Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ikucic είπε

Τι παρεμβάσεις έκανες ;

Επίσης αν τον βλέπεις ότι δεν είναι σίγουρος μην κάνεις τίποτα ακομη. Ειδικά πρόσεξε αυτό την μικρής κλίμακας (αν απαιτείται στην περίπτωση σου). Γι αυτό σε ρωτάω τι παρεμβάσεις έκανες ;

Επειδή και γω (για το σπίτι της μάνας μου) επιλέξιμος είμαι δεν νομίζω ότι είμαστε στη φάση που σου λέει ο μηχανικός σου. Εδώ δεν εχουμ καν απόφαση υπαγωγής. 

Αλουμίνια , ηλιακο θερμοσίφωνα , αντλια θερμότητας και θερμομόνωση κεραμοσκεπής η οποια ομως εγινε εσωτερικά και δεν χρειάστηκε αδεια.  Δεν έγιναν νεα ανοιγματα οποτε αδεια δεν εβγαλα.

Δηλαδη το οτι λεει "επιλέξιμη" δεν σημαινει οτι μπορουμε να προχωρησουμε σε παρεμβασεις???

Οσο αφορα το σχόλιο του Maknight τον πηρα τηλ πριν λιγο και τον ρωτησα κόβω αποδείξεις μπορουμε να καταθεσουμε? μου λεει ναι μην καθυστερείς να παρουμε σειρά για πληρωμη.

Λογικα ο άνθρωπος δεν εχει ιδεα και δεν ξερω πως και αν μπορω να τον αλλαξω.

Αυριο θα παρω στο Help desp του εξοικονομώ και θα ενημερώσω σχετικα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Ρε παιδια, αφου ο ανθρωπος ειναι στην κατασταση ¨επιλεξιμος¨, ποια αποφαση υπαγωγης να βγει, μου διαφευγει κατι;

Στο εξοικονομώ 20 πάντως κάναμε αποδεκτούς τους όρους υπαγωγής μας αποδεχόμενοι τη σύμβαση με την αναπτυξιακή τράπεζα. 

1η ερώτηση Στο εξοικονομώ 21 γίνεται αυτόματα αυτό; Το ξέρει κανείς σίγουρα; 

2η ερώτηση δηλ το σύστημα είναι ανοικτό και δέχεται δήλωση προμηθευτών , παραστατικά και β πεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, energy52 είπε

Ρε παιδια, αφου ο ανθρωπος ειναι στην κατασταση ¨επιλεξιμος¨, ποια αποφαση υπαγωγης να βγει, μου διαφευγει κατι;

Επιλέξιμες είναι οι αιτήσεις που με βάση τα μόρια τους, θα μπουν στο πρόγραμμα. Αλλά όπως λέει ο οδηγός, οι εργασίες που θα γίνουν πριν από την απόφαση υπαγωγής γίνονται με αποκλειστική ευθύνη του ιδιοκτήτη. Με άλλα λόγια, δεν έχεις υπαχθεί οριστικά εάν είσαι επιλέξιμος. Για αυτό τα κάνεις με δική σου ευθύνη. Εάν ακυρωθεί το πρόγραμμα, αλλάξουν όρους κλπ. είσαι εκτεθημενος.

Μόλις βγει η απόφαση υπαγωγής παίρνεις το οκ να ξεκινήσεις τις εργασίες κλπ. Αφού αποδεχτείς την υπαγωγή με τους όρους που θα ισχύσουν κατά την έκδοση απόφασης υπαγωγής. 

Για του λόγου το αληθές:Screenshot_2022-09-28-23-51-03-574_com.android.chrome.jpg.6e7f6ddf22466013130786830562a71f.jpg

Όπως αναφέρει και η πλατφόρμα που είναι εντελώς κλειδωμένη για οποιαδήποτε ενέργεια, "στην τρέχουσα κατάσταση της αίτησης δεν προβλέπονται ενέργειες". 

Τώρα πού θα τα ανεβάσει ο μηχανικός, με κλειδωμένη πλατφόρμα, ένας θεός ξέρει. 

Τέλος πάντων. Μπορεί να υπάρχει κάτι που δεν ξέρω; Δεν θέλω να είμαι απόλυτος. Αλλά τι να πω;

Στην εικόνα, βλέπεις πουθενά καρτέλα με προμηθευτές; Με τιμολόγια; Έχεις επιλέξει κατάστημα τραπέζης; Έχεις διαλέξει με ίδια κεφάλαια ή με δανεισμό; Που θα τα γράψεις όλα αυτά; Αφού είναι σε επόμενα βήματα τις πλατφόρμας.

Μην αγχώνεσαι ιδιαίτερα όμως. Όταν πάρεις απόφαση υπαγωγής, τα ανεβάζεις.

Εάν πάρεις στο help desk, πιο καλά να ρωτήσεις πότε βγαίνουν οι αποφάσεις υπαγωγής. Ενημερωνε μας για τις εξελίξεις σε παρακαλώ.

