Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Manefs23 είπε

Τόσο καθυστέρηση;

Έχετε κάνει τις παρεμβάσεις ή υπάρχει και σε αυτό το κομμάτι καθυστέρηση; Ρωτάω γιατί άλλο να έχουν γίνει οι παρεμβάσεις και απλά υπάρχει καθυστέρηση στο κλείσιμο φακέλου, και (πολύ χειρότερο) να είστε ακομα σε αναμονη παρεμβάσεων.

Έκανα τις παρεμβάσεις και μάλιστα επειδή μείωσα τον προϋπολογισμό (έβαλα υγραεριο αντι αντλίας ) έχει επαρκεσει η προκαταβολή επιχορήγησης συν τα ίδια κεφάλαια και εχουν εξοφληθεί όλοι οι προμηθευτές. Έχω πληρώσει α β πεα και ητκ και περιμένω τα λεφτά μου πίσω συν χίλια ευρώ από ιδία κεφάλαια που θα τα πάρω πίσω διότι έβαλα περισσότερα ίδια κεφάλαια στην αρχή .

Αλλά το σημαντικότερο είναι ότι θέλω να κάνω μια αλλαγή που δεν μπορώ διότι πρέπει να περάσουν 5 χρόνια από την ολοκλήρωση του εξοικονόμω (μια προσθήκη χώρου από γειτονικό διαμέρισμα). Οκ αυτό το ήξερα . Αυτό που δεν ήξερα ήταν ότι το εξοικονόμω 21 θα τελειώσει το 2025 στην καλύτερη περίπτωση. Άρα πρέπει να περιμένω ως το 2030 για κάνω αυτό που θέλω (εννοώ νόμιμα με οικοδομική άδεια).

Επεξ/σία από Ikucic9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 16/2/2024 στις 5:39 ΜΜ, Ikucic9 είπε

Έκανα τις παρεμβάσεις και μάλιστα επειδή μείωσα τον προϋπολογισμό (έβαλα υγραεριο αντι αντλίας ) έχει επαρκεσει η προκαταβολή επιχορήγησης συν τα ίδια κεφάλαια και εχουν εξοφληθεί όλοι οι προμηθευτές. Έχω πληρώσει α β πεα και ητκ και περιμένω τα λεφτά μου πίσω συν χίλια ευρώ από ιδία κεφάλαια που θα τα πάρω πίσω διότι έβαλα περισσότερα ίδια κεφάλαια στην αρχή .

Αλλά το σημαντικότερο είναι ότι θέλω να κάνω μια αλλαγή που δεν μπορώ διότι πρέπει να περάσουν 5 χρόνια από την ολοκλήρωση του εξοικονόμω (μια προσθήκη χώρου από γειτονικό διαμέρισμα). Οκ αυτό το ήξερα . Αυτό που δεν ήξερα ήταν ότι το εξοικονόμω 21 θα τελειώσει το 2025 στην καλύτερη περίπτωση. Άρα πρέπει να περιμένω ως το 2030 για κάνω αυτό που θέλω (εννοώ νόμιμα με οικοδομική άδεια).

Ε κάντο παράνομα, και νομιμοποίησε το αργότερα! :P Ελλαδα 2.0 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους κάναμε εξοικονομώ το '23, πότε πιστέυετε ότι θα αρχίσουμε τις εργασίες; Ο μηχανικός μας είπε καλοκαίρι του '25. Όσοι κάνατε το '21 πότε ξεκίνησαν οι εργασίες;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, zestikios είπε

Για όσους κάναμε εξοικονομώ το '23, πότε πιστέυετε ότι θα αρχίσουμε τις εργασίες; Ο μηχανικός μας είπε καλοκαίρι του '25. Όσοι κάνατε το '21 πότε ξεκίνησαν οι εργασίες;

Εάν η αίτηση είναι και με δάνειο υπολόγισε 45-50 μερες να γίνει προέγκριση .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Εάν η αίτηση είναι και με δάνειο υπολόγισε 45-50 μερες να γίνει προέγκριση .

