Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Αν βαλεις λεβητα με ενσωματομενο δοχειο ζνχ επιλεγεις ΝΑΙ (δοχειο οχι εναλλακτη πχ https://baxihellas.gr/proionta/levites-sympyknosis-fysikou-aeriou-epitixoi/doxeio-apothikeysis-znx/nuvola-duo-tec/)

Αν βαλεις λεβητα χωρις ενσωματομενο δοχειο ζνχ επιλεχεις ΟΧΙ

Αν δε βαλεις τιποτα επιλεγεις οχι

 

δεν ειναι πυρινικη αστροφυσικη

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.... Και πότε επιλέγεις άνευ σύστημα θέρμανσης ; Εκεί ψιλομπερδεύτικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θέλω να κάνω μόνωση στην ταράτσα. Είχα βάλει κάποτε πλακάκια, αλλά το νερό από κάπου περνά και δεν έχω βρει λύση.

Τι όσους μόνωση θα κάνω πρέπει να το αποφασίσω με την υποβολή της αίτησης η ΜΕΤΑ ?

Τι δικαιολογεί το πρόγραμμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.... Και πότε επιλέγεις άνευ σύστημα θέρμανσης ; Εκεί ψιλομπερδεύτικα...

οταν εχεις η σκοπευεις να αγορασεις boiler λεβητοστασιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Θέλω να κάνω μόνωση στην ταράτσα. Είχα βάλει κάποτε πλακάκια, αλλά το νερό από κάπου περνά και δεν έχω βρει λύση.

Τι όσους μόνωση θα κάνω πρέπει να το αποφασίσω με την υποβολή της αίτησης η ΜΕΤΑ ?

Τι δικαιολογεί το πρόγραμμα ?

υγρομονωση κατω απο τα πλακακια δεν εβαλες;

anyway οτιδηποτε μονωση, συμβατικη, ανεστραμμενη, εξαρταται απο το κτιριο. Απλα δε μπορεις να κανεις μονο στεγανωση, υποχρεωτικα μονωση+στεγανωση.

1 λεπτό πριν, idefixius είπε

Στα 15' είχε κλείσει στη Δυτική Μακεδονία.  Και παρά τον "χρονοδιακόπτη".

Τα "bot" δεν ηταν ποτε οσο μεγαλο προβλημα οσο θελανε να πιστευουνε διαφοροι. Το εχω πει 200 φορες, αν το συστημα λειτουργει το ενδιαφερον ειναι τοσο μεγαλο που κλεινει αμεσως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

υγρομονωση κατω απο τα πλακακια δεν εβαλες;

anyway οτιδηποτε μονωση, συμβατικη, ανεστραμμενη, εξαρταται απο το κτιριο. Απλα δε μπορεις να κανεις μονο στεγανωση, υποχρεωτικα μονωση+στεγανωση.

Τα "bot" δεν ηταν ποτε οσο μεγαλο προβλημα οσο θελανε να πιστευουνε διαφοροι. Το εχω πει 200 φορες, αν το συστημα λειτουργει το ενδιαφερον ειναι τοσο μεγαλο που κλεινει αμεσως

Γι αυτό ρωτάω.

Τι καλύπτει το πρόγραμμα ?

Θέλω μια λύση οριστική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επίσης το σύστημα δέχεται τις παύλες στον αριθμό ασφαλείας ΠΕΑ και δε δέχεται την τελεία (.) σαν διαχωριστικό δεκαδικών 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Γι αυτό ρωτάω.

Τι καλύπτει το πρόγραμμα ?

Θέλω μια λύση οριστική.

 

σου ειπα, εξαρταται απο τη στατικοτητα του κτιριου. Ποσο "βαρος" μπορει να σηκωσει. Θα τα βρεις με τα συνεργεια που θα σου κανουν τις προσφορες αφου δουν το κτιριο.

Σε παλια κτιρια συνηθως βαζουν συμβατικη (δηλαδη θερμομονωση, ελαφρομπετον για ρυσεις και απο πανω ειτε ασφαλτοπανο ειτε επαλειφομενο). Αν θες πληρως βατη, θα πρεπει να το δεις με το συνεργειο. Το προγραμμα παντως τα καλυπτει ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

σου ειπα, εξαρταται απο τη στατικοτητα του κτιριου. Ποσο "βαρος" μπορει να σηκωσει. Θα τα βρεις με τα συνεργεια που θα σου κανουν τις προσφορες αφου δουν το κτιριο.

Σε παλια κτιρια συνηθως βαζουν συμβατικη (δηλαδη θερμομονωση, ελαφρομπετον για ρυσεις και απο πανω ειτε ασφαλτοπανο ειτε επαλειφομενο). Αν θες πληρως βατη, θα πρεπει να το δεις με το συνεργειο. Το προγραμμα παντως τα καλυπτει ολα.