 

Επεξ/σία από Maknight
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Maknight εφοσον εχουν ετσι τα πραγματα, εμενα αυτο που μου ρχεται στο μυαλο γι αυτη την καθυστερηση( κοροϊδια ουσιαστικα ειναι, σε σχεση με τις εξαγγελιες..) ειναι πως δεν εχουν φραγκα, φευγουν ολα στις επιδοτησεις και το πανε οσο πιο αργα γινεται..Μα συγνωμη τωρα δε θα πρεπε να βιαζονται, να προχωρησει ταχιστα το προγραμμα να μονωθουν τα σπιτια εν οψη δυσκολου χειμωνα, να γλυτωσουμε ενεργεια; κοινη λογικη λεγεται!Και μετα σου λεει ερχεται και επιδοτηση για ηλιακους, ε δεν ειναι να γελας..?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, energy52 είπε

@Maknight εφοσον εχουν ετσι τα πραγματα, εμενα αυτο που μου ρχεται στο μυαλο γι αυτη την καθυστερηση( κοροϊδια ουσιαστικα ειναι, σε σχεση με τις εξαγγελιες..) ειναι πως δεν εχουν φραγκα, φευγουν ολα στις επιδοτησεις και το πανε οσο πιο αργα γινεται..Μα συγνωμη τωρα δε θα πρεπε να βιαζονται, να προχωρησει ταχιστα το προγραμμα να μονωθουν τα σπιτια εν οψη δυσκολου χειμωνα, να γλυτωσουμε ενεργεια; κοινη λογικη λεγεται!Και μετα σου λεει ερχεται και επιδοτηση για ηλιακους, ε δεν ειναι να γελας..?  

οχι, το προβλημα ειναι η  ηλεκτρονικη ταυτοτητα ... οι φακελοι δηλαδη ολοκληρωθηκαν πριν 20 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα απο επικοινωνία με το help desk του εξοικονομώ μου είπαν τα εξής:

Άπαξ και λεει επιλέξιμη η αιτηση εχει εγκριθεί για το προγραμμα και μπορείς να ξεκινησεις εργασιες εφοσον το επιθυμείς . Πληρώνεις του προμηθευτες μονο το ποσοστό που σου αναλογει και κόβεις τιμολογια επι  πίστωση μεχρι να ανοιξει η πλατφόρμα για να δεχετε τα τιμολόγια και να πληρωθουν το υπόλοιπο ποσοστο οι προμηθευτες. Η πλατφόρμα αυτη την στιγμη ΔΕΝ δεχεται τιμολόγια και αποδείξεις.  Γνώμη μου ,εφοσον καποιος εχει κανει εργασιες οπως στην δικη μου περίπτωση, καλο ειναι να κοψουμε τα τιμολογια οταν θα ειναι ετοιμη η πλατφορμα για να τα δεχτει και οχι τωρα για να ειμαστε πιο σιγουροι.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, mannick είπε

Έπειτα απο επικοινωνία με το help desk του εξοικονομώ μου είπαν τα εξής:

Άπαξ και λεει επιλέξιμη η αιτηση εχει εγκριθεί για το προγραμμα και μπορείς να ξεκινησεις εργασιες εφοσον το επιθυμείς . Πληρώνεις του προμηθευτες μονο το ποσοστό που σου αναλογει και κόβεις τιμολογια επι  πίστωση μεχρι να ανοιξει η πλατφόρμα για να δεχετε τα τιμολόγια και να πληρωθουν το υπόλοιπο ποσοστο οι προμηθευτες. Η πλατφόρμα αυτη την στιγμη ΔΕΝ δεχεται τιμολόγια και αποδείξεις.  Γνώμη μου ,εφοσον καποιος εχει κανει εργασιες οπως στην δικη μου περίπτωση, καλο ειναι να κοψουμε τα τιμολογια οταν θα ειναι ετοιμη η πλατφορμα για να τα δεχτει και οχι τωρα για να ειμαστε πιο σιγουροι.

 

 

Ακριβώς. Το ίδιο λέμε.

Μια λεπτομέρεια μόνο. Δεν κόβονται τιμολόγια. Μόνο αποδείξεις με την επισήμανση "ιδιώτης".

Μήπως ρώτησες πότε πάμε σε αποφάσεις υπαγωγής;

Εμένα μου ανέφεραν, ίσως μέσα στον Οκτώβριο. Επίσης είναι ξεκάθαρο ότι όποιος κάνει εργασίες πιο νωρίς μπορεί να χρησιμοποιήσει μόνο τα ίδια κεφάλαια.

Επεξ/σία από Maknight
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maknight είπε

Ακριβώς. Το ίδιο λέμε.

Μια λεπτομέρεια μόνο. Δεν κόβονται τιμολόγια. Μόνο αποδείξεις με την επισήμανση "ιδιώτης".

