο με 3d cad.

Θέλω να είναι όσο γίνεται πιο plug and play αν και ξέρω ότι αυτό δεν είναι απόλυτα εφικτό.

Τα χρήματα δεν είναι ζήτημα. Καλοβλεπω τον prusa i3 MK3S. Υπάρχει κάτι καλύτερο αν ανέβουμε σε τιμή?

Από μια αναζήτηση που έκανα είδα zortax m200plus , ultimaker 3 και κάτι άλλους...

Έχω μπερδευτεί για πείτε γνώμες και προτάσεις 

ψηφιζω ultimaker 3/s5 ή οτι πιο καινουριο, για τη "διπλη εκτυπωση" - dual extrusion, ωστε να εκτυπωνεις υδατοδιαλυτα supports συν τεραστιο extra, σε σχεση με prusa, οτι ειναι κλειστος.

νομιζω ειναι οτι πιο τοπ για τις αναγκες του οποιουδηποτε.

μετα υπαρχει και κατι τετοιο https://visionminer.com/products/funmat-ht-enhanced, Intamsys Funmat, που νομιζω ειναι overkill αλλα υπαρχει. εκτυπωνει υλικα αεροναυπηγικής κλπ. 500 βαθμους+ εκτυπωση, θερμαινομενος θαλαμος κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ford22 είπε

Σκέφτομαι να πάρουμε στην εταιρεία ένα 3d printer. Δεν έχω επαφή καθόλου με printers αλλά μόνο με 3d cad.

Θέλω να είναι όσο γίνεται πιο plug and play αν και ξέρω ότι αυτό δεν είναι απόλυτα εφικτό.

Τα χρήματα δεν είναι ζήτημα. Καλοβλεπω τον prusa i3 MK3S. Υπάρχει κάτι καλύτερο αν ανέβουμε σε τιμή?

Από μια αναζήτηση που έκανα είδα zortax m200plus , ultimaker 3 και κάτι άλλους...

Έχω μπερδευτεί για πείτε γνώμες και προτάσεις 

αν μπορείς να περιμένεις προτείνω prusa XL ότι καλύτερο έχει βγει ως τώρα με διαφορά κατά την γνώμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, ford22 είπε

Σκέφτομαι να πάρουμε στην εταιρεία ένα 3d printer. Δεν έχω επαφή καθόλου με printers αλλά μόνο με 3d cad.

Θέλω να είναι όσο γίνεται πιο plug and play αν και ξέρω ότι αυτό δεν είναι απόλυτα εφικτό.

Τα χρήματα δεν είναι ζήτημα. Καλοβλεπω τον prusa i3 MK3S. Υπάρχει κάτι καλύτερο αν ανέβουμε σε τιμή?

Από μια αναζήτηση που έκανα είδα zortax m200plus , ultimaker 3 και κάτι άλλους...

Έχω μπερδευτεί για πείτε γνώμες και προτάσεις 

Αρχίσαμε πάλι τις προτάσεις, χωρίς να ρωτήσουμε το βασικότερο :) Τι θα τυπώνεις... τι διαστάσεις...

Φυσικά αν τα χρήματα δεν είναι θέμα, πας σε λύσεις σαν την Ultimaker και άλλες τέτοιες εταιρείες... Η 3d εκτύπωση είναι ακόμα στα σπάργανα και θέλει πολύ πειραματισμό. Αν δεν μπορεί η εταιρεία σου να υποστηρίξει αυτό το κόστος, καλύτερα να απευθυνθείς σε επαγγελματιες του είδους που μπορούν αφενός να σε καθοδηγήσουν, εφετέρου να σε υποστηρίξουν.

Αλλά πάντα εξαρτάται απο το τι θες να τυπώνεις... 

 

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

οσοι εχετε εμπειρια απο abrasive filaments, carbon pla κλπ, τι nozzle κατα τη γνωμη σας παιζει καλυτερα κ δε χρειαζεται αντικατασταση συχνα? hardened/stainless steel η nickel coated?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, duende είπε

οσοι εχετε εμπειρια απο abrasive filaments, carbon pla κλπ, τι nozzle κατα τη γνωμη σας παιζει καλυτερα κ δε χρειαζεται αντικατασταση συχνα? hardened/stainless steel η nickel coated?

hardened steel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jason0 είπε

Καλησπέρα, γνωρίζετε κάποιον καλό αφυγραντήρα σε καλή τιμή; Ενδιαφέρομαι για petg 

Ευχαριστώ 

 

 

 

https://shop.eibos3d.com/collections/eibos-prodect/products/eibos-series-x-easdry?variant=40881677107379

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2022 στις 9:39 ΜΜ, Nemo1776 είπε

γνωριζεις εαν μπορει και να αφυγρανει nylon αν το χρησιμοποιήσω μελλοντικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...