Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, PerfectParanoia είπε

 

Πρέπει να ανέβαζες όσο έκανα το edit. Πολλές φορες αλλάζουν τα σχέδια όπως να ναι, η πρώτη  φωτογραφία που έβαλα είναι απο το λινκ που ανέβασες αλλα μπορει να μην υπήρξε και με αυτή την μορφή εκτός των render ποτέ.
Αυτό που κύκλωσα στην 3η φωτογραφία σου λεω/λεμε. Οταν πατάς από το μενού του εκτυπωτή να κάνει home all axis ή home x το κάνει χωρίς πρόβλημα; Δηλαδή το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο όταν προσπαθείς να εκτυπώσεις; Προσπαθώ να δω αν είναι κάποιο θεμα στο αρχείο που προκύπτει όταν κανεις  slice ή θέμα hardware/επαφής με τον διακόπτη.

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω που ασχολείσαι με το θέμα μου. Με συγχωρείς αλλά είμαι νέος στο σπορ (οι εκτυπώσεις που έκανα μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού) οπότε δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "home all axis ή home x". Σου παραθέτω τις οθόνες από tool /settings (υπάρχει και η επιλογή print που δείχνει απλά τα αρχεία από την micro sd κάρτα). Έβαλα και μια καλύτερη φωτο στο σημείο που έχεις εστιάσει.

Στις εκτυπώσεις που έκανα μέχρι τώρα έκανα load filament και μετά απλά εκτύπωση, δεν έχω κάνει κάτι άλλο και ούτε γνωρίζω κάτι περισσότερο.

 

IMG_20230305_174001[1].jpg

IMG_20230305_174011[1].jpg

IMG_20230305_174041[1].jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω που ασχολείσαι με το θέμα μου. Με συγχωρείς αλλά είμαι νέος στο σπορ (οι εκτυπώσεις που έκανα μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού) οπότε δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "home all axis ή home x". Σου παραθέτω τις οθόνες από tool /settings (υπάρχει και η επιλογή print που δείχνει απλά τα αρχεία από την micro sd κάρτα). Έβαλα και μια καλύτερη φωτο στο σημείο που έχεις εστιάσει.

Στις εκτυπώσεις που έκανα μέχρι τώρα έκανα load filament και μετά απλά εκτύπωση, δεν έχω κάνει κάτι άλλο και ούτε γνωρίζω κάτι περισσότερο.

IMG_20230305_174001[1].jpg

IMG_20230305_174011[1].jpg

IMG_20230305_174041[1].jpg

Μην αγχώνεσαι , στην αρχή έχουμε υπάρξει όλοι. Μπορείς να δεις εδώ ενα playlist με κάποια βασικά πράγματα, κυρίως για να έχεις κάποια βάση με την ορολογία και να μπορείς να ψάχνεις τυχών θέματα.
Για αυτό που λέω, αν πάς στο move που λεει το menu θα πρέπει να έχει κάποια επιλογή που λέει home ή go to zero ή κάτι παρόμοιο φαντάζομαι. Τον συναρμολόγησες ο ίδιος τον εκτυπωτή;

Επεξ/σία από PerfectParanoia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, PerfectParanoia είπε

Μην αγχώνεσαι , στην αρχή έχουμε υπάρξει όλοι. Μπορείς να δεις εδώ ενα playlist με κάποια βασικά πράγματα, κυρίως για να έχεις κάποια βάση με την ορολογία και να μπορείς να ψάχνεις τυχών θέματα.
Για αυτό που λέω, αν πάς στο move που λεει το menu θα πρέπει να έχει κάποια επιλογή που λέει home ή go to zero ή κάτι παρόμοιο φαντάζομαι. Τον συναρμολόγισες ο ίδιος τον εκτυπωτή;

Ναι, εγώ τον συναρμολόγησα. Από την στιγμή που έχω ήδη εκτυπώσει επιτυχώς κάποια μοντέλα κάτι παίχτηκε. Έχω την εντύπωση πως το πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν σε μια κάθοδο του οριζόντιου άξονα (στον οποίο κινείται η κεφαλή) βρήκε η άκρη του στον 2d εκτυπωτή που έχω δίπλα. Δεν παρατήρησα όμως να υπάρχει κάποια ζημιά, το μοτέρ και όλα τα υπόλοιπα φαίνονται ότι λειτουργούν οκ εκτός από την εκκίνηση όπου η κεφαλή βγαίνει εκτός ορίων.

