Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Αυτό με τα 14 χρόνια, είναι σίγουρο ?

Που το είδες ?

Δηλαδή, ένας που μένει στο σπίτι του 20 χρόνια (άρα έχει ΛΗΞΗ), πρέπει να βγάλει καινούργιο για να μπει στο εξοικονόμω αυτονομω ?

Μπες εδώ και δες πότε λήγει ο ΥΔΕ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, Makkkk είπε

Επίσης να υπάρχει πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου στην ΔΕΔΔΗΕ

Αυτό δεν το αναγράφει κάπου στον οδηγό. Ενεργή σύνδεση θέλει και να είναι δηλωμένο στο Ε1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αυτό δεν το αναγράφει κάπου στον οδηγό. Ενεργή σύνδεση θέλει και να είναι δηλωμένο στο Ε1 

σελ 79 οδηγού

δεν είναι προαπαιτούμενο για να κάνεις αίτηση

αλλά για να ολοκληρώσεις το έργο αν εγκριθείς και κάνεις τις παρεμβάσεις

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ikucic είπε

εφόσον δεν είναι πρώτη κατοικία δεν είναι επιλέξιμο

εφόσον δεν ηλεκτροδοτείται δεν είναι επιλέξιμο

αυτό για την ΔΕΔΔΗΕ είναι ότι αν έμπαινε θα έπρεπε να έχει σε ισχύ τη βεβαίωση ΥΔΕ (εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου - αυτόν τον έλεγχο που ισχύει για 14 χρόνια) ώστε να ολοκληρωθεί η διαδικασία εφόσον γινόταν ένταξη.

θεωρώ ότι για να μπεις στο μεθεπόμενο (όχι στο επόμενο) πρόγραμμα πρέπει να συνδέσεις τώρα το ρεύμα και να το εμφανίσεις στη δήλωση του μάη ως κύρια κατοικία. αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα μπεις. θα είσαι υποψήφιος.

αυτά βέβαια αν τα επόμενα προγράμματα δεν αλλάξουν ριζικά ως προς τα ποια σπίτια θα είναι επιλέξιμα. όπως και να χει πάντως δεν νομίζω να έχουν στην ουρά κύριες κατοικίες, να μην εντάσσουν δευτερεύουσες  και να βάλλουν στο παιχνίδι κλειστά και μη ηλεκτροδοτούμενα. Μου φαίνεται απίθανο.

αυτό που μας λες είναι δεν είναι καν εξοχικό. είναι κλειστό και άρα είναι 100% μη επιλέξιμο.

άρα για να μπεις στο πολυπληθέστερο κλαμπ της σύγχρονης Ελλάδας (υποψήφιος για το εξοικονομώ) πρέπει να ξεκινήσεις να κάνεις ήδη κάποιες δαπάνες (επανασύνσεση ρεύματος συν τέλη και επιβαρρύνσεις που θα έχεις για ένα πρακτικά κλειστό σπίτι- ΔΤ, ΕΡΤ και λοιπά πάγια, έλεγχο ΥΔΕ αν δεν είναι σε ισχύ, δήλωση μιας πλασματικής κύριας κατοικίας που θα σου ανεβάσει το τεκμήριο - μπορεί να μην έχεις θέμα βέβαια και να το καλύπτεις) και μετά να εκδόσεις ΠΕΑ, πρόταση παρεμβάσεων...

και όλα αυτά υπό την αίρεση ότι μπορεί και να μην μπεις.

προσωπικά θα σε συμβούλευα με αυτά τα λεφτά (αν τα έχεις) να ξεκινήσεις κάποια έργα που θα μπορέσουν τα κάνουν κατοικήσιμο στο μέλλον το σπίτι μήπως και μπορέσεις να το αξιοποιήσεις διότι το άλλο που σου περιέγραψα παραπάνω μοιάζει περισσότερο με τζόγο. 

Το διαμερισμα εχει για θερμανση θερμοσσυσωρευτες.κ τα μανισια κουφωματα απο το 82 ,απλα ηθελα να μπω στο προγραμμα κ να επιδοτηθω για αυτα κ εγω να προχωρησω σε αλλα βελτιωτικα εργα οπως καινουργια κουζινα,μπανιο κ καινουργιο πατωμα σε ενα δωματιο.αρα λες να κανω μια συνδεση ηλεκτρικου κ στην φορολογικη δηλωση να το δηλωσω ως ιδιοκατοικηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AZANZA είπε

Το διαμερισμα εχει για θερμανση θερμοσσυσωρευτες.κ τα μανισια κουφωματα απο το 82 ,απλα ηθελα να μπω στο προγραμμα κ να επιδοτηθω για αυτα κ εγω να προχωρησω σε αλλα βελτιωτικα εργα οπως καινουργια κουζινα,μπανιο κ καινουργιο πατωμα σε ενα δωματιο.αρα λες να κανω μια συνδεση ηλεκτρικου κ στην φορολογικη δηλωση να το δηλωσω ως ιδιοκατοικηση.