 

Είναι με δάνειο ναι. Άρα χειμώνας του '25  ε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Manefs23 είπε

Ε κάντο παράνομα, και νομιμοποίησε το αργότερα! :P Ελλαδα 2.0 

Ούτε για αστείο. Και αυθαιρεσία και αν γίνει κάνα έλεγχος εξοικονομώ επιστροφή χρημάτων . 

9 ώρες πριν, zestikios είπε

Για όσους κάναμε εξοικονομώ το '23, πότε πιστέυετε ότι θα αρχίσουμε τις εργασίες; Ο μηχανικός μας είπε καλοκαίρι του '25. Όσοι κάνατε το '21 πότε ξεκίνησαν οι εργασίες;

Σε κάνα 2 χρόνια λογικά.

Μια συμβουλή : αν έχεις τη δυνατότητα μη επιλέξεις δάνειο . Ειδικά αν είναι με εγγυητή το δημόσιο θα πας στα 3 χρόνια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Ikucic9 είπε

Ούτε για αστείο. Και αυθαιρεσία και αν γίνει κάνα έλεγχος εξοικονομώ επιστροφή χρημάτων . 

Σε κάνα 2 χρόνια λογικά.

Μια συμβουλή : αν έχεις τη δυνατότητα μη επιλέξεις δάνειο . Ειδικά αν είναι με εγγυητή το δημόσιο θα πας στα 3 χρόνια .

Μπορούμε να επιλέξουμε αν είναι εγγυητής το δημόσιο η όχι?

Δηλαδή τόση μεγάλη καθυστέρηση ρε παιδιά ,θα ξεκινήσουν Μάιο - Ιούνιο οι υπαγωγες και οι εργασίες 2 χρόνια μετά ?

Επεξ/σία από ALIEN-3-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ALIEN-3- είπε

Μπορούμε να επιλέξουμε αν είναι εγγυητής το δημόσιο η όχι?

Δηλαδή τόση μεγάλη καθυστέρηση ρε παιδιά ,θα ξεκινήσουν Μάιο - Ιούνιο οι υπαγωγες και οι εργασίες 2 χρόνια μετά ?

Νομίζω στο προηγούμενο εξοικονόμω δηλ το εξοικονόμω 21 το δημόσιο ήταν εγγυητής στις περιπτώσεις δανείων των χαμηλών εισοδηματικών κατηγοριων.

Κατσε να γίνουν οι υπαγωγες πρώτα. Μετά ητκ . Μετά εργασίες.

Οκ οι εργασίες μπορεί να αρχίσουν και σε ένα χρόνο . Το θέμα είναι αν θα προχωρά παρακάτω το πρόγραμμα. Το εξοικονόμω 21 έχει κολλήσει στο β πεα . Και εχουμε 24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Ikucic9 είπε

Νομίζω στο προηγούμενο εξοικονόμω δηλ το εξοικονόμω 21 το δημόσιο ήταν εγγυητής στις περιπτώσεις δανείων των χαμηλών εισοδηματικών κατηγοριων.

Κατσε να γίνουν οι υπαγωγες πρώτα. Μετά ητκ . Μετά εργασίες.

Οκ οι εργασίες μπορεί να αρχίσουν και σε ένα χρόνο . Το θέμα είναι αν θα προχωρά παρακάτω το πρόγραμμα. Το εξοικονόμω 21 έχει κολλήσει στο β πεα . Και εχουμε 24.

Με την ΗΤΚ όποιος τελειώνει προχωράει? Γιατί εγώ έτοιμος είμαι .

Ναι έχω διαβάσει ότι έχει κολλήσει αρκετά και είναι δυσάρεστο. Το βασικό όμως πιστεύω είναι να γίνουν πρώτα οι εργασίες. Για μένα προσωπικά με καίει διότι τώρα το αγόρασα το σπίτι και θα ήθελα να το κάνω πριν μπω μέσα μαζί με την ανακαίνιση που θα κάνω ο ίδιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ALIEN-3- είπε

Με την ΗΤΚ όποιος τελειώνει προχωράει? Γιατί εγώ έτοιμος είμαι .

