Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Manefs23 είπε

Να ρωτήσω για όποιον ξέρει: Σε ακίνητο το οποίο έγινε γονική παροχή, (με συμβόλαιο και πληρωμή στο κτηματολογικό γραφείο της πράξης μετεγγραφής, αλλά δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα) μπορεί κάποιος να καταθέσει αίτηση στο εξοικονομώ. Όλα τα υπόλοιπα Ε9, κλπ είναι ΟΚ. Στο Κτηματολογικό γραφείο κάνουν μήνες και θα χάσω deadline.. δεν υπάρχει Το πιστοποιητικό μεταγραφής αλλα μόνο ο Τίτλος.

 

 

Κάνε γραπτό ερώτημα στο χελπ ντεσκ.

Λογικά ναι αλλά ρώτα για να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, μετά από την καταβολή προκαταβολών δανείου, και ενώ έχουν τελειώσει οι παρεμβάσεις,εκτός του λέβητα αερίου , αποφάσισα να αγοράσω εγώ τον λέβητα και ο προμηθευτής  που έχει λάβει προκαταβολή να κάνει μόνο την εγκατάσταση,γίνεται να προσθέσω τον  προμηθευτή από όπου θα κάνω την αγορά του λέβητα σε αυτό το στάδιο?,επίσης γίνεται εφόσον έχει λάβει προκαταβολή να μου τα επιστρέψει και να επιλέξω διαφορετικό προμηθευτή?,στάδιο 7

Επεξ/σία από scarface5323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Ikucic9 είπε

Κάνε γραπτό ερώτημα στο χελπ ντεσκ.

Λογικά ναι αλλά ρώτα για να είσαι σίγουρος.

Σε ευχαριστώ. 

Ρώτησα στο help desk και η απάντηση που έλαβα είναι:

Στο στάδιο της υποβολής της αίτησης το σύστημα θα δέχεται το πιστοποιητικό εγγραπτέας πράξης.
 
Άρα μπορώ αν δεν έχω ακόμα πιστοποιητικό μεταγραφής; Δεν μου απάντησα Ναι ή Οχι και μπερδεύτηκα τώρα :P
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Manefs23 είπε

Σε ευχαριστώ. 

Ρώτησα στο help desk και η απάντηση που έλαβα είναι:

Στο στάδιο της υποβολής της αίτησης το σύστημα θα δέχεται το πιστοποιητικό εγγραπτέας πράξης.
 
Άρα μπορώ αν δεν έχω ακόμα πιστοποιητικό μεταγραφής; Δεν μου απάντησα Ναι ή Οχι και μπερδεύτηκα τώρα :P
 

Από την απάντηση καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς. 

Θα έλεγα να βάλεις τον μηχανικό σου να πάρει τηλ στο χελπ του ΤΕΕ . Αυτό ξέρει καλύτερα την διαδικασία και ίσως κάποιο παράθυρο που μπορεί βολεψει μέχρι να γίνει η εγγραφή στο υποθηκοφυλακείο- κτηματολόγιο 

Επεξ/σία από Ikucic9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Manefs23 είπε

Σε ευχαριστώ. 

Ρώτησα στο help desk και η απάντηση που έλαβα είναι:

Στο στάδιο της υποβολής της αίτησης το σύστημα θα δέχεται το πιστοποιητικό εγγραπτέας πράξης.
 
Άρα μπορώ αν δεν έχω ακόμα πιστοποιητικό μεταγραφής; Δεν μου απάντησα Ναι ή Οχι και μπερδεύτηκα τώρα :P
 

Ναι μπορείς ,θα πάρεις από τον συμβολαιογράφο σου το πιστοποιητικό της αίτησης που έκανε . Το είχα ρωτήσει και εγώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ALIEN-3- είπε

Ναι μπορείς ,θα πάρεις από τον συμβολαιογράφο σου το πιστοποιητικό της αίτησης που έκανε . Το είχα ρωτήσει και εγώ 

ΟΚ ευχαριστω!

 

11 ώρες πριν, ALIEN-3- είπε

Ναι μπορείς ,θα πάρεις από τον συμβολαιογράφο σου το πιστοποιητικό της αίτησης που έκανε . Το είχα ρωτήσει και εγώ 

Να σε ρωτήσω. Στο κτηματολογικό γραφείο πήγα εγώ με τα χαρτιά που μου έδωσε ο συμβολαιογράφος. Μου έδωσαν ένα εγγραφο που λέει "Απόδειξη Είσπραξης Τελών για καταχώριση εγγραπτέας πράξης" μαζί με την απόδειξη. Αυτό εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Manefs23 είπε

ΟΚ ευχαριστω!

 

Να σε ρωτήσω. Στο κτηματολογικό γραφείο πήγα εγώ με τα χαρτιά που μου έδωσε ο συμβολαιογράφος. Μου έδωσαν ένα εγγραφο που λέει "Απόδειξη Είσπραξης Τελών για καταχώριση εγγραπτέας πράξης" μαζί με την απόδειξη. Αυτό εννοείς;

Ναι αυτό είναι . Αλλά μπορείς να κάνεις και ένα τηλέφωνο στον συμβολαιογράφο σου για να είσαι 100% σίγουρος.Εμενα τελικώς δεν μου χρειάστηκε διότι πήρα το πιστοποιητικό μεταγραφής γρήγορα. (Τους είχα πρήξει στα τηλέφωνα) 

Επεξ/σία από ALIEN-3-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ALIEN-3- είπε

Ναι αυτό είναι . Αλλά μπορείς να κάνεις και ένα τηλέφωνο στον συμβολαιογράφο σου για να είσαι 100% σίγουρος.Εμενα τελικώς δεν μου χρειάστηκε διότι πήρα το πιστοποιητικό μεταγραφής γρήγορα. (Τους είχα πρήξει στα τηλέφωνα) 

Εμένα μου είπαν από 9 εώς 12 μήνες! Γιαυτό καιγομαι, είναι κριμά να χάσω την ευκαιρία για υποβολή αιτήσεων συμμετοχής στον β’ κύκλο, γιατί ειναι μέχρι 75% επιδότηση, διαφορετικά λεφτά δεν υπάρχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Manefs23 είπε

Εμένα μου είπαν από 9 εώς 12 μήνες! Γιαυτό καιγομαι, είναι κριμά να χάσω την ευκαιρία για υποβολή αιτήσεων συμμετοχής στον β’ κύκλο, γιατί ειναι μέχρι 75% επιδότηση, διαφορετικά λεφτά δεν υπάρχουν...

