Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιστρέφω στο θέμα με τα αλουμίνια και το κέλυφος. Μου λένε τώρα ότι θα έρθει πρώτα για το κέλυφος και μετά για τα αλουμίνια. Μου λένε ότι δεν επηρεάζει το κέλυφος τα αλουμίνια και το κέλυφος δεν θα γυρίσει στη γωνία του τοίχου για να ακουμπήσει - τελειώσει πριν το αλουμίνιο. Δηλαδή θα υπάρχει ένα κομμάτι τοίχου παλιού ακάλυπτο. Είναι σωστό αυτό;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Επιστρέφω στο θέμα με τα αλουμίνια και το κέλυφος. Μου λένε τώρα ότι θα έρθει πρώτα για το κέλυφος και μετά για τα αλουμίνια. Μου λένε ότι δεν επηρεάζει το κέλυφος τα αλουμίνια και το κέλυφος δεν θα γυρίσει στη γωνία του τοίχου για να ακουμπήσει - τελειώσει πριν το αλουμίνιο. Δηλαδή θα υπάρχει ένα κομμάτι τοίχου παλιού ακάλυπτο. Είναι σωστό αυτό;;;;;

αν καταλαβα καλα θα ερθει για κελυφος περιμετρικα στο  σπιτι και εκει που εχεις κουφωματα οι γωνιες / λαμπαδες  θα μεινουν "μερεμετι" και θα τελειωσουν μετα το κουφωμα  .. δεν υπαρχει προβλημα σε αυτο στην ουσια θα βαλει οπου μπορει κελυφος πλεγμα κολλα  για να μη καθυστερησει και οταν μπουν τα κουφωματα θα τελειωσει τις γωνιες και θα σου βαλει παστα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αυτό που μου είπε είναι ότι το κέλυφος θα σταματήσει στη γωνία του τοίχου και δεν θα γυρίσει την γωνία να φτάσει προς το αλουμίνιο. Είναι σωστό αυτό;. Αλλά θα τον πάρω τηλέφωνο Δευτέρα για να μου εξηγήσει καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jaguar13 είπε

Όχι, αυτό που μου είπε είναι ότι το κέλυφος θα σταματήσει στη γωνία του τοίχου και δεν θα γυρίσει την γωνία να φτάσει προς το αλουμίνιο. Είναι σωστό αυτό;. Αλλά θα τον πάρω τηλέφωνο Δευτέρα για να μου εξηγήσει καλύτερα...

αυτο ειναι μιση δουλεια γνωμη μου .. θα βαλει κελυφος στο 98% του σπιτιου και δε θα βαλει στις γωνιες ; .. εγω δε θα το δεχομουνα το συνεργειο μου , πηγε να μου βαλει "λαμπαδες" 3mm μπλε και τους εβαλα να μου βαλουν 5αρι οσο πιο χοντρο χωρουσε δηλαδη μονο σε ενα σημειο αν δεις στη φωτο γιατι ειχα το αποθηκακι εβαλα 3αρι

20210324_125837.jpg

20210324_125850.jpg

Επεξ/σία από NikolasdaL
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τελικά καλά δεν το σκέφτομαι ότι πρέπει να μπει και μόνωση (έστω αν οχι 7εκ 3 ή 5) και στις λαμπάδες?

Έχω πελαγώσει ολίγον. Δηλαδή πρέπει να έχουμε και γνώσεις μονωσά μην μας κάνουν αρπακολλα δουλειά?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι λάθος θερμομονωτικά.

απλά τους παίρνει χρόνο και σου λένε το κλασικό ελληνικό : "δεν έχει ανάγκη"

15 λεπτά πριν, ikucic είπε

είναι λάθος θερμομονωτικά.

απλά τους παίρνει χρόνο και σου λένε το κλασικό ελληνικό : "δεν έχει ανάγκη"

Θα βάλεις τα κουφώματα .

Μετά θα κάνεις την θερμομόνωση και στους λαμπάδες θα βάλεις 3 εκατοστά πολυστερίνη. 

Το σωστό είναι αυτό και έτσι πρέπει να γίνει.

Δηλ αφού το κάνεις γιατί να μην το κάνεις σωστά; Επειδή μας πιάνουν στον ύπνο κάποια συνεργεία;

Στα λέω γιατί και γω πελαγωμένος ήμουν και έφτασα στο σημείο να τις κάνω τις μονώσεις μόνος μου για να μην τσακώνομαι.