αυτά για μεταγενέστερο πρόγραμμα (λογικά ούτε το επόμενο αλλά το μεθεπόμενο).

δεν μιλάμε για το πρόγραμμα που τρέχει.

στη φορολογική δήλωση πρέπει να δηλωθεί ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.

και αυτό που μένεις τώρα θα είναι ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ.

καλύτερα όμως να μιλήσεις πρώτα με έναν μηχανικό που ασχολείται με το σπορ και το λογιστή σου.

αυτοί θα σου πουν πιο εμπεριστατομένα αν αξίζει το κόπο και η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να μπεις αντισταθμίζεται από τα έξοδα που πρέπει να κάνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα εγώ μόλις. Μετά το πάτημα του κουμπιού για την υποβολή της αίτησης μου έβγαλε ένα μήνυμα ότι ελέγχεται αν υπάρχουν διαθέσιμοι πόροι στην περιφέρεια και θα ενημερωθώ για το αποτέλεσμα. Στα μηνύματα μετά με λέει ότι έχω πάρει αριθμό πρωτοκόλλου. Οπότε νομίζω είμαι ΟΚ. Τώρα που προσπαθώ να ξαναμπώ στην σελίδα του εξοικονομώ στην σελίδα οι αιτήσεις μου είχα κενή εντελώς (δεν έχει δηλαδή κάποιον πίνακα ή επιλογή για νέα αίτηση). Έπεσε το σύστημα ή είναι φυσιολογικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

10:24 τωρα και πρεπει να εκλεισαν κιολας οι αιτησεις, μπηκα στις 10 για να δω τις φορμες και τωρα που ξανασυνδεθηκα δε βλεπω επιλογη για νεα αιτηση

10:33 βγαζει το παρακατω μηνυμα οταν συνδεεσαι

Δεν έχετε τους ρόλους που απαιτούνται για να προσπελάσετε αυτό το portlet.

Επεξ/σία από JohnnySilverhand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, JohnnySilverhand είπε

10:24 τωρα και πρεπει να εκλεισαν κιολας οι αιτησεις, μπηκα στις 10 για να δω τις φορμες και τωρα που ξανασυνδεθηκα δε βλεπω επιλογη για νεα αιτηση

10:33 βγαζει το παρακατω μηνυμα οταν συνδεεσαι

Δεν έχετε τους ρόλους που απαιτούνται για να προσπελάσετε αυτό το portlet.

Το ίδιο μήνυμα εμφανίζει και σε μένα εδώ και ώρα. 

Δεν ξέρω αν όντως έκλεισε ή έχει κολλήσει το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimdt7 είπε

Το ίδιο μήνυμα εμφανίζει και σε μένα εδώ και ώρα. 

Δεν ξέρω αν όντως έκλεισε ή έχει κολλήσει το σύστημα.

Αυτό εμφανίζει και σε εμένα παρόλο που πήρα αριθμό πρωτοκόλλου. Ποιός ξέρει τι από τα 2. Πάντως σε κάποια φάση έβγαλε ένα μήνυμα λάθους - δεν έπαιρνε δηλαδή τα στοιχεία ενώ ήταν σωστά όλα συμπληρωμένα. Αλλά αμέσως διορθώθηκε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

10:44 μπορεις να επιλεξεις νεα αιτηση για ανατολικη μακεδονια και θρακη

 

10:46 δεν υπαρχει η επιλογη πλεον

Επεξ/σία από JohnnySilverhand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, JohnnySilverhand είπε

10:44 μπορεις να επιλεξεις νεα αιτηση για ανατολικη μακεδονια και θρακη

 

10:46 δεν υπαρχει η επιλογη πλεον

προφανώς κόλλησε

το έλυσαν 

όμως τα κονδύλια είχαν ήδη εξαντληθεί

με λίγα λόγια

έμεινε ανοιχτό περίπου τον ίδιο χρόνο απλά με διακοπές.

τώρα μπορεί να βγουν να ανοικοινώσουν ότι έμεινε ανοιχτό 45 λεπτά!!!

άλλα λόγια να αγαπιόμαστε 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ανεβασε αρθρο το πρωτο θεμα με τιτλο

Εξοικονομώ - Αυτονομώ - Ακίνητα: Ανοιχτή η πλατφόρμα για αιτήσεις στην ανατολική Μακεδονία- Θράκη

🤣😜🤪

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2021 στις 8:26 ΜΜ, fredd0 είπε

5 λεπτα ελαχιστος χρονος υποβολης αιτησης

και ψιλοαλλαγες στο hookup με buildingcet και ααδε

αυτες ειναι ο

 

11 λεπτά πριν, JohnnySilverhand είπε

Μολις ανεβασε αρθρο το πρωτο θεμα με τιτλο

Εξοικονομώ - Αυτονομώ - Ακίνητα: Ανοιχτή η πλατφόρμα για αιτήσεις στην ανατολική Μακεδονία- Θράκη

🤣😜🤪

 

Λες να έχει και στην έντυπη έκδοση αύριο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...