Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 minutes ago, seath36 said:

Έμμεσα ο Gregorymo εχει δίκιο. Ο κανόνας είναι ότι προκαταβολή θα πάρει από το δάνειο (70% του εγκεκριμένου ποσού). Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Μπορεί το πρόγραμμα να μην ορίζει μέγιστη προκαταβολή αλλά το Ιδιωτ. Συμφωνητ. δε προβλέπεται. Αφού είσαι με δάνειο ο κανόνας απλώς είναι ότι δε βάζεις από την τσέπη σου. Όχι βάζεις και το παιρνεις μετά (εκτός από τα προβλεπόμενα δηλαδή ενεργειακο πριν την αίτηση και τα του δανείου που στα επιστρέφει η τράπεζα κτλ)

Το καταλαβαίνω αυτό που λες. Απλά απο τον οδηγό δεν προκύπτει ξεκάθαρα.  Και εδώ που τα λέμε..είναι λίγο περίεργο πχ για την ίδια δουλειά απο άλλους να ζητάς 15% προκαταβολή, απο άλλους 25%,35% κλπ (ανάλογα το ποσοστό επιδότησής τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, g_f είπε

Το καταλαβαίνω αυτό που λες. Απλά απο τον οδηγό δεν προκύπτει ξεκάθαρα.  Και εδώ που τα λέμε..είναι λίγο περίεργο πχ για την ίδια δουλειά απο άλλους να ζητάς 15% προκαταβολή, απο άλλους 25%,35% κλπ (ανάλογα το ποσοστό επιδότησής τους).

Ναι ok. Σωστό είναι αλλά αυτοί είναι οι κανόνες δυστυχώς. Ίσως αν ένας εργολάβος αναλάμβανε την υλοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, g_f είπε

Το καταλαβαίνω αυτό που λες. Απλά απο τον οδηγό δεν προκύπτει ξεκάθαρα.  Και εδώ που τα λέμε..είναι λίγο περίεργο πχ για την ίδια δουλειά απο άλλους να ζητάς 15% προκαταβολή, απο άλλους 25%,35% κλπ (ανάλογα το ποσοστό επιδότησής τους).

Θα μου επιτρέψεις να πω ότι δεν έχεις καταλάβει τίποτα !!!!

Ο οδηγός ορίζει και παραοριζει !!!!

Το ποσοστό σου θα δώσεις προκαταβολή (μειων 30% αν πάρεις δάνειο) και αυτός θα τα πάρει ΠΙΣΩ από το κράτος. ΑΝ θέλει και ΑΝ τον συμφέρει.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

ΥΓ. Απλά, όταν απευθύνεσαι σε κάποιο μάστορα θα του λες: αυτά προκαταβολή και αυτά στο τέλος.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, GREGORYMO said:

Θα μου επιτρέψεις να πω ότι δεν έχεις καταλάβει τίποτα !!!!

Ο οδηγός ορίζει και παραοριζει !!!!

Το ποσοστό σου θα δώσεις προκαταβολή (μειων 30% αν πάρεις δάνειο) και αυτός θα τα πάρει ΠΙΣΩ από το κράτος. ΑΝ θέλει και ΑΝ τον συμφέρει.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

ΥΓ. Απλά, όταν απευθύνεσαι σε κάποιο μάστορα θα του λες: αυτά προκαταβολή και αυτά στο τέλος.

Παραθέτω απο το κεφάλαιο 7 του οδηγού,  σελ 74. 

Όπως το διατυπώνει εγω καταλαβαίνω ότι λέει με πολύ απλά λόγια " παρε το 70% του δανείου και μοίρασέ το όπως νομίζεις ". Και θεωρώ ότι ξέρω να διαβάζω και να κατανοώ ένα κείμενο. 

Συμφωνούμε πάντως στο ΥΓ.  Οτι απλα πρέπει να βρεθούν προμηθευτές που δέχονται το 25% προκαταβολή της περίπτωσης μου. Χωρίς όμως να είναι υποχρεωμένοι. 

20210901_203506.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, g_f είπε

Παραθέτω απο το κεφάλαιο 7 του οδηγού,  σελ 74. 

Όπως το διατυπώνει εγω καταλαβαίνω ότι λέει με πολύ απλά λόγια " παρε το 70% του δανείου και μοίρασέ το όπως νομίζεις ". Και θεωρώ ότι ξέρω να διαβάζω και να κατανοώ ένα κείμενο. 

