Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το εκτυπωσες??

Ναι αμέ, χρησιμοποιείται ήδη!

 

Αν θες το σχέδιο μπορώ να στο στείλω. Υπόψην είναι για αυτά τα mosfets.

 

https://www.amazon.de/dp/B071FB7X7T/ref=pe_3044161_189395811_TE_3p_dp_1

Επεξ/σία από trickius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η διασταση νομιζω οτι ειναι ιδια σε ολα απλα η ψυκτρα ειναι λιγο διαφορετικη

 

για στειλε να του ριξω μια εκτυπωση

 

 

και μαλλον πρεπει να ανοιξουμε και ενα θεμα μονο με αυτα που σχεδιαζουμε για να μη ξεχειλωσει εδω η να τα ανεβαζουμε thingiverse

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διασταση νομιζω οτι ειναι ιδια σε ολα απλα η ψυκτρα ειναι λιγο διαφορετικη

 

για στειλε να του ριξω μια εκτυπωση

 

 

και μαλλον πρεπει να ανοιξουμε και ενα θεμα μονο με αυτα που σχεδιαζουμε για να μη ξεχειλωσει εδω η να τα ανεβαζουμε thingiverse

 

Δεν είναι ίδια η διάσταση με τα κλασσικά που έχουν είσοδο έξοδο από την μια πλευρά. Τζάμπα θα το τυπώσεις αν δεν είναι ίδια.

 

https://www.tinkercad.com/things/aGOlREZ31PZ-anet-mainboard-and-mosfet-v3/editv2?sharecode=7Mt5M9adR7dao-bghb1SET0VoCdIxH9TayKCwK1eIQ0=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ποναει η ψυχη μου που σας βλεπω να παλευετε με λειψα προγραμματα....

 

Οποιος θελει να σχεδιασει κατι ... 3ds max , 3d coat (για sculpting) , αντε κανα maya , zbrush...

 

ολα τα αλλα υπολειπονται...

 

Βεβαια αν μιλαμε για απλα γεωμετρικα σχηματα ακομα και ο builder των windows κανει :)

 

Παντως βλεπω οτι εχετε πεσει με τα μουτρα να κανετε το φιατακι λαμποργκινι ....με χιλια δυο upgrades που απο ενα σημειο και περα δεν βελτιωνουν τον εκτυπωτη..απλα ειναι ψυχολογικο καθαρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ποναει η ψυχη μου που σας βλεπω να παλευετε με λειψα προγραμματα....

 

Οποιος θελει να σχεδιασει κατι ... 3ds max , 3d coat (για sculpting) , αντε κανα maya , zbrush...

 

ολα τα αλλα υπολειπονται...

 

Βεβαια αν μιλαμε για απλα γεωμετρικα σχηματα ακομα και ο builder των windows κανει :)

Διαφωνώ  αναφορικά με τα 3d programs. 

Χωρίς να το έχω σπουδάσει το αντικείμενο, αυτό που κατάλαβα είναι πως στο Fusion 360 η Autodesk έχει βάλει τρελή σκέψη και χρόνο στο user-interface της ώστε και να είναι user friendly, κάθε εργαλείο να έχει μια επεξήγηση για το πως δουλεύει και να δώσει και στον επαγγελματία τα εργαλεία που χρειάζεται.

Εξού και η τιμή του καθώς και ότι χρησιμοποιείτε από αρκετούς επαγγελματίες του 3d design.

Και αυτή είναι η διαφορά από τα υπόλοιπα specialty 3d design programs .

 

Τα υπόλοιπα που δοκίμασα, μου φάνηκε σαν να μαζεύτηκαν 10 uber-experts προγραμματιστές χωρίς budget και να έφτιαξαν ένα specialty εργαλείο μόνο για τους γνώστες. Ειδικά με Blender και Rhino έβγαλα σπυριά με την δυσκολία του να σχεδιάσεις ακόμα και basic σχήματα.

Πάντως για εμάς του ταπεινούς μη γνώστες, που δεν έχουμε απαιτήσεις για περίπλοκα designs, το Fusion είναι ευλογία.

 

Τώρα το να πάρω την lambo των 3d design programs για να φτιάξω μια βάση για κινητό, και να χρειαστεί να αφιερώσω 50 ώρες διαβάζοντας κ' χαζεύοντας tutorials, εμένα με τον χρόνο που μπορώ να διαθέσω με αποθάρρυνε. 

Μπορεί να έχω και άδικο, αλλά αυτό αποκόμισα δοκιμάζοντας να δουλέψω ότι υπάρχει available εκεί έξω.

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ  αναφορικά με τα 3d programs. 

