Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, Ikucic9 είπε

Γιατί δεν κάνεις αίτηση για παράταση ούτως ή άλλως;

αυτο θα κανω για αρχη.

ΓΙΑ Β επιθεωρητη ξερουμε τπτ; Εχουν ξεκινήσει ή ακομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εκδόθηκε η πολυαναμενόμενη απόφαση που αφορά στη δυνατότητα εγγυοδοσίας του Δημοσίου για τους ωφελούμενους της 1ης εισοδηματικής κατηγορίας του “Εξοικονομώ 2021”, η οποία προβλέπεται από τον οδηγό του προγράμματος.

Πηγή:https://news.b2green.gr/41613/εξοικονομώ-έναρξη-εγγυοδοσίας-της-1ης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

Σε εξοικονομώ του 21 που έχω, έχω ολοκληρώσει τις εργασίες και έχουν προχωρήσει οι πληρωμές, και εκκρεμούν μόνο οι τελικές πληρωμές.

Επίσης έχει ξεκινήσει κ η δόση του δανείου, κοιτάζοντας όμως στο e-banking την ανάλυση του δανείου βλέπω ότι ένα ποσό είναι κεφάλαιο και το υπόλοιπο τόκος. Το δάνειο του εξοικονομώ δεν είναι άτοκο; Μπερδευομαι κάπου;

Edit

Τελικά το βρήκα.

 

Πριν από την τελική εκταμίευση, εφόσον η εκταμίευση του δανείου σας έχει γίνει τμηματικά και έχετε λάβει προκαταβολή, η δόση που πληρώνετε κάθε μήνα εξοφλεί τον τόκο, μέρος του κεφαλαίου του δανείου σας (τοκοχρεωλυτική δόση) και την εισφορά του Ν.128/1975.

 

Μετά την τελική εκταμίευση, η δόση που πληρώνετε κάθε μήνα εξοφλεί μέρος του κεφαλαίου του δανείου σας και την εισφορά του Ν.128/1975.

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ θα ηθελα να ενταχθω στο νεο προγραμμα του εξοικονομο του 2024 οταν και αν ανοιξει και εχω καποιες αποριες ..

 

1) αν δικαιουμαι 70% επιδοτηση και τα υπολοιπα 30 % θα ειναι ιδια κεφαλαια ή με τραπεζικο λογαριασμο σωστα ;

2) το 70% της επιδοτησης ποτε μπαινει και το δανειο πότε στον τραπεζικο λογαριασμό ώστε να αρχίσουν οι πληρωμές ;  πρεπει αρχικα να καλυφθουν ολα με ιδια κεφαλαια και μετα απο πολυ καιρο μπαινει το ποσο της επιδοτησης ;   επισης τι επιτοκιο δινουν αν πας για το υπολοιπο 30% με τραπεζικο δανεισμο

 

 

σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτσε να ανοίξει να διαβάσουμε τους όρους και τις προϋποθέσεις πρώτα. 

το ποσοστό που σου επιδοτεί εξαρτάται από εισοδηματικά κριτήρια. στα μέχρι τώρα προγράμματα νομίζω ότι πρώτα πλήρωνες τα τιμολόγια και μετά σου πιστωνόταν η επιδότηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zanskou είπε

κάτσε να ανοίξει να διαβάσουμε τους όρους και τις προϋποθέσεις πρώτα. 

το ποσοστό που σου επιδοτεί εξαρτάται από εισοδηματικά κριτήρια. στα μέχρι τώρα προγράμματα νομίζω ότι πρώτα πλήρωνες τα τιμολόγια και μετά σου πιστωνόταν η επιδότηση 

τι ? δηλαδη οταν σου λεει 70% δικαιουσε επιδοτηση θα πρεπει να εχεις εσυ ετοιμο κεφαλαιο για το 100% και να περιμενεις ποτε μετα απο μηνες να σου βαλουν την επιδοτηση ; η απλα εσυ πληρωνεις μονο το 30% και το 70% το παιενουν οι προμηθευτες οταν μπουνε ; ( γενικα μιλαω τι γινοταν με τα προηγουμενα προγραμματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε απο τώρα σ'εναν μηχανικό για να κάνεις κουβέντα και να δει τι γινεται με το ακινητο, τι εχεις δηλωμένα, αν συμφωνούν όλα κτλ. Να είναι ο φάκελος σου έτοιμος.