Το μενού move έχει την παρακάτω οθόνη με την οποία πειραματίστηκα . Λειτουργούν όλες οι κινήσεις όταν τις επιλέγω.

 

IMG_20230305_180739[1].jpg

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Ναι, εγώ τον συναρμολόγησα. Από την στιγμή που έχω ήδη εκτυπώσει επιτυχώς κάποια μοντέλα κάτι παίχτηκε. Έχω την εντύπωση πως το πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν σε μια κάθοδο του οριζόντιου άξονα (στον οποίο κινείται η κεφαλή) βρήκε η άκρη της στον 2d εκτυπωτή που έχω δίπλα. Δεν παρατήρησα όμως να υπάρχει κάποια ζημιά, το μοτέρ και όλα τα υπόλοιπα φαίνονται ότι λειτουργούν οκ εκτός από την εκκίνηση όπου η κεφαλή βγαίνει εκτός ορίων.

Το μενού move έχει την παρακάτω οθόνη με την οποία πειραματίστηκα . Λειτουργούν όλες οι κινήσεις όταν τις επιλέγω.

 

IMG_20230305_180739[1].jpg

Κατα την εκκίνηση δίνεται μια εντολή που λέει στην κεφαλή να πάει προς τα αριστερα μέχρι να βρει τον διακόπτη που κύκλωσα πριν ώστε να ξέρει το μοτερ να σταματήσει. Το θέμα που περιγράφεις, όπως το έχω καταλάβει (να πηγαίνει προς τα εκει και μετά να συνεχίζει να προσπαθει το μοτερ να κινηθεί προς τα αριστερα και να ζορίζεται/σφηρίζει) δεν θα φανει με κίνηση τον μοτερ μονο. Αυτό που ψάχνω να δω αν υπάρχει είναι αν ο διακόπτης αυτός στέλνει όντως το σημα ότι έφτασε στο αριστερό όριο η κεφαλη.
Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία με εκτυπωτη της μαρκας αυτης και φαίνεται να έχουν δικό τους λογισμικό. Κάπου στο μενού θα πρεπει να υπάρχει μια εντολή που λεει go home, home all axis, back to zero. Ισως να το κάνει με την επιλογή home που βλέπω στην αρχική οθόνη που έδειξες; (τώρα το πρόσεξα οτι το έχει αυτό εκει...)
Αφού λες ότι βρήκε πρώτα και μετα αρχισε να κάνει παιχνίδια τσέκαρε την συνδεσμολογία και τα καλώδια του διακόπτη εκει λίγο πιο προσεκτικά αν δεν το έχεις κανει  ήδη. Αν κάτι δεν κάνει επαφή μπορεί να είναι απο εκεί το θεμα σου.

Επεξ/σία από PerfectParanoia
επαναδιατυπώσεις
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PerfectParanoia είπε

Το θέμα στην εκκίνηση είναι ότι δίνεται μια εντολή που λέει στην κεφαλή να πάει προς τα αριστερα μέχρι να βρει τον διακόπτη που κύκλωσα πριν ώστε να ξέρει να σταματήσει. Το θέμα που περιγράφεις, όπως το έχω καταλάβει (να πηγαίνει προς τα εκει και μετά να συνεχίζει να προσπαθει το μοτερ) δεν θα φανει με κίνηση τον μοτερ μονο. Το θέμα που ψάχνω να δω αν υπάρχει είναι αν ο διακόπτης αυτός στέλνει όντως το σημα ότι έφτασε στο αριστερό όριο η κεφαλη.
Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία με εκτυπωτη της μαρκας αυτης και φαίνεται να έχουν δικό τους λογισμικό. Κάπου στο μενού θα πρεπει να υπάρχει μια εντολή που λεει go home, home all axis, back to zero. Ισως να το κάνει με την επιλογή home που βλέπω στην αρχική οθόνη που έδειξες; (τώρα το πρόσεξα οτι το έχει αυτό εκει...)
Αφού λες ότι βρήκε πρώτα και μετα αρχισε να κάνει παιχνίδια τσέκαρε την συνδεσμολογία και τα καλώδια του διακόπτη εκει λίγο πιο προσεκτικά αν δεν το έχεις κανει  ήδη. Αν κάτι δεν κάνει επαφή μπορεί να είναι απο εκεί το θεμα σου.