Χωρίς να το έχω σπουδάσει το αντικείμενο, αυτό που κατάλαβα είναι πως στο Fusion 360 η Autodesk έχει βάλει τρελή σκέψη και χρόνο στο user-interface της ώστε και να είναι user friendly, κάθε εργαλείο να έχει μια επεξήγηση για το πως δουλεύει και να δώσει και στον επαγγελματία τα εργαλεία που χρειάζεται.

Εξού και η τιμή του καθώς και ότι χρησιμοποιείτε από αρκετούς επαγγελματίες του 3d design.

Και αυτή είναι η διαφορά από τα υπόλοιπα specialty 3d design programs .

 

Τα υπόλοιπα που δοκίμασα, μου φάνηκε σαν να μαζεύτηκαν 10 uber-experts προγραμματιστές χωρίς budget και να έφτιαξαν ένα specialty εργαλείο μόνο για τους γνώστες. Ειδικά με Blender και Rhino έβγαλα σπυριά με την δυσκολία του να σχεδιάσεις ακόμα και basic σχήματα.

Πάντως για εμάς του ταπεινούς μη γνώστες, που δεν έχουμε απαιτήσεις για περίπλοκα designs, το Fusion είναι ευλογία.

 

Τώρα το να πάρω την lambo των 3d design programs για να φτιάξω μια βάση για κινητό, και να χρειαστεί να αφιερώσω 50 ώρες διαβάζοντας κ' χαζεύοντας tutorials, εμένα με τον χρόνο που μπορώ να διαθέσω με αποθάρρυνε. 

Μπορεί να έχω και άδικο, αλλά αυτό αποκόμισα δοκιμάζοντας να δουλέψω ότι υπάρχει available εκεί έξω.

 

Συμφωνώ, βασικά φαντασία και μεράκι να υπάρχει και τα υπόλοιπα είναι "θεωρία" (που ενδέχεται κάποια στιγμή να πρέπει να την αποκτήσεις, δεν λέω..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tsakfot

 

To 3ds max και το maya ειναι της Autodesk .Η εταιρια αυτη ειναι κορυφη σε αυτον τον τομεα και εχει βγαλει διαφορα προγραμματα για καθε βαλαντιο και αναγκη.

 

Το fusion 360 ειναι cloud-based , δεν αφορα ιδιωτη/επαγγελματια single-user και παρολα αυτα θεωρω οτι ειναι κατωτερο του 3ds max.

To rhino εχει ειδικο σκοπο υπαρξης και αυτος ακουει στο ονομα NURBS .Για τους μη γνωστες..το nurbs ειναι για τα απλα 3d models ο,τι ειναι το διανυσματικο γραφικο (illustrator , .ia αρχεια) για τα απλα 2d γραφικα.Αναλογικα σκεφτειτε το.

Αρα γιατι να ασχοληθεις με ενα προγραμμα που εχει ριξει βαρυτητα σε κατι συγκεκριμενο και σιγουρα θα υστερει στα υπολοιπα και οχι σε καποιο πιο γενικο προγραμμα ?

Το blender για free προγραμμα ειναι πολυ καλο αλλα και πολυ δυσνοητο σαν φιλοσοφια λειτουργιας...

 

Τελος οπως ειπα το να φτιαξει καποιος κατι απλο βασισμενο σε απλα γεωμετρικα σχηματα με ελαχιστη επεξεργασια το κανει και με τον 3d builder των windows...αλλα μην νομιζετε οτι επειδη τραβατε 2 αντικειμενα και τα επεξεργαζεστε ειναι ετσι απλο και ευκολο.

Υπαρχουν πολλα μοντελα που πετυχα στο thingverse που επειδη ο τυπος που τα εφτιαξε δεν υπολογισε πολλες παραμετρους το αντικειμενο ηταν μη εκτυπωσιμο.

Για παραδειγμα δεν υπολογισε λεπτα σημεια που τα εκτυπωνες και εσπαγαν ή υπηρχαν "τρυπες" στην επιφανεια του μοντελου (εκ κατασκευης εννοω γιατι δεν τσεκαρε πολυγωνα αν οπως επεξεργαστηκε το μοντελο χαλασαν ή οτιδηποτε) ή αν υπαρχουν αποτομες κλισεις ετσι ωστε οταν το εκτυπωσεις να μην κανει η εκτυπωση εντονους ομοκεντρους κυκλους/γραμμες και αλλα πολλα....