εδώ το αναζητάς ηλεκτρονικά

https://www.ktimanet.gr/TameioCertificates/TameioCertificates/NewApplication?pType=7

δεν το ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο.

και απ ότι βλέπω περιέχει:

(α) Πιστοποιητικό καταχώρισης εγγραπτέας πράξης: Περιέχει τα στοιχεία καταχώρισης (αριθμός, ημερομηνία καταχώρισης, εκδούσα αρχή, είδος πράξης) καθώς και το ΚΑΕΚ εγγραπτέας πράξης για την οποία ζητείται.

Αντιστοιχεί προς το εκδιδόμενο από το υποθηκοφυλακείο πιστοποιητικό μεταγραφής.

Δηλ αν δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταγραφή μπορεί να εκδοθεί τέτοιο πιστοποιητικό;

Επεξ/σία από Ikucic9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Ikucic9 είπε

εδώ το αναζητάς ηλεκτρονικά

https://www.ktimanet.gr/TameioCertificates/TameioCertificates/NewApplication?pType=7

δεν το ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο.

και απ ότι βλέπω περιέχει:

(α) Πιστοποιητικό καταχώρισης εγγραπτέας πράξης: Περιέχει τα στοιχεία καταχώρισης (αριθμός, ημερομηνία καταχώρισης, εκδούσα αρχή, είδος πράξης) καθώς και το ΚΑΕΚ εγγραπτέας πράξης για την οποία ζητείται.

Αντιστοιχεί προς το εκδιδόμενο από το υποθηκοφυλακείο πιστοποιητικό μεταγραφής.

Δηλ αν δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταγραφή μπορεί να εκδοθεί τέτοιο πιστοποιητικό;

Σε ευχαριστώ πολύ! Ναι σαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Manefs23 είπε

Εμένα μου είπαν από 9 εώς 12 μήνες! Γιαυτό καιγομαι, είναι κριμά να χάσω την ευκαιρία για υποβολή αιτήσεων συμμετοχής στον β’ κύκλο, γιατί ειναι μέχρι 75% επιδότηση, διαφορετικά λεφτά δεν υπάρχουν...

Εμένα έκανε ένα μήνα περίπου, αλλά μένω επαρχία . Δεν το χάνεις δεν χρειάζεται να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία. Μου το είχαν πει και στο τηλέφωνο και γραπτός 

Επεξ/σία από ALIEN-3-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια απλή ερώτηση για όσους έχουν μπεί σε προηγούμενο προγραμμα.

Έστω ό,τι παίρνω την επιδότηση, και θέλω να αντικαταστήσω τα παράθυρα με αλλουμίνια και να βάλω αντλία θερμότητας. Και έστω ό,τι αυτά κάνουν στο συνολο 10.000 ευρώ. Αν έχω επιδότηση 75% θα πληρώσω εξαρχής 2500 ευρώ και οι εταιρείες που θα συνεργαστώ θα πάρουν τα υπόλοιποα απο το κράτος ή πληρώνω εξαρχής το 100% και μετά το κράτος με επιδοτεί με το 75%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Manefs23 είπε

Να κάνω μια απλή ερώτηση για όσους έχουν μπεί σε προηγούμενο προγραμμα.

Έστω ό,τι παίρνω την επιδότηση, και θέλω να αντικαταστήσω τα παράθυρα με αλλουμίνια και να βάλω αντλία θερμότητας. Και έστω ό,τι αυτά κάνουν στο συνολο 10.000 ευρώ. Αν έχω επιδότηση 75% θα πληρώσω εξαρχής 2500 ευρώ και οι εταιρείες που θα συνεργαστώ θα πάρουν τα υπόλοιποα απο το κράτος ή πληρώνω εξαρχής το 100% και μετά το κράτος με επιδοτεί με το 75%.

Πληρώνεις πρώτα από τα 10000 τα 2500 ως ίδια κεφάλαια.

Μετά μπαίνει σχετικά γρήγορα το 70% της επιχορήγησης δηλ των υπολοίπων 7500 άρα 5250.

Στο τέλος αφού γίνουν οι έλεγχοι , αρκετά μετα, το πρόγραμμα δίνει και τα τελευταία 2250 στους προμηθευτές.

Άρα με 10000 συνολικό επιλεξιμο προϋπολογισμό και 75% επιχορήγηση οι ροές θα είναι .

1. 2500 από σένα (άμεσα)

2. 5250 από πρόγραμμα (σχετικά γρήγορα )

3. 2250 από πρόγραμμα (του Αγίου ... Ανήμερα )

Επεξ/σία από Ikucic9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ρωταει η αδελφη της γυναικας που ναι στο εξοικονομω του 21 με 25/75 επιδοτηση αν τελικα τους ξεχασαν εντελως αυτους...γνωριζει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοει να τους ξεχασαν;

Το πρόγραμμα προχωραει κανονικά

Εγω πχ εχω τελειωσει με τις παρεμβασεις και ειμαι στην φαση της Β ΠΕΑ.

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...