Συμφωνούμε πάντως στο ΥΓ.  Οτι απλα πρέπει να βρεθούν προμηθευτές που δέχονται το 25% προκαταβολή της περίπτωσης μου. Χωρίς όμως να είναι υποχρεωμένοι. 

20210901_203506.jpg

Κατά αρχήν, δεν θέλω να σε προσβάλλω !!! Αλίμονο !!

Θέλω όμως να σου ανοίξω τα μάτια, με την καλή έννοια.

Αυτή την λεπτομέρεια με το μοίρασμα της προκαταβολής, δεν το καταλαβαίνω αλλά δεν έχει ΚΑΜΙΑ σημασία !!! Τι εννοείς ?

Έχεις 25% έκπτωση ? Ας πούμε, ΝΑΙ.

Αν εσύ καταφέρεις να τα μοιρασεις έτσι ώστε στον ένα να δώσεις 25%, στον άλλο 40% και στον άλλο ΜΗΔΕΝ, μπράβο σου !!!!!

ΑΛΛΟ είναι το ΠΡΟΒΛΗΜΑ και δεν το έχεις πιάσει !!!! Δεν δεν σου κάνω τον έξυπνο !!!

Ποιο είναι αυτό ?

Δικαιουσαι 25% έτσι ?

Η τράπεζα ΤΩΡΑ θα σου δώσει το 70% του 25, έτσι δεν είναι ? ( Και τα υπόλοιπα στο ΤΕΛΟΣ).

ΑΡΑ, αν τα μοιρασεις ΙΣΑ στους προμηθευτές, ξέρεις πόσο βγαίνει στον καθένα !!!!! 17.5%, ΟΧΙ 25% !!!!

ΑΡΑ, εσύ πρέπει να λες: θες να κάνουμε την δουλειά με το εξοικονομώ αλλά θα πάρεις τώρα 17.5% και το υπόλοιπο 82.5% στο τέλος !!!

Και όποιος δεχθεί, βέβαια.

7 ώρες πριν, seath36 είπε

Βρες προμηθευτές που θα πάνε με τους κανόνες του εξοικονομώ. Υπάρχουν πολλοί. Κατανοητή η ανάγκη κτλ αλλά προσωπικά θα έπρεπε να ξέρω τον άλλον πολύ καλά ή να μου έχει δείξει δείγματα για να εμπιστευτώ να πληρώσω περισσότερα από ότι προβλέπεται. 

Υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ ?

Που είναι κρυμμένοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, GREGORYMO said:

Η τράπεζα ΤΩΡΑ θα σου δώσει το 70% του 25, έτσι δεν είναι ? ( Και τα υπόλοιπα στο ΤΕΛΟΣ).

ΑΡΑ, αν τα μοιρασεις ΙΣΑ στους προμηθευτές, ξέρεις πόσο βγαίνει στον καθένα !!!!! 17.5%, ΟΧΙ 25% !!!!

Καλημέρα, ναι οκ έχεις δίκιο. Καταλαβαίνω αυτό που εννοείς οτι πρακτικά είναι 0,7*0,25 αλλά το πρόβλημα παραμένει στο ότι ή θα κάνεις διαφορετικές συμφωνίες για τον καθένα, ή θα αναγκαστείς να συνεργαστείς με προμηθευτές που δέχονται χαμηλή προκαταβολή (οι οποίοι όμως μπορεί να μην είναι της αρεσκείας σου). Αυτό που δεν ξέρω, και θα ρωτήσω τον μηχανικό αν υπάρχει περιθώριο, να αφαιρεθούν κάποιες εργασίες χωρίς να χαθεί ο στόχος της αναβάθμισης. Ίσως είναι μια λύση αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2021 στις 1:47 ΜΜ, g_f είπε

Καλησπέρα. Είμαι στη διαδικασία συλλογής προσφορών και έχω λίγο μπερδευτεί. Είμαι στην κατηγορία 75% επιδότηση, 25% ίδια κεφάλαια (δάνειο). Το πρόβλημά μου είναι οτι οι προκαταβολές που μου ζήτησαν για κουφώματα και θερμομόνωση, 40% έκαστος, υπερβαίνουν ήδη το ποσό που έχει εκταμιευτεί ως δάνειο.  Απο την άλλη το καλό είναι οτι το υπόλοιπο 60% δεν έχουν πρόβλημα να το περιμένουν απο το πρόγραμμα. Πως το διαχειρίζεται κανείς αυτό? Επαναδιαπραγμέτευση προκαβολής? Αναζήτηση άλλου προμηθευτή?  Ή πληρωμή απο τσέπη και ιδιωτικό συμφωνητικό (αυτό δεν το προτιμώ, ως καμμένος στο παρελθόν απο συμφωνητικό)? Στο οδηγό είδα οτι δεν υπάρχει ελάχιστο και μέγιστο ποσό που μπορεί να δοθεί ως προκαταβολή.  Απο τις εμπειρίες σας τι ζητάνε κατα μέσο όρο ως προκαταβολή? 