Πιθανόν να χρειαστείς τακτοποίηση, οπότε να μη τρέχεις τελευταία στιγμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Πήγαινε απο τώρα σ'εναν μηχανικό για να κάνεις κουβέντα και να δει τι γινεται με το ακινητο, τι εχεις δηλωμένα, αν συμφωνούν όλα κτλ. Να είναι ο φάκελος σου έτοιμος.

Πιθανόν να χρειαστείς τακτοποίηση, οπότε να μη τρέχεις τελευταία στιγμή. 

αν αποτι καταλαβα, συμφωνα με τα παλια προγραμματα,  πρεπει να εχεις στο ονομα σου πρωτη κατοικια για να μπεις στο προγραμμα . Αυτη την στιγμη δεν εχω κανενα ακινητο στο ονομα μου.

ΑΝ  οταν βγει το προγραμμα πχ τον ιανουαριο και ο πατερας μου μου μεταβιβασει ενα ακινητο τον ιανουαριο και το δηλωσω εγω για πρωτη κατοικια θα μπορω να ενταχθω στο προγραμμα ; η δεν θα μπορω να ενταχθω  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειχα μπει εγω. Ειχα παρει 60% νομιζω και τα υπολοιπα δανειο. Τα χρηματα πηγαν στον μαστορα. Βεβαια μεχρι να χρηματα να μπουν στον μαστορα αυτος ηθελε να πληρωθεί για τα υλικα. Οποτε επρεπε να του δωσω τα χρηματα με την προϋπόθεση οτι θα μου τα επεστρεφε οταν πληρωνοταν απο το προγραμμα. 

δλδ μπαχαλο...

Το σπιτι ναι πρεπει να ειναι "δικο σου" 

Εμενα ειναι με γονικη παροχη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gorge18 είπε

Οταν ειχα μπει εγω. Ειχα παρει 60% νομιζω και τα υπολοιπα δανειο. Τα χρηματα πηγαν στον μαστορα. Βεβαια μεχρι να χρηματα να μπουν στον μαστορα αυτος ηθελε να πληρωθεί για τα υλικα. Οποτε επρεπε να του δωσω τα χρηματα με την προϋπόθεση οτι θα μου τα επεστρεφε οταν πληρωνοταν απο το προγραμμα. 

δλδ μπαχαλο...

Το σπιτι ναι πρεπει να ειναι "δικο σου" 

Εμενα ειναι με γονικη παροχη 

ποσο καιρο εκαναν να μπουν τα χρηματα αν επιτρεπετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xorotaktis είπε

ποσο καιρο εκαναν να μπουν τα χρηματα αν επιτρεπετε ?

Μετα που τελιωσα με τα χαρτια πηγε κανα μηνα. δεν αργησαν. Ολα αυτα πριν απο 6 χρονια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, xorotaktis said:

αν αποτι καταλαβα, συμφωνα με τα παλια προγραμματα,  πρεπει να εχεις στο ονομα σου πρωτη κατοικια για να μπεις στο προγραμμα . Αυτη την στιγμη δεν εχω κανενα ακινητο στο ονομα μου.

ΑΝ  οταν βγει το προγραμμα πχ τον ιανουαριο και ο πατερας μου μου μεταβιβασει ενα ακινητο τον ιανουαριο και το δηλωσω εγω για πρωτη κατοικια θα μπορω να ενταχθω στο προγραμμα ; η δεν θα μπορω να ενταχθω  ;

Θα μπορείς. 

Επίσης μπορεί να στο κάνει ο πατέρας σου δωρεάν παραχώρηση.

