Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Το γυαλι για το hotbed πρεπει να ειναι πυριμαχο ή αντεχει και το απλο π.χ. αυτο που βαζουμε στα τραπεζια?

εγω πηρα απλο τζαμι 22χ22 απο το τζαμα στη γειτονια 3 κομματια 2 ευρω μου τα εκοψε

 

μου ειπε οτι αν δεν ζεσταινεται και κρυωνει πολυ αποτομα δεν θα εχει θεμα 4μμ ειναι αυτο που πηρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μικρά προϊόντα μόνο με απλή αποστολή όχι registered, για μεγαλύτερες πιθανότητες να μην έχετε 3 ευρώ στα ταχυδρομείο, ο ταχυδρόμος μας χθες που τον πέτυχα λέει βγήκε εσωτερική οδηγία μόνο στα registered να χρεώνονται το τέλος παρουσίας τον 3ων ευρώ

 

Σε καλο δρομο ειμαι απο οτι βλεπω ειμια στο 65% το fillament θα φτασει οριακα αλλα δυστηχως δεν το βλεπω να φτανει και για καπακι

 

Απο το διαβασμα που εκανα το επομενο (και γενικα επομενα) ρολα για ειναι κυριως petgποιο

ποιο συγκεκριμενα τυπωνεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ποιο συγκεκριμενα τυπωνεις??

https://www.thingiverse.com/thing:2330654

 

παρολο που δεν πηρα ακομα αλουμινιο για το am8 απο οσα case ειδα αυτο μου αρεσε παραπανω απο ολα , κυριως επειδη εινια ορθογωνιο και επειδη σκεφτομαι να παρω 2ο τραπεζακι απο ικεα για να κανω enclosure , αυτο εδω πιστευω θα διχνει πιο ωραια εξωτερικα σε σχεση με τα αλλα που ειναι σχεδιασμενα για το ακρυλικο πλαισιο του α8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@inuyasha

 

Ποιο ειναι το y-belt tensioner που εχεις χρησιμοποιησει ?

Αρκετα ασχοληθηκα με το starwars...ωρα και για κανα upgrade :)

Χτες τεντωσα y-belt και δεν μπορω να πω οτι το διασκεδασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@inuyasha

 

Ποιο ειναι το y-belt tensioner που εχεις χρησιμοποιησει ?

Αρκετα ασχοληθηκα με το starwars...ωρα και για κανα upgrade :)

Χτες τεντωσα y-belt και δεν μπορω να πω οτι το διασκεδασα...

Για κάτω από τι κρεβάτι λες? Είναι πακέτο με τα frame brace

 

 

Anet A8 Frame Braces w/Y-Axis Belt Tension Rods found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:2118713

 

 

 

Υπάρχει και σε πιο απλή έκδοση

 

Y-axis rework for Anet A8 found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:2045010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες,

Κανα δυο μήνες έχω τον geeetech i3 pro b και σήμερα τελείωσα το enclosure! μένει να φτιάξω μια θηκούλα με ανεμιστήρα για την πλακέτα και λίγο να μαζέψω τα καλώδια.

Κύριο μέλημα ήταν ο περιορισμός του θορύβου αλλα και να μπορώ να εκτυπώσω καποια στιγμή abs που θέλει πιο σταθερή θερμοκρασία. περιμένω bowden type edtruder και κεφαλή e3d clone.

 

 

 

 

post-79488-0-86171500-1500152004_thumb.jpg

post-79488-0-62126000-1500152127_thumb.jpg

post-79488-0-15240400-1500152156_thumb.jpg

post-79488-0-89484500-1500152177_thumb.jpg

post-79488-0-98388700-1500152203_thumb.jpg

post-79488-0-25992200-1500152223_thumb.jpg

Επεξ/σία από Poison6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα παίδες,

Κανα δυο μήνες έχω τον geeetech i3 pro b και σήμερα τελείωσα το enclosure! μένει να φτιάξω μια θηκούλα με ανεμιστήρα για την πλακέτα και λίγο να μαζέψω τα καλώδια.

Κύριο μέλημα ήταν ο περιορισμός του θορύβου αλλα και να μπορώ να εκτυπώσω καποια στιγμή abs που θέλει πιο σταθερή θερμοκρασία. περιμένω bowden type edtruder και κεφαλή e3d clone.

Από που πήρες clone? Πόσο σου βγήκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλειστη καμπινα ναι αλλα σωστο εξαερισμο με 2 ανεμιστηρες για να υπαρχει καποια ροη και αν ειναι δυνατον με ρυθμιστη στροφων

 

 

 

εγω απο χτες τρεχω skynet3d μπορω να πω οτι φαινεται σαν διαφορετικο μηχανημα... απομενουν καποιες μικρορυθμισεις για να

 

κεντραρω τη μυτη ακριβως κεντρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ εκτύπωσα τη θήκη για τα ηλεκτρονικά και το fillament εφτασες μέχρι το 90%ατι καπάκι παρόλα αυτά δεν πάει για πέταμα τυχερός είμαι

Πρέπει να πάρω fillament, και μάλλον κάποιος ρουλεμάν στο heat bed τα έφτυσε οπότε μάλλον θα δω για Filament από grobotronic γιατί βλέπω έχει διαθέσιμα ρουλεμάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήρα απο banggood βγήκε ~8,2 ευρώ 

πηρα και εγω το ιδιο :P ακομα το περιμενω, ετσι και αλλιως ολοι λενε οτι δεν εχει νοημα να παρεις το γνησιο για οικιακη χρηση

επισης για οποιον ενδιαφερεται βρηκα αυτα τα mods (mod 1, mod 2) για συνχρονισμο του z1 z2 σε anet a8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι διαφέρει η κεφαλή του banggood από την stock;  Βλέπω θέλει μεγάλη μετατροπή για να μπει.

Αξίζει η αλλαγή;

 

https://www.banggood.com/0_3mm-All-metal-3D-Printer-Extrusion-Head-Nozzle-With-Fan-p-1036419.html

 

ή

 

https://www.banggood.com/1_750_4mm-All-Metal-Extruder-Head-For-3D-Printer-With-PTFE-Tube-p-1158029.html

 

Το νήμα πως προχωράει σε αυτές τις κεφαλές;

 

Έχει κάποιος πρόχειρα τις διαστάσεις (ή λινκ) για τα idler pulley με δόντια;  για να μην ξηλώνω τον εκτυπωτή να τα μετρήσω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...