Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 40% επιδότηση, θαρρώ πως αρκετοί θα προσπεράσουν...

Τώρα, μεγάλη κουβέντα αν έπρεπε να μπει αυτός ο "κόφτης" ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Το δεύτερο πεα θα το βγάζει μηχανικός με κλήρωση από το μητρώο του ΤΕΕ.

Και ξέρετε ότι αρκετοί κάνουν κάποιες πατάτες στα πεα . Δεν εννοώ μούρα πεα . Εννοώ λάθη . Είναι συχνό φαινόμενο .

Αν κάνει λάθος, θα το διωρθωσει.

4 ώρες πριν, ikucic είπε

ναι θα είναι πολύ κάτω η ζήτηση από την αναμενόμενη

Οπότε, θα εγκριθουν όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αν κάνει λάθος, θα το διωρθωσει.

Γενικά καλό θα είναι να αφήνεις και κανα μήνυμα ασχολίαστο, προφανώς δεν είσαι μηχανικός και δε γνωρίζεις τις ακριβείς διαδικασίες 

Δε στο λέω με κακία ή οτιδήποτε, αλλά δε χρειάζεται να σχολιάζεις και να εκφέρεις άποψη επί παντός επιστητού 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, διαβάζω αυτά που λέτε τις τελευταίες μέρες, ποια ειναι η γνώμη σας, με ποσοστο επιχορήγησης 55% αξίζει η φασαρία; θέλω να πω έχω ήδη τρομάξει με το τρέξιμο και μπλέξιμο που αναφέρεται πολλοι στο θέμα και αν μπορώ με παζαρια και μικρότερες αποδείξεις να πετυχω καλές τιμές από μάστορους για εργασίες που πρεπει να γίνουν, ίσως να ήταν καλύτερα να μην ασχοληθώ με το προγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Georgegoum είπε

Καλησπερα, διαβάζω αυτά που λέτε τις τελευταίες μέρες, ποια ειναι η γνώμη σας, με ποσοστο επιχορήγησης 55% αξίζει η φασαρία; θέλω να πω έχω ήδη τρομάξει με το τρέξιμο και μπλέξιμο που αναφέρεται πολλοι στο θέμα και αν μπορώ με παζαρια και μικρότερες αποδείξεις να πετυχω καλές τιμές από μάστορους για εργασίες που πρεπει να γίνουν, ίσως να ήταν καλύτερα να μην ασχοληθώ με το προγραμμα;

Εάν θέλεις να κάνεις εργασίες μεγάλου κόστους, κατά τη γνώμη μου, ναι αξίζει με 55%, ειδικά αν δεν έχεις έτοιμο χρήμα και θέλεις να εκμεταλλευτείς την δανειοδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Georgegoum είπε

Καλησπερα, διαβάζω αυτά που λέτε τις τελευταίες μέρες, ποια ειναι η γνώμη σας, με ποσοστο επιχορήγησης 55% αξίζει η φασαρία; θέλω να πω έχω ήδη τρομάξει με το τρέξιμο και μπλέξιμο που αναφέρεται πολλοι στο θέμα και αν μπορώ με παζαρια και μικρότερες αποδείξεις να πετυχω καλές τιμές από μάστορους για εργασίες που πρεπει να γίνουν, ίσως να ήταν καλύτερα να μην ασχοληθώ με το προγραμμα;

νομίζω είσαι στο όριο.

από 50% και κάτω ούτε για πλάκα.

από 50% και πάνω ανάλογα τις εργασίες.

όσο για τη δανειοδότηση δεν νομίζω ότι σε ενδιαφέρει και τόσο αφού λες ότι μπορείς να ψάξεις για καλύτερες τιμές άμεσα από μαστόρους.

πρέπει να το συζητήσεις με μηχανικό και να δεις.

