Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά νέα: βρήκα χρόνο χθες και έφτιαξα την καλωδίωση για να συνδέσω τον αισθητήρα 3D-Touch που παρέλαβα πριν από μια εβδομάδα. Οι πρώτες δοκιμές ήταν καλές. Θελει μόνο μερικές ρυθμίσεις το Marlin...

 

Κακά νέα: όταν φλασάρεις firmware στις 1:30 το πρωί, γίνονται λάθη. Κάτι πήγε στραβά και το upload κόλλησε. Τώρα δεν ανταποκρίνεται με τίποτα. Παρήγγειλα ένα USBASP bootloader programmer από EBay για να το επαναφέρω. Άλλη μια εβδομάδα off μέχρι να έρθει από Αγγλία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Καλησπέρα έχω παραγγείλει και εγώ έναν ανετ α8 θα μπορούσε κάποιος να μου πει από που να αγοράσω ένα τροφοδοτικό της προκοπής? 

http://www.skroutz.gr/c/1619/led-powersupply.html?keyphrase=%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF+12v&page=16&price_max=35.0&price_min=15.001

 

Βρες ποιο καταστημα δε βολευει (πηγαινε και ρωτα και σε τοπικα καταστηματα) θελεις 12VDC , 29-30 amp προτημησε καποιο με ενσωματωμενο ανεμηστηρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει και γωνιες μαζι με τα αλουμινια ενδιαφερομαι και εγω, θελω σιγουρα 3 μετρα 20*40 και ισως καποια μετρα 20*20. 

 

kakofonix σε ποια ευρωπαικη αποθηκη βρηκες τον τεβο?. Στα 171 ευρω που εχει σημερα ποσο να εχει το τελωνειο? Εχει κανεις εμπειρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο τελειώνω την μεγαλύτερη εκτύπωσή μου μεχρι τώρα, αυτό https://www.thingiverse.com/thing:1773747

 

Επειδή το τελειώνω σε άσπρο χρώμα και θα ήθελα να το βάψω (είναι για τον γιο μου) σκέφτηκα να δοκιμάσω μπογιά σε σπρέυ. Χρειάζεται κάποιο primer πριν; Και μετά τι σπρέυ; Έχει διάφορα; Ζητάω ακρυλικό πχ; Χρειάζεται και κάτι μετά για να σφραγίσει την μπογιά και να μην ξεβάφει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kakofonix σε ποια ευρωπαικη αποθηκη βρηκες τον τεβο?. Στα 171 ευρω που εχει σημερα ποσο να εχει το τελωνειο? Εχει κανεις εμπειρια?

Ψάξε για τον πωλητή TEVO 3D Electronic Technology Co., Ltd στο aliexpress.

Από κει δες διαθεσιμότητα από Germany.

Δεν μπορώ να κάνω copy paste το λινκ γιατί το βλέπω από την εφαρμογή του ali.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει και γωνιες μαζι με τα αλουμινια ενδιαφερομαι και εγω, θελω σιγουρα 3 μετρα 20*40 και ισως καποια μετρα 20*20. 

 

kakofonix σε ποια ευρωπαικη αποθηκη βρηκες τον τεβο?. Στα 171 ευρω που εχει σημερα ποσο να εχει το τελωνειο? Εχει κανεις εμπειρια?

απο ευρωπαικη αποθηκη δεν εχει τελωνειο....αλλα σιγουρεψου οταν παραγγελνεις οτι εισαι στην ευρωπαικη αποθηκη....αυτη τη 

 

στιγμη κανεις δε τολμα απο τριτη χωρα γιατι εχουν αγριεψει λιγο τα πραγματα..και μπορει το 150 να γινει 250 με συνοπτικες διαδικασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι οτι εχεις πληρωσει για ολο το λογισμικο που εχεις αυτην την στιγμη εγκατεστημενο στο πισι σου.

Σοβαρα τωρα?το παιζεις νομοταγης?Kαι την λες στους αλλους?

Εγω δηλωσα ποια προγραμματα θεωρω σωστα και πληρη..αν ο αλλος αποφασισει να τα κατεβασει απο τον θειο ή αν τα πληρωσει δεν εγκειται σε μενα.Ουτε ειπα ΠΗΓΑΙΝΤΕ ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΑ ΑΠΟ ΤΟΡΡΕΝΤ.

Ειμαστε ενηλικοι και ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του.

 

Γιατι το fusion 360 οσο και αν ακουγεται περιεργο , εγω βλεπω να μιλαει για trial.

 

https://www.autodesk.com/products/fusion-360/overview .

 

Παντως προσωπικα , μερικα προγραμματα της Autodesk τα εχω πληρως νομιμα μεσω "εκπαιδευτικης αδειας" και ο νοω νοητω (maya , mudbox , stingray κλπ).

 

Και ναι με το 3ds max αν θελεις να σχεδιασεις απλα μοντελακια βασει γεωμετρικων σχηματων ειναι πανευκολο...δεν ειναι πυρηνικη φυσικη...προφανως ειναι υπερπληρες προγραμμα και αν θες να κανεις κατι πιο συνθετο θα πρεπει να δεις κανα manual ή video αλλα για απλα πραγματακια ειναι ευκολο.

 

 

Προφανώς δεν αντιλήφθηκες την πλάκα, αλλά δεν πειράζει.

Και η απάντησή σου στην ερώτηση, είναι Ναι, όλα τα προγράμματα που έχω στο PC μου είναι νόμιμα. Είτε αγοραστά, είτε ελεύθερα. Εχω μεγαλώσει αρκετά και ο χρόνος μου έχει λιγοστέψει πολύ, δεν μπορώ να τον σπαταλάω στο να ψάχνω κάθε τρεις και λίγο cracks, macs, bax, να κολάω ιούς και ξέρω γω τι άλλο...

 

To Fusion360 έχει enthousiast license η οποία σου παρέχει το λογισμικό δωρεάν για ένα χρόνο με ανανέωση κάθε χρόνο. Μπορείς δηλαδή να το ανανεώνεις μέχρι τον αιώνα τον άπαντα, αρκεί να συντρέχουν οι προυποθέσεις (να είσαι ιδιώτης, ή εταιρεία με λιγότερα απο 100Κ τζίρος ετησίως). 

Επίσης έχει academic license που σου παρέχει το λογισμικό για 3 χρόνια δωρεάν και την ανανεώνεις επίσης για όσο ισχύουν οι προϋποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα για απεξω... και εγω σημερα εβαλα μια παραγγελία για κάτι άλλο μιας καποιας αξιας και τρέμει η ψυχη μου...

 

επι του 3d θέματος, πλέον αφου ειδα 3-4 εκτυπωτές εν δράσει προσανατολίζομαι στο να πάρω καποιον που θα τυπώσει out of the box καθώς δεν εχω πλέον την ηρεμία να προσπαθω να λύσω τα προβληματα του anet και να καταληξω να χαλαω ενα δυο καρούλια νήμα + να δωσω αλλα 50-100€ μεχρι να πιασει να τυπωσει σωστά... Οποτε παω μάλλον για Wanhao i3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα για απεξω... και εγω σημερα εβαλα μια παραγγελία για κάτι άλλο μιας καποιας αξιας και τρέμει η ψυχη μου...

 

επι του 3d θέματος, πλέον αφου ειδα 3-4 εκτυπωτές εν δράσει προσανατολίζομαι στο να πάρω καποιον που θα τυπώσει out of the box καθώς δεν εχω πλέον την ηρεμία να προσπαθω να λύσω τα προβληματα του anet και να καταληξω να χαλαω ενα δυο καρούλια νήμα + να δωσω αλλα 50-100€ μεχρι να πιασει να τυπωσει σωστά... Οποτε παω μάλλον για Wanhao i3

Toν Creality CR-10 δες επίσης. Νομίζω πιο value for money και για τον Wanhao έχω διαβάσει κάποια θεματάκια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με ενδιαφέρει για ένα πλαίσιο δηλαδή 3 μέτρα χοντρικά αν μαζευτούμε είμαι μέσα, παίζουν και τα άλλα υλικά η μόνο προφίλ?

Λογικα μονο προφιλ.

 

αν θελετε επειδη ειλικρινα δεν εχω χρονο ας αναλαβει ενας να κανει μια λιστα με οτι μετρα θελει ο καθενας και να το δω ακριβως ποια προφιλ εχει και ποσο βγαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θ μαζέψω τις ποσότητες, όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει μυνημα με τι ακριβώς θέλει για να δούμε το τελικό σύνολο,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...