Να σαι καλά αδερφέ, θα κάνω τις δοκιμές που είπες και ελπίζω να βγάλω άκρη. Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου, καλό βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fotaras76 άνοιξε το αρχείο .gcode με το Σημειωματάριο των windows (μ' εναν text editor τέσπα).

Εκεί θα δεις τις εντολές gcode. Κάποιες έχουν εξήγηση από δίπλα τι σημαίνουν κι όσες δεν έχουν μπορείς να τις γκουγκλάρεις.

Θα δεις κάτι τέτοιο:

Αναφορά σε κείμενο

; generated by PrusaSlicer 2.3.0+win32 on 2021-03-21 at 12:27:54 UTC

;

; external perimeters extrusion width = 0.45mm
; perimeters extrusion width = 0.45mm
; infill extrusion width = 0.45mm
; solid infill extrusion width = 0.45mm
; top infill extrusion width = 0.40mm
; first layer extrusion width = 0.42mm

M201 X500 Y500 Z100 E5000 ; sets maximum accelerations, mm/sec^2
M203 X500 Y500 Z10 E60 ; sets maximum feedrates, mm/sec
M204 P500 R1000 T500 ; sets acceleration (P, T) and retract acceleration (R), mm/sec^2
M205 X8.00 Y8.00 Z0.40 E5.00 ; sets the jerk limits, mm/sec
M205 S0 T0 ; sets the minimum extruding and travel feed rate, mm/sec
M107
;TYPE:Custom
G90 ; use absolute coordinates
M83 ; extruder relative mode
M104 S120 ; set temporary nozzle temp to prevent oozing during homing and auto bed leveling
M140 S60 ; set final bed temp
G4 S10 ; allow partial nozzle warmup
G28 ; home all axis
G1 Z50 F240
G1 X2 Y10 F3000

Έστω ότι υποπτεύεσαι την εντολή "G28 ; home all axis".

Αφαιρείς όλο τον κώδικα που ακολουθεί μετά από αυτή την εντολή και το δίνεις στον εκτυπωτή να εκτυπώσει.

Έστω ότι κάνει όπως και πριν, τότε πιθανότατα φταίει η εν λόγω εντολή.

Την αφαιρείς και δίνεις τον υπόλοιπο κώδικα στον εκτυπωτή να εκτυπώσει.

Έστω ότι τώρα δεν ακούγεται το ηχητικό σήμα.

Άρα είναι σίγουρο ότι το πρόβλημα δημιουργείται όταν δίνεται αυτή η εντολή που λέει στον εκτυπωτή να κάνει home all axis.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panosena είπε

@fotaras76 άνοιξε το αρχείο .gcode με το Σημειωματάριο των windows (μ' εναν text editor τέσπα).

Εκεί θα δεις τις εντολές gcode. Κάποιες έχουν εξήγηση από δίπλα τι σημαίνουν κι όσες δεν έχουν μπορείς να τις γκουγκλάρεις.

Θα δεις κάτι τέτοιο:

Έστω ότι υποπτεύεσαι την εντολή "G28 ; home all axis".

Αφαιρείς όλο τον κώδικα που ακολουθεί μετά από αυτή την εντολή και το δίνεις στον εκτυπωτή να εκτυπώσει.

Έστω ότι κάνει όπως και πριν, τότε πιθανότατα φταίει η εν λόγω εντολή.

Την αφαιρείς και δίνεις τον υπόλοιπο κώδικα στον εκτυπωτή να εκτυπώσει.

Έστω ότι τώρα δεν ακούγεται το ηχητικό σήμα.

Άρα είναι σίγουρο ότι το πρόβλημα δημιουργείται όταν δίνεται αυτή η εντολή που λέει στον εκτυπωτή να κάνει home all axis.

 

 

Τελικά δεν το κάνει μόνο όταν πάω να εκτυπώσω ένα gcode αρχείο αλλά και όταν πάω home και βάζω τους άξονες όπως μου είπε ο φίλος πιο πριν. Άρα δεν είναι θέμα κώδικα του αρχείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θεμα του endstop, του διακοπτη εκεινου οπως σου ειπαν σωστα.