από μόρια πως πάς; έχεις σημαντικές πιθανότητες να μπεις (χαμηλό εισόδημα, ΑΜΕΑ, μονογεακή, βαθμοημέρες, τωρική ενεργειακή κλάση του ακινήτου κα);

Κατά τη γνώμη μου το πρόβλημα του νέου αυτού προγράμματος είναι οι χαμηλές επιδοτήσεις και η υποχρέωση για 3 ενεργειακές κατηγορίες. Δηλ εσύ μπορεί να χρειάζεσαι 2 άμεσες παρεμβάσεις για να αναβίθμισεις το σπίτι σου και να μην πιάνεις τις 3 κατηγορίες. Και να σου βάλει ο μηχανικός και άλλες 2 για να τις πιάσεις χωρίς όμως να τις θέλεις και πολύ. Στο προηγούμενο πρόγραμμα που οι επιδότησεις ήταν υψηλότερες δεν το σκεφτόσουν και πολύ. Έλεγες οκ θα πάρω και ένα κλιματιστικό ακόμη του κουτιού με με συμμετοχή 25 έως 30% (για κάποιους 15% ή για τις λιγνιτικές μόλις 5%). Τώρα η συμμετοχή αυτή ανεβαίνει και ο ιδιοκτήτης το σκέφτεται:

κάνω τώρα 2 παρεμβάσεις και δίνω ζεστό χρήμα στον μάστορα πετυχαίνοντας καλύτερη τιμή ή

πάω με τιμές και γραφειοκρατία του νέου "εξοικονομώ" και φορτώνω 4 παρεμβάσεις με τις 2 να είναι "πολυτέλεια";;;

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, ikucic είπε

νομίζω είσαι στο όριο.

από 50% και κάτω ούτε για πλάκα.

από 50% και πάνω ανάλογα τις εργασίες.

όσο για τη δανειοδότηση δεν νομίζω ότι σε ενδιαφέρει και τόσο αφού λες ότι μπορείς να ψάξεις για καλύτερες τιμές άμεσα από μαστόρους.

πρέπει να το συζητήσεις με μηχανικό και να δεις.

από μόρια πως πάς; έχεις σημαντικές πιθανότητες να μπεις (χαμηλό εισόδημα, ΑΜΕΑ, μονογεακή, βαθμοημέρες, τωρική ενεργειακή κλάση του ακινήτου κα);

Κατά τη γνώμη μου το πρόβλημα του νέου αυτού προγράμματος είναι οι χαμηλές επιδοτήσεις και η υποχρέωση για 3 ενεργειακές κατηγορίες. Δηλ εσύ μπορεί να χρειάζεσαι 2 άμεσες παρεμβάσεις για να αναβίθμισεις το σπίτι σου και να μην πιάνεις τις 3 κατηγορίες. Και να σου βάλει ο μηχανικός και άλλες 2 για να τις πιάσεις χωρίς όμως να τις θέλεις και πολύ. Στο προηγούμενο πρόγραμμα που οι επιδότησεις ήταν υψηλότερες δεν το σκεφτόσουν και πολύ. Έλεγες οκ θα πάρω και ένα κλιματιστικό ακόμη του κουτιού με με συμμετοχή 25 έως 30% (για κάποιους 15% ή για τις λιγνιτικές μόλις 5%). Τώρα η συμμετοχή αυτή ανεβαίνει και ο ιδιοκτήτης το σκέφτεται:

κάνω τώρα 2 παρεμβάσεις και δίνω ζεστό χρήμα στον μάστορα πετυχαίνοντας καλύτερη τιμή ή

πάω με τιμές και γραφειοκρατία του νέου "εξοικονομώ" και φορτώνω 4 παρεμβάσεις με τις 2 να είναι "πολυτέλεια";;;

Μα, και το προηγούμενο 3 ενεργειακες κατηγορίες ΔΕΝ ήθελε ???

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ikucic είπε

διάβασε αν θες όλο το ποστ μου και όχι μόνο μία πρόταση

Τι ΔΕΝ κατάλαβα, δηλαδή ??

