Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

55 λεπτά πριν, tounion είπε

Υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που πιστεύουν ότι θα ωφεληθούν από το συγκεκριμένο εξοικονομώ??

Εξαρτάται από το ποσοστό επιδότησης. Αυτοί με επιδότηση 40% μάλλον οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, cbamak1 είπε

Εξαρτάται από το ποσοστό επιδότησης. Αυτοί με επιδότηση 40% μάλλον οχι.

Αυτό που σου είχα απαντήσει εσένα προσωπικά στις 28/6 μου το απαντάς στις 7/10... Δηλαδή με πάνω από 40% συμφέρει εεεεε. Οκκκ

Τα ξαναλέμε πάλι όταν πάρετε το ΟΚ να βάλετε τα υλικά.. καλά δεν γράφω καν για πληρωμές γιατί δεν θα φτάσουμε εκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ΗΤΚ θα γίνει του (γκούχου γκούχου) το πανηγύρι, είναι ένας από τους λόγους που απέτρεπα κόσμο με το να ασχοληθούν με αυτό το πρόγραμμα 

Εκτός της πολυπλοκότητάς της, η εμπειρία μου έχει δείξει ότι τα περισσότερα σπίτια κάτι έχουν

Προσωπική εκτίμηση, χώρια το θέμα των ανατιμήσεων, πάνω από τους μισούς δε θα προχωρήσουν λόγω ΗΤΚ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Στις ΗΤΚ θα γίνει του (γκούχου γκούχου) το πανηγύρι, είναι ένας από τους λόγους που απέτρεπα κόσμο με το να ασχοληθούν με αυτό το πρόγραμμα 

Εκτός της πολυπλοκότητάς της, η εμπειρία μου έχει δείξει ότι τα περισσότερα σπίτια κάτι έχουν

Προσωπική εκτίμηση, χώρια το θέμα των ανατιμήσεων, πάνω από τους μισούς δε θα προχωρήσουν λόγω ΗΤΚ... 

Εάν έχει γίνει τακτοποίηση στο ακίνητο, η Η.Τ.Κ. βγαίνει πολύ εύκολα και γρήγορα. π.χ. εμένα μου πήρε χρονικά 3 ημέρες.

Σχετικά με το πόσοι θα προχωρήσουν αναφορικά με τις ανατιμήσεις, μάλλον εδώ έχεις δίκιο!!

 

 

16 ώρες πριν, tounion είπε

Αυτό που σου είχα απαντήσει εσένα προσωπικά στις 28/6 μου το απαντάς στις 7/10... Δηλαδή με πάνω από 40% συμφέρει εεεεε. Οκκκ

Τα ξαναλέμε πάλι όταν πάρετε το ΟΚ να βάλετε τα υλικά.. καλά δεν γράφω καν για πληρωμές γιατί δεν θα φτάσουμε εκεί 

Θα έλεγα ότι είναι άστοχη η απάντησή σου, όχι τόσο προς το περιεχόμενο ( εν μέρει ) αλλά ως προς τον τρόπο γραφής!

.

Επεξ/σία από cbamak1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την έγκριση του 1ου πίνακα Οριστικών αποτελεσμάτων, που αφορά σε 28.119 εγκεκριμένες αιτήσεις στο Πρόγραμμα «Εξοικονομώ 2021» ανακοίνωσε το υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας.

Όσοι υπέβαλαν αίτηση στο Πρόγραμμα, η οποία έχει εγκριθεί, θα πρέπει στη συνέχεια να δηλώσουν μέσω του πληροφοριακού συστήματος υποβολής και διαχείρισης, με ποιον τρόπο θα καλύψουν την ίδια συμμετοχή (ίδια κεφάλαια, ή τραπεζικό δανεισμό). Όσοι επιλέξουν την χρήση ιδίων κεφαλαίων, θα μεταβαίνουν άμεσα σε Υπαγωγή στο Πρόγραμμα.

Επίσης, εγκρίθηκε ο πρώτος πίνακας προσωρινών αποτελεσμάτων, που αφορά σε 33 απορριπτέες αιτήσεις στο ίδιο Πρόγραμμα. Όσοι υπέβαλλαν αίτηση, η οποία έχει απορριφθεί, έχουν τη δυνατότητα να υποβάλλουν τις ενστάσεις τους ηλεκτρονικά μέσω του πληροφοριακού συστήματος υποβολής και διαχείρισης. Οι ενστάσεις θα υποβάλλονται εντός προθεσμίας δέκα ημερών, από την ημέρα της ανακοίνωσης των προσωρινών πινάκων.

Τα αποτελέσματα αναρτώνται στην ιστοσελίδα του Προγράμματος https://exoikonomo2021.gov.gr/apotelesmata-axiologeses

Συνολικά, μετά και την απόφαση ένταξης όλων των επιλαχόντων στο «Εξοικονομώ 2021», οι δικαιούχοι του Προγράμματος είναι 87.578 νοικοκυριά και ο προϋπολογισμός ανέρχεται σε 1,2 δισ. ευρώ.