Πάντως υπάρχουν συνεργεία που κάνουν σωστά τη δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τη γνώμη όποιου πραγματικά έχει γνώση του αντικειμένου. Έχω ενταχθεί στο τρέχον πρόγραμμα. Είχαμε συμφωνήσει με τον ΕΕ του 1ου ΠΕΑ να αναλάβει και το ρόλο του Συμβούλου. Προσωπικά δεν είχα ποτέ ενασχόληση με οικοδομικές εργασίες. Τον κύριο αυτό δεν το έχω ξαναδεί από τη στιγμή που έγινε η καταχώριση της αίτησης. Μόνο από το τηλέφωνο και πάντα βιαστικά σε σημείο να αγχώνομαι. Το αναφέρω αυτό για να τονίσω ότι δεν τον εμπιστεύομαι και βρίσκομαι σε αδιέξοδο.

Τώρα τελευταία μιλώντας με αλουμινάδες ανακάλυψα ότι έχει γίνει λάθος στις επιφάνειες που έχουν καταχωρηθεί για τα κουφώματα. Πιέζοντας τον για να καταλάβω τι έγινε μου είπε ότι οι διαστάσεις που έχει δηλώσει στο ΠΕΑ είναι διαφορετικές από τις υπάρχουσες. Οι προμηθευτές κουφωμάτων έχουν ξεκαθαρίσει ότι έχουν πολύ μικρά περιθώρια να παίξουν με τις διαστάσεις που θα αποτυπώσουν στα παραστατικά. Το ποσό που αναγράφεται στην απόφαση υπαγωγής θα είναι κοντά στο πραγματικό κόστος επομένως δεν με απασχολεί τόσο πολύ αυτό. Αυτό που μου τόνισαν είναι ότι  ενδεχομένως να υπάρξει πρόβλημα στον έλεγχο και να ανακληθεί η απόφαση υπαγωγής. Όταν το είπα στο μηχανικό μου είπε ότι είμαι συνυπεύθυνη εφόσον έχω υπογράψει την αίτηση!

Επιγραμματικά να σας πω ότι έχουμε περίπου 20 εκατοστά διαφορά στο ύψος των μπαλκονοπορτων μεταξύ ΠΕΑ και πραγματικότητας καθώς και 110 εκατοστά  είναι φαρδύτερη μια μπαλκονόπορτα από αυτό που περιγράφεται στο ΠΕΑ

1) Τι μπορεί να γίνει δεδομένου ότι το 1ο ΠΕΑ δεν αλλάζει και οποιαδήποτε διόρθωση θα οδηγούσε σε ανάκληση της υπαγωγής;

2) Μπορεί να γίνει αντιπαράθεση των δεδομένων που έχει δηλώσει ο ΕΕ στο σύστημα του ΠΕΑ με τις διαστάσεις που θα αποτυπώσει ο αλουμινάς; Και θα ήταν μια αναντιστοιχία λόγος ανάκλησης; 

3) Είναι δυνατόν να επικαλείται την υπογραφή μου στην αίτηση του εξοικονομώ την στιγμή που είχε έρθει σπίτι και έκανε μετρήσεις; Και πώς θα έπρεπε εγώ να γνωρίζω τι έχει υπολογίσει αυτός στο ΠΕΑ;

Συγγνώμη για την πολυλογία. Είμαι χαμένη, αγχωμένη και απελπισμένη. Το όνειρο να αναβαθμίσω την κατοικία μου έχει γίνει εφιάλτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ikucic είπε

είναι λάθος θερμομονωτικά.

απλά τους παίρνει χρόνο και σου λένε το κλασικό ελληνικό : "δεν έχει ανάγκη"

Θα βάλεις τα κουφώματα .

Μετά θα κάνεις την θερμομόνωση και στους λαμπάδες θα βάλεις 3 εκατοστά πολυστερίνη. 

Το σωστό είναι αυτό και έτσι πρέπει να γίνει.

Δηλ αφού το κάνεις γιατί να μην το κάνεις σωστά; Επειδή μας πιάνουν στον ύπνο κάποια συνεργεία;

Στα λέω γιατί και γω πελαγωμένος ήμουν και έφτασα στο σημείο να τις κάνω τις μονώσεις μόνος μου για να μην τσακώνομαι.