Το πρόγραμμα ξεκινά από 75% ενώ το προηγούμενο από 75% συν ένα 10% premium λόγω covid !!!!

Ποιο είναι το θέμα ?

Να δώσει ΚΑΙ αυτό premium λόγω covid ?

ΥΓ1. ΜΑ τότε, τι premium ήταν !!!!

ΥΓ2. Είσαι λιγνιτικη περιοχή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι ΔΕΝ κατάλαβα, δηλαδή ??

Το πρόγραμμα ξεκινά από 75% ενώ το προηγούμενο από 75% συν ένα 10% premium λόγω covid !!!!

Ποιο είναι το θέμα ?

Να δώσει ΚΑΙ αυτό premium λόγω covid ?

ΥΓ1. ΜΑ τότε, τι premium ήταν !!!!

ΥΓ2. Είσαι λιγνιτικη περιοχή ?

και 3 κατηγορίες

και κατάταξη με βάση την συνθήκη κόστους οφέλους (σε ποσοστό κοντά στο 60% με βάση τις παραμέτρους)

και κόφτης δαπανών κοντά στα 20000 για μία μέση κατοικία

και μειωμένες επιδοτήσεις

όλα αυτά κάνουν ένα πρόγραμμα κακό και όχι ελκυστικό για ένα μέσο νοικοκυριό. Είναι σαφής η πρόθεση για κατεύθυνση των κονδυλίων προς συγκεκριμένες δαπάνες.

Αν θεωρείς ότι έχει καμία σχέση το πρόγραμμα αυτό με το προηγούμενο τότε τι να πω

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikucic είπε

και 3 κατηγορίες

και κατάταξη με βάση την συνθήκη κόστους οφέλους (σε ποσοστό κοντά στο 60% με βάση τις παραμέτρους)

και κόφτης δαπανών κοντά στα 20000 για μία μέση κατοικία

και μειωμένες επιδοτήσεις

όλα αυτά κάνουν ένα πρόγραμμα κακό και όχι ελκυστικό για ένα μέσο νοικοκυριό. Είναι σαφής η πρόθεση για κατεύθυνση των κονδυλίων προς συγκεκριμένες δαπάνες.

Αν θεωρείς ότι έχει καμία σχέση το πρόγραμμα αυτό με το προηγούμενο τότε τι να πω

Οι εκπτώσεις είναι ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ, αλλά θα μοιραστούν σε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Οι εκπτώσεις είναι ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ, αλλά θα μοιραστούν σε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ.

οκ!

κάνε έναν κόπο να διαβάσεις τον οδηγό .

άνθρωποι που θέλουν εναγωνίως κουφώματα όχι μόνο δεν θα βάλουν αλλά ούτε καν θα μπουν στο πρόγραμμα! Και θα το έχουν πραγματικά ανάγκη! ή να για μπουν θα κάνουν 3 - 4 παρέμβασεις και τα κουφώματα θα μείνουν απ΄έξω (απλό παράδειγμα).

Στο ξαναλέω διάβασε τον οδηγό και μην αναμασάς μόνο το δελτίου τυπού του ΥΠΕΝ.

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikucic είπε

οκ!

κάνε έναν κόπο να διαβάσεις τον οδηγό .

άνθρωποι που θέλουν εναγωνίως κουφώματα όχι μόνο δεν θα βάλουν αλλά ούτε καν θα μπουν στο πρόγραμμα! Και θα το έχουν πραγματικά ανάγκη! ή να για μπουν θα κάνουν 3 - 4 παρέμβασεις και τα κουφώματα θα μείνουν απ΄έξω (απλό παράδειγμα).

Στο ξαναλέω διάβασε τον οδηγό και μην αναμασάς μόνο το δελτίου τυπού του ΥΠΕΝ.

Σε ποια σελίδα, να επικεντρωθω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...