Μήπως ρώτησες πότε πάμε σε αποφάσεις υπαγωγής;

Εμένα μου ανέφεραν, ίσως μέσα στον Οκτώβριο. Επίσης είναι ξεκάθαρο ότι όποιος κάνει εργασίες πιο νωρίς μπορεί να χρησιμοποιήσει μόνο τα ίδια κεφάλαια.

Σωστα, αποδείξεις και οχι τιμολόγια.

Για αποφασεις υπαγωγης δεν ρωτησα , θα ηταν καλο αν μπορουσε και καποιος αλλος να καλεσει ετσι ωστε να σιγουρέψουμε ολα οσα ξερουμε.

Το τηλ ειναι 210 329 1291 για οποίον ενδιαφέρεται .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,έχω και εγώ κάνει αίτηση για το εξοικονομω και η αίτηση μου είναι επιλέξιμη.

Το κουφό είμαι ότι σε όσους έχω απευθυνθεί για να κάνω μόνωση ταράτσας μου ζητάνε όλο τ πόσο μπροστά και μετά όταν μπουν τα χρήματα θα μου γυρίσουν πίσω τα λεφτά.

Ξεφτιλικη λέμε μεγάλο η κατάσταση!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hf77 είπε

Καλημέρα,έχω και εγώ κάνει αίτηση για το εξοικονομω και η αίτηση μου είναι επιλέξιμη.

Το κουφό είμαι ότι σε όσους έχω απευθυνθεί για να κάνω μόνωση ταράτσας μου ζητάνε όλο τ πόσο μπροστά και μετά όταν μπουν τα χρήματα θα μου γυρίσουν πίσω τα λεφτά.

Ξεφτιλικη λέμε μεγάλο η κατάσταση!

 

 

 

Προφανώς αυτό που κάνουν δεν είναι σωστό. Εξαιτίας ανεπάρκειας των εξαγγελιών (βλέπουν ότι το εξοικονομώ 21 θα αρχίσει να πληρωνει το 3021 ) μεταφερουν την ευθύνη στους ωφελουμενους. 

Όπως είχα γράψει πριν 8 μήνες σε αυτό το φόρουμ το εξοικονομώ 21 είναι το μεγαλύτερο φιάσκο στην ιστορία των εξοικονομώ. 

Επιλέξιμος χωρίς απόφαση υπαγωγής και χωρίς ανοιχτό σύστημα να περάσουν παραστατικά και β πεα σημαίνει ότι δεν υπάρχει καν χρονικός σχεδιασμός για το πότε θα ξεκινήσουν τυπικά τα έργα. Και όταν λέω τυπικά εννοώ ποτε θα αρχίσει να πληρωνει . 

Όσο για τους επιλαχόντες που έγιναν επιλέξιμοι (το είπε και ο Αυτιας και ο Παπαδάκης χα Χα ...) Έχετε κάποια εξέλιξη ή απλά την εξαγγελία; 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikucic είπε

Όσο για τους επιλαχόντες που έγιναν επιλέξιμοι (το είπε και ο Αυτιας και ο Παπαδάκης χα Χα ...) Έχετε κάποια εξέλιξη ή απλά την εξαγγελία; 

χτες μπηκα να τα τσεκαρω την αιτηση ακομη επιλαχουσα λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος αποφασίσει να δώσει τα χρήματα όλα για κάποια εργασία που κάνει ποιος είναι ο πιο σωστός τρόπος ώστε να διασφαλιστεί ότι όταν θα αρχίσουν οι πληρωμές θα τα πάρει πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hf77 είπε

Καλημέρα,έχω και εγώ κάνει αίτηση για το εξοικονομω και η αίτηση μου είναι επιλέξιμη.

Το κουφό είμαι ότι σε όσους έχω απευθυνθεί για να κάνω μόνωση ταράτσας μου ζητάνε όλο τ πόσο μπροστά και μετά όταν μπουν τα χρήματα θα μου γυρίσουν πίσω τα λεφτά.

Ξεφτιλικη λέμε μεγάλο η κατάσταση!

 

 

 

Και στην δικη μου περίπτωση αυτο εγινε. Τους πλήρωσα ολο το ποσο με δικα μου χρήματα. Το προβλημα μετα βέβαια ειναι το να τους κυνηγας να σου επιστρεψουν τα χρηματα πισω οταν και εαν πληρωθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mannick είπε

Και στην δικη μου περίπτωση αυτο εγινε. Τους πλήρωσα ολο το ποσο με δικα μου χρήματα. Το προβλημα μετα βέβαια ειναι το να τους κυνηγας να σου επιστρεψουν τα χρηματα πισω οταν και εαν πληρωθουν.

Τό πληρωθούν θα γίνει κάποια στιγμή ...το θέμα είναι να εσύ να τα πάρεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...