Πάντως υπάρχουν συνεργεία που κάνουν σωστά τη δουλειά.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Έτσι θα το κάνω. Αν ξέρεις κανένα συνεργείο και δεν σου κάνει κόπο στείλε ένα πμ για επικοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Θα ήθελα τη γνώμη όποιου πραγματικά έχει γνώση του αντικειμένου. Έχω ενταχθεί στο τρέχον πρόγραμμα. Είχαμε συμφωνήσει με τον ΕΕ του 1ου ΠΕΑ να αναλάβει και το ρόλο του Συμβούλου. Προσωπικά δεν είχα ποτέ ενασχόληση με οικοδομικές εργασίες. Τον κύριο αυτό δεν το έχω ξαναδεί από τη στιγμή που έγινε η καταχώριση της αίτησης. Μόνο από το τηλέφωνο και πάντα βιαστικά σε σημείο να αγχώνομαι. Το αναφέρω αυτό για να τονίσω ότι δεν τον εμπιστεύομαι και βρίσκομαι σε αδιέξοδο.

Τώρα τελευταία μιλώντας με αλουμινάδες ανακάλυψα ότι έχει γίνει λάθος στις επιφάνειες που έχουν καταχωρηθεί για τα κουφώματα. Πιέζοντας τον για να καταλάβω τι έγινε μου είπε ότι οι διαστάσεις που έχει δηλώσει στο ΠΕΑ είναι διαφορετικές από τις υπάρχουσες. Οι προμηθευτές κουφωμάτων έχουν ξεκαθαρίσει ότι έχουν πολύ μικρά περιθώρια να παίξουν με τις διαστάσεις που θα αποτυπώσουν στα παραστατικά. Το ποσό που αναγράφεται στην απόφαση υπαγωγής θα είναι κοντά στο πραγματικό κόστος επομένως δεν με απασχολεί τόσο πολύ αυτό. Αυτό που μου τόνισαν είναι ότι  ενδεχομένως να υπάρξει πρόβλημα στον έλεγχο και να ανακληθεί η απόφαση υπαγωγής. Όταν το είπα στο μηχανικό μου είπε ότι είμαι συνυπεύθυνη εφόσον έχω υπογράψει την αίτηση!

Επιγραμματικά να σας πω ότι έχουμε περίπου 20 εκατοστά διαφορά στο ύψος των μπαλκονοπορτων μεταξύ ΠΕΑ και πραγματικότητας καθώς και 110 εκατοστά  είναι φαρδύτερη μια μπαλκονόπορτα από αυτό που περιγράφεται στο ΠΕΑ

1) Τι μπορεί να γίνει δεδομένου ότι το 1ο ΠΕΑ δεν αλλάζει και οποιαδήποτε διόρθωση θα οδηγούσε σε ανάκληση της υπαγωγής;

2) Μπορεί να γίνει αντιπαράθεση των δεδομένων που έχει δηλώσει ο ΕΕ στο σύστημα του ΠΕΑ με τις διαστάσεις που θα αποτυπώσει ο αλουμινάς; Και θα ήταν μια αναντιστοιχία λόγος ανάκλησης; 

3) Είναι δυνατόν να επικαλείται την υπογραφή μου στην αίτηση του εξοικονομώ την στιγμή που είχε έρθει σπίτι και έκανε μετρήσεις; Και πώς θα έπρεπε εγώ να γνωρίζω τι έχει υπολογίσει αυτός στο ΠΕΑ;

Συγγνώμη για την πολυλογία. Είμαι χαμένη, αγχωμένη και απελπισμένη. Το όνειρο να αναβαθμίσω την κατοικία μου έχει γίνει εφιάλτης.

Δεν υπάρχει συνυπευθηνοτητα !!!!

Άστον να λέει !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GR77-S είπε

Θα ήθελα τη γνώμη όποιου πραγματικά έχει γνώση του αντικειμένου. Έχω ενταχθεί στο τρέχον πρόγραμμα. Είχαμε συμφωνήσει με τον ΕΕ του 1ου ΠΕΑ να αναλάβει και το ρόλο του Συμβούλου. Προσωπικά δεν είχα ποτέ ενασχόληση με οικοδομικές εργασίες. Τον κύριο αυτό δεν το έχω ξαναδεί από τη στιγμή που έγινε η καταχώριση της αίτησης. Μόνο από το τηλέφωνο και πάντα βιαστικά σε σημείο να αγχώνομαι. Το αναφέρω αυτό για να τονίσω ότι δεν τον εμπιστεύομαι και βρίσκομαι σε αδιέξοδο.