Ναι έχω διαβάσει ότι έχει κολλήσει αρκετά και είναι δυσάρεστο. Το βασικό όμως πιστεύω είναι να γίνουν πρώτα οι εργασίες. Για μένα προσωπικά με καίει διότι τώρα το αγόρασα το σπίτι και θα ήθελα να το κάνω πριν μπω μέσα μαζί με την ανακαίνιση που θα κάνω ο ίδιος. 

Έχει στάδια που κάθε φορά σε ενημερώνει το σύστημα να πας παρακάτω. Βεβαια αν θεωρείς ότι όλα είναι οκ όταν γίνει η υπαγωγή μπορείς να αρχίσεις με δική σου ευθύνη τα έργα. Το κρίσιμο είναι να λάβεις το 70% της επιχορήγησης (προκαταβολη επιχορήγησης το λέει το πρόγραμμα ) ώστε να έχεις μαζί με τα ίδια κεφάλαια ενα σημαντικό ποσό να τρέξεις τις εργασίες.

Το ξαναγράφω όσοι μπορείτε αποφύγετε δάνειο αργεί περισσότερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο την ημέρα που π.χ μπεις στο πρόγραμμα, μετά απο πόσο καιρό γίνεται η πίστωση του 70% της επιχορήγησης; αν θες να το προχωρήσεις με ίδια κεφάλαια

Επεξ/σία από Manefs23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

19/01/2022 υποβλήθηκε η αίτηση μου
25/04/2023 έγινε η υπαγωγή
12/05/2023 πληρώθηκαν οι προκαταβολές

με δάνειο αυτά που νομίζω πρόσθεσε κανα μήνα στις αναμονές

Untitled.png

Επεξ/σία από dimitris_sal
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/2/2024 στις 2:26 ΜΜ, Ikucic9 είπε

εδώ το αναζητάς ηλεκτρονικά

https://www.ktimanet.gr/TameioCertificates/TameioCertificates/NewApplication?pType=7

δεν το ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο.

και απ ότι βλέπω περιέχει:

(α) Πιστοποιητικό καταχώρισης εγγραπτέας πράξης: Περιέχει τα στοιχεία καταχώρισης (αριθμός, ημερομηνία καταχώρισης, εκδούσα αρχή, είδος πράξης) καθώς και το ΚΑΕΚ εγγραπτέας πράξης για την οποία ζητείται.

Αντιστοιχεί προς το εκδιδόμενο από το υποθηκοφυλακείο πιστοποιητικό μεταγραφής.

Δηλ αν δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταγραφή μπορεί να εκδοθεί τέτοιο πιστοποιητικό;

Έγινε η μεταγραφή!

Το αστείο είναι απο το κτηματολογικό γραφείο μου είχαν πει ό,τι σε 9-10 μήνες θα γίνει η μεταγραφή. Τους κάλεσα και τους είπα ό,τι την χρειάζομαι για το εξοικονομώ και τελικά μου την έκαναν σε 3 εβδομάδες! Και με ενημερώσαν ό,τι:  "Για το εξοικονομώ ή το πρόγραμμα <Σπίτι μου>, τα τρέχουμε γιατί μας ζαλίζουν, λες και στο εξοικονομώ θα ξεκινήσουν σε λιγότερο απο 10 μήνες! :P :P  Αθάνατη Ελλάδα :P

Επεξ/σία από Manefs23
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Manefs23 είπε

Έγινε η μεταγραφή!

Το αστείο είναι απο το κτηματολογικό γραφείο μου είχαν πει ό,τι σε 9-10 μήνες θα γίνει η μεταγραφή. Τους κάλεσα και τους είπα ό,τι την χρειάζομαι για το εξοικονομώ και τελικά μου την έκαναν σε 3 εβδομάδες! Και με ενημερώσαν ό,τι:  "Για το εξοικονομώ ή το πρόγραμμα <Σπίτι μου>, τα τρέχουμε γιατί μας ζαλίζουν, λες και στο εξοικονομώ θα ξεκινήσουν σε λιγότερο απο 10 μήνες! :P :P  Αθάνατη Ελλάδα :P

Καλύτερα να σου λένε ότι θα αργήσει και να γίνει νωρίτερα παρά το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...