Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι στοκ τον έχω γιατί μαθαίνω βασικά οπότε δεν θέλω να προσθέσω παραμέτρους στις κεφάλι μου. Θα σ έχω στα υπόψιν για το μέλλον 😁

Προς το παρόν τυπώνω pla+ της esun και έχω δοκιμάσει και petg. 

Χθες έκανα κάποιες δοκιμές με το vase mode και κατάλαβα ότι θα τύπωνα καλύτερα αυτά που θέλω με μεγαλύτερο nozzle αν κι έχω δει και κάποια βιντεακια ότι με 0.6 και arachne μπορείς να πάρεις το ίδιο αποτέλεσμα με το 0.4 οπότε ίσως το εξαρι να είναι η χρυσή τομή για All around χρήση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είπα να προχωρήσω και εγώ στο πρώτο μου 3D, έχω καταλήξει στο  Ender 3 S1 pro, η αγορά θα γίνει την άλλη βδομάδα. Είμαι (σχεδόν) άσχετος με το άθλημα. Τί άλλο θα χρειαστώ μαζί με την αρχική του αγορά εκτός από τα νήματα, πχ κάποια ανταλλακτικά/αναλώσιμα; 

Κυρίως θέλω να εκτυπώνω φιγούρες dragonball,marvel,ποκεμον, αξιοθέατα όπως Ακρόπολη, Κολοσσαίο κτλ κτλ  θέλω οσο το δυνατόν καλύτερη λεπτομέρεια.

Κάτοχοι του μπορούν να αναφέρουν ίσως κάποια σημεία που "πονάει" ο συγκεκριμένος;

Ίσως και κάποια εναλλακτικά μοντέλα με καλή υποστήριξη και κοινότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2023 στις 1:34 ΜΜ, Dr.Tesla είπε

Τι υλικά εκτυπώνεις? 
Τον έχεις κρατήσει Stock? Εγώ με του έχω βγάλει τα μάτια στα upgrade. 😅image.jpeg.1ad2673d97dd874efb6def94deff2ec4.jpeg

Εχω τον Χ2 τι upgrades έβαλες γιατι σκεφτομαι και γω.Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος εκτυπωτη κοιτας απο πολλες αποψεις. 

Πρωτον αν διαβασεις παραπισω αναφερονται αρκετα προβληματα για το συγκεκριμενο.

Δευτερον για αυτα που θες να εκτυπωνεις ειναι πιο καταλληλος ενα resin εκτυπωτης. 

Οποτε διαβασε για το τροπο λειτουργειας του resin και ξεκινα με το τυπο του εκτυπωτη που θα παρεις και μετα κοιτα μοντελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Εχω τον Χ2 τι upgrades έβαλες γιατι σκεφτομαι και γω.Καλημέρα

Καλημέρα, κοίταξα να λύσω τα μικροπροβλήματα που έχει ο εκτυπωτής για να τον προετοιμάσω για enclosure. 
 

Δυστυχώς δεν έχω προλάβει να μοντάρω το Mantis 5015 PrintHead και να φτιάξω καινούριο Printhead με linear X.
Σε nozzle ακόμα δεν έχω ασχοληθεί. NF-Sharp από mellow έχω και Microswiss. 
Προς το καλοκαίρι θα κοιτάξω να τον πουλήσω για να πάω σε custom CoreXY όμως.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δοκίμασα να προσθέσω κείμενο σε ένα αντικείμενο στο Prucaslicer και στην συνέχεια να το κάνω εξαγωγή ως STL για να το δουλέψω στο Cura. Όταν το κείμενο εξέχει από το αντικείμενο τότε γίνεται η εξαγωγή κανονικά. 'Οταν όμως είναι εσωτερικό (subtracted ) τότε στο εξαγόμενο αρχείο το κείμενο έχει εξαφανιστεί. Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, heavyrain είπε

Είπα να προχωρήσω και εγώ στο πρώτο μου 3D, έχω καταλήξει στο  Ender 3 S1 pro, η αγορά θα γίνει την άλλη βδομάδα. Είμαι (σχεδόν) άσχετος με το άθλημα. Τί άλλο θα χρειαστώ μαζί με την αρχική του αγορά εκτός από τα νήματα, πχ κάποια ανταλλακτικά/αναλώσιμα; 

Κυρίως θέλω να εκτυπώνω φιγούρες dragonball,marvel,ποκεμον, αξιοθέατα όπως Ακρόπολη, Κολοσσαίο κτλ κτλ  θέλω οσο το δυνατόν καλύτερη λεπτομέρεια.

Κάτοχοι του μπορούν να αναφέρουν ίσως κάποια σημεία που "πονάει" ο συγκεκριμένος;

Ίσως και κάποια εναλλακτικά μοντέλα με καλή υποστήριξη και κοινότητα;

Κοίτα άλλη εταιρία, φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tegonikos είπε

Κοίτα άλλη εταιρία, φιλικά.

Εσυ δεν είσαι που αγόρασες τον bambu lab p1p πριν κανένα μήνα;

Για πες λίγα λόγια, μετά τον ενθουσιασμό των πρώτων ημερών

αξίζει η αγορά του;

έχω αγοράσει εδώ και λίγο καιρό τον ender 3 v2 neo και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τον δώσω και να πάρω τον bambu p1p. 