Τώρα τελευταία μιλώντας με αλουμινάδες ανακάλυψα ότι έχει γίνει λάθος στις επιφάνειες που έχουν καταχωρηθεί για τα κουφώματα. Πιέζοντας τον για να καταλάβω τι έγινε μου είπε ότι οι διαστάσεις που έχει δηλώσει στο ΠΕΑ είναι διαφορετικές από τις υπάρχουσες. Οι προμηθευτές κουφωμάτων έχουν ξεκαθαρίσει ότι έχουν πολύ μικρά περιθώρια να παίξουν με τις διαστάσεις που θα αποτυπώσουν στα παραστατικά. Το ποσό που αναγράφεται στην απόφαση υπαγωγής θα είναι κοντά στο πραγματικό κόστος επομένως δεν με απασχολεί τόσο πολύ αυτό. Αυτό που μου τόνισαν είναι ότι  ενδεχομένως να υπάρξει πρόβλημα στον έλεγχο και να ανακληθεί η απόφαση υπαγωγής. Όταν το είπα στο μηχανικό μου είπε ότι είμαι συνυπεύθυνη εφόσον έχω υπογράψει την αίτηση!

Επιγραμματικά να σας πω ότι έχουμε περίπου 20 εκατοστά διαφορά στο ύψος των μπαλκονοπορτων μεταξύ ΠΕΑ και πραγματικότητας καθώς και 110 εκατοστά  είναι φαρδύτερη μια μπαλκονόπορτα από αυτό που περιγράφεται στο ΠΕΑ

1) Τι μπορεί να γίνει δεδομένου ότι το 1ο ΠΕΑ δεν αλλάζει και οποιαδήποτε διόρθωση θα οδηγούσε σε ανάκληση της υπαγωγής;

2) Μπορεί να γίνει αντιπαράθεση των δεδομένων που έχει δηλώσει ο ΕΕ στο σύστημα του ΠΕΑ με τις διαστάσεις που θα αποτυπώσει ο αλουμινάς; Και θα ήταν μια αναντιστοιχία λόγος ανάκλησης; 

3) Είναι δυνατόν να επικαλείται την υπογραφή μου στην αίτηση του εξοικονομώ την στιγμή που είχε έρθει σπίτι και έκανε μετρήσεις; Και πώς θα έπρεπε εγώ να γνωρίζω τι έχει υπολογίσει αυτός στο ΠΕΑ;

Συγγνώμη για την πολυλογία. Είμαι χαμένη, αγχωμένη και απελπισμένη. Το όνειρο να αναβαθμίσω την κατοικία μου έχει γίνει εφιάλτης.

Αντιγράφω από την απόφαση υπαγωγής:

"Ο συνδυασμός παρεμβάσεων και τα αντίστοιχα ποσά του πίνακα ΕΠΙΛΕΞΙΜΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΩΝ μπορούν να τροποποιηθούν στη βάση νέας

πρότασης συνδυασμού παρεμβάσεων που συνοδεύει το πρώτο Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης (Α’ ΠΕΑ), χωρίς τροποποίηση της οικείας

απόφασης υπαγωγής, με τις εξής προϋποθέσεις:

...

β. τηρούνται τα μέγιστα ποσά ανά υποκατηγορία παρέμβασης που ορίζονται στον Οδηγό του Προγράμματος

γ. δεν αυξάνεται ο επιλέξιμος προϋπολογισμός παρεμβάσεων, ούτε ο συνολικός επιλέξιμος προϋπολογισμός."

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι θα βάλεις τον αλουμινά να σου κόψει παραστατικό με τις δηλωθεισες διαστάσεις του Α' ΠΕΑ και, αν προκύψει διαφορά στην τιμή, αυτή είτε θα αντισταθμιστεί από τη μείωση της δαπάνης κάποιας άλλης παράβασης, ώστε να μην τροποποιηθεί ο συνολικός προϋπολογισμός, είτε θα καλυφθεί από την τσέπη σου. Αρκεί να μην ξεπερνά το μέγιστο ποσό της υποκατηγορίας από τον Πίνακα 4.1.1 "Ανώτατα όρια δαπανών των επιλέξιμων παρεμβάσεων"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jaguar13 είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Έτσι θα το κάνω. Αν ξέρεις κανένα συνεργείο και δεν σου κάνει κόπο στείλε ένα πμ για επικοινωνία.