Σου εγκρίθηκε δάνειο (η λεγόμενη προκαταβολή) 1750Ε. Η ιδιωτ.συμμετοχή είναι 2500Ε. Ο προϋπολογισμός 1000Ε. ΠΡΕΠΕΙ να δωσεις προκαταβολή ή 1750Ε ή 0Ε. Έχεις 2 (Α και Β) προμηθευτές με ισο προϋπολογισμό 5000Ε ο καθενας. Η προκαταβολή ειναι 875Ε ο καθένας κανονικα.

ΕΑΝ το κόστος του Α δεν ειναι 5000Ε αλλά 6000Ε, που σημαίνει οτι θα του δωσεις 1000Ε απο την τσεπη σου, ΚΑΙ ο Β δεν αρκείται στα 875Ε ως προκαταβολη, ΤΟΤΕ μπορεις να δωσεις το πολυ μεχρι 1250Ε (γιατι τόσο είναι η ιδιωτ. συμμετοχη σου σε αυτον) στον Β και 500Ε + 1000Ε στον Α, ως προκαταβολη, και τα υπόλοιπα στο τελος (0Ε και 750Ε αντίστοιχα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας να κάνω μια ερώτηση θα ήθελα για το εξοικονομώ. Έκανα την αίτηση το Δεκέμβριο του 2020 έχω υπαχθεί στο πρόγραμμα. Γνωρίζει κάποιος αν στην άδεια μικρής κλίμακας χρειάζεται μελέτη θέρμανσης από μηχανολόγο? Υπάρχει ήδη καυστήρας πετρελαίου και θα αλλαχθεί με καυστήρα αερίου. Κι επειδή ο ένας μου λέει οτι δεν χρειάζεται και ο άλλος οτι χρειάζεται ξέρει κάποιος τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΥΔ αναδόχου προμηθευτή κουφωμάτων , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε να αναρτηθεί εκ νέου όπου να αναγράφει ότι υπογράφεται από νόμιμο εκπρόσωπο της εταιρείας.

Καμία ιδέα τι εννοούν οι ποιητές; Δεύτερη φορά μου στέλνουν αυτή την παρατήρηση ενώ έχει αναρτηθεί κανονικά η ΥΔ του προμηθευτή.

Επεξ/σία από chill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια άλλη ερώτηση. Το κέλυφος που θα μπει στη βεράντα, θα καλύψει το πλακάκι που είναι κάτω γύρω γύρω στο τοίχο (σοβατεπι λεγεται?) από ότι μας είπαν. Είναι οκ αυτό? Δεν θα πρέπει κανονικά να ξηλωθεί, να μπει το κέλυφος και να ξαναμπεί πάνω στο κέλυφος νέο πλακάκι? Η δεν έχει σημασία και δεν χρειάζεται μετά το κέλυφος? Ρωτάω γιατί προβληματίζομαι μήπως τα νερά στη βεράντα αν δεν έχει γυρω γυρω πλακάκι επηρεάσουν μακροπρόθεσμα το κέλυφος χαμηλά εκεί που τελειώνει στο πλακάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Παιδιά μια άλλη ερώτηση. Το κέλυφος που θα μπει στη βεράντα, θα καλύψει το πλακάκι που είναι κάτω γύρω γύρω στο τοίχο (σοβατεπι λεγεται?) από ότι μας είπαν. Είναι οκ αυτό? Δεν θα πρέπει κανονικά να ξηλωθεί, να μπει το κέλυφος και να ξαναμπεί πάνω στο κέλυφος νέο πλακάκι? Η δεν έχει σημασία και δεν χρειάζεται μετά το κέλυφος? Ρωτάω γιατί προβληματίζομαι μήπως τα νερά στη βεράντα αν δεν έχει γυρω γυρω πλακάκι επηρεάσουν μακροπρόθεσμα το κέλυφος χαμηλά εκεί που τελειώνει στο πλακάκι.

κανονικά πρεπει να υπάρχει σοβατεπι... εαν δεν υπαρχει οντως θα κανει ζημια στη θερμοπροσοψη. Βαλτους να το αφαιρέσουν και να το κολλησουν απο πάνω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...