Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

https://news.b2green.gr/2036/εξοικονομώ-αυτονομώ-με-ποιες-αλλαγές

Τι να σημαίνει αυτό;; Τι εννοεί ανά χρήστη;; Κάθε ip θα μπορεί να ανεβάζει μια αίτηση ανά π.χ. 8 λεπτά θέλει να πει;;

cue μικρο γραφειο "Τα μεγαλα γραφεια εχουν VPN και βαζουν 40 αιτησεις, εμεις πρεπει να κανουμε ρισταρτ το ρουτερ μετα απο καθε αιτηση και τελως παντων ημαστε μηχανικοι οχι τεχνικοι ΗΥ να ξερουμε για VPN"

Θα συμφωνησω με τον @ikucic ... απο τη στιγμη που ζητηση κονδυλιων > προσφορα κονδυλιων οτι και να κανουν θα πεσει γκρινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 Χρήστη του taxisnet εννοεί. Η είσοδος στη πλατφόρμα γίνεται με κωδικούς taxisnet.

Αν είναι έτσι θα ζητάνε τους κωδικούς των πελατών τα γραφεία για να μπαίνουν ως διαφορετικοί χρήστες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

 Χρήστη του taxisnet εννοεί. Η είσοδος στη πλατφόρμα γίνεται με κωδικούς taxisnet.

Αν είναι έτσι θα ζητάνε τους κωδικούς των πελατών τα γραφεία για να μπαίνουν ως διαφορετικοί χρήστες. :)

ετσι κι αλλιως τα γραφεια με τους κωδικους ταξις του πελατη μπαινουν (παρανομο αλλα δεν πολυαπασχολει τους γκρινιαζοντες)

χωρια το οτι εχει δικαιωμα το καθε αφμ να κανει πολλες αιτησεις (πχ ενας που εχει κυρια κατοικια+2 ενοικιαζομενες που χρησιμοποιουνται ως κυρια κατοικια εχει δικαιωμα να βαλει και τις 3 στο εξοικονομω αυτονομω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

cue μικρο γραφειο "Τα μεγαλα γραφεια εχουν VPN και βαζουν 40 αιτησεις, εμεις πρεπει να κανουμε ρισταρτ το ρουτερ μετα απο καθε αιτηση και τελως παντων ημαστε μηχανικοι οχι τεχνικοι ΗΥ να ξερουμε για VPN"

Θα συμφωνησω με τον @ikucic ... απο τη στιγμη που ζητηση κονδυλιων > προσφορα κονδυλιων οτι και να κανουν θα πεσει γκρινια.

και γκρίνια και μηνύσεις....  Χα χα 

1 ώρα πριν, Diinekis21 είπε

 Χρήστη του taxisnet εννοεί. Η είσοδος στη πλατφόρμα γίνεται με κωδικούς taxisnet.

Αν είναι έτσι θα ζητάνε τους κωδικούς των πελατών τα γραφεία για να μπαίνουν ως διαφορετικοί χρήστες. :)

Δεν εννοεί κωδικούς taxis θεωρώ.

Ούτως ή άλλως ο καθείς μπαίνει με τους κωδικούς του (έστω και αν την αίτηση την κάνει άλλος πχ μηχανικός).

Επισης είναι νομιμοτατο ένας χρήστης taxis να κάνεις περισσότερες της μίας αιτήσεις για ένταξη (διαφορετικών κατοικιών στις οποίες έχει ιδιοκτησιακό δικαίωμα) μεχρι του ποσού των 100.000 ευρώ.

1 ώρα πριν, Diinekis21 είπε

 Χρήστη του taxisnet εννοεί. Η είσοδος στη πλατφόρμα γίνεται με κωδικούς taxisnet.

Αν είναι έτσι θα ζητάνε τους κωδικούς των πελατών τα γραφεία για να μπαίνουν ως διαφορετικοί χρήστες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δε δίνεις στο γραφείο (και εμένα μου τους ζήτησαν κανά 2) τους κωδικούς taxisnet, αλλά μπαίνεις με τους δικούς σου και εξουσιοδοτείς.

Αναφορά σε κείμενο

εισάγοντας έναν… χρονοδιακόπτη στην υποβολή αιτήσεων ανά χρήστη της.

Καλά όλα τα υπόλοιπα που λέγονται, αλλά όπως αναφέρει το άρθρο μάλλον θα μπορεί ο κάθε χρήστης ανά χ χρονικό διάστημα να περνά μία αίτηση.

Θα δούμε τι θα γίνει τελικά. Το τι ανακοινώνεται από το τι καταλήγει να νομοθετηθεί συνήθως απέχει, άσε που οι νομοθέτες είναι πάντα 1 ή και περισσότερα βήματα πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Κατάφερα να ολοκληρώσω την αίτηση στο εξοικονομώ. 

Η γυναίκα μου και εγώ, ανήκουμε σε μια συνεταιριστικη εταιρία μαζί με άλλους 3.