Μπες στα σάιτ των εταιρειών (baumit, caparol, sto πχ) έχουν οδηγό εφαρμογής που τον διαβάζει και τυφλός (που λέμε). Θα τους πεις ΑΥΤΟ θέλω να μου εφαρμόσετε, πάνω σε αυτό συμφωνούμε!

6 ώρες πριν, GR77-S είπε

Θα ήθελα τη γνώμη όποιου πραγματικά έχει γνώση του αντικειμένου. Έχω ενταχθεί στο τρέχον πρόγραμμα. Είχαμε συμφωνήσει με τον ΕΕ του 1ου ΠΕΑ να αναλάβει και το ρόλο του Συμβούλου. Προσωπικά δεν είχα ποτέ ενασχόληση με οικοδομικές εργασίες. Τον κύριο αυτό δεν το έχω ξαναδεί από τη στιγμή που έγινε η καταχώριση της αίτησης. Μόνο από το τηλέφωνο και πάντα βιαστικά σε σημείο να αγχώνομαι. Το αναφέρω αυτό για να τονίσω ότι δεν τον εμπιστεύομαι και βρίσκομαι σε αδιέξοδο.

Τώρα τελευταία μιλώντας με αλουμινάδες ανακάλυψα ότι έχει γίνει λάθος στις επιφάνειες που έχουν καταχωρηθεί για τα κουφώματα. Πιέζοντας τον για να καταλάβω τι έγινε μου είπε ότι οι διαστάσεις που έχει δηλώσει στο ΠΕΑ είναι διαφορετικές από τις υπάρχουσες. Οι προμηθευτές κουφωμάτων έχουν ξεκαθαρίσει ότι έχουν πολύ μικρά περιθώρια να παίξουν με τις διαστάσεις που θα αποτυπώσουν στα παραστατικά. Το ποσό που αναγράφεται στην απόφαση υπαγωγής θα είναι κοντά στο πραγματικό κόστος επομένως δεν με απασχολεί τόσο πολύ αυτό. Αυτό που μου τόνισαν είναι ότι  ενδεχομένως να υπάρξει πρόβλημα στον έλεγχο και να ανακληθεί η απόφαση υπαγωγής. Όταν το είπα στο μηχανικό μου είπε ότι είμαι συνυπεύθυνη εφόσον έχω υπογράψει την αίτηση!

Επιγραμματικά να σας πω ότι έχουμε περίπου 20 εκατοστά διαφορά στο ύψος των μπαλκονοπορτων μεταξύ ΠΕΑ και πραγματικότητας καθώς και 110 εκατοστά  είναι φαρδύτερη μια μπαλκονόπορτα από αυτό που περιγράφεται στο ΠΕΑ

1) Τι μπορεί να γίνει δεδομένου ότι το 1ο ΠΕΑ δεν αλλάζει και οποιαδήποτε διόρθωση θα οδηγούσε σε ανάκληση της υπαγωγής;

2) Μπορεί να γίνει αντιπαράθεση των δεδομένων που έχει δηλώσει ο ΕΕ στο σύστημα του ΠΕΑ με τις διαστάσεις που θα αποτυπώσει ο αλουμινάς; Και θα ήταν μια αναντιστοιχία λόγος ανάκλησης; 

3) Είναι δυνατόν να επικαλείται την υπογραφή μου στην αίτηση του εξοικονομώ την στιγμή που είχε έρθει σπίτι και έκανε μετρήσεις; Και πώς θα έπρεπε εγώ να γνωρίζω τι έχει υπολογίσει αυτός στο ΠΕΑ;

Συγγνώμη για την πολυλογία. Είμαι χαμένη, αγχωμένη και απελπισμένη. Το όνειρο να αναβαθμίσω την κατοικία μου έχει γίνει εφιάλτης.

