Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα!!!! ειδα σημερα οτι η αιτηση μου είναι σε κατάσταση : επιλογη χρηματοδοτικού σχηματος.

επειδη βιαζομαι να τελειωσω τις εργασίες ,εαν επιλεξω οτι δεν ενδιαφερομαι για δανειοδοτηση, θα γινει γρηγοροτερα η οριστικη υπαγωγη;;;;  θελω επιτελους να τελειωνω με ολες αυτες τις εργασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, teodur είπε

καλησπερα!!!! ειδα σημερα οτι η αιτηση μου είναι σε κατάσταση : επιλογη χρηματοδοτικού σχηματος.

επειδη βιαζομαι να τελειωσω τις εργασίες ,εαν επιλεξω οτι δεν ενδιαφερομαι για δανειοδοτηση, θα γινει γρηγοροτερα η οριστικη υπαγωγη;;;;  θελω επιτελους να τελειωνω με ολες αυτες τις εργασιες

ΝΑΙ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, teodur είπε

καλησπερα!!!! ειδα σημερα οτι η αιτηση μου είναι σε κατάσταση : επιλογη χρηματοδοτικού σχηματος.

επειδη βιαζομαι να τελειωσω τις εργασίες ,εαν επιλεξω οτι δεν ενδιαφερομαι για δανειοδοτηση, θα γινει γρηγοροτερα η οριστικη υπαγωγη;;;;  θελω επιτελους να τελειωνω με ολες αυτες τις εργασιες

Τουλάχιστον 3 μήνες νωρίτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!!!Τελικα  , αποφασισα να μην περιμενω τη δανειοδοτηση και ξεκινησα ηδη τις  εργασιες.

Απλα εχω μπερδευτει με το ποσό που μπορω να διαθεσω. Ειναι το 30% του  συνολικου προυπολογισμου ή τα  ιδια κεφαλαια;

Γιατι υπαρχει διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teodur είπε

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!!!Τελικα  , αποφασισα να μην περιμενω τη δανειοδοτηση και ξεκινησα ηδη τις  εργασιες.

Απλα εχω μπερδευτει με το ποσό που μπορω να διαθεσω. Ειναι το 30% του  συνολικου προυπολογισμου ή τα  ιδια κεφαλαια;

Γιατι υπαρχει διαφορά

Τι επιδότηση έχεις πάρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2022 στις 8:06 ΜΜ, teodur είπε

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!!!Τελικα  , αποφασισα να μην περιμενω τη δανειοδοτηση και ξεκινησα ηδη τις  εργασιες.

Απλα εχω μπερδευτει με το ποσό που μπορω να διαθεσω. Ειναι το 30% του  συνολικου προυπολογισμου ή τα  ιδια κεφαλαια;

Γιατι υπαρχει διαφορά

Εσύ θα διαθέσεις τα ίδια κεφάλαια.. πχ. Εαν έχεις σπίτι 50τμ. Τότε επιδοτείται με 10000€. Από τα 10000€ εσείς θα διαθέσετε τα 4500€. Τα υπόλοιπα 5500€ είναι η επιδότηση.

Όταν χρησιμοποιηθούν τα 4500€(ίδια κεφάλαια), τότε θα ξεκλειδώσει το 70% της επιδότησης. Δηλ. 3850€ από τα 5500€. Συνεχίζεις τις εργασίες και ολοκληρώνοντας τον φάκελο, θα ξεκλειδώσουν και τα υπόλοιπα 1650€ της επιδότησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σε ακίνητο που έχω μισο-μισο με την αδελφή μου και το ενοικιάζουμε ως πρώτη κατοικία δικαιούμαστε το εξοικονομώ για τους νέους;για από ότι διαβάζω θέλει πλήρη κυριότητα ή επικαρπία άμα είναι να μην το ψάξω καθόλου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, greengr21 είπε

 Σε ακίνητο που έχω μισο-μισο με την αδελφή μου και το ενοικιάζουμε ως πρώτη κατοικία δικαιούμαστε το εξοικονομώ για τους νέους;για από ότι διαβάζω θέλει πλήρη κυριότητα ή επικαρπία άμα είναι να μην το ψάξω καθόλου 

Εδώ έχει κάποιες πληροφορίες

https://www.google.com/amp/s/www.kathimerini.gr/economy/562109665/odigos-gia-to-exoikonomo-anakainizo-gia-neoys-oi-dikaioychoi-kai-ta-posa-tis-epidotisis/amp/

Αλλά μη βασιστείς σε αυτά που θα σου πούνε σε ένα φόρουμ για αν αξίζει. Θέλει διάβασμα και ψάξιμο για το αν αξίζει το κόπο να ασχοληθείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, greengr21 είπε

 Σε ακίνητο που έχω μισο-μισο με την αδελφή μου και το ενοικιάζουμε ως πρώτη κατοικία δικαιούμαστε το εξοικονομώ για τους νέους;για από ότι διαβάζω θέλει πλήρη κυριότητα ή επικαρπία άμα είναι να μην το ψάξω καθόλου 

Τι εννοείς??????

Είστε ενοικιαστες ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή του εξοικονομώ θα κάνω πλήρη ανακαίνιση το σπίτι (Μονό τοίχοι θα μείνουν). Τραβάει πολύ όμως αυτό το πράγμα! Η αίτηση μου φαίνεται να είναι στο στάδιο 04.α Επιλογή Χρηματοδοτικού Σχήματος (Η επιλογή υποβολής αιτήματος για δανειοδότηση είναι προσωρινά μη ενεργή). Απλά περιμένουμε τώρα; Υπάρχει καμία εκτίμηση χρόνου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιεμαι..μπορω να αλλαξω κλιματιστικο 9αρι inverter 11 ετων (δουλευει κανονικα και να το μεταφερω στο πατρικο) να βαλω καινουριο ή δεν μετρα σαν παρεμβαση σε ηδη υπαρχον κι αφου εχουν τραβηχτει φωτογραφιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...