Επεξ/σία από JohnnySilverhand
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, JohnnySilverhand είπε

Την έγκριση του 1ου πίνακα Οριστικών αποτελεσμάτων, που αφορά σε 28.119 εγκεκριμένες αιτήσεις στο Πρόγραμμα «Εξοικονομώ 2021» ανακοίνωσε το υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας.

Όσοι υπέβαλαν αίτηση στο Πρόγραμμα, η οποία έχει εγκριθεί, θα πρέπει στη συνέχεια να δηλώσουν μέσω του πληροφοριακού συστήματος υποβολής και διαχείρισης, με ποιον τρόπο θα καλύψουν την ίδια συμμετοχή (ίδια κεφάλαια, ή τραπεζικό δανεισμό). Όσοι επιλέξουν την χρήση ιδίων κεφαλαίων, θα μεταβαίνουν άμεσα σε Υπαγωγή στο Πρόγραμμα.

Επίσης, εγκρίθηκε ο πρώτος πίνακας προσωρινών αποτελεσμάτων, που αφορά σε 33 απορριπτέες αιτήσεις στο ίδιο Πρόγραμμα. Όσοι υπέβαλλαν αίτηση, η οποία έχει απορριφθεί, έχουν τη δυνατότητα να υποβάλλουν τις ενστάσεις τους ηλεκτρονικά μέσω του πληροφοριακού συστήματος υποβολής και διαχείρισης. Οι ενστάσεις θα υποβάλλονται εντός προθεσμίας δέκα ημερών, από την ημέρα της ανακοίνωσης των προσωρινών πινάκων.

Τα αποτελέσματα αναρτώνται στην ιστοσελίδα του Προγράμματος https://exoikonomo2021.gov.gr/apotelesmata-axiologeses

Συνολικά, μετά και την απόφαση ένταξης όλων των επιλαχόντων στο «Εξοικονομώ 2021», οι δικαιούχοι του Προγράμματος είναι 87.578 νοικοκυριά και ο προϋπολογισμός ανέρχεται σε 1,2 δισ. ευρώ.

Καλό αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ειδα κι εγω τους πινακες, το ποσο δεσμευσης τι ακριβως αφορα; γιατι βλεπω ειναι διαφορετικο απ το συνολικο προυπολογισμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, energy52 είπε

Τωρα ειδα κι εγω τους πινακες, το ποσο δεσμευσης τι ακριβως αφορα; γιατι βλεπω ειναι διαφορετικο απ το συνολικο προυπολογισμο..

Ούτε και το helpdesk γνωρίζει. Επειδή τα ερωτήματα των ενδιαφερομένων είναι αρκετά, θα έχουν μια απάντηση αύριο, απ' ότι είπαν .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, energy52 είπε

Τωρα ειδα κι εγω τους πινακες, το ποσο δεσμευσης τι ακριβως αφορα; γιατι βλεπω ειναι διαφορετικο απ το συνολικο προυπολογισμο..

Για πόση διαφορά μιλάς ?

5-6% ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, energy52 είπε

Τωρα ειδα κι εγω τους πινακες, το ποσο δεσμευσης τι ακριβως αφορα; γιατι βλεπω ειναι διαφορετικο απ το συνολικο προυπολογισμο..

Το ποσό δέσμευσης, περιλαμβάνει το ποσοστό επιδότησης και τα ΠΕΑ, ΗΤΚ βοηθό σύμβουλο, εκδοση αδειων. Δεν περιλαμβάνει τα ίδια κεφάλαια. 

Επεξ/σία από Maknight
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Maknight είπε

Το ποσό δέσμευσης, περιλαμβάνει το ποσοστό επιδότησης και τα ΠΕΑ και ΗΤΚ. Δεν περιλαμβάνει τα ίδια κεφάλαια. 

Ωραιος! Μηπως περιλαμβανει και τον συμβουλο εργου;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, energy52 είπε

Ωραιος! Μηπως περιλαμβανει και τον συμβουλο εργου;

Έκανα μια πρόσθεση τα εξής :  (Ποσό επιχορήγησης) + (Δύο Π.Ε.Α). + (Σύμβουλος έργου) + (Μελέτες) + (Η.Τ.Κ). + (Άδεια) και μου βγαίνει το ποσό δέσμευσης. Επομένως πιθανόν  έτσι να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα! Στον προϋπολογισμο  που εχω κανει εχω βαλει θερμοπροσωψη για 65τμ την ΒΑ μερια που εχει προβλημα..Αν κανω μονο στην Β μερια που ειναι  35 τμ και σαν εναλλακτικη αλλαξω τις δυο μπαλκονοπορτες στο σαλονι (ανατολικα) που ναι μεγαλες (συρομενες του 1990 1,90 Χ 2,20 διπλο τζαμι) πως το βλεπετε; Βεβαια εδω μαλλον ξεφευγω στον προυπολογισμο..Ομως ενεργειακα ειναι συνετη επιλογη; Και τα δυο δεν γινεται να γινουν...

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...