Καταγγελία στο ΤΕΕ και πειθαρχικό του γαϊδουριού. Κάτι τέτοιοι χαλάνε το επάγγελμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παιδιά δεν είναι οι μηχανικοί αλουμινάδες, μπορεί να φύγει μισό τετραγωνικό στις μετρήσεις, δεν χρειάζεται πανικός 

Για το ύψος ξέρω πχ ότι υπάρχουν αλουμιναδες που μετράνε το κουτί του ρολού και στα κουφώματα και στα παντζουρια 

Τωρα για το 1.10 πλάτους που λέμε ότι έφυγε, εκεί ναι, έχει γίνει λάθος, πάντα βέβαια με την αίρεση ότι αυτά που γράφει ο GR77 είναι σωστά, άμα δε δούμε δε μπορούμε να ξέρουμε 

Το πιο σωστό και τυπικό για αρχή είναι να φύγουν λεφτά από μια άλλη παρέμβαση και να πάνε εκεί 

Αν έχεις πχ κλιματιστικά που έχουν αέρα, κόβεις 500 ευρώ από εκεί, αυξάνεις τον προϋπολογισμό των κουφωμάτων και τελειώνει η ιστορία 

Ακόμα όμως και στα παραστατικά να φανούν 2-2,5 τμ λιγότερα από όσα μπήκαν, τι θα γίνει δηλαδή στην περίπτωση που γίνει έλεγχος ;

Αντε πες ότι θα βγάλουν μεζούρες (γελάμε) και φανεί ότι έβαλες παραπάνω από αυτά για τα οποία επιδοτήθηκες, που το παράτυπο ;

Να ήταν λιγότερα να σου πω υπάρχει θέμα 

Οποτε ψυχραιμία, δεν είναι κάτι τρομερό 

Επίσης εγώ από την πλευρά του μηχανικού θα πάρω και το μέρος του συναδέλφου, αφού δε μπορώ να ακούσω και την δικιά του τοποθέτηση επι του θέματος 

Εδώ ακούγονται απόψεις από την πλευρά των ωφελούμενων

Εγω επειδή έχω κάνει Εξοικονομώ σαν σύμβουλος, να σας πω ότι όλοι θεωρούν ότι ο ρόλος του συμβούλου είναι ρόλος επιβλέποντα των εργασιών 

Τηλεφωνο γιατί δε μπήκε σωστά η μόνωση, τηλέφωνο αν είναι καλό αυτό το κλιματιστικό, τηλέφωνο που να κρεμάσουμε την εξωτερική μονάδα, τηλέφωνο έλα από εδώ να δεις τι μου λέει ο υδραυλικός που θα βάλει τον ηλιακό, τηλέφωνο πως να βγάλω την άδεια μικρής κλιμακασ κλπ 

Τα παραπάνω είναι πραγματικά παραδείγματα που μου έτυχαν σε 4-5 Εξοικονομώ, δεν είναι ότι έκανα 50 και έπεσα σε τρεις πελάτες που με ζάλισαν 

Ολα αυτά για 200 ευρώ (προ φόρων) σε βάθος διετίας 

Οποτε μη βιάζεστε να εκφράζετε απόψεις χωρίς να ξέρετε κάποια πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πράγματι ο Σύμβουλος έργου δεν έχει καμία σχέση με τον επιβλεποντα.

Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να του δικαιολογούνται 2000 ευρώ και όχι 200 ευρώ από το πρόγραμμα.

αυτός όμως που βγάζει το ΠΕΑ πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός.

Και μια πρόταση - συμβουλή προς όλους από κάποιον (εμένα) που έχει 2 σπίτια από κληρονομιά με πολλά πολλά προβληματα (πολεοδομικά, παλαιότητας κ.α).

Καλό είναι να έχετε επιβλέποντα μηχανικό και βασικά να έχετε μηχανικό για το σπίτι σας χωρίς να κοιτάτε την χαμηλότερη τιμή ή να αλλάζετε μηχανικό ανάλογα την συγκυρία.

εγώ έχω έναν και τα κάνει όλα: τακτοποιήση, άδεια μικρής κλίμακας που έβγαλα παλιά, εξοικονομώ τώρα, σύμβουλο έργου.

Πέρα από το αρχείο που τηρώ εγώ για το σπίτι μου, έχει και αυτός και όλα είναι ασφαλή, οργανομένα και άμεσα διαθέσιμα. Σε βάθος χρόνου είναι η πιο οικονομική λύση και με το λιγότερο άγχος αναζήτησης εγγράφων, διότι αυτός θα μου βγάλει όταν χρειαστεί εύκολα, γρήγορα και φθηνα και την ηλεκτρονική ταυτότητα (και ότι άλλο μας ζητήσουν στο μέλλον ) μιας που τα έχει όλα και δεν θα κάτσει να κάνει ελέγχους σε πράγματα που υπέγραψαν άλλοι.