κυρίως με ενδιαφέρει η ταχύτητα εκτύπωσης , βλέπεις είμαι ανυπόμονος,  έχω θέμα με τον χρόνο. 

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nik187 είπε

Εσυ δεν είσαι που αγόρασες τον bambu lab p1p πριν κανένα μήνα;

Για πες λίγα λόγια, μετά τον ενθουσιασμό των πρώτων ημερών

αξίζει η αγορά του;

έχω αγοράσει εδώ και λίγο καιρό τον ender 3 v2 neo και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τον δώσω και να πάρω τον bambu p1p. 

κυρίως με ενδιαφέρει η ταχύτητα εκτύπωσης , βλέπεις είμαι ανυπόμονος,  έχω θέμα με τον χρόνο. 

ευχαριστώ 

Δεν θα σου πω πολλά γιατί δεν έχει νόημα, πάρτον χθες. Η σχέση του με τα ender είναι αυτή της ferrari με τα lada.

Από ταχύτητα δεν νομίζω να υπάρχει κανείς να τον ξεπερνάει, ας με διορθώσει κάποιος εμπειρότερος.

Επεξ/σία από tegonikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου τυπώσει αυτά; Δυστυχώς δεν χωράνε στον Anet μου. Είναι 25εκ πλάτος. 

https://www.printables.com/model/425943-vanity-storage-trays-for-frosthaven-monster-stande/files

Αν κάποιος θέλει να κάνει το καλό θα ήμουν ευγνώμων. Παρακαλώ στείλτε PM. 

Εναλακτικά ποιόν φτηνό εκτυπωτή προτείνετε με τραπέζι 30χ30;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tegonikos είπε

Δεν θα σου πω πολλά γιατί δεν έχει νόημα, πάρτον χθες. Η σχέση του με τα ender είναι αυτή της ferrari με τα lada.

Από ταχύτητα δεν νομίζω να υπάρχει κανείς να τον ξεπερνάει, ας με διορθώσει κάποιος εμπειρότερος.

σε σχέση με τον ender μπορει αλλα υπαρχουν και ποιο γρηγοροι αλλα πρεπει να δωσεις χρημα....η ταχυτητα εκτυπωσης εξαρταται και απο το τι τυπωνεις και τι ποιοτητα θελεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

σε σχέση με τον ender μπορει αλλα υπαρχουν και ποιο γρηγοροι αλλα πρεπει να δωσεις χρημα....η ταχυτητα εκτυπωσης εξαρταται και απο το τι τυπωνεις και τι ποιοτητα θελεις....

κοίταξε η χρήση που τον κάνω είναι καθαρά προσωπική. 

περισσότερο για χόμπι. 

τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω για αυτό το χόμπι είναι μαξ 1000 ευρώ. 

ότι τυπώνω είναι μόνο για εμένα αντε και για κανένα φίλο. Όχι φιγούρες. 

Η ποιότητα στην χειρότερη αν είναι σαν του ender θα είμαι οκ με αυτό,  αν είναι και ακόμα καλύτερη τότε θα είμαι σούπερ. 

αν όμως με ποιότητα ender κερδίσω και τον μισό χρόνο εκτύπωσης ίσως και παραπάνω, τότε θα είμαι καλλημενος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, kostasbm είπε

σε σχέση με τον ender μπορει αλλα υπαρχουν και ποιο γρηγοροι αλλα πρεπει να δωσεις χρημα....η ταχυτητα εκτυπωσης εξαρταται και απο το τι τυπωνεις και τι ποιοτητα θελεις....

Ποιος είναι ποιο γρήγορος???

3 ώρες πριν, nik187 είπε

κοίταξε η χρήση που τον κάνω είναι καθαρά προσωπική. 

περισσότερο για χόμπι. 

τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω για αυτό το χόμπι είναι μαξ 1000 ευρώ. 

ότι τυπώνω είναι μόνο για εμένα αντε και για κανένα φίλο. Όχι φιγούρες. 

Η ποιότητα στην χειρότερη αν είναι σαν του ender θα είμαι οκ με αυτό,  αν είναι και ακόμα καλύτερη τότε θα είμαι σούπερ. 

αν όμως με ποιότητα ender κερδίσω και τον μισό χρόνο εκτύπωσης ίσως και παραπάνω, τότε θα είμαι καλλημενος 

Αν σου φτάνει το bed του P1P σαν μέγεθος, μη το ψάχνεις καν, είναι σαν να κλέβεις εκκλησία. Ακόμα και σε μέγιστη ταχύτητα, μιλάω για εξωφρενική ταχύτητα, η ποιότητα παραμένει πολύ καλή. Και το σημαντικότερο για εμένα ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ και απλότητα. Απλά στέλνεις την εκτύπωση και εκτυπώνεις, thats it. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
37 λεπτά πριν, kostasbm είπε

εννοεις απο τους ετοιμους η απο custom printers ????

 

όποιος νάναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...