Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, Kyriaki01 είπε

Καλημέρα ψάχνω καταστήματα που είναι στο εξοικονομώ να βάλω ηλιακό θερμοσίφωνα. Όποιος μπορεί παρακαλώ να μου προτείνει 

Εαν θες από τους "μεγάλους", μόνο ο Κωτσόβολος κάνει με εξοικονομώ. Και ίσως σε συμφέρει με τις προσφορές που κάνει κατά καιρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά καλημέρα.
Εξοικονομώ 2023, έχει κάνει αίτηση η μητέρα μου για το σπίτι της (είναι στο όνομά της).
Ερωτήσεις:
1. ακόμα δεν έχει πάρει καμιά ειδοποίηση αν εγκρίθηκε η αίτησή της ή αν απορρίφθηκε, τι γίνεται;
2. αν το γράψει σε μένα το σπίτι, θα υπάρξει πρόβλημα με το εξοικονομώ; (αφού η αίτηση είναι στο όνομά της)

(θα αναρωτηθείτε γιατί δεν ρωτάω το λογιστή μου...πολύ απλά γιατί οι "γνώσεις" του στο παρελθόν μου έχουν κοστίσει, σε €. Δεν εμπιστεύομαι τη γνώμη του.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, panosena είπε

Παιδιά καλημέρα.
Εξοικονομώ 2023, έχει κάνει αίτηση η μητέρα μου για το σπίτι της (είναι στο όνομά της).
Ερωτήσεις:
1. ακόμα δεν έχει πάρει καμιά ειδοποίηση αν εγκρίθηκε η αίτησή της ή αν απορρίφθηκε, τι γίνεται;
2. αν το γράψει σε μένα το σπίτι, θα υπάρξει πρόβλημα με το εξοικονομώ; (αφού η αίτηση είναι στο όνομά της)

(θα αναρωτηθείτε γιατί δεν ρωτάω το λογιστή μου...πολύ απλά γιατί οι "γνώσεις" του στο παρελθόν μου έχουν κοστίσει, σε €. Δεν εμπιστεύομαι τη γνώμη του.)

Νομίζω μεταβίβαση εντός ισχύος εξοικονόμω δηλ μέχρι να γίνει η τελική εκταμίευση δεν μπορεί να γίνει. Δηλ μπορεί να γίνει αλλά θα απενταχθει από το εξοικονόμω.

Όταν γίνει η τελική εκταμίευση έχει την υποχρέωση να διατηρήσει τις παρεμβάσεις για 5 χρόνια και μπορεί να το πουλήσει μεταβιβασει (δηλ αλλάξει ιδιοκτήτη)  και να διατηρήσει ο νέος ιδιοκτήτης τις παρεμβάσεις για το υπόλοιπο των 5 ετών.

Διαδοχή του έργου εντός ισχύος προγράμματος γίνεται νομίζω ΜΟΝΟ στην περίπτωση απώλειας του ωφελουμενου. Αυτά στα γράφω βάσει εξοικονόμω 21 . Λογικά έτσι κάπως θα είναι και για το νέο. Διάβασε προσεκτικά τον οδηγό προγράμματος εκεί τα λέει όλα ή σχεδόν όλα αναλυτικά.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο παράθυρο. Πχ να σου κάνει γονική παροχή ψιλής και να κρατήσει επικαρπία.

Αφού διαβάσεις τον οδηγό στειλε ένα μέιλ και στο χελπ ντεσκ.

Επεξ/σία από Ikucic9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια , εξοινομω 2021 εδω ηρθε ο καιρος για τις εργασιες. Μεσα στην εβδομαδα θα βγει δανειακη συμβαση και ξεκιναω εργασιες μετα την εκταμιευση.  Η προσφορες που εχω ειναι  για μονωση ταρατσας 128τ.μ 55 € το τετραγωνικο με φελιζολ 7εκ. και ολα μεσα στην τιμη ασφαλτοπατα τσιμεντογωνιες κλπ  και για μονωση τοιχου 112τμ επι 63 € το τετραγωνικο με ολα μεσα στην τιμη παλι μερεμετια κολλες , ηλεκτρολογοι ολα. Οι τιμες ειναι για υλικα Α κατηγοριας. Γνωριζει καποιος που εχει κανει εργασιες αν ειναι ενταξει η αν μπορω να βρω και κατι καλυτερο ωστε να μεινουν χρηματα να κανω και κατι αλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, basilisgate13 είπε

