Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, dimitris_sal είπε

Τι εννοει να τους ξεχασαν;

Το πρόγραμμα προχωραει κανονικά

Εγω πχ εχω τελειωσει με τις παρεμβασεις και ειμαι στην φαση της Β ΠΕΑ.

Εννοεί ότι προχωράει με ρυθμούς χελώνας.

Και γω έχω κάνει το β πεα πριν 3 μήνες αλλά η πλατφόρμα είναι κλειδωμένη να πάει παρακάτω.

Και ο τιτλος τα λέει όλα εξοικονόμω 21 και έχουμε 2024 και για ολοκλήρωση ελέγχους τελική εκταμίευση βλέπω 2025.

Εκτός αν εννοεί ότι είναι με την μεγάλη επιδότηση που ήταν εγγυητής το δημοσιο. Εκεί έχει καθυστερήσει αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Ikucic9 είπε

Εννοεί ότι προχωράει με ρυθμούς χελώνας.

Και γω έχω κάνει το β πεα πριν 3 μήνες αλλά η πλατφόρμα είναι κλειδωμένη να πάει παρακάτω.

Και ο τιτλος τα λέει όλα εξοικονόμω 21 και έχουμε 2024 και για ολοκλήρωση ελέγχους τελική εκταμίευση βλέπω 2025.

Εκτός αν εννοεί ότι είναι με την μεγάλη επιδότηση που ήταν εγγυητής το δημοσιο. Εκεί έχει καθυστερήσει αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες 

Σε αυτο θα συμφωνήσω.

Πάντως για όσους μπει εγγυητής το δημόσιο άνοιξε πριν μια εβδομάδα η δυνατότητα για αίτηση δανειοδότησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Ikucic9 είπε

Εκτός αν εννοεί ότι είναι με την μεγάλη επιδότηση που ήταν εγγυητής το δημοσιο. Εκεί έχει καθυστερήσει αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες 

Ναι ακριβως αυτο εννοω, ειναι σε αυτη την κατηγορια..Αλλα απ την αλλη ξερω  γνωστο μου παλι με 25/75 επιδοτηση που προχωραει κανονικα εχει τελειωσει με τις εργασιες κι ειναι στη φαση Β πεα..

Να γινεται διαχωρισμος με τα πολυ χαμηλα εισοδηματα, μονο ετσι στεκει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, energy52 είπε

Ναι ακριβως αυτο εννοω, ειναι σε αυτη την κατηγορια..Αλλα απ την αλλη ξερω  γνωστο μου παλι με 25/75 επιδοτηση που προχωραει κανονικα εχει τελειωσει με τις εργασιες κι ειναι στη φαση Β πεα..

Να γινεται διαχωρισμος με τα πολυ χαμηλα εισοδηματα, μονο ετσι στεκει..

Μήπως είναι χωρίς δάνειο; (Γιατί εκεί ήταν εγγυητής το δημόσιο )

Νομίζω αυτοί που είχαν δηλώσει δάνειο καθυστέρησαν πολύ.

 

Επεξ/σία από Ikucic9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ikucic9 είπε

Μήπως είναι χωρίς δάνειο; (Γιατί εκεί ήταν εγγυητής το δημόσιο )

Νομίζω αυτοί που είχαν δηλώσει δάνειο καθυστέρησαν πολύ.

 

Όντως, καθυστέρησε η διαδiκασία σε όσους ήταν στην πρώτη εισοδηματική κατηγορία (75/25) ΚΑΙ πήραν δάνειο (λόγω του οτι ,όπως είπες, μπήκε εγγυητής το δημόσιο).
Όσοι πήγαν με ίδια κεφάλαια χωρίς δανειοδότηση μπορούσαν να προχωρήσουν κανονικά εξαρχής νομίζω.

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι. Στο αρχικό στάδιο της αίτησης που γίνεται η καταχώρηση των στοιχείων, Α'ΠΕΑ πρέπει να καταχωρήσω και ποιές αλλαγές θέλω να κάνω και είναι δεσμευτικές. Ρωτάω γιατί έτσι (σε περίπτωση που με αποδεχτούν) θα πρέπει να ξεκινήσω να ψάχνω τιμές για αντλία θερμότητας, αλουμίνια, να παίρνω προσφορές, δηλαδή να έχω μια εικόνα κλπ.

Σε σπίτι που ΔΕΝ έχει θέρμανση, μπορώ να βάλω αντλία θερμότητας; Διάβασα κάποια μηνύματα πιο πριν και μου έδωσε την εντύπωση ό,τι αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αντικατάσταση π.χ πετρελαιου σε αντλία θερμότητας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Manefs23 είπε

Να ρωτήσω κάτι. Στο αρχικό στάδιο της αίτησης που γίνεται η καταχώρηση των στοιχείων, Α'ΠΕΑ πρέπει να καταχωρήσω και ποιές αλλαγές θέλω να κάνω και είναι δεσμευτικές. Ρωτάω γιατί έτσι (σε περίπτωση που με αποδεχτούν) θα πρέπει να ξεκινήσω να ψάχνω τιμές για αντλία θερμότητας, αλουμίνια, να παίρνω προσφορές, δηλαδή να έχω μια εικόνα κλπ.

Σε σπίτι που ΔΕΝ έχει θέρμανση, μπορώ να βάλω αντλία θερμότητας; Διάβασα κάποια μηνύματα πιο πριν και μου έδωσε την εντύπωση ό,τι αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αντικατάσταση π.χ πετρελαιου σε αντλία θερμότητας.

 

Ο μηχανικός μου με είχε πει ότι δεν είναι δεσμευτικές ,μπορούμε να τις αλλάξουμε τις παρεμβάσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Manefs23 είπε

Να ρωτήσω κάτι. Στο αρχικό στάδιο της αίτησης που γίνεται η καταχώρηση των στοιχείων, Α'ΠΕΑ πρέπει να καταχωρήσω και ποιές αλλαγές θέλω να κάνω και είναι δεσμευτικές. Ρωτάω γιατί έτσι (σε περίπτωση που με αποδεχτούν) θα πρέπει να ξεκινήσω να ψάχνω τιμές για αντλία θερμότητας, αλουμίνια, να παίρνω προσφορές, δηλαδή να έχω μια εικόνα κλπ.

Σε σπίτι που ΔΕΝ έχει θέρμανση, μπορώ να βάλω αντλία θερμότητας; Διάβασα κάποια μηνύματα πιο πριν και μου έδωσε την εντύπωση ό,τι αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αντικατάσταση π.χ πετρελαιου σε αντλία θερμότητας.

 

Εγώ έβαλα σε σπίτι που δεν έχει καθόλου θέρμανση λέβητα υγραερίου .

Άρα μπορείς .

Και μάλιστα θα έχεις και μεγάλη εξοικονόμηση ενέργειας μεταξύ του α και του β πεα αν δεν έχεις καθόλου θέρμανση και βάλεις πχ αντλία.

Σώματα έχεις ; Σώματα κολεκτερ και λοιπά δεν επιδοτει το πρόγραμμα .

Επεξ/σία από Ikucic9
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Να ρωτήσω ακόμη κάτι, στο παρακάτω link που αναφαίρονται οι παρεμβάσεις που μπορεί να πραγματοποιήσει κάποιος.

στο 3.Ζ αναγράφει Αντλία θερμότητας Αέρα-Αέρα, εννοεί το "παραδοσιακό" κλιματιστικό; ενώ στο 3.Γ είναι η Αντλία θερμότητας που όλοι αναφαίρουμε ως νεα μορφή θερμανσης στα σπίτια, γιατί διάβασα ό,τι αυτές ειναι αέρα-νερού

https://news.b2green.gr/32919/εξοικονομώ-2023-ο-επίσημος-οδηγός-παρεμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Α' ΠΕΑ θεωρείται επιλέξιμη δαπάνη;

ρώτησα κάτι στο help desk και μου έδωσε την εντύπωση οτι το Α' ΠΕΑ ειναι επιλέξιμη δαπάνη.

και αν ΝΑΙ, λογικά μονο αν επιλεγείς σωστά;

εν τω μεταξυ στο help desk οι απαντήσεις στα email του ειναι τα κομματια απο τον οδηγο του προγραμματος, που στη ουσια αυτα ζηταω επεξήγηση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι επιλέξιμα όλα μόνο αν επιλεγεις.

Το μόνο που μπορεί να το κάνεις και να το πληρώσεις από την τσέπη είναι το α πεα. Διότι το κάνεις ανεξάρτητα από το αν θα επιλεγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, hf77 είπε

Καλημέρα,θα ήθελα να ρωτήσω για το Εξοικονομω του 2021.

Έχει κολλήσει στο στάδιο 7 και δεν προχωράει.Τι γίνεται?Γνωρίζουμε κάτι?

Ότι γνωρίζαμε και όταν είχε κολλήσει στα προηγούμενα στάδια.

Τίποτα απολύτως.

Πρόγραμμα φιάσκο . Συναγωνίζεται το γεφύρι της Άρτας στον χρόνο ολοκλήρωσης.

Εγώ πάντως καλού κακού έχω ήδη μιλήσει στα παιδιά μου για το εξοικονόμω 21. Μπορεί να το κληρονομήσουν και αυτό μαζι με τα άλλα πλούτη μου... (Όταν κάναμε την αίτηση ο μικρός θήλαζε. Τώρα πάει προνήπια). Που ξέρετε όταν τελείωσει το πρόγραμμα μπορεί να είναι φαντάρος.

Επεξ/σία από Ikucic9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καθυστέρηση;

Έχετε κάνει τις παρεμβάσεις ή υπάρχει και σε αυτό το κομμάτι καθυστέρηση; Ρωτάω γιατί άλλο να έχουν γίνει οι παρεμβάσεις και απλά υπάρχει καθυστέρηση στο κλείσιμο φακέλου, και (πολύ χειρότερο) να είστε ακομα σε αναμονη παρεμβάσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...