Θα μπορούσε η εταιρία να αναλάβει τις εργασιες για το εξοικονομώ και να κόψει όλα τα τιμολόγια για τις εργασίες? Ή υπάρχει πρόβλημα που η σύζυγος μου και εγώ έχουμε μερίδα? 

Υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρει η επιδότηση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απαγορευεται, αλλα ξερεις εξ αρχης οτι εισαι πανω πανω στη λιστα προς ελεγχο (δηλαδη θα σου χτυπησουν κανονικα την πορτα και θα ελεγξουν καθε παρεμβαση που τιμολογησες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Δεν απαγορευεται, αλλα ξερεις εξ αρχης οτι εισαι πανω πανω στη λιστα προς ελεγχο (δηλαδη θα σου χτυπησουν κανονικα την πορτα και θα ελεγξουν καθε παρεμβαση που τιμολογησες)

Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας. Αφού όλα θα γίνουν νόμιμα και όπως τα λέει το πρόγραμμα, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. Εκτως εαν ψάχνουν τρόπο να μας κοψουν..

Αν και νόμιζα ότι για το 5% που θα ελεγχθούν, είναι εντελώς τυχαία η επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο χρονοδιακοπτης που αναφερει το αρθρο, απλα δεν θα επιτρεπει να πατησεις το κουμπι "Υποβολή" πριν πχ. περασουν 15 λεπτά (υποθετικο το 15'). Αυτη η μεθοδος οντως αχρηστευει τα σκριπτ που συμπληρωναν ολα τα πεδια σε δευτερολεπτα και στη συνεχεια πατουσαν την "Υποβολή".
Όμως πιθανο να δημιουργησει αλλες ανισοτητες ή αδικίες. Χρηστες πχ. που οντως ηταν γρηγοροι χωρις σκριπτ θα αναγκαζονται να περιμενουν το 15λεπτο. Επισης αλλη αδικια ειναι ότι, οποιος αργησει να μπει στην πλατφορμα και τα λεπτά περνούν, μενει παντα πισω απο τους προηγουμενους με βαση την χρονικη ταριφα που θα ορισει το υπουργειο. Ο αληθινος αγωνας δρομου (χρονου) θα ειναι να μπεις στην πλατφορμα και να αρχισεις την αιτηση ακριβως στις 10:00πμ που ανοιγει.

Επεξ/σία από nickmanak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Αν είναι έτσι θα ζητάνε τους κωδικούς των πελατών τα γραφεία για να μπαίνουν ως διαφορετικοί χρήστες. :)

Δεν τους ζητάμε καν, μόνοι τους τους δίνουν. 

Δευτέρα 25/1 ανοίγει η Ανατολική Μακεδονία. Να δούμε τι θα γίνει με την "αναβαθμισμένη" πλατφόρμα. 

17 ώρες πριν, Maknight είπε

Αν και νόμιζα ότι για το 5% που θα ελεγχθούν, είναι εντελώς τυχαία η επιλογή. 

Δειγματοληπτικά θα γίνει ο έλεγχος, αλλά σε περιπτώσεις που κάτι είναι ύποπτο ο ελεγκτής θα το αναφέρει. Αν θέλεις να είσαι 100% καλυμένος να στείλεις email για να έχεις γραπτή την απάντηση τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για την απάντηση.. 

Μία ακόμη ερώτηση, όσον αφορά την Θερμοπροσοψη, επειδή θέλει και κάποια ένσημα, ποιος τα πληρώνει? Ο εργολάβος ή εγώ? Είναι δηλ στην τιμή του εργολάβου? Στα  80τμ περίπου πόσα απαιτούνται? Και περίπου το κόστος.. 

Επίσης η τιμή που δίνει ο εργολάβος, περιλαμβάνει και το βάψιμο της θερμοπροσοψης? Ή μόνο το στοκαρισμα της θερμοπροσοψης που είναι άσπρο?

Τι καλύπτεται από το πρόγραμμα? 

Επεξ/σία από Maknight
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Makkkk είπε

Προφανώς ο εργολάβος δεν θα σου δώσει τιμή 55€ το τετραγωνικό που καλύπτει το πρόγραμμα. 

Τα ένσημα τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης αλλά καλύπτονται από το πρόγραμμα μέχρι τα 55€ το τετραγωνικό. 

Πόσο, δηλαδή, πάει το τετραγωνικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήραν τηλ από ένα γραφείο που είχα αφήσει τα στοιχεία μου για ενδιαφέρον στο εξοικονομώ και μου έκανε εντύπωση αυτή η κίνηση τους.Εχει ξεκινήσει κάτι καινούργιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Makkkk είπε

 

30-35€ περίπου συν ΦΠΑ, ανάλογα την δουλειά (εργασία και υλικά) για νορμάλ καταστάσεις. Τρόπος μέτρησης σεντόνι. 

 

Τι θα πει: σεντόνι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...