Έχω βάλει σε ένα χωριστό τμήμα ασφαλτοπανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σε θερμομόνωση που ρώτησα, μου είπαν με

  • θερμομονωτικές πλάκες τις οποίες
  • τις σηκώνουν και δημιουργούν ρήση με αφρό σε ορισμένα σημεία απο κάτω για να παρουν κλίση 
  • Σε ορισμένα σημεία για να επιτύχουν την κλίση, βάζουν πιο παχιά ή πιο χοντρή πλάκα. 5-10εκ πάχος.
  • Απο κάτω απο τις πλάκες προφανώς υπάρχει κενό και λειτουργεί ως επιπλέον επιπεδο θερμομόνωσης
  • Τελικό στρώμα απο πάνω ειναι βάψιμο με ρητινούχο χρώμα για υγρομόνωση
  • Προφανώς η τελική βατότητα είναι περιορισμένη

Αν έχει κάποιος άποψη για αυτή την τεχνική ας γράψει σχετικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ για θερμομόνωση και στεγάνωση θα πάω σεψεκασμό πολυουρεθάνης και πολυουρία από πάνω

δεν θέλω βάρος έχω σπίτι του 1962

το έχουν βάλει καμιά δεκαριά στην περιοχή μου

απλά όλοι το έχουν βαάλει τα τελευταία 4 χρόνια 

ως τώρα κανείς δεν έχει θέμα

αλλά σε βάθος 15ετίας δεν έχω κάποιον να ρωτήσω

43 λεπτά πριν, fredd0 είπε

υγρομονωση κατω απο τα πλακακια δεν εβαλες;

anyway οτιδηποτε μονωση, συμβατικη, ανεστραμμενη, εξαρταται απο το κτιριο. Απλα δε μπορεις να κανεις μονο στεγανωση, υποχρεωτικα μονωση+στεγανωση.

Τα "bot" δεν ηταν ποτε οσο μεγαλο προβλημα οσο θελανε να πιστευουνε διαφοροι. Το εχω πει 200 φορες, αν το συστημα λειτουργει το ενδιαφερον ειναι τοσο μεγαλο που κλεινει αμεσως

έχεις απόλυτο δίκιο

κάποιοι νόμιζαν ότι ο χρονοδιακόπτης θα δώσει τη λύση

ίσα ίσα που με την καθυστέρηση μπήκαν και άλλοι στο παιχνίδι (των 15 ημερών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

Τα "bot" δεν ηταν ποτε οσο μεγαλο προβλημα οσο θελανε να πιστευουνε διαφοροι. Το εχω πει 200 φορες, αν το συστημα λειτουργει το ενδιαφερον ειναι τοσο μεγαλο που κλεινει αμεσως

Τωρα γιατι τους χαλας το αφηγημα? Οταν ενας μηχανικος εχει δεχθει π.χ. 10 αιτησεις και εκ των πραγματων μπορει να περασει 1 αντε 2 , κατι πρεπει να λεει σαν δικαιολογια! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, idefixius είπε

Στα 15' είχε κλείσει στη Δυτική Μακεδονία.  Και παρά τον "χρονοδιακόπτη".

Εγώ μια χαρά πέρασα μια αίτηση, το σύστημα ρόλαρε παρά τα όποια μικρά κολλήματα

12 λεπτά πριν, Evaggelos1 είπε

Τωρα γιατι τους χαλας το αφηγημα? Οταν ενας μηχανικος εχει δεχθει π.χ. 10 αιτησεις και εκ των πραγματων μπορει να περασει 1 αντε 2 , κατι πρεπει να λεει σαν δικαιολογια! 

Αν ένας μηχανικός πληρώσει 9 άτομα + αυτός για να περάσει 10 αιτήσεις και περάσουν, εκεί είμαστε καλοί; Βοήθησα συνάδελφο με 60+ αιτήσεις ο οποίος βρήκε ισάριθμα άτομα. Και τις πέρασε ΟΛΕΣ.

1 ώρα πριν, idefixius είπε

Και επίσης το σύστημα δέχεται τις παύλες στον αριθμό ασφαλείας ΠΕΑ και δε δέχεται την τελεία (.) σαν διαχωριστικό δεκαδικών 

Με ή χωρίς παύλες περνάει ο αριθμός ασφαλείας

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Εγώ μια χαρά πέρασα μια αίτηση, το σύστημα ρόλαρε παρά τα όποια μικρά κολλήματα

Εγώ δεν είμαι μηχανικός 

Είμαι ιδιώτης 

Για σας ο χρονοδιακοπτης είναι καλός γιατί έκανε μια πιο δίκαιη ανακατανομή των αιτήσεων και κάποια μικρά γραφεία που δεν περνούσαν ούτε μια πέρασαν και μια και δύο.

Για μας τους ιδιώτες υποψηφίους με αυτή χρηματοδότηση και αυτή τη ζήτηση ο χρονοδιακοπτης είναι ψιλά γράμματα.

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός. 

Οσοι φώναξαν από τους μηχανισμούς και τις ενώσεις τους στον Σκρεκα το έκαναν με τη συντεχνιακή λογική.

Καλος λοιπόν ο χρονοδιακοπτης αλλά όχι πανάκεια 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikucic είπε

Καλος λοιπόν ο χρονοδιακοπτης αλλά όχι πανάκεια 

Συμφωνούμε και εγώ όπως ανέφερα το ζητούμενο είναι να περάσουν οι αιτήσεις, προσωπικά δε στοιβάζω αιτήσεις και με ενδιαφέρει να έχω ευχαριστημένους πελάτες. Σημαντικό ότι το σύστημα ρόλαρε καλύτερα από άλλες περιφέρειες (Στερεά Ελλάδα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...