 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ikucic είπε

αυτός όμως που βγάζει το ΠΕΑ πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός.

Το έχω αναφέρει πολλές φορές, υπάρχει έλλειψη γνώσης 

Οταν ξεκινήσαμε να κάνουμε ΠΕΑ πριν δέκα χρόνια παίρναμε 200-250 ευρώ 

Οταν αμοίβεσαι με τέτοιο ποσόν έχεις την δυνατότητα να ασχοληθείς να διαβάσεις να ψάξεις κλπ κλπ 

Τα παιδιά που ξεκίνησαν τα τελευταία χρόνια και πάνε για ένα πενηντάρικο, το βλέπουν όπως και οι πελάτες, σαν μια διεκπεραίωση για την εφορία, τον συμβολαιογράφο κλπ, οποτε κάνουν τσάτρα Πάτρα δουλειά, παίρνουν το πενηντάρικο κι όλοι ευχαριστημένοι ΜΕΧΡΙ την στιγμή που αρχίζουν και παίζονται λεφτά 

Μετα ψάχνουν όλοι να δουν τι έγινε, και βλέπεις τα αποτελέσματα 

off topic, μίλαγα με έναν φίλο, μου έλεγε ότι υπάρχει έλλειψη μελετητών στην αγορά,  λόγω της καθίζησης της οικοδομής δεν υπήρξε διαδοχή, με αποτέλεσμα οι περισσότεροι μεγάλοι σε ηλικία να έχουν σταματήσει πλέον, οι δε νεότεροι να μην έχουν καθόλου εμπειρία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Το έχω αναφέρει πολλές φορές, υπάρχει έλλειψη γνώσης 

Οταν ξεκινήσαμε να κάνουμε ΠΕΑ πριν δέκα χρόνια παίρναμε 200-250 ευρώ 

Οταν αμοίβεσαι με τέτοιο ποσόν έχεις την δυνατότητα να ασχοληθείς να διαβάσεις να ψάξεις κλπ κλπ 

Τα παιδιά που ξεκίνησαν τα τελευταία χρόνια και πάνε για ένα πενηντάρικο, το βλέπουν όπως και οι πελάτες, σαν μια διεκπεραίωση για την εφορία, τον συμβολαιογράφο κλπ, οποτε κάνουν τσάτρα Πάτρα δουλειά, παίρνουν το πενηντάρικο κι όλοι ευχαριστημένοι ΜΕΧΡΙ την στιγμή που αρχίζουν και παίζονται λεφτά 

Μετα ψάχνουν όλοι να δουν τι έγινε, και βλέπεις τα αποτελέσματα 

off topic, μίλαγα με έναν φίλο, μου έλεγε ότι υπάρχει έλλειψη μελετητών στην αγορά,  λόγω της καθίζησης της οικοδομής δεν υπήρξε διαδοχή, με αποτέλεσμα οι περισσότεροι μεγάλοι σε ηλικία να έχουν σταματήσει πλέον, οι δε νεότεροι να μην έχουν καθόλου εμπειρία 

συμφωνώ απόλυτα.

θα προσθέσω ότι είναι και θέμα γνώσεων.

Έχεις δει πως έχουν καταστήσει τα πανεπιστήμια αυτοί που λένε ότι εργάζονται για να τα φτιάξουν;

Θα πάρουν πτυχίο μέσω τηλεκπαιδεύσης ουσιαστικά (μιας που παιζει 2 χρόνια το μοντέλο) χιλιάδες φοιτητές. Τους μαθαίνουν στο εύκολο , στο αγοραστό (πώληση εργασιών, εξέταση άλλου αντί του υποψηφίου). Άσε για κάποιους που τα αγόρασαν από πανεπιστήμια της σειράς του εξωτερικού. Και μετά τους καλούν να μπουν στα βαθιά και να υπογράψουν άδειες , να ελέγξουν στατικά κ.α.

Τα τελευταία βέβαια που φταίνε γι αυτό είναι τα ίδια τα παιδιά.

Το κλείνω γιατί είναι εκτός θέματος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...