 

Δεν εχω ιδεα απο 3d modelling/designing κλπ , εχω εγκατεστημενα αρκετα 3d προγραμματα επειδη βοηθαω εναν φιλο (επαγγελματια 3d modeller/designer) με κατι renders σχεδον καθημερινα και οποτε ειπα ωωωω κατσε να φτιαξω μια μαλακια...καταλαβα οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο νομιζω :)

 

YΓ : το θεμα ειναι οτι ολοι ασχολειστε με αναβαθμισεις του εκτυπωτη..εναν ρε να δω να πει , να τι μαλακια εκτυπωσα σημερα... :)

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα το πηρα και θα φτιαξω και αλλο με 300χ300 για τα μοντελλα που πεταω

 

καποια στιγμη θα φτιαξω και μια σκακιερα

 

ουτε γλυπτης ουτε ζωγραφος θα γινω στα 60 μου

 

ομως τα προγραμματα μην τα κρινετε απο το ποσο καλο ειναι αλλα το που απευθυνεται

 

και αν μπορει ο απλος χρηστης να ξεκινησει απο καπου να δοκιμασει πραγματα

 

ο πριντερ με 2-3 πραγματα γινεται πολυ ζωηρος οποτε γιατι να μη κανει καποιος και μερικες αναβαθμισεις

 

αλλωστε μπροστα του θα τον εχει να μην το εχει χτενισμενο περιποιημενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο πριντερ με 2-3 πραγματα γινεται πολυ ζωηρος οποτε γιατι να μη κανει καποιος και μερικες αναβαθμισεις

 

αλλο 2-3 πραγματα και αλλο να χτισεις νεο εκτυπωτη πανω σε αυτον που πηρες :)

Νταξει δικαιωμα του καθενος..εμας δεν μας πεφτει λογος :)

 

Εκτυπωστε κατι στα 0.1mm. Δειτε το αποτελεσμα....καλυτερο δεν θα δειτε..μετα πατε σε υγρη ρυτινη που ο σκοπος της ειναι αλλου ειδους εκτυπωσεις.

 

ΥΓ : εβαλα ενα rubber gun να εκτυπωσω...να κανω κανα ριφιφι γιατι δυσκολα τα πραγματα :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αντοχή πώς πάνε οι εκτυπώσεις; Θέλω να φτιάξω δυο γρανάζια, μεγαλούτσικα 4-5εκ διαμετρο για ενα χειροκινητο παιχνιδι, θα γίνει δουλειά, ή στην πρώτη χρήση θα φαγωθούν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από αντοχή πώς πάνε οι εκτυπώσεις; Θέλω να φτιάξω δυο γρανάζια, μεγαλούτσικα 4-5εκ διαμετρο για ενα χειροκινητο παιχνιδι, θα γίνει δουλειά, ή στην πρώτη χρήση θα φαγωθούν; 

 

Ε ενταξει πλαστικο ειναι , μην περιμενεις πολλα αν ειναι υπο συνεχη τριβη...

Αν θες κατι αρκετα σκληρο πας σε ABS αντι PLA...

 

Απο την αλλη γραναζακια των 4-5εκ , διαμετρο μιλαμε στην χειροτερη κανα μισαωρο εκτυπωση και ελαχιστα μετρα/γραμμαρια καλουμπας..

Δοκιμαζεις και βλεπεις αντοχες..σιγα την απωλεια υλικου :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από αντοχή πώς πάνε οι εκτυπώσεις; Θέλω να φτιάξω δυο γρανάζια, μεγαλούτσικα 4-5εκ διαμετρο για ενα χειροκινητο παιχνιδι, θα γίνει δουλειά, ή στην πρώτη χρήση θα φαγωθούν; 

Εξαρτατε για τι χρηση ειναι τα γραναζακια ,

 

γενικοτερα για τετοιες δουλειες κοιτας σε petg/abs/nylon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδίασα και τύπωσα μια βάση για fan 80x80 για το τροφοδοτικό του Α8. Κάποιες μικροβελτιώσεις θα του κάνω και θα το ανεβάσω στο thingiverse.

Αλήθεια έχει κάνεις άλλος σχεδιάσει αντικείμενα? Βάλτε κανένα λινκ να δούμε :)

 

το ανεβασα :)

https://www.thingiverse.com/thing:2446381

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλη ιδεα ...λες να μπορει να συνδυαστει με κατι τετοιο

https://www.thingiverse.com/thing:2371079  για να ειναι πληρες με διακοπτη και καλωδιο σωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, κοιτάω να βρω ένα metal frame έτοιμο.  Βρίσκω αυτό: https://orballoprinting.com/en/frame/8-prusa-i3-steel-frame-p3steel.html

αλλά δεν έχω καταλάβει αν θα μεταφέρω τα rod από τον πλαστικό σε αυτόν ή αν θα πρέπει να πάρω άλλα rod.

 

Ειδικά για το έδρανο εκτύπωσης βλέπω κάτι U εκεί που θα έπρεπε να έχει τρύπες για τα rod.  Τι στο καλό βάζεις εκεί;

Δεν βρίσκω και κάποια καλή φωτογραφία με αυτόν τον σκελετό για να καταλάβω αν κάνει ή όχι.

 

Κάποια άλλη ιδέα για σκελετό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...