Ειναι ευαισθητοι αυτοι και τα καλωδια τους κοβονται ευκολα. Για κουνησε το λιγο και δοκιμασε ξανα. Φθηνος παντως ειναι για να τον αντικαταστησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2023 στις 9:49 ΠΜ, Dantε είπε

Δειξε και τι πας να εκτυπωσεις, να καταλαβουμε τι προσπαθει να βγαλει και τι βγαινει.

Φαινεται παντως προβλημα στο extrusion. Αλλο filament να δοκιμασεις ,εχεις;

Καλησπέρα άργησα λίγο. Αυτό το μπρελόκ στο μισό μέγεθος(20140205_Marvin_KeyChain.STL) , δοκιμαστικά το τυπώνω 

Χωρίς τίτλο.png

Στις 28/2/2023 στις 9:49 ΠΜ, Dantε είπε

Δειξε και τι πας να εκτυπωσεις, να καταλαβουμε τι προσπαθει να βγαλει και τι βγαινει.

Φαινεται παντως προβλημα στο extrusion. Αλλο filament να δοκιμασεις ,εχεις;

Καλησπέρα άργησα λίγο. Αυτό το μπρελόκ στο μισό μέγεθος(20140205_Marvin_KeyChain.STL) , δοκιμαστικά το τυπώνω 

Χωρίς τίτλο.png

Στις 28/2/2023 στις 9:49 ΠΜ, Dantε είπε

Δειξε και τι πας να εκτυπωσεις, να καταλαβουμε τι προσπαθει να βγαλει και τι βγαινει.

Φαινεται παντως προβλημα στο extrusion. Αλλο filament να δοκιμασεις ,εχεις;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω κάποιο μεγαλύτερο nozzle για τον artillery x2 να κάνω δοκιμές. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω Ελλάδα για μην περιμένω πολύ; Και πώς ακριβώς το ζητάω γιατί μ ένα μαγαζί που μίλησα δεν μπορούσαν να μου πουν από τον εκτυπωτή αλλά ήθελαν προδιαγραφές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, Nighthunter είπε

Θέλω να πάρω κάποιο μεγαλύτερο nozzle για τον artillery x2 να κάνω δοκιμές. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω Ελλάδα για μην περιμένω πολύ; Και πώς ακριβώς το ζητάω γιατί μ ένα μαγαζί που μίλησα δεν μπορούσαν να μου πουν από τον εκτυπωτή αλλά ήθελαν προδιαγραφές 

Βγάλε μια κοντινή φώτο στο nozzle που έχει πάνω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Nighthunter είπε

Θέλω να πάρω κάποιο μεγαλύτερο nozzle για τον artillery x2 να κάνω δοκιμές. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω Ελλάδα για μην περιμένω πολύ; Και πώς ακριβώς το ζητάω γιατί μ ένα μαγαζί που μίλησα δεν μπορούσαν να μου πουν από τον εκτυπωτή αλλά ήθελαν προδιαγραφές 

Volcano nozzles ψαξε εχουν και Ελλαδα.0.6 πάρε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Nighthunter είπε

Θέλω να πάρω κάποιο μεγαλύτερο nozzle για τον artillery x2 να κάνω δοκιμές. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω Ελλάδα για μην περιμένω πολύ; Και πώς ακριβώς το ζητάω γιατί μ ένα μαγαζί που μίλησα δεν μπορούσαν να μου πουν από τον εκτυπωτή αλλά ήθελαν προδιαγραφές 

Μην μπλέξεις με Ελλάδα για no name brass nozzle, φέρουν την χειρότερη ποιότητα κινέζικου που κυκλοφορεί. 
Πήγαινε κατευθείαν σε microswiss ή E3D plated copper. 
https://www.cableworks.gr/3d-printers/e3d-online/nozzle/volcano/original-e3d-volcano-plated-copper-nozzle-1.75mm-x-0.60mm/
https://www.amazon.de/-/en/Gold-Plated-Wear-Resistant-Volcano-Compatible-Filament/dp/B01M0YCNPI/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Nighthunter είπε

Πιο πολύ για 0.8 ή ακόμα και 1 σκέφτομαι γιατί κάνω κατά βάση functional prints 

Τι υλικά εκτυπώνεις? 
Τον έχεις κρατήσει Stock? Εγώ με του έχω βγάλει τα μάτια στα upgrade. 😅image.jpeg.1ad2673d97dd874efb6def94deff2ec4.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...