Εφόσον αμφότερα γίνουν την ίδια χρονιά με το πρόγραμμα, θας μπείς σε μια ειδική κατηγορία και θα ελεγχθεί η περίπτωση σου.

Έτσι έγινε και στο προηγούμενο πρόγραμμα, στα παλιότερα δεν επιτρεπόταν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Θα μπορείς. 

Επίσης μπορεί να στο κάνει ο πατέρας σου δωρεάν παραχώρηση.

Εφόσον αμφότερα γίνουν την ίδια χρονιά με το πρόγραμμα, θας μπείς σε μια ειδική κατηγορία και θα ελεγχθεί η περίπτωση σου.

Έτσι έγινε και στο προηγούμενο πρόγραμμα, στα παλιότερα δεν επιτρεπόταν.

 

Βασει των τελευταίων προγραμμάτων .

Αίτηση κάνει κάποιος που έχει ιδιοκτησιακό δικαίωμα στο ακίνητο (πλήρη κυριότητα ή ψιλή κυριότητα ή επικαρπία ανεξαρτήτως ποσοστού). Επίσης το σπίτι πρέπει να χρησιμοποιείται από κάποιον ως κύρια κατοικία όμως αν δεν είναι ο πλήρης κύριος ή ο επικαρπωτης τότε χάνει 10% της επιχορήγησης .

Αν εγκριθείς τότε βάζεις αρχικά τα ίδια κεφάλαια από την τσέπη σου ή με δάνειο. Μετά μπαίνει το 70% της επιχορήγησης σχετικά γρήγορα και κάνεις τις εργασίες. Μην μπερδεύεις αυτό το 70 με το ποσοστό που θα καλύψει το πρόγραμμα . Αυτό ειναι το 70% του συνόλου της επιδότησης ανεξάρτητα πόση θα είναι η επιχορήγηση. Δηλ αν έχεις 70% επιχορήγηση, το 70% προκαταβολή επιχορήγησης είναι το 70%*70%= 49% + 30% τα ίδια κεφάλαια = 79 % της συνολικής δαπάνης του προγράμματος . Οταν ολοκληροθουν και γίνει ο έλεγχος θα μπουν και τα υπόλοιπα δηλ 100-79=21% της συνολικής δαπάνης βάσει του προηγούμενου παραδείγματος.

Το ποσοστό επιχορήγησης εξαρτάται από εισοδηματικά κριτήρια. Δηλ δεν είναι στανταρ 70-30. μπορεί να είναι ακόμη και 55-45. Η προκαταβολή επιχορήγησης είναι στάνταρ δηλ 70% της επιχορήγησης που δικαιουσε.

Επίσης για να μπεις πρεπει το ακίνητο να είναι καθαρό πολεοδομικά γιατί αν δεν είναι ούτε μεταβίβαση (γονική παροχή) μπορεις να κάνεις όπως ειπες,  ούτε να μπεις στο πρόγραμμα διότι δεν θα μπορεί να εκδοθεί ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου.

Αν όλα αυτά σου φαίνονται κινέζικα διάβασε τον τελευταίο οδηγό από το σάιτ του εξοικονόμω. Ίσως να είναι ίδιος ή παρεμφερής με το νέο και πηγαινε από τώρα σε μηχανικό . Διότι στο παραπέντε δεν θα προλάβεις ούτε γονική να κάνεις αν έχει έστω μια μικρή αυθαιρεσία στο κτίσμα .

Επεξ/σία από Ikucic9
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση από όσους έχουν εμπειρία από το πρόγραμμα. Έχω κάνει αίτηση για το εξοικονομώ 2023 για νέους . Από ότι διάβασα θα μας πάρουν όλους και κάπου διάβασα ότι οι υπαγωγες στο πρόγραμμα θα ξεκινήσουν στην καλύτερη από τον Μάϊο. Επειδή αγόρασα το σπίτι και θέλω να το φτιάξω εκείνη την περίοδο για να μείνω . Οι εργασίες μπορούν να ξεκινήσουν άμεσα μετά την υπαγωγή η πρέπει να περάσει και άλλος καιρός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...