καλησπερα παιδια , εξοινομω 2021 εδω ηρθε ο καιρος για τις εργασιες. Μεσα στην εβδομαδα θα βγει δανειακη συμβαση και ξεκιναω εργασιες μετα την εκταμιευση.  Η προσφορες που εχω ειναι  για μονωση ταρατσας 128τ.μ 55 € το τετραγωνικο με φελιζολ 7εκ. και ολα μεσα στην τιμη ασφαλτοπατα τσιμεντογωνιες κλπ  και για μονωση τοιχου 112τμ επι 63 € το τετραγωνικο με ολα μεσα στην τιμη παλι μερεμετια κολλες , ηλεκτρολογοι ολα. Οι τιμες ειναι για υλικα Α κατηγοριας. Γνωριζει καποιος που εχει κανει εργασιες αν ειναι ενταξει η αν μπορω να βρω και κατι καλυτερο ωστε να μεινουν χρηματα να κανω και κατι αλλο; 

Νομίζω οι τιμές που σου έδωσε είναι οι ανώτατες. Άλλωστε στο εξοικονόμω αυτό γίνεται πάντα . Σου δίνουν την ανώτατη τιμή που προβλέπει το πρόγραμμα. Από την πλευρά σου δεν μπορείς να κάνεις και πολλά σε σχέση με την οικονομική προσφορά . Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ελέγξεις ότι πράγματι τα υλικά θα είναι αυτά που σου ειπαν και ότι η εφαργογη για γίνει όπως προβλέπουν οι προδιαφες και τον χρόνο που πρέπει (πχ όχι σε μέρες με μεγάλες θερμοκρασίες ή με πολύ αέρα ή με βροχή κα).

Για μένα :

1. πάρε γραπτώς τις μάρκες και τα χαρακτηριστικά τους για να μην σου λένε αλλα μετά

2. Ιδανικό να έχεις στην εφαρμογή και μηχανικό της απόλυτης εμπιστοσύνης σου ώστε να επιβλέψει την σωστή εφαρμογή.

Αυτά ως συμβουλές γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι στην αρχή είναι γλυκουληδες και μετά αρχίζουν αν σε βγάζουν τρελο .

Επεξ/σία από Ikucic9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Ikucic9 είπε

Νομίζω οι τιμές που σου έδωσε είναι οι ανώτατες. Άλλωστε στο εξοικονόμω αυτό γίνεται πάντα . Σου δίνουν την ανώτατη τιμή που προβλέπει το πρόγραμμα. Από την πλευρά σου δεν μπορείς να κάνεις και πολλά σε σχέση με την οικονομική προσφορά . Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ελέγξεις ότι πράγματι τα υλικά θα είναι αυτά που σου ειπαν και ότι η εφαργογη για γίνει όπως προβλέπουν οι προδιαφες και τον χρόνο που πρέπει (πχ όχι σε μέρες με μεγάλες θερμοκρασίες ή με πολύ αέρα ή με βροχή κα).

Για μένα :

1. πάρε γραπτώς τις μάρκες και τα χαρακτηριστικά τους για να μην σου λένε αλλα μετά

2. Ιδανικό να έχεις στην εφαρμογή και μηχανικό της απόλυτης εμπιστοσύνης σου ώστε να επιβλέψει την σωστή εφαρμογή.

Αυτά ως συμβουλές γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι στην αρχή είναι γλυκουληδες και μετά αρχίζουν αν σε βγάζουν τρελο .

καλημερα , το εργο το εχει αναλαβει μηχανικος περα απο τα κουφωματα που θα βρω εγω μονος μου. Απλα περιμενα παρακατω ωστε να βαλω και αλλα πραγματα και τελικα θα βαλω εξτρα και απο την τσεπη μου μιας και χτυπησαμε ταβανι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα, ρωταω για  φιλο που ειναι στην κατηγορια 1 (του 2021) και περιμενε πως κ πως να προχωρησει, στην αιτηση δανειου η τραπεζα (Εθνικη) τελικα δεν εγκρινει δανειο με αιτιολογια ¨Δεν πληρουνται τα πιστοδοτικα κριτηρια¨ ..Επισης δεν τον αφηνει να βαλει εγγυητη..Μπορει να κανει κατι ή να το ξεχασει; μιλαμε για ποσο δανειου 3800,00 σιγα το ποσο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Manefs23 είπε

Το 2021 και ακόμα τώρα κάνει την αίτηση; μπορείς να μου δώσεις ενα timeline πότε έκανε αίτηση, πότε εγκρίθηκε κτλπ;

Αν αναφερεσαι στη δικη μου αναρτηση, η αιτηση εχει υποβληθει αλλα ναι τωρα προχωρα το επομενο σταδιο για την κατηγορια 1 του εξοικ 2021 και το θεμα εχει παρει διαστασεις απ οτι διαβαζω, με την σωρηδον απορριψη αιτησεων δανειοδοτησης απ τις τραπεζες..περιμενε ο κοσμος, πληρωσε μηχανικους ΗΤΚ κτλ για να του πει στο τελος το κρατος μπανανια (μεσω τραπεζων) οτι απορριπτει τις αιτησεις..και με τις εγγυοδοσιες υποτιθεται τι γινεται;; ουτε εγγυητη αφηνουν να βαλεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα την γνώμη σας, έχω κάνει αίτηση στο Εξοικονομώ και Ανακαινίζω για νέους παράλληλα έτρεξε και μια αίτηση στην τράπεζα για δάνειο ανακαίνισης και ενεργειακή αναβάθμισης όπου θεωρητικά η πρώτη εκταμίευση θα γίνει μέχρι τέλος του μήνα, θέλω να ξεκινήσω εργασίες για να μπω στο σπίτι εάν τα ίδια κεφαλαία είναι μέσα από το δάνειο υπάρχει περιπτώσει να το διασταυρώσει κανεις αυτό γιατί στο οδηγό αναφέρει για απόρριψη σε περίπτωση διπλής χρηματοδότησης ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Moorer7 είπε

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα την γνώμη σας, έχω κάνει αίτηση στο Εξοικονομώ και Ανακαινίζω για νέους παράλληλα έτρεξε και μια αίτηση στην τράπεζα για δάνειο ανακαίνισης και ενεργειακή αναβάθμισης όπου θεωρητικά η πρώτη εκταμίευση θα γίνει μέχρι τέλος του μήνα, θέλω να ξεκινήσω εργασίες για να μπω στο σπίτι εάν τα ίδια κεφαλαία είναι μέσα από το δάνειο υπάρχει περιπτώσει να το διασταυρώσει κανεις αυτό γιατί στο οδηγό αναφέρει για απόρριψη σε περίπτωση διπλής χρηματοδότησης ….

Υπάρχουν πλέον πολλοί τρόποι διασταύρωσης διπλής χρηματοδότησης . Έναν ατακ να χτυπήσεις θα βγει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2024 στις 5:14 ΜΜ, Ikucic9 είπε

Υπάρχουν πλέον πολλοί τρόποι διασταύρωσης διπλής χρηματοδότησης . Έναν ατακ να χτυπήσεις θα βγει 

Αν όμως το έμβασμα φύγει από λογαριασμό όψεως άλλης τράπεζας πως θα καταλάβει αν τα λεφτά προήλθαν από δάνειο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Moorer7 είπε

Αν όμως το έμβασμα φύγει από λογαριασμό όψεως άλλης τράπεζας πως θα καταλάβει αν τα λεφτά προήλθαν από δάνειο ;

Τι να σου πω μπορεί να μην το καταλάβει. Αλλά σε έλεγχο αργότερα τι θα γίνει; Δεν θα σου καταλογίσει και τα δύο ποσά και τους τόκους και θα ζητήσει επιστροφή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...