Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια για z anti-wobbler , κατι caps που κυκλοφορουν κανουν δουλεια?δεν ψηνομαι για κατι πιο περιπλοκο που θα πρεπει να ξεβιδωσω οτιδηποτε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Ρε παιδια για z anti-wobbler , κατι caps που κυκλοφορουν κανουν δουλεια?δεν ψηνομαι για κατι πιο περιπλοκο που θα πρεπει να ξεβιδωσω οτιδηποτε :)

Έχεις θέμα? Έχεις βιδώσεις σωστά τα coupler?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις θέμα? Έχεις βιδώσεις σωστά τα coupler?

 

Δεν ξερω αν εχω θεμα..δεν τυπωνω ψηλα αντικειμενα..στη καλυτερη μεχρι τα 10-11 εκατοστα και δεν ειδα κατι τραγικο ωστε να θεωρω οτι εχω προβλημα.

Αλλα μιας και ειναι μικρα αντικειμενα και ευκολα εκτυπωσιμα...αν υπαρχει προβλημα να το καλυψω..χειροτερα να κανουν τα πραγματα ακομα και να μην υπαρχει προβλημα..δεν νομιζω να τα κανουν...ή θα τα κανουν? :)

 

Mην σου πω οτι πιο πολυ τρανταζεται ο εκτυπωτης την ωρα της εκτυπωσης....λογω της εκτυπωσης..παρα τα z rods κατα την κινηση τους... :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξερω αν εχω θεμα..δεν τυπωνω ψηλα αντικειμενα..στη καλυτερη μεχρι τα 10-11 εκατοστα και δεν ειδα κατι τραγικο ωστε να θεωρω οτι εχω προβλημα.

Αλλα μιας και ειναι μικρα αντικειμενα και ευκολα εκτυπωσιμα...αν υπαρχει προβλημα να το καλυψω..χειροτερα να κανουν τα πραγματα ακομα και να μην υπαρχει προβλημα..δεν νομιζω να τα κανουν...ή θα τα κανουν?:)

Εχω διαβάσει ότι πολλά από αυτά τα fix τελικά κάνουν τα πράγματα χειρότερα

 

Αρχικά δες αν έχεις σωστά το coupler, βάλε 5μμ μέσα τον ακόμα του μοτέρ και άλλο τόσο τη "βίδα" δεν θέλει να πιάνει στη μέση που είναι σαν ελατήριο

 

Εγω σκέφτομαι να πάρω αλλά coupler γιατί με το σύστημα τον μαμά δεν μπορείς να κέντραρεις σωστά τους άξονες εφόσον βιδώνει με 2 βίδες

 

Κάτι σαν αυτά είναι πολύ καλύτερα

https://grobotronics.com/shaft-coupler-clamping-5mm-to-8mm.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

πολυ καλυτερα....

Το λες ειρωνικά? Αν είναι σαν αυτά που περίμενω με 2 βίδες και στις 2 μεριές σφυγγει τους άξονες στο κέντρο, αντίθετα με τα μαμά που έχουν 2 βίδες σε γωνία 90 μοιρών, δεν υπάρχει περίπτωση να τα κεντράρεις πότε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Δώστε κάτι παραπάνω και πάρτε με μεταλλικό σκελετό.

 

Λέω να ρίξω μια παραγγελία στον Πολωνό. https://www.marwiol.pl

Πέρα από PLA τι μπορεί να τυπωθεί εξίσου εύκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 125 δολαρια στο tomtop

 

 

https://www.tomtop.com/stationery-2477/p-os0187eu.html?Warehouse=CN

 

και βλεπω τα πιο φθηνα μεταφορικα στα 96,66ευρω +113ευρω η τιμη.. +κανα τελωνειο ετσι για να γουσταρουμε..που την ειδες την ευκαιρια ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λες ειρωνικά? Αν είναι σαν αυτά που περίμενω με 2 βίδες και στις 2 μεριές σφυγγει τους άξονες στο κέντρο, αντίθετα με τα μαμά που έχουν 2 βίδες σε γωνία 90 μοιρών, δεν υπάρχει περίπτωση να τα κεντράρεις πότε

οχι βρε συ

 

για το  coupler το ειπα  γιατι τα αλλαξα και ειναι σιγουρα ο τροπος που πιανει τον αξονα πολυ καλυτερος....αυτα εχω παρει και εχω δει και με 4 βιδες ανα 90 μοιρες σε διαφορετικο υψος

και βλεπω τα πιο φθηνα μεταφορικα στα 96,66ευρω +113ευρω η τιμη.. +κανα τελωνειο ετσι για να γουσταρουμε..που την ειδες την ευκαιρια ? :)

απο τριτες χωρες οτι ερχεται περναει ελεγχο ..ποσο αλλωστε μεγαλα πακετα

 

μονο απο ευρωπαικες αποθηκες τωρα πια για σιγουρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εχω καποια θεματα συμπεριφορας του εκτυπωτη αλλα μονο στα πρωτα layers...

 

Π.χ. βαζω παντα καποιο skirt για σιγουρια...μεχρι τα μισα του skirt δεν ερχεται filament ...μετα παει κανονικα η ροη.

Δηλαδη το skirt με σωζει :)

 

Δευτερο θεμα , ειναι οτι κανει "ραφες" ...δηλ οταν αρχιζει και σχεδιαζει τα αρχικα περιγραμματα και διασχιζει "κενες" περιοχες αφηνει μια λεπτη γραμμη φιλαμεντ.Η οποια μπορει καποιες φορες να γαμησει το "γεμισμα" των πρωτων layers μιας και δημιουργει ενα "σαμαρακι".

Οταν ανεβει , και εχει παει 3-4ο layer ολα μελι γαλα μεχρι το τελος.

Σιγουρα ειναι θεμα ρυθμισεων....καποιος που ΔΕΝ εχει τετοια προβληματα ή γενικως κανενα προβλημα μπορει να μοιραστει το cura profile του ?Ή οποιου προγραμματος χρησιμοποιει :)

 

θενκς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εχω καποια θεματα συμπεριφορας του εκτυπωτη αλλα μονο στα πρωτα layers...

 

Π.χ. βαζω παντα καποιο skirt για σιγουρια...μεχρι τα μισα του skirt δεν ερχεται filament ...μετα παει κανονικα η ροη.

Δηλαδη το skirt με σωζει :)

 

Δευτερο θεμα , ειναι οτι κανει "ραφες" ...δηλ οταν αρχιζει και σχεδιαζει τα αρχικα περιγραμματα και διασχιζει "κενες" περιοχες αφηνει μια λεπτη γραμμη φιλαμεντ.Η οποια μπορει καποιες φορες να γαμησει το "γεμισμα" των πρωτων layers μιας και δημιουργει ενα "σαμαρακι".

Οταν ανεβει , και εχει παει 3-4ο layer ολα μελι γαλα μεχρι το τελος.

Σιγουρα ειναι θεμα ρυθμισεων....καποιος που ΔΕΝ εχει τετοια προβληματα ή γενικως κανενα προβλημα μπορει να μοιραστει το cura profile του ?Ή οποιου προγραμματος χρησιμοποιει :)

 

θενκς...

 

Το ίδιο πρόβλημα με το filament στην αρχή, έχω και εγώ. Γιαυτό το λόγω βάζω πάντα raft. Αλλά μου χαλάει το πρώτο layer...

 

Οσον αφορά τις γραμμές των πρώτων layers κοίτα λίγο τις ρυθμίσεις τπυ πρώτου layer. Και εγώ δεν το έχω πολυψάξει γιατί χρόνος 0. Να είσαι σίγουρος ότι είσαι κοντά στο bed ώστε το filament να βγαίνει "πιεσμένο" και όχι στρογγυλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτο προβλημα μετα απο ολο τη διαδικασια αναβαθμσης δεν χωραει το κρεβατι ορισμενα

 

 

αεισταδιαλα απογευματιατικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

πρωτο προβλημα μετα απο ολο τη διαδικασια αναβαθμσης δεν χωραει το κρεβατι ορισμενα

 

 

αεισταδιαλα απογευματιατικα

Τι εννοείς δεν χωράει το κρεβάτι?

 

Έκανες αναβάθμιση σε skynet?

Μήπως έχει χάσει το κέντρο και θέλει calibration? Αλλιώς